Reklama

Czy monstera jest trująca dla kota?

<p>Kot i monstera</p>

Kot i monstera

© Shutterstock.com

Piękne, duże, przykuwające uwagę liście, łatwa uprawa i mało wymagające warunki hodowli – to sprawia, że monstera to jedna z najpopularniejszych roślin domowych. Czy jednak mając kota możemy ją bez problemu uprawiać? Czy monstera jest bezpieczna dla kotów?

Przez Sabina Stodolak

aktualizacja dnia

Monstera jest rośliną pochodzącą z Ameryki Środkowej. Ma duże, jasnozielone liście, które rosną cały czas. Najbardziej popularna odmiana monstery – Monstera Delicioza  ma charakterystyczne liście w kształcie serca, z licznymi nacięciami, które są elementem przystosowania do silnych wiatrów wiejących w jej ojczyźnie.  

To jedna z najłatwiejszych w uprawie roślin doniczkowych. Bywa mylona z filodendronem, do którego jest dość podobna, ale są to inne rośliny (choć należące do tej samej rodziny Aracae).

Czy monstera jest trująca dla kota?

Niestety tak! Samo dotknięcie liście monstery czy przebywanie w jej pobliżu nie jest dla kota niebezpieczne. Roślina staje się taką dopiero po połknięciu fragmentu liście lub łodygi. Zjedzenie monstery może doprowadzić do silnego podrażnienia błony śluzowej, żołądka i całego układu pokarmowego naszego pupila.

Choć w praktyce wiele kotów ignoruje jej liście i nie próbuje ich zjadać, to dla każdego miłośnika kotów ryzyko uprawy monstery powinno być zbyt duże i w momencie pojawienia się w domu kota, lepiej monstery z mieszkania usunąć.

Dlaczego monstera jest trująca dla kota?

Monstera zawiera kryształy szczawianu wapnia. Są to maleńkie cząsteczki, które mając ostre zakończenia łatwo wbijają się w błonę śluzową doprowadzają do jej podrażnienia oraz mogą wywołać reakcję alergiczną u kota. Kryształy te znajdują się we wnętrzu liści i w łodygach – to dlatego samo przebywanie w pobliżu monstery nie jest groźne, ale jej nagryzienie już tak.

Objawy zatrucia monsterą u kota

Połknięcie fragmentu liścia monstery może wywołać:

  • obrzęk gardła,
  • trudności z oddychaniem,
  • problemy z połykaniem,
  • skurcze,
  • wymioty,
  • ślinotok.

Przy dużym spożyciu również niewydolność nerek, podrażnienie żołądka i jelit, drgawki. Ostra reakcja alergiczna może doprowadzić do śpiączki i śmierci zwierzęcia.

Zatrucie monsterą u kota – co robić?

W przypadku zauważenia tego, że kot obgryzł liście monstery, należy sprawdzić wnętrze jego pyszczka czy nie doszło do obrzęku oraz jak najszybciej skontaktować się z weterynarzem. Jeśli kot połknął niewiele kryształów, może przejść zatrucie dość łagodnie, ale jeśli zjadł większą ilość rośliny, konieczne może być podanie leków antyhistaminowych oraz płukanie pyszczka glukonianem wapnia[i].

Warto pamiętać, że w zasadzie wszystkie rośliny z rodziny Aracae nie powinny być uprawiane w domu, w którym mieszkają koty, bo wszystkie z nich (w tym różne gatunki filodendronów czy Rhaphidophora, która nazywana jest mini monsterą) zawierają kryształy szczawianu wapnia.

Przeczytaj również:

 

[i] Toxic plants and companion animals , L. Severino, Department of Pathology and Animal Health, Faculty of Veterinary Medicine, University of Naples researchgate.net/publication/248908982_Toxic_plants_and_companion_animals - dostęp 03.10.2021

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz