Peterbald (sfinks petersburski)

Mały wulkan energii, przylepa i gaduła w jednym. Ten rosyjski kot wie, jak podbić ludzkie serca. Orientalny pyszczek i prawie całkowity brak futerka powodują, że jest to zwierzak intrygujący i nietuzinkowy!
Najważniejsze informacje o Peterbald (sfinks petersburski)
Długość życia :
Charakter :
Pieszczoch Lubiący zabawę InteligentnyRodzaj szaty :
Bezwłosy Krótka DługaCzy sfinks i peterbald to ta sama rasa?
Rosyjska rasa Peterbald powstała w Petersburgu w 1994 roku, w hodowli Olgi S. Mironovej, ze skrzyżowania dońskiego sfinksa i kota orientalnego krótkowłosego. Hodowczyni chciała otrzymać kota, u którego brak owłosienia podkreślałby jego orientalny wygląd. Rasa zawdzięcza nazwę miastu, z którego się wywodzi.
O ile obecnie nie dopuszcza się kojarzenia między dońskim sfinksem i osobnikami orientalnymi, geny sfinksa pozostają mocno zakorzenione w tej nowej bezwłosej rasie.
Wygląd
Wysokość w kłębie Peterbald (sfinks petersburski)
Kotka : pomiędzy 30 i 35 cm
Kot : pomiędzy 30 i 35 cm
Przestaje rosnąć osiągnąwszy wiek 18–24 miesięcy.
Waga
Kotka : pomiędzy 2 i 4 kg
Kot : pomiędzy 3 i 5 kg
Maść
Dopuszcza się każdy kolor umaszczenia. Ograniczenia dotyczą jedynie wzorów.
Rodzaj szaty
Peterbald to kot bezwłosy lub z bardzo krótkim, sztywnym i kędzierzawym włosem.
Kolor oczu
Oczy mogą być koloru niebieskiego, akwamaryny i zielonego.
Opis
Peterbald to kot typu orientalnego. Można powiedzieć, że jest pod każdym względem „wydłużony”. Ma wydłużoną, trójkątną głowę zwieńczoną dużymi uszami. Jego szeroko rozstawione oczy mają kształt migdałów. Kot ten ma długą i elegancką szyję oraz wydłużone, muskularne ciało. Jego kończyny są smukłe i delikatne, a ogon długi i cienki, biczowaty.
To charakterystyczna okrywa włosowa sprawia, że Peterbald jest inny niż wszystkie koty. Pod tym względem poszczególne osobniki mogą się między sobą bardzo różnić, a na dodatek w trakcie życia futro te może ulegać zmianom! Zatem Peterbald może być całkowicie bezwłosy (typ naked lub bald) lub mieć krótkie, mięciutkie futerko przypominające skórkę brzoskwini (typ flock). Jeśli włos jest cienki i delikatny, krótki, ale różnej długości, nazwiemy go welurowym. Jego sierść może być też szorstka, niekiedy kręcona lub poczochrana i nierównomiernie rozmieszczona na ciele (typ brush). Wreszcie, niektóre osobniki pozbawione typowego genu tej rasy, mają zwyczajną kocią sierść bez charakterystycznych dla większości Peterbaldów cech (typ straight). Kocięta z genem peterbald rodzą się ze znikomą okrywą włosową, którą tracą, gdy kotek osiąga wiek około 2 miesięcy. W ciągu mniej więcej dwóch lat po urodzeniu, a niekiedy dłużej, owłosienie wielokrotnie się zmienia.
Ciekawostki
Gen odpowiedzialny za brak owłosienia peterbaldów jest genem dominującym, o różnej częstości występowania. Do tej pory nie udało się go wyodrębnić. Wiemy, że osobniki całkowicie bezwłose są homozygotyczne, co oznacza, że gen występuje na obu allelach (inaczej mówiąc, nie mają genu prawidłowego owłosienia i potomstwu mogą przekazywać wyłącznie cechy rasy peterbald). Kocięta heterozygotyczne będą zawsze posiadać zmienioną okrywę włosową, która może wielokrotnie zanikać i odrastać w ciągu pierwszych lat życia. Wreszcie, dwoje heterozygotycznych rodziców może mieć kocięta z normalną sierścią, które są całkowicie pozbawione genu modyfikującego futro, w związku z czym nie przekażą go dalej.
Kot peterbald — charakter
Zachowanie
Nie wiesz którą rasę kota wybrać? Wamiz pomoże Ci wybrać rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia
Współżycie z innymi
Kot peterbald — cena
Kot tej rasy kosztuje średnio od 1800 do 6000 zł. Cena zależy od różnych czynników, takich jak rodzaj sierści, tytuły zdobyte przez rodziców, status hodowlany (kot do hodowli lub „na kolanka”_ czy wiek. Miesięczny koszt utrzymania kota to około 150-180 zł, co wystarczy, żeby zapewnić kotu wszystko, co potrzebne, czyli m.in. żwirek i wysokiej jakości karmę.
Peterbald - pielęgnacja
Może się wydawać, że kot prawie całkiem pozbawiony sierści nie potrzebuje szczególnej pielęgnacji, ale ponieważ gruczoły łojowe Peterbaldów są bardzo aktywne, koty te potrzebują cotygodniowej kąpieli.
Linienie
Gubi bardzo mało sierści, ponieważ prawie jej nie ma.
Żywienie
Ponieważ jest to bardzo energiczny kot, który traci ciepło szybciej niż koty z normalnym futerkiem, konieczna może się okazać niewielka modyfikacja diety. Ale nie chodzi o to, żeby dawać mu więcej jedzenia! Zamiast zwiększać ilość, lepiej podawać karmę o odpowiednio podwyższonych wartościach odżywczych.
Zdrowie
Długość życia
Średnia długość życia peterbalda to od 10 do 13 lat.
Odporność/wytrzymałość
Podobnie jak koty innych bezwłosych ras, peterbald źle znosi zimno i nadmierny upał. Wymaga ochrony przed słońcem.
Skłonność do tycia
Koty tej rasy raczej rzadko cierpią na nadwagę, ale oczywiście bywają wyjątki!
Częste choroby
- Postępujący zanik siatkówki – choroba dziedziczna, autosomalna, recesywna. Powoduje utratę zdolności widzenia, która może prowadzić nawet do całkowitej ślepoty. Istnieją odpowiednie badania przesiewowe pozwalające wykryć chorobę.
- Choroby przyzębia, często związane z niedostateczną higieną kociej jamy ustnej.
- Choroby i infekcje występujące u wszystkich kotów, z niewielką przewagą dolegliwości skórnych.
Rozmnażanie
Peterbaldy można krzyżować z osobnikami rasy orientalnej oraz kotami syjamskimi. W każdym przypadku kocięta zostaną zaklasyfikowane jako peterbaldy i większość z nich będzie posiadać typowe cechy tej rasy.
1 komentarzy
Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?
1 komentarzy na temat 1