Reklama

kot wiosną
© Shutterstock

5 rzeczy, o których powinien pamiętać opiekun kota wiosną

Przez Iza Markowska

aktualizacja dnia

Choć powrót ładnej pogody bardzo cieszy, nadejście wiosny niesie ze sobą pewne zagrożenia dla naszych futrzaków. Oto wskazówki, jak odpowiednio chronić naszych podopiecznych przed pasożytami oraz innymi niebezpieczeństwami, które pojawiają się wraz z nastaniem tej pory roku.

Poprawa pogody, coraz dłuższe dni i wyższa temperatura to dla wszystkich świetna wiadomość, również dla naszych mruczków, które tak uwielbiają słońce. Niemniej jednak wiosna niesie też ze sobą pewne zagrożenia. Mowa o pasożytach, alergiach i zatruciach.

Oto, na jakie ryzyka związane z nadejściem nowej pory roku musimy zwrócić uwagę dla dobra naszych kotów: 

Pasożyty

Zwłaszcza wiosną, bardzo ważne jest regularne stosowanie środków przeciwko pasożytom. Ponieważ jest więcej słońca, wzrasta temperatura powietrza, która sprzyja mnożeniu się owadów takich jak pchły lub kleszcze

Nawet jeśli kot niewiele wychodzi, pasożyty mogą trafić do domu przyniesione przez człowieka na okryciach wierzchnich.

Na rynku dostępnych jest wiele różnych preparatów przeciwkleszczowych dla psów. Występują w postaci sprejów, kropli czy obroży przeciwkleszczowych.  Trzeba pamiętać, aby każdy z tych środków stosować zgodnie z przeznaczeniem. Preparat przeciwko pasożytom przeznaczony dla psów, nie powinien być wykorzystywany do ochrony kotów i na odwrót. 

Alergie

Podobnie jak ludzie, koty także są podatne na różnego typu alergie. Najczęściej występuje uczulenie na pchły, które u kota przyjmuje postać alergicznego pchlego zapalenia skóry (APZS). Czasami wystarczy jedno ugryzienie, aby kot drapał się aż do krwi.

Z nadejściem wiosny trzeba uważać na alergie i pozostawać czujnym na objawy takie jak kaszel, wymioty czy wysypki. W razie najmniejszych wątpliwości, należy zgłosić się ze zwierzęciem do weterynarza. Lekarz poda odpowiednie środki na załagodzenie objawów i powstrzyma rozwój alergii, która mogłaby zagrażać zdrowiu, a nawet życiu kota.

Oprócz tego trzeba zwrócić szczególną uwagę na gąsienice z rodziny korowódkowatych. Te wyjątkowo drażniące skórę i bardzo mocno uczulające owady są dla kotów niezwykle niebezpieczne!

Trujące rośliny

Wiosna oznacza zatrzęsienie roślin i kwiatów! Choć przyjemnie na nie patrzeć i pięknie ozdabiają nasze ogrody, niektóre z nich są niezwykle niebezpieczne i trujące dla kotów.

Te najłagodniejsze mogą u kota powodować wysypki (jak pokrzywa). Inne, po zjedzeniu wywołują zaburzenia trawienia (np. wiciokrzew, hiacynt lub bluszcz) lub bicia serca (tojad, konwalia) i wpływają na funkcjonowanie systemu nerwowego (wilcza jagoda, konopie).

Otwarte okna

Kot wszędzie wejdzie, a gdy pogoda jest ładna, coraz częściej otwieramy okna. Uwaga - kot domowy może z łatwością wyjść na zewnątrz i narazić się na niebezpieczeństwo.

Choć koty są bardzo zwinne, nierzadko się zdarza, że spadają z parapetu lub balkonu. Dlatego trzeba zachować szczególną ostrożność. 

Nawet jeśli mamy uchylne okna, kot może próbować wydostać się na zewnątrz, choćby było ryzyko, że utknie! Miłośnicy kotów, warto zamykać okna lub je zabezpieczyć, aby chronić zwierzęta od upadku, który może mieć śmiertelny skutek.

Linienie

szczotka dla kota
©Shutterstock
Nie ma nic naturalniejszego, niż wiosenne linienie kota. Jednakże złe trawienie może sprawić, że kłaczki, które z reguły kot wykasłuje, staną się niebezpieczne. Niestrawiona,  zbita sierść w żołądku może być przyczyną wymiotów, anoreksji lub niedrożności jelit.  

Dlatego należy zapobiegać powstawaniu kłaczków, na przykład wyczesując martwy włos, lub podając kotu karmę bogatą w błonnik, który ułatwia trawienie. 

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?