Kot tajski (thai) - kot syjamski starego typu
Inne nazwy : kot syjamski starego typu, Thai, Wichien-maat
Jest dokładnie tak, jak wskazuje nazwa rasy – kot tajski pochodzi z Tajlandii. Ze względu na głowę w kształcie delikatnego klina, jasny tułów i ciemniejsze znaczenia na masce, uszach, łapkach i ogonie przypomina kota syjamskiego. Można wręcz powiedzieć, że to przodek syjamów, tak bowiem wyglądały koty syjamskie jeszcze kilkadziesiąt lat temu.
Kot tajski to powrót do syjamów o nieco pełniejszych kształtach. I podobnie jak syjamy, tak i taj jest kotem bardzo rozmownym, wrażliwym i niezwykle przywiązanym do opiekunów. Może wykazywać cechy zaborcze i wymagać stałej uwagi. Ujmuje inteligencją i posłuszeństwem. Niemniej jednak trzeba umieć sobie z nim radzić, bo w przeciwnym wypadku w mgnieniu oka nas sobie podporządkuje!
Długość życia |
Kot tajski (thai) - kot syjamski starego typu średnio żyje od 12 do 20 lat |
Charakter |
|
Wielkość dorosłego osobnika |
Kotka
pomiędzy 30 i 35 cm
Kot
pomiędzy 30 i 35 cm
|
Waga dorosłego osobnika |
Kotka
Około 3 kg
Kot
pomiędzy 4 i 5 kg
|
Kolor umaszczenia
Peryferyjne partie ciała (nos, uszy, łapy, ogon) powinny być jak najciemniejsze, zaś tułów możliwie najjaśniejszy. Co ciekawe, może zmieniać się także w zależności od pory roku oraz temperatury. Im jest zimniej, tym staje się ciemniejsza. |
Czekoladowe/ brązowe Niebieskie/szare |
Rodzaj szaty
Kot tajski ma krótką sierść i bardzo niewielką ilość podszerstka. |
Krótka |
Kolor oczu
Oczy są intensywnie niebieskie. |
Niebieskie
|
Cena zakupu |
Kot tajski (thai) - kot syjamski starego typu kosztuje pomiędzy 1000zł a 2500zł |
Oryginalna nazwa rasy, „Wichein-maat”, oznacza po tajsku „złoty diament” lub „księżycowy diament”, co świetnie obrazuje poważanie i oddanie, z jakim koty te traktowano. Niewątpliwie swoją rolę odgrywa tu wiara w reinkarnację. Dusze wysoko urodzonych zmarłych (zwłaszcza członków rodziny królewskiej) miałyby wstępować w ciało kota syjamskiego/tajskiego i pod jego postacią egzystować dalej na tym świecie.
Gdy kot umierał, jego dusza prowadziła duszę arystokraty ku krainie zmarłych. Ponadto koty o znaczeniach point należały do ras przynoszących szczęście. Koty te (zwłaszcza osobniki będące „naczyniami” dla dusz zmarłych) mieszkały w świątyniach, gdzie traktowano je z wielkim szacunkiem.
Więcej informacji na temat rasy Kot tajski (thai) - kot syjamski starego typu
Kot tajski – historia rasy
Mutacja odpowiedzialna za powstanie umaszczenia typu point po raz pierwszy pojawiła się setki lat temu na terenie południowo-wschodniej Azji. W Tajlandii (dawnym syjamie), ojczyźnie tych niezwykłych kotów, zwierzęta z ciemnymi, kontrastowymi znaczeniami pojawiają się na kartach starych manuskryptów. Koty tajskie rezydowały m.in. na królewskim dworze w Syjamie. Mówi się, że pełniły funkcję strażników królewskiego skarbca i od nieustannego wpatrywania się w kosztowności dostały zeza.
Dziś tę wadę wzroku uznaje się za cechę dyskwalifikującą i zezujące osobniki nie są dopuszczane do wystaw oraz dalszej hodowli.
Kolejna legenda wiąże się z inną często występującą cechą kotów tajskich i syjamskich – załamaniami czy guzkami na ogonie. Syjamskie księżniczki miały używać kocich ogonów jako swego rodzaju wieszaków na biżuterię, pod której ciężarem ogony się uginały.
