Doński sfinks

Inne nazwy: Don Sphynx, Donskoy

Doński sfinks
Doński sfinks

Pierwszą reakcją ludzi na widok dońskiego sfinksa często jest okrzyk „A cóż to ma być?!”.  Rzeczywiście, jego wygląd jest jak najbardziej niezwykły. Tymczasem, przy bliższym poznaniu, nie pozostaje nam nic innego, niż go pokochać.

Doński sfinks jest kotem ujmującym zarówno swoim szczególnym wyglądem, jak i charakterem. Bardzo dużo zyskuje, gdy się go lepiej pozna. Oczy w kształcie migdału, szczególna faktura skóry i jej fałdki mogą oczarować albo być odpychające. Jedno jest pewne - wobec takiej oryginalności nikt nie pozostanie obojętny.

Podstawowe informacje o dońskim sfinksie

Długość życia :

7

20

12

15

Charakter :

Pieszczoch

Rodzaj szaty :

Bezwłosy Krótka Długa

Resztę treści znajdziesz pod reklamą

Ładowanie reklam ...

Sfinks doński a kanadyjski

Rasa pochodzi z Rosji, a jej historia sięga 1987 roku, kiedy to w mieście Rostów nad Donem odkryto pierwszego dońskiego sfinksa. Pewna kobieta, Elena Kovaleva, odratowała kociaka w żałosnym stanie i postanowiła wziąć go pod swoją opiekę. Koteczka dostała na imię Varvara. W miarę, jak Varvara rosła, zaczęła stopniowo gubić futerko. Starano się stosować przeróżne zabiegi, aby wyleczyć łysienie, ale na próżno.

Kilka lat później Varvara powiła kocięta. Niektóre z nich były całkiem nagie, a inne miały futerko, ale z biegiem czasu zaczęły je gubić, zupełnie jak niegdyś ich mama. Elena skontaktowała się ze znaną rosyjską hodowczynią Iriną Nemikiną, która przyjęła jedno z kociąt i przystąpiła do krzyżowania z różnymi kotami. Ponieważ w każdym miocie występowały osobniki całkiem nagie, Irina szybko zrozumiała, że ma do czynienia z mutacją genetyczną dominującą (odwrotnie niż u kanadyjskiego sfinksa) i w ten sposób narodziła się rasa doński sfinks.

Wygląd

  • Doński sfinks
    Doński sfinks

    Wysokość w kłębie Doński sfinks

    Kotka : pomiędzy 25 i 30 cm

    Kot : pomiędzy 25 i 30 cm

    Doński sfinks osiąga dorosłe rozmiary w wieku od 9 do 12 miesięcy.

    Waga

    Kotka : pomiędzy 2 i 3 kg

    Kot : pomiędzy 4 i 5 kg

    Maść

    Rodzaj szaty

    Kolor oczu

    Niebieskie
    Zielone
    Żółty/złoty
    Różnooki

    Opis

    Chociaż przez swą nagość może wydawać się wrażliwy i delikatny, sfinks doński nie jest wątłym kotem. Ma bardzo mocną budowę ciała, jest silny i zwinny.

    Ciekawostki

    „Golas”, podobnie jak człowiek, poci się przez skórę.

    Czy wiecie, czym różni się „zwykły” sfinks od dońskiego sfinksa? Rasa sfinks pochodzi z Kanady, zaś doński sfinks z Rosji. Obie rasy noszą gen odpowiedzialny za brak sierści, ale u sfinksa gen jest recesywny, a więc nie zawsze się ujawnia, zaś u dońskiego sfinksa jest genem dominującym. Ma to wpływ na kształt twarzy, oczu oraz pyszczka. Mówi się, że im wyraźniejsza jest nagość kociąt w chwili narodzin, tym wyraźniejsze będą różnice w twarzy.

    Charakter

    • 100%

      Czuły

      Ten kot słynie z bycia wyjątkową przylