Reklama

10 powodów, dla których koty powinny jeść mokrą karmę

10 powodów, dla których koty powinny jeść mokrą karmę advice
© Shutterstock

Wybierając jedzenie dla kota, warto sięgać nie tylko po sprawdzone znane rozwiązania. Koty uwielbiają nowości, a ich naturalną potrzebę różnorodności najłatwiej spełnić za pomocą dań na jeden raz dopasowanych do ich potrzeb.

Przez Redakcja Wamiz

Opublikowano 20.05.2020, 11:55

Dlaczego kot powinien jeść mokrą karmę?

kot je mokra karme
©Purina

Zblilansowane żywienie to podstawa zdrowia i długiego życia kota. Mokra karma w saszetkach "na raz" ma szereg zalet: różnorodność smaków sprawia, że kot chętniej ją je, duża zawartość wody pomaga utrzymać odpowiednie nawodnienie organizmu kota, a niska kaloryczność pozwala uniknąć nadwagi.

Poznaj 10 powodów, dla których warto podawać kotu mokrą karmę. 

1.    Kot też jest z wody….

Mokre jedzenie średnio w ¾ składa się z wody, podobnie jak organizm kota. Jest to najprostszy sposób wspomagania nawodnienia kota w naturalny sposób, tym bardziej że wiele kotów nie lubią pić wody z miski.

2.    Codziennie inny smak

Naturalna kocia dieta jest bardzo zróżnicowana, dlatego urozmaicanie kociej diety codziennie poprzez różne smaki saszetki jest świetnym rozwiązaniem w zasięgu każdego opiekuna. Dania na jeden raz Purina® Cat Chow® są dostępne z kurczakiem, łososiem, jagnięciną i wołowiną.

3.    Zróżnicowanie tekstury

kot prosi o jedzenie
©Purina

Twój kot może mieć różne preferencje i zależnie od humoru, chętniej może zjeść kawałki w sosie, a innego dnia w galaretce. Na szczęście saszetki Purina® Cat Chow® dają mu wybór nie tylko smaków, ale także sposobu przyrządzenia.

4.    Rozcieńczenie kalorii

Dlaczego całą saszetkę kot tak szybko i chętnie zjada na raz? Bo w większej porcji ma 3x mniej kalorii niż karma sucha, która jest koncentratem. Dlatego dzięki podawaniu saszetek zwiększamy objętość posiłku, łatwiej kontrolując pobranie kalorii.

5.    Większe uczucie sytości

Wilgotny posiłek w postaci jednej 85g saszetki karmy mokrej wypełnia żołądek kota, dając mu większe jednorazowe uczucie sytości, niż odpowiadająca temu porcja suchej karmy (ok.3 dużych łyżek karmy suchej).

6.    Zwiększenie objętości moczu

kot za krzakiem
©Purina

Z jedną saszetką kot pobiera ok.50 ml wody wraz z jedzeniem, dzięki czemu lepiej siusia i ma mniejsze ryzyko wytrącenia się u niego w pęcherzu kamieni moczowych. To korzystne zjawisko, ale dotyczy tylko saszetek które są karmą pełnoporcjowe i są zbilansowane.

7.    Łatwiejsze wypróżnianie

Część kotów cierpi na zaparcia, co może być związane ze zbyt małym piciem wody, nadmiernym jej odzyskiwaniem w jelitach oraz brakiem naturalnego włókna (błonnika w diecie) i dużą ilością włosów w przewodzie pokarmowym. Dlatego w saszetkach Purina® Cat Chow® znajdziesz naturalne warzywa takie jak zieloną fasolkę, bakłażana i cukinię.

8.    Bez bakterii

Zamknięte próżniowo i wysterylizowane saszetki są wolne od niebezpiecznych dla zdrowia Twojego kota bakterii, które mogą prowadzić do zatrucia Twojego kota a nawet Ciebie.

9.    Dostosowane do potrzeb

małe kotki
©Purina

Niektóre dania na jeden raz w formie saszetek są zróżnicowane nie tylko pod kątem smaku czy tekstury, ale także dopasowane do potrzeb specjalnych Twojego kota. W saszetkach Purina® Cat Chow® znajdziesz propozycje dla kotów po zabiegu sterylizacji/kastracji z tendencją do tycia (Sterilised), kotów z wrażliwym trawieniem (Sensitive), problemami z tworzeniem się kul włosowych (Hairball) czy dla kociąt (Kitten).

10.    Idealna porcja

Saszetki Purina® Cat Chow® dostarczają pomiędzy 50 a 70 kcal energii, czyli tyle ile przeciętny kot potrzebuje na swój fizyczny kilogram masy ciała. Tak więc łatwo jest wyliczyć jego dzienne zapotrzebowanie, a także dostosować żywienie mieszane z odpowiednio zmniejszoną porcją karmy suchej (średnio na cały dzień porcja dla kota =50-90g). 

Artykuł sponsorowany