Reklama

Paszport dla kota - jak go wyrobić, ile to trwa i jaka jest cena?

kot w podróży
© Shutterstock

Planujecie wyjazd zagranicę i chcecie zabrać ze sobą swojego ukochanego futrzaka? Musicie wyrobić mu specjalny paszport dla kota. Co to takiego? Skąd go wziąć i ile kosztuje jego wyrobienie? Już Wam mówię!

Przez Jacek P. Narożniak

aktualizacja dnia 24.03.2021, 16:57

Paszport dla kota - czym jest?

Paszport dla kota to oficjalny dokument tożsamości naszego mruczącego podopiecznego, który musimy posiadać, jeśli chcemy wyjechać z pupilem za granicę. Ma on postać niewielkiej książeczki.

Można zatem powiedzieć, iż dokument ten jest odpowiednikiem paszportu, jakiego używają ludzie. Istnieją jednak zasadnicze różnice między paszportami dla ludzi a paszportami dla kotów.

Jakie informacje są zawarte w kocim paszporcie?

  • Imię, płeć i datę urodzenia kota.
  • Rasę i umaszczenie kota oraz znaki szczególne, jeśli takie występują.
  • Imię, nazwisko, dane kontaktowe właściciela i jego podpis.
  • Imię, nazwisko, dane kontakowe i podpis lekarza weterynarii, który wystawił dokument.
  • Dane dotyczące mikroczipa: data wszczepienia, umiejscowienie, kod numeryczny (więcej o tym czym jest mikroczip przeczytasz tutaj). Zgodnie z unijnymi z lipca 2011 przepisami to właśnie mikrochip jest jedynym oficjalnie uznawanym oznakowaniem zwierzęcia (wcześniej był to również tatutaż). 
  • Informacje o wykonanych szczepieniach przeciwko wściekliźnie.
  • Datę pobrania próbki krwi do badania poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie metodą miareczkowania. 
  • Prócz wpisu na temat szczepień przeciwko wściekliźnie, w paszporcie dla kota można umieścić ponadto informacje o innych szczepieniach profilaktycznych i zabiegach, takich jak odrobaczanie czy profilaktyka przeciwkleszczowa oraz inne istotne informacje o stanie zdrowia zwierzęcia. 

Paszport dla kota - o czym należy pamiętać?

Każdy wyjazd z kotem zagranicę, również w ramach krajów UE, zobowiązuje nas do posiadania paszportu dla naszego pupila©Shutterstock

Pamiętajmy, iż – poza ogólnymi przepisami, obowiązującymi na terenie całej Unii Europejskiej – w państwach członkowskich mogą obowiązywać dodatkowe, wewnętrzne regulaminy dotyczące procedury wwożenia na ich teren zwierząt domowych – szczepień, obowiązkowych badań weterynaryjnych itd. Informacje na ten temat możemy uzyskać w ambasadzie danego kraju lub na lotnisku.

Wszelkie wpisy do paszportu, dotyczące badaniach i szczepień profilaktycznych muszą być potwierdzone podpisem i pieczątką weterynarza. Bez nich takie wpisy są nieważne. Paszport dla kota jest więc czyś, co łączy w sobie dokument identyfikacyjny i książeczkę zdrowia.

Paszporty wystawiane w Polsce są honorowane właściwie tylko na terenie państw należących do Unii Europejskiej oraz kilku innych europejskich krajów, takich jak Andora, Islandia, Lichtenstein, Monako, Norwegia, San Marino, Szwajcaria, Watykan.

Zgodnie z unijnym rozporządzeniem obowiązkiem posiadania paszportu dla zwierzęcia domowego w krajach unii europejskiej są objęte psy, koty i fretki

I na koniec - należy pamiętać, że szczepienie przeciwko wściekliźnie jest ważne dopiero 21 dni po jego wykonaniu

Jak wyrobić paszport dla kota?

Aby otrzymać paszport, kot musi być obowiązkowo zaczipowany oraz zaszczepiony przeciwko wściekliźnie©Shutterstock

Istnieje jeszcze jedna różnica między ludzkim paszportem a paszportem dla kota. Ten drugi wyrabiany jest niemal od ręki.

Warunkiem wystawienia dokumentu jest posiadanie przez kota ważnych szczepień przeciw wściekliźnie i czipa pod skórą.

Wystawianie paszportów dla zwierząt jest możliwe w wybranych gabinetach weterynarii.  Niestety nie wszystkie oferują taką usługę. Listę specjalistów, do których należy się udać można znaleźć na stronie internetowej Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.

Zwykle są to placówki, które jednocześnie mają możliwość wszczepienia zwierzęciu czipa.

Zaczipowanie i wyrobienie paszportu możemy więc wykonać jednego dnia podczas jednej wizyty u lekarza weterynarii.

Paszport dla kota jest bezterminowy. Nie powinniśmy jednak zapominać o regularnym aktualizowaniu informacji o szczepieniach profilaktycznych i innych zabiegach.

Ile kosztuje paszport dla kota?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi cena paszportu dla kota to 100 złotych. Mówimy tu oczywiście o samej książeczce. Całkowity koszt wydania tego dokumentu jest większy. Musimy bowiem doliczyć opłatę za czipowanie oraz wszystkie niezbędne szczepienia profilaktycznych i inne zabiegi.

Od dnia 29 grudnia 2014 r. obowiązuje nowy wzór paszportu dla kotów i innych małych zwierząt towarzyszących. Jeśli więc nasz podopieczny ma dokument wystawiony przed tą datą, musimy wyrobić mu nowy.