Reklama

Kot obok storczyka

Czy storczyk jest trujący dla kota?

Przez Sabina Stodolak Redaktor

aktualizacja dnia

Storczyki a koty - czy chcąc mieć kota, musimy zrezygnować z pięknych orchidei na naszym parapecie?

 

Storczyki to jedne z najpopularniejszych i najchętniej kupowanych kwiatów doniczkowych. Moda na orchidee pojawiła się w Polsce kilkanaście lat temu i nie przemija.

Najczęściej spotykany w Polsce jest storczyk Phalaenopsis oraz Dendrobium. Chętnie kupujemy też storczyki odmiany cymbidium, katleja. Jak koty reagują na storczyki czy są to rośliny niebezpieczne dla kota

Czy storczyk jest trujący dla kota? 

Nie! Storczyki hodowane w polskich domach nie zawierają substancji, które są dla kota toksyczne i mogą spowodować zatrucie organizmu, tak, jak wiele innych roślin – np. dracena czy zamiokulkas.

Jeśli zatem jesteś miłośnikiem orchidei i chcesz hodować storczyki w domu, nie musisz martwić się tym, że kotu coś się stanie, jeśli zje kwiat czy fragment liścia lub korzenia. 

©Shutterstock

Storczyki a koty – kiedy storczyk jest szkodliwy dla kota? 

Storczyk jest bezpieczny dla kota i nawet zjedzenie przez niego fragmentu rośliny nie powinno przynieść żadnych przykrych dolegliwości. 

Warto jednak zauważyć, że choć storczyk dla kota nie jest z reguły interesującą rośliną i będzie traktował ją obojętnie, to zdarza się jednak, że kot liże jego liście. Takie zachowanie może być niebezpieczne, jeśli storczyk jest spryskany środkiem ochrony roślin. Kot, zlizując środek chemiczny z liści, wchłania do organizmu substancje chemiczne, które mogą mu zaszkodzić. 

Z tego powodu storczyk po zakupie warto spłukać wodą pod prysznicem, a jego liście przetrzeć miękką, wilgotną ściereczką, by usunąć z nich ewentualne pozostałości pestycydów. 

Warto uważać również na stosowane przez nas nawozy do pielęgnacji storczyków. Bywa, że zawierają środki szkodliwe dla kota. Jeśli dodajemy je do wody, a kot użyje podstawki z wodą niczym miski, to może dojść do zatrucia. 

Czy istnieją storczyki trujące dla kotów? 

Na świecie istnieje kilka tysięcy gatunków storczyków. Tak naprawdę wszystkich nawet jeszcze nie przebadano. Kilka gatunków storczyków zawiera związki, które potencjalnie mogą być dla kotów trujące, ale są bardzo małe szanse na to, że to właśnie te storczyki masz w domu.

Są one bowiem nie tylko rzadkie, ale również mało atrakcyjnie pachną i nie hodujemy się ich w domach. Jak dotąd nie zgłoszono przypadku zatrucia storczykiem u kota. Żadna dostępna lista roślin niebezpiecznych dla kotów nie uwzględnia typowo hodowanych w domach storczyków. 

Przeczytaj również:

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?