Reklama

Paszport dla kota - jak go wyrobić, ile to trwa i jaka jest cena?

kot w podróży © Shutterstock

Planujecie wyjazd zagranicę i chcecie zabrać ze sobą swojego kota? Musicie wyrobić mu specjalny paszport dla kota. Co to takiego? Skąd go wziąć i ile kosztuje jego wyrobienie? 

Przez Jacek P. Narożniak

aktualizacja dnia

Paszport dla kota - czym jest?

Paszport dla kota to oficjalny dokument tożsamości naszego mruczącego podopiecznego, który musimy posiadać, jeśli chcemy wyjechać z pupilem za granicę lub adoptować kota z innego kraju. Paszport dla kota ma postać niewielkiej książeczki.

Jakie informacje są zawarte w kocim paszporcie?

  • Imię, płeć i datę urodzenia kota.
  • Rasę i umaszczenie kota oraz znaki szczególne, jeśli takie występują.
  • Imię, nazwisko, dane kontaktowe właściciela i jego podpis.
  • Imię, nazwisko, dane kontakowe i podpis lekarza weterynarii, który wystawił dokument.
  • Dane dotyczące mikroczipa: data wszczepienia, umiejscowienie, kod numeryczny (więcej o tym czym jest mikroczip przeczytasz tutaj). Zgodnie z unijnymi z lipca 2011 przepisami to właśnie mikrochip jest jedynym oficjalnie uznawanym oznakowaniem zwierzęcia (wcześniej był to również tatutaż). 
  • Informacje o wykonanych szczepieniach przeciwko wściekliźnie.
  • Datę pobrania próbki krwi do badania poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie metodą miareczkowania. 
  • Prócz wpisu na temat szczepień przeciwko wściekliźnie, w paszporcie dla kota można umieścić ponadto informacje o innych szczepieniach profilaktycznych i zabiegach, takich jak odrobaczanie czy profilaktyka przeciwkleszczowa oraz inne istotne informacje o stanie zdrowia zwierzęcia. 

Paszport dla kota - o czym należy pamiętać?

Pamiętajmy, iż – poza ogólnymi przepisami, obowiązującymi na terenie całej Unii Europejskiej – w państwach członkowskich mogą obowiązywać dodatkowe, wewnętrzne regulaminy dotyczące procedury wwożenia na ich teren zwierząt domowych. Poszczególne kraje mogą mieć dodatkowe wymogi dotyczące szczepień, obowiązkowych badań weterynaryjnych itd. Informacje na ten temat możemy uzyskać w ambasadzie danego kraju lub na lotnisku.

Wszelkie wpisy do paszportu, dotyczące badaniach i szczepień profilaktycznych muszą być potwierdzone podpisem i pieczątką weterynarza. Bez nich takie wpisy są nieważne. Paszport dla kota jest więc czyś, co łączy w sobie dokument identyfikacyjny i książeczkę zdrowia.

Paszporty wystawiane w Polsce są honorowane właściwie tylko na terenie państw należących do Unii Europejskiej oraz kilku innych europejskich krajów, takich jak Andora, Islandia, Lichtenstein, Monako, Norwegia, San Marino, Szwajcaria, Watykan.

Zgodnie z unijnym rozporządzeniem obowiązkiem posiadania paszportu dla zwierzęcia domowego w krajach unii europejskiej są objęte psy, koty i fretki

I na koniec - należy pamiętać, że szczepienie przeciwko wściekliźnie jest ważne dopiero 21 dni po jego wykonaniu. Jeśli został dopiero zaszczepiony na wściekliznę, musi minąć 21 dni, zanim uzyska paszport.

Jak wyrobić paszport dla kota?

Paszport dla kota wyrabiany jest niemal od ręki. Warunkiem wystawienia dokumentu jest posiadanie przez kota ważnych szczepień przeciw wściekliźnie i czipa pod skórą.

Wystawianie paszportów dla zwierząt jest możliwe w wybranych gabinetach weterynarii.  Niestety nie wszystkie oferują taką usługę. Listę specjalistów, do których należy się udać można znaleźć na stronie internetowej Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej pod tym linkim.

Zwykle są to placówki, które jednocześnie mają możliwość wszczepienia zwierzęciu czipa.

Zaczipowanie i wyrobienie paszportu możemy więc wykonać jednego dnia podczas jednej wizyty u lekarza weterynarii.

Paszport dla kota jest bezterminowy. Nie powinniśmy jednak zapominać o regularnym aktualizowaniu informacji o szczepieniach profilaktycznych i innych zabiegach.

Ile kosztuje paszport dla kota?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi cena paszportu dla kota to 100 złotych. Mówimy tu oczywiście o samej książeczce. Całkowity koszt wydania tego dokumentu jest większy. Musimy bowiem doliczyć opłatę za czipowanie oraz wszystkie niezbędne szczepienia profilaktycznych i inne zabiegi.

Od dnia 29 grudnia 2014 r. obowiązuje nowy wzór paszportu dla kotów i innych małych zwierząt towarzyszących. Jeśli więc nasz podopieczny ma dokument wystawiony przed tą datą, musimy wyrobić mu nowy. 

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz