Przed nabyciem nowych roślin do domu, każdy opiekun powinien sprawdzić, czy są to kwiaty bezpieczne dla kota, czy wręcz przeciwnie. Nie chcemy przecież, by nasz mruczek cierpiał na bóle brzucha, wymioty i inne objawy zatrucia u kotów.
Juka i kot – czy to bezpieczne połączenie?
Zdecydowanie tak! Juka należy do roślin doniczkowych bezpiecznych dla kotów. Nawet przypadkowe zjedzenie fragmentów liści juki nie będzie szkodliwe dla kota. Można zatem bez przeszkód, mając czworonożnych przyjaciół, uprawiać w domu te kwiaty doniczkowe.
Jedyny sposób, na jaki juka dla kota może stanowić zagrożenie, to jej ostro zakończone liście, którymi kot może się ukłuć. Sytuacja taka jest jednak naprawdę mało prawdopodobna.
Mimo iż juki są łatwe w uprawie, to w domu kwitną bardzo rzadko (wymagana jest do tego wysoka temperatura i odpowiednia wilgotność – w polskich warunkach poza szklarnią nie do osiągnięcia.
Wyjątkiem jest juka karolińska ogrodowa, która jest odporna na zimno. Jeśli nawet jednak zdarzy ci się kwitnięcie juki, to jej kwiaty również nie stanowią dla mruczka żadnego zagrożenia.
Skąd mit o tym, że juka jest trująca dla kota?
Rośliny podobne do juki, które są trujące dla kotów, to przede wszystkim draceny. Zawierają saponiny, których zjedzenie niesie zagrożenie dla kotów w postaci wymiotów, biegunki, utraty białka z krwi, a nierzadko również uszkodzeń neurologicznych.
Liście juki również zawierają saponiny, ale w niewielkim stężeniu, dlatego szanse na to, że kot zje ich na tyle dużo, by się struć, są niewielkie.
W Polsce niekiedy myli się obie te rośliny, przez co błędnie uważa się, że liście juki są – tak jak liście draceny – niebezpieczne dla kotów. Niektóre gatunki dracen – np. dracena wonna, nieodpowiednio pielęgnowane, mogą wybarwiać się na czysto zielony kolor i wtedy ich liście faktycznie bardziej przypominają liście juki. Łatwo je pomylić. Draceny mają drobniejsze niż juka łodygi i liście.
Jeśli zatem otrzymasz w prezencie roślinę, która przypomina jukę, upewnij się, że to naprawdę ten gatunek i czy przypadkiem nie jest to niebezpieczna dla kota dracena.
Rośliny trujące, szkodliwe i bezpieczne dla kota
Hodowane w domu kwiaty i rośliny doniczkowe pod względem ryzyka, jakie niosą ze sobą dla naszych pupili, dzielą się na 3 kategorie:
- Rośliny trujące dla kota, których konsumpcja może spowodować nawet śmierć,
- Rośliny szkodliwe, które wywołują nieprzyjemne objawy ze strony układu pokarmowego, ale z którymi radzi sobie układ moczowy kota wydalając toksyny,
- Rośliny bezpieczne dla kota, które nawet po zjedzeniu nie zaszkodzą pupilowi.
Wybierając rośliny doniczkowe, zawsze sprawdź, czy są bezpieczne dla kotów i czy posiadanie ich w mieszkaniu nie niesie ze sobą zagrożenia. Nigdy nie wiadomo, czy kot nagle nie postanowi skonsumować liścia, czy łodygi. Niektóre koty w ten sposób próbują uzupełnić brakujące mikroelementy.
Przeczytaj również:
- Czy wrzos jest trujący dla kota?
- Czy lawenda jest trująca dla kota?
- Czy paproć jest trująca dla kota?
- Czy aloes jest trujący dla kota?
- Czy bez jest trujący dla kota?
- Czy tulipan jest trujący dla kota?
- Czy monstera jest trująca dla kota?
- Czy storczyk jest trujący dla kota?
- Czy dracena jest trująca dla kota?
- Czy gwiazda betlejemska jest trująca dla kota?
- Które kwiaty są bezpieczne, a które trujące dla kota?
- Rośliny trujące dla kota – sprawdź, czy nie masz ich w domu!
- Rośliny doniczkowe i balkonowe bezpieczne dla kota - lista