Reklama

kot i wiatrak
© Shutterstock/ New Africa

Czy koty się pocą? Czy wysoka temperatura jest niebezpieczna dla kotów?

Przez Anna Zielińska-Hoşaf Behawiorysta kotów

Opublikowano

Pocenie się to jedna z naturalnych metod wyrównywania temperatury ciała – chłodzenia. Pocą się nie tylko ludzie – poci się także wiele zwierząt. Koty jednak pocą się w bardzo ograniczonym zakresie i pot nie wystarcza zwierzęciu do termoregulacji. Jak więc kot się chłodzi?

Koty nie mają gruczołów potowych na całym ciele. Posiadają ich na tyle mało, że trudno zaliczyć pocenie się do głównych sposobów zapobiegania przegrzaniu się organizmu. Większość spośród tych nielicznych kocich gruczołów potowych znajduje się na opuszkach łap, pozostałe zlokalizowane są w okolicach warg i podbródka.

Pocenie się kota – gdzie kot ma gruczoły potowe?

W gorące dni kot chętnie odpoczywa w pozycji, przy której poduszki łap skierowane są ku górze. Niekiedy możesz też zauważyć na podłodze mokre ślady łap w miejscu, którym przed chwilą kroczył zwierzak. Gruczoły potowe na łapach są aktywne nie tylko przy wysokiej temperaturze otoczenia, ale także w sytuacjach stresowych.

Jednak poduszki łap kotów nie zajmują dużej powierzchni ciała – mają więc one niestety jedynie niewielką moc chłodzenia. Koty nie dopuszczają do przegrzania organizmu w inny sposób.

Jak koty radzą sobie z wysoką temperaturą?

Pamiętaj, że przodkowie kota domowego pochodzą z terenów półpustynnych! Koty nubijskie to mieszkańcy terenów suchych i okresowo suchych. Muszą sobie radzić z afrykańskimi upałami, a większość kotów domowych nie zmieniła się fizycznie zbyt mocno od czasu, gdy zwierzęta te weszły w bliską więź z człowiekiem. Koty wypracowały swoje metody na ochronę organizmu przed zbyt wysoką temperaturą.

Co ciekawe pierwszą linią obrony przed upałem jest kocie futro. Oczywiście zwierzęta, które mają obfity podszerstek w porze zimowej pozbędą się jego sporej części w sezonie wiosenno-letnim, ale ogólnie futro umożliwia utrzymanie wyrównanej temperatury ciała i chroni delikatną skórę przed działaniem promieni słonecznych.

Dlatego właśnie koty ras bezwłosych powinny być latem chronione przed bezpośrednim słońcem. I dlatego nie należy golić kociej sierści, gdy robi się cieplej.

Golenie kociego futra może być zalecane tylko ze względów medycznych czy w przypadku skołtunionej, sfilcowanej okrywy.

Nawet ciepłolubny kot – znany wielbiciel wylegiwania się na słońcu – może jednak poczuć, że jest za gorąco. Wówczas z pomocą przychodzi codzienna czynność, której mruczki poświęcają tak wiele czasu – toaleta. Dokładne wylizywanie swojej sierści sprawia, że kot rozprowadza ślinę po wszystkich zakątkach ciała. Woda następnie odparowuje, przyjemnie chłodząc zwierzaka. Innymi słowy, ślina zastąpiła u kota rolę potu. To naprawdę skuteczny sposób na ochłodzenie!

W duże upały koty ponadto szukają miejsc zacienionych i przewiewnych.

Chętnie wyciągają giętkie ciało, zwiększając powierzchnię parowania (raczej nie będą wówczas spały zwinięte w ścisły kłębek) oraz obniżają aktywność do minimum, aby nie generować ciepła oraz nie tracić energii.

Czy twój zwierzak może się przegrzać? Jak pomóc kotu w czasie upałów?

Koty uwielbiają wygrzewać się na słońcu. Ryzyko przegrzania jednak istnieje, zwłaszcza jeśli w upalny dzień, gdy temperatura wynosi powyżej 30 stopni, zwierzęta pozbawione są możliwości wyboru chłodniejszego, bardziej przewiewnego, zacienionego miejsca.

W czasie upałów zapewnij kotom zacienione miejsce©Shutterstock

Przegrzanie może doprowadzić do udaru cieplnego, a ten jest już stanem zagrożenia życia. Szczególnie narażone na przegrzanie są:

 • koty starsze,
 • kocięta,
 • kotki ciężarne,
 • koty chore lub otyłe,
 • koty ras brachycefalicznych, które mogą mieć problemy z oddychaniem,
 • koty ras bezwłosych,
 • koty z grubym podszerstkiem.

Jak ułatwić czas gorącego lata zwierzęciu?

 • Przede wszystkim nie może mu zabraknąć dostępu do świeżej wody! Miski z chłodną wodą do picia powinny znaleźć się w różnych miejscach w domu. Przyda się również fontanna, zachęcająca koty do picia. Pamiętaj o wysokomięsnej, mokrej karmie – dużą część potrzebnych płynów koty powinny czerpać bezpośrednio z pożywienia.
 • Zapewnij kotu dostęp do zacienionych miejsc, a także miejsc chłodnych: w pobliżu włączonego wiatraka (pamiętaj o zabezpieczeniu obracających się łopatek), na chłodnych płytkach w łazience czy w punktach o dobrej cyrkulacji powietrza.
 • Zasłaniaj okna po słonecznej stronie mieszkania.
 • Kup kotu specjalną matę chłodzącą. Mata taka wypełniona jest żelowym wkładem, który zaczyna ochładzać jej powierzchnię pod wpływem nacisku. Jednorazowo taka mata może chłodzić zwierzę przez kilka godzin. Następnie należy zrobić krótką przerwę, aby znów mogła zacząć działać (zgodnie z instrukcją). Mata może jednorazowo działać nawet kilka godzin, po czym potrzebuje krótkiej przerwy, aby znowu działać.
 • Wilgotny ręcznik lub ściereczka może być wspomagaczem kociej toalety. Przecierając delikatnie kota wilgotną tkaniną lub po prostu kładąc ją na grzbiecie pupila, wspomożesz schładzanie ciała.
 • Jedna-dwie kostki lodu dodane do miski z wodą sprawią, że woda będzie bardziej orzeźwiająca i nie nagrzeje się tak prędko w gorący dzień. Pamiętaj jednak, aby nie była zbyt zimna. Nie podawaj kotu również pokarmu prosto z lodówki – taka różnica temperatur może doprowadzić do zapalenia gardła.

Przegrzanie u kota – symptomy

Jak rozpoznać, że koci organizm się przegrzał? Do najczęściej spotykanych objawów przegrzania, które możesz zaobserwować, należą:

 • problemy z równowagą,
 • apatia i senność lub wręcz przeciwnie – nadmierne pobudzenie,
 • brak apetytu,
 • problemy z widzeniem,
 • ziajanie.

Nigdy nie bagatelizuj objawów przegrzania – jak najszybciej udaj się z kotem do lekarza weterynarii, próbując jednocześnie pomóc zwierzęciu, kładąc na jego ciele wilgotny ręcznik i zabezpieczając przed słońcem.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?