Reklama

Kot w paprociach

Czy paproć jest trująca dla kota?

Przez Sabina Stodolak Redaktor

aktualizacja dnia

Czy mając w domu koty, można bezpiecznie uprawiać paprocie doniczkowe? Czy zjedzenie przez kota liści paproci można wywołać objawy zatrucia? Masz koty? Sprawdź, czy i które paprocie możesz mieć w domu!

Paprocie to ogromne bogactwo odmian. Istnieje prawie 11 tys. gatunków paproci. Część z nich uprawia się jako rośliny doniczkowe, część spotkamy jedynie w ogrodzie, a jeszcze inne występują jedynie w naturze, bo nie nadają się do uprawy domowej. 

W Polsce paproć była rośliną niezwykle popularną. W latach 80. I 90. Można było spotkać je w prawie każdym mieszkaniu. Później zaczęły pojawiać się również  przydomowych ogródkach. Obecnie moda na paprocie jest nieco mniejsza, ale nadal rośliny te należą do najpopularniejszych kwiatów domowych. 

Uważa się, że paproć to roślina mało wymagająca i jej pielęgnacja nie sprawia problemu osobom początkującym. Warto jednak pamiętać, że bywa humorzasta i nie każdy jej gatunek dobrze radzi sobie w każdych warunkach. Nie potrzebuje silnie nasłonecznionych miejsc, o co dość często trudno w typowym polskim domu lub ogrodzie, a najlepiej jeśli światło jest rozproszone. Trzeba też dbać o odpowiednie podlewanie. 

Rośliny doniczkowe bezpieczne dla kota– które wyprać do uprawy? 

Paprocie a kot 

Paproć nie kwitnie, a to znaczy, że nie ma kwiatów, które kot mógłby podskubywać. Często jednak zdarza się, że koty skubią liście lub łodygi paprotek. Czy trzeba się tym martwić? Okazuje się, że nie. 

Czy paproć jest trująca dla kota?

Liście paproci są bezpieczne dla kota. Paprocie nie spowodują zatrucia ani u kota, ani u psa czy innych zwierząt domowych. To w pełni bezpieczne rośliny doniczkowe, które można hodować w domu z kotami bez przeszkód. 

Amerykańskie Towarzystwo Zapobiegania Okrucieństwu Wobec Zwierząt ASPCA wymienia paprocie jako gatunki bezpieczne. Na ich liście roślin bezpiecznych znajdziemy najpopularniejsze gatunki takie jak paproć bostońska (nefrolepis), aspidium, czy najbardziej wytrzymała paproć macho. Najlepiej wybierać tylko te gatunki, które na pewno są dla kotów bezpieczne. 

Co zrobić, jeśli kot zje fragment liści paproci? 

Przede wszystkim nie panikować, bo kotu nic nie grozi. Objawy zatrucia nie powinny się pojawić. Oczywiście należy zwracać uwagę na to, czy o kota pojawiają się wymioty lub biegunka, ale w standardowych sytuacjach, o ile kot nie zjadł przy okazji jakiejś innej rośliny, która jest dla niego trująca, kot nie jest zagrożony i ucierpi jedynie paprotka. 

Ślinotok, drgawki, wymioty – najczęstsze objawy zatrucia u kotów

Czy paproć powoduje podrażnienie skóry u kota? 

Tak jak zjedzenie liści paproci jest bezpieczne, tak i przebywanie wśród nich nie spowoduje podrażnienia skóry i kota. Nie zanotowano jak dotąd reakcji alergicznych na najpopularniejsze gatunki paproci. 

Paprotki w domu pełnym kotów 

Opiekując się kotem, wszystkie kwiaty doniczkowe, które są bezpieczne dla kota, są na wagę złota, bo  lista roślin, które są dla naszych pupili trujące, jest długa. Dlatego nie warto lekceważyć paproci i mimo, iż moda na te rośliny nieco już przeminęła, to warto poszukać – wśród bogactwa jej gatunków  - takiej odmiany, która zachwyci nas swoją estetyką. 

Czy wszystkie paprocie są bezpieczne dla kota? 

Obecnie wiadomo, że lista bezpiecznych dla zwierząt roślin z gatunku paproci jest długa, ale aby mieć 100% pewności, czy żaden z zakupionych kwiatów do naszego mieszkania nie zaszkodzi pupilowi, należy sprawdzić czy dokładnie ten właśnie gatunek i odmiana należy do roślin bezpiecznych. Taką listę możesz znaleźć na stronach ASPCA.  

Jeśli mimo zachowania zasad bezpieczeństwa, którakolwiek z roślin w naszym domu wywoła u kota wymioty czy biegunkę, należy natychmiast skontaktować się z weterynarzem. 

Przeczytaj również:

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz

1 komentarz

Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

1 komentarz na temat 1

Chcesz udostępnić ten artykuł?