Tak czy inaczej, w 1871 roku król Syjamu podarował ambasadorowi Wielkiej Brytanii parkę kotów tej rasy, dzięki czemu znalazły się w Europie.
Przez lata rasa była poddawana selekcji, w wyniku której powstała rasa kotów syjamskich, o sylwetce smuklejszej od swojego przodka. Kot tajski został uznany za odrębną rasę i zarejestrowany przez FIFe dopiero w 2015 roku.
Kot tajski - charakter
Zachowanie rasy Kot tajski (thai) - kot syjamski starego typu
Dla kogo rasa Kot tajski (thai) - kot syjamski starego typu ?
Kot tajski - hodowla i cena
Średnia cena kociaka rasy tajskiej w hodowli mieści się w granicach 2000 – 2500 zł. Konkretna cena zależy od danej hodowli i linii hodowlanej, a także odmiany barwnej kota oraz tytułów zdobytych przez rodziców. Miesięczny koszt utrzymania kota to około 120 zł, które wystarczą na zakup karmy dobrej jakości oraz zapewnienie kotu wszystkiego, co niezbędne, aby był w dobrej formie.
Kot tajski (thai) - kot syjamski starego typu - linienie
Niewielkie
W okresie linienia okrywa włosowa się odnawia, co może powodować obfitsze gubienie sierści. Nie jest to bardzo kłopotliwe i nie wymaga częstszej pielęgnacji.
Kot tajski – pielęgnacja
Jego krótkie futerko jest bardzo łatwe w pielęgnacji. Podczas intensywnych pieszczot z powodzeniem pozbędziemy się martwego włosa (świetnie sprawdza się zwłaszcza metoda głaskania futerka wilgotną dłonią), a cotygodniowe szczotkowanie uzupełnia pielęgnację.
Zdrowie rasy Kot tajski (thai) - kot syjamski starego typu
Średnia długość życia zadbanego kota tajskiego wynosi około 16 lat, a są i osobniki dożywające bardziej sędziwego wieku. Wiele zależy od trybu życia, diety i dobrej kondycji kota – zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Zestresowany, smutny kot szybko traci naturalną odporność.
Ponieważ jego sierść jest krótka, nie stanowi dobrej izolacji przez zimnem. W zimie kot szczególnie ceni ciepłe pielesze i staje się prawdziwym domatorem.
Ponieważ jest bardzo żywy i niemal cały czas w ruchu, niebezpieczeństwo wystąpienia nadwagi jest znikome.
Kot tajski nie wykazuje predyspozycji do żadnych szczególnych chorób. To oznacza, że mogą mu doskwierać te same dolegliwości, co innym kotom domowym. Jeśli kot wychodzi na dwór, warto go dodatkowo zaszczepić przeciw chorobom takim jak białaczka kocia, chlamydioza czy wścieklizna (na wirusy kociego kataru oraz panleukopenię powinien być zaszczepiony każde kot, również niewychodzący), zgodnie ze wskazówkami weterynarza. Niemniej jednak trzeba sprawdzić pochodzenie kotka i zebrać opinie na temat jego rodzimej hodowli, ponieważ reprodukcja osobników obciążonych genetycznie może przyczyniać się do rozprzestrzeniania się chorób dziedzicznych, na przykład wodogłowia (zwiększona objętość czaszki spowodowana zbyt dużą ilością płynu mózgowego). Odnotowuje się też przypadki zaniku siatkówki oraz niewydolności serca.
Aby zachować charakterystyczne cechy kota tajskiego, dopuszcza się wyłącznie krzyżowanie w ramach rasy.
Ze względu na bardzo silny charakter zaleca się długie socjalizowanie kociaka. W tym czasie malec uczy się od matki oraz sióstr i braci zasad życia w grupie. Dlatego żaden poważny hodowca tajów nie wyda nowemu opiekunowi kociaka młodszego niż 13 tygodni. Czekanie leży w interesie kupującego, ponieważ czas socjalizacji będzie miał pozytywny wpływ na budowanie wieloletniej relacji z kotem.
Planujesz zakup kota rasy Kot tajski (thai) - kot syjamski starego typu?
Niestety...
W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Kot tajski (thai) - kot syjamski starego typu ...
Niestety... W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Kot tajski (thai) - kot syjamski starego typu ...