Paszport dla kota - jak go wyrobić, ile to trwa i jaka jest cena?
Planujecie wyjazd zagranicę i chcecie zabrać ze sobą swojego ukochanego futrzaka? Musicie wyrobić mu specjalny paszport dla kota. Co to takiego? Skąd go wziąć i ile kosztuje jego wyrobienie? Już Wam mówię!
Przez
aktualizacja dnia 19.01.2021, 10:05
Paszport dla kota - czym jest?
Paszport dla kota to oficjalny dokument tożsamości naszego mruczącego podopiecznego, który musimy posiadać, jeśli chcemy wyjechać z pupilem za granicę. Ma on postać niewielkiej książeczki.
Można zatem powiedzieć, iż dokument ten jest odpowiednikiem paszportu, jakiego używają ludzie. Istnieją jednak zasadnicze różnice między paszportami dla ludzi a paszportami dla kotów.
Jakie informacje są zawarte w kocim paszporcie?
- Imię, płeć i datę urodzenia kota.
- Rasę i umaszczenie kota oraz znaki szczególne, jeśli takie występują.
- Imię, nazwisko, dane kontaktowe właściciela i jego podpis.
- Imię, nazwisko, dane kontakowe i podpis lekarza weterynarii, który wystawił dokument.
- Dane dotyczące mikroczipa: data wszczepienia, umiejscowienie, kod numeryczny (więcej o tym czym jest mikroczip przeczytasz tutaj). Zgodnie z unijnymi z lipca 2011 przepisami to właśnie mikrochip jest jedynym oficjalnie uznawanym oznakowaniem zwierzęcia (wcześniej był to również tatutaż).
- Informacje o wykonanych szczepieniach przeciwko wściekliźnie.
- Datę pobrania próbki krwi do badania poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie metodą miareczkowania.
- Prócz wpisu na temat szczepień przeciwko wściekliźnie, w paszporcie dla kota można umieścić ponadto informacje o innych szczepieniach profilaktycznych i zabiegach, takich jak odrobaczanie czy profilaktyka przeciwkleszczowa oraz inne istotne informacje o stanie zdrowia zwierzęcia.
Paszport dla kota - o czym należy pamiętać?

Pamiętajmy, iż – poza ogólnymi przepisami, obowiązującymi na terenie całej Unii Europejskiej – w państwach członkowskich mogą obowiązywać dodatkowe, wewnętrzne regulaminy dotyczące procedury wwożenia na ich teren zwierząt domowych – szczepień, obowiązkowych badań weterynaryjnych itd. Informacje na ten temat możemy uzyskać w ambasadzie danego kraju lub na lotnisku.
Wszelkie wpisy do paszportu, dotyczące badaniach i szczepień profilaktycznych muszą być potwierdzone podpisem i pieczątką weterynarza. Bez nich takie wpisy są nieważne. Paszport dla kota jest więc czyś, co łączy w sobie dokument identyfikacyjny i książeczkę zdrowia.
Paszporty wystawiane w Polsce są honorowane właściwie tylko na terenie państw należących do Unii Europejskiej oraz kilku innych europejskich krajów, takich jak Andora, Islandia, Lichtenstein, Monako, Norwegia, San Marino, Szwajcaria, Watykan.
Zgodnie z unijnym rozporządzeniem obowiązkiem posiadania paszportu dla zwierzęcia domowego w krajach unii europejskiej są objęte psy, koty i fretki.
I na koniec - należy pamiętać, że szczepienie przeciwko wściekliźnie jest ważne dopiero 21 dni po jego wykonaniu.
Jak wyrobić paszport dla kota?

Istnieje jeszcze jedna różnica między ludzkim paszportem a paszportem dla kota. Ten drugi wyrabiany jest niemal od ręki.
Warunkiem wystawienia dokumentu jest posiadanie przez kota ważnych szczepień przeciw wściekliźnie i czipa pod skórą.
Wystawianie paszportów dla zwierząt jest możliwe w wybranych gabinetach weterynarii. Niestety nie wszystkie oferują taką usługę. Listę specjalistów, do których należy się udać można znaleźć na stronie internetowej Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.
Zwykle są to placówki, które jednocześnie mają możliwość wszczepienia zwierzęciu czipa.
Paszport dla kota jest bezterminowy. Nie powinniśmy jednak zapominać o regularnym aktualizowaniu informacji o szczepieniach profilaktycznych i innych zabiegach.
Ile kosztuje paszport dla kota?
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi cena paszportu dla kota to 100 złotych. Mówimy tu oczywiście o samej książeczce. Całkowity koszt wydania tego dokumentu jest większy. Musimy bowiem doliczyć opłatę za czipowanie oraz wszystkie niezbędne szczepienia profilaktycznych i inne zabiegi.
Od dnia 29 grudnia 2014 r. obowiązuje nowy wzór paszportu dla kotów i innych małych zwierząt towarzyszących. Jeśli więc nasz podopieczny ma dokument wystawiony przed tą datą, musimy wyrobić mu nowy.
-
Podróżowanie z kotemHotel dla kota – czym się kierować podczas wyboru?
-
Podróżowanie z kotemCo zrobić z kotem podczas wakacyjnych wyjazdów?
-
Podróżowanie z kotemWyjazd z kotem na wakacje – czy to możliwe?
-
Podróżowanie z kotemKot w podróży – sposoby na zmniejszenie kociego stresu