Doński sfinks
Inne nazwy : Don Sphynx, Donskoy
Pierwszą reakcją ludzi na widok dońskiego sfinksa często jest okrzyk „A cóż to ma być?!”. Rzeczywiście, jego wygląd jest jak najbardziej niezwykły. Tymczasem, przy bliższym poznaniu, nie pozostaje nam nic innego, niż go pokochać.
Doński sfinks jest kotem ujmującym zarówno swoim szczególnym wyglądem, jak i charakterem. Bardzo dużo zyskuje, gdy się go lepiej pozna. Oczy w kształcie migdału, szczególna faktura skóry i jej fałdki mogą oczarować albo być odpychające. Jedno jest pewne - wobec takiej oryginalności nikt nie pozostanie obojętny.
Długość życia |
Doński sfinks średnio żyje od 12 do 15 lat |
Charakter |
|
Wielkość dorosłego osobnika |
Kotka
pomiędzy 25 i 30 cm
Kot
pomiędzy 25 i 30 cm
|
Waga dorosłego osobnika |
Kotka
pomiędzy 2 i 3 kg
Kot
pomiędzy 4 i 5 kg
|
Kolor umaszczenia
Francuski oficjalny rejestr kotów rasowych LOOF uznaje wszystkie umaszczenia tradycyjne oraz typu point, we wszystkich kolorach oprócz bursztynowego. Międzynarodowe stowarzyszenie felinologiczne TICA uznaje wszystkie maści wszelkich typów i każdej kategorii. |
Czarne Czekoladowe/ brązowe Białe Rude Kremowy Niebieskie/szare |
Rodzaj szaty
Kot jest nagi, ale niekiedy dostrzec można meszek na nosie, uszach, końcówkach łapek, końcu ogona i w okolicach genitaliów.
Szczególną cechą dońskiego sfinksa jest to, że w sezonie zimowym może mu urosnąć „płaszczyk” w postaci delikatnej wełenki na klatce piersiowej i włosków na końcu ogona! Wraz z ociepleniem pogody, płaszczyk zniknie. |
Bezwłosy |
Kolor oczu
Różne źródła podają sprzeczne informacje. Według francuskiego LOOF, kolor oczu zależy od szaty, a TICA twierdzi, że jedno nie ma z drugim związku. Co do jednego oba stowarzyszenia się zgadzają - dopuszcza się wszystkie kolory oczu: niebieski / akwamaryna, złoty / żółty, zielony, oczy różne. |
Niebieskie
Zielone
Żółty/złoty
Różnooki
|
Cena zakupu |
Doński sfinks kosztuje pomiędzy 2000zł a 5000zł |
„Golas”, podobnie jak człowiek, poci się przez skórę.
Czy wiecie, czym różni się „zwykły” sfinks od dońskiego sfinksa? Rasa sfinks pochodzi z Kanady, zaś doński sfinks z Rosji. Obie rasy noszą gen odpowiedzialny za brak sierści, ale u sfinksa gen jest recesywny, a więc nie zawsze się ujawnia, zaś u dońskiego sfinksa jest genem dominującym. Ma to wpływ na kształt twarzy, oczu oraz pyszczka. Mówi się, że im wyraźniejsza jest nagość kociąt w chwili narodzin, tym wyraźniejsze będą różnice w twarzy.
Więcej informacji na temat rasy Doński sfinks
Sfinks doński a kanadyjski
Rasa pochodzi z Rosji, a jej historia sięga 1987 roku, kiedy to w mieście Rostów nad Donem odkryto pierwszego dońskiego sfinksa. Pewna kobieta, Elena Kovaleva, odratowała kociaka w żałosnym stanie i postanowiła wziąć go pod swoją opiekę. Koteczka dostała na imię Varvara. W miarę, jak Varvara rosła, zaczęła stopniowo gubić futerko. Starano się stosować przeróżne zabiegi, aby wyleczyć łysienie, ale na próżno.
Kilka lat później Varvara powiła kocięta. Niektóre z nich były całkiem nagie, a inne miały futerko, ale z biegiem czasu zaczęły je gubić, zupełnie jak niegdyś ich mama. Elena skontaktowała się ze znaną rosyjską hodowczynią Iriną Nemikiną, która przyjęła jedno z kociąt i przystąpiła do krzyżowania z różnymi kotami. Ponieważ w każdym miocie występowały osobniki całkiem nagie, Irina szybko zrozumiała, że ma do czynienia z mutacją genetyczną dominującą (odwrotnie niż u kanadyjskiego sfinksa) i w ten sposób narodziła się rasa doński sfinks.
Charakterystyka rasy Doński sfinks
Zachowanie rasy Doński sfinks
Dla kogo rasa Doński sfinks ?
Doński sfinks - cena
Średnia cena zakupu kociaka rasy doński sfinks w hodowli wynosi od 2000 do 5000 zł i waha się w zależności od rodowodu, macierzystej hodowli, wieku, a nawet płci kotka. Miesięczne utrzymanie kota tej rasy kosztuje ok 160 zł, co w zupełności wystarcza, aby zaspokoić potrzeby zwierzęcia, takie jak dobrej jakości karma, dzięki której zachowa dobre zdrowie.
Doński sfinks - linienie
Brak
Na pewno da się zauważyć, że ten kot nie gubi włosa. Dzięki temu kanapy i podłogi będą zawsze lśniły czystością, przynajmniej jeśli chodzi o sierść, ponieważ zamiast tego, na jasnych powierzchniach można natrafić na małe plamki sebum...
Doński sfinks - pielęgnacja
Ponieważ sfinks nie ma sierści, która pochłaniałaby nadmiar sebum, skóra tego kota może być tłusta w dotyku. Powinno się go kąpać raz na pół roku. Im częstsze kąpiele, tym więcej skóra wydziela sebum. Pomiędzy kąpielami, aby usunąć nadmiar sebum ze skóry, można posłużyć się na przykład zwilżoną myjką.
Trzeba też zwrócić szczególną uwagę na uszy sfinksa. Powinno się je czyścić raz na tydzień. Należy pamiętać o myciu przestrzeni pomiędzy palcami oraz łapek od spodu, pomiędzy poduszeczkami.
Zdrowie rasy Doński sfinks
Żyje od 12 do 15 lat.
Jak można się domyślić, ten kot nie jest stworzony do konfrontacji z zimnem. Ale za to bardzo dobrze znosi upały, a szczególnie ceni sobie kąpiele słoneczne. Musimy jednak uważać, aby kot nie dostał przykrego oparzenia słonecznego.
Zaleca się wyliczenie dziennych porcji jedzenia, wraz z lekarzem weterynarii, aby mieć pewność, że kot nie będzie miał nadwagi. Sfinks może mieć pewną skłonność do obżarstwa.
U dońskiego sfinksa nie odnotowano chorób występujących częściej, niż u innych ras. Niemniej jednak niektóre źródła wskazują na dość częste występowanie chorób płuc.
Rasa ta jest narażona na te same choroby, co wszystkie inne koty, na przykład schorzenia jamy ustnej.
W tej sprawie, zdania są podzielone. Międzynarodowa organizacja TICA dopuszcza krzyżowanie z osobnikami rasy amerykańskiej krótkowłosej, ale już francuski LOOF na nie nie zezwala.
Planujesz zakup kota rasy Doński sfinks?
Niestety...
W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Doński sfinks ...
Niestety... W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Doński sfinks ...