Reklama

kot i gwiazda betlejemska

Czy gwiazda betlejemska jest trująca dla kotów?

Przez Sabina Stodolak Redaktor

aktualizacja dnia

Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim w wielu domach pojawi się pięknie kwitnąca zimą gwiazda betlejemska. Czy w domach, w których mieszkają koty, gwiazda betlejemska może być bez przeszkód uprawiana? Czy kotu grozi zatrucie, jeśli spożyje liście lub kwiaty  gwiazdy betlejemskiej?

Gwiazda betlejemska, poinsencja czy wilczomlecz nadobny? 

Tak naprawdę to wszystko w jednym, roślina ta ma bowiem aż trzy funkcjonujące nazwy. Jest o tyle nietypowa, że kwietnie zimą i choć jej kwiaty nie należą do okazałych, to dzięki temu, że ma charakterystyczne przykwiatki barwy czerwonej, jest rozpoznawalna przez większość osób. Również tych, które nie interesują się botaniką.

Czy koty interesują się gwiazdą betlejemską? 

Każda roślina, którą mamy w domu, może wzbudzić zainteresowanie naszego mruczka.

Czasem wystarczy mu roślinę powąchać, ale w niektórych sytuacjach (zwłaszcza przy niedoborze niektórych składników odżywczych lub niewłaściwej pracy jelit) kot może sięgnąć po stojącą na parapecie doniczkę i próbować podgryźć liście lub łodygę. Bywa, że efektem jest zatrucie u kota.

Czy gwiazda betlejemska jest trująca dla kota?

Kot i gwiazda betlejemska niestety nie idą w parze.

Roślina ta jest toksyczna dla kotów i choć poziom tej toksyczności – w porównaniu do innych wilczomleczy - jest umiarkowany, to lepiej nie ryzykować i zrezygnować z poinsencji, jeśli mamy w domu kota.

Które części gwiazdy betlejemskiej są trujące dla kota?

Niestety wszystkie. Zarówno mleczny sok, korzenie, pień, gałęzie oraz liście gwiazdy betlejemskiej zawierają substancje szkodliwe dla kotów. W czerwonych liściach znajduje się cyanido-3-glukozyd, a w soku estry diterpenowe wywołujące silne reakcje alergiczne.

gwiazda betlejemska a kot
Africa Studio/Shutterstock

Objawy zatrucia gwiazdą betlejemską u kota

Przy zatruciu gwiazdą betlejemską, objawy są zbliżone do typowego zatrucia środkami toksycznymi:

  • utrata apetytu,
  • ślinienie się,
  • mrużenie oczu,
  • apatia,
  • silne osłabienie,
  • wymioty,
  • biegunka,
  • objawy neurologiczne takie jak zaburzenia równowagi.

Zatrucie kota gwiazdą betlejemską – rokowania

Jeśli podejrzewamy, że kot zatruł się gwiazdą betlejemską, najlepiej natychmiast zabrać kota do weterynarza, który doradzi dalsze postępowanie.

Niestety nie ma antidotum na toksyny zawarte w poinsencji, dlatego leczenie jest głównie objawowe – uzupełnianie płynów, a jeśli od zjedzenia rośliny nie upłynęło zbyt wiele czasu, również prowokowanie wymiotów.

Pomimo tego, że z reguły objawy zatrucia gwiazdą betlejemską u kota są dość słabe, może zdarzyć się silniejsza reakcja kota.  Z praktyki weterynaryjnej wynika, że zatrucie gwiazdą betlejemską może wywołać u kota okresowe pogorszenie się samopoczucia.

Podejrzewa się, że zatrucie gwiazdą betlejemską może prowadzić do uszkodzenia pracy nerek, ale nie ma wystarczającego materiału dowodowego, by potwierdzić tę hipotezę[i]. W większości przypadków zatrucia, po kilku dniach stan kota wraca do normy.

Jeśli mimo wszystko zależy Ci na ozdobieniu domu tą efektowną rośliną doniczkową, najlepiej postaw ją poza zasięgiem kota — na przykład na półce biblioteczki. Całkiem możliwe również, że twój pupil nie jest zainteresowany skubaniem roślin i nie będzie podgryzał liści poinsencji.

[i] Zatrucie poinsecją u kotów  - Serwis Weterynaryjny -serwisweterynaryjny.pl/praktyka-kliniczna/zatrucie-poinsecja-gwiazda-betlejemska-u-kotow-145.html dostęp 14.11.2021

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?