Reklama

Yukka
© Luke Moss/ Unsplash.com

Czy juka jest trująca dla kota?

Przez Sabina Stodolak Redaktor

aktualizacja dnia

Juka (yukka) to charakterystyczna roślina doniczkowa, która zdobyła w Polsce dużą popularność. Jest łatwa w hodowli i efektowna, ale czy bezpieczna, jeśli w naszym domu mieszka również kot? 

Przed nabyciem nowych roślin do domu, każdy opiekun powinien sprawdzić, czy są to kwiaty bezpieczne dla kota, czy wręcz przeciwnie. Nie chcemy przecież, by nasz mruczek cierpiał na bóle brzucha, wymioty i inne objawy zatrucia u kotów. 

Juka i kot – czy to bezpieczne połączenie? 

Zdecydowanie tak! Juka należy do roślin doniczkowych bezpiecznych dla kotów. Nawet przypadkowe zjedzenie fragmentów liści juki nie będzie szkodliwe dla kota. Można zatem bez przeszkód, mając czworonożnych przyjaciół, uprawiać w domu te kwiaty doniczkowe. 

Sprawdź listę: rośliny doniczkowe bezpieczne dla kota, zanim kupisz nowy kwiat do domu! 

Jedyny sposób, na jaki juka dla kota może stanowić zagrożenie, to jej ostro zakończone liście, którymi kot może się ukłuć. Sytuacja taka jest jednak naprawdę mało prawdopodobna. 

Mimo iż juki są łatwe w uprawie, to w domu kwitną bardzo rzadko (wymagana jest do tego wysoka temperatura i odpowiednia wilgotność – w polskich warunkach poza szklarnią nie do osiągnięcia.  

Wyjątkiem jest juka karolińska ogrodowa, która jest odporna na zimno. Jeśli nawet jednak zdarzy ci się kwitnięcie juki, to jej kwiaty również nie stanowią dla mruczka żadnego zagrożenia. 

Skąd mit o tym, że juka jest trująca dla kota? 

Rośliny podobne do juki, które są trujące dla kotów, to przede wszystkim draceny. Zawierają saponiny, których zjedzenie niesie zagrożenie dla kotów w postaci wymiotów, biegunki, utraty białka z krwi, a nierzadko również uszkodzeń neurologicznych.

Liście juki również zawierają saponiny, ale w niewielkim stężeniu, dlatego szanse na to, że kot zje ich na tyle dużo, by się struć, są niewielkie. 

W Polsce niekiedy myli się obie te rośliny, przez co błędnie uważa się, że liście juki są – tak jak liście draceny – niebezpieczne dla kotów. Niektóre gatunki dracen – np. dracena wonna, nieodpowiednio pielęgnowane, mogą wybarwiać się na czysto zielony kolor i wtedy ich liście faktycznie bardziej przypominają liście juki. Łatwo je pomylić. Draceny mają drobniejsze niż juka łodygi i liście.

Roślina po lewej to juka, po prawej - trująca dla kota dracena ©Shutterstock

Jeśli zatem otrzymasz w prezencie roślinę, która przypomina jukę, upewnij się, że to naprawdę ten gatunek i czy przypadkiem nie jest to niebezpieczna dla kota dracena

Rośliny trujące, szkodliwe i bezpieczne dla kota

Hodowane w domu kwiaty i rośliny doniczkowe pod względem ryzyka, jakie niosą ze sobą dla naszych pupili, dzielą się na 3 kategorie: 

  • Rośliny trujące dla kota, których konsumpcja może spowodować nawet śmierć, 
  • Rośliny szkodliwe, które wywołują nieprzyjemne objawy ze strony układu pokarmowego, ale z którymi radzi sobie układ moczowy kota wydalając toksyny, 
  • Rośliny bezpieczne dla kota, które nawet po zjedzeniu nie zaszkodzą pupilowi. 

Wybierając rośliny doniczkowe, zawsze sprawdź, czy są bezpieczne dla kotów i czy posiadanie ich w mieszkaniu nie niesie ze sobą zagrożenia. Nigdy nie wiadomo, czy kot nagle nie postanowi skonsumować liścia, czy łodygi. Niektóre koty w ten sposób próbują uzupełnić brakujące mikroelementy. 

Przeczytaj również:

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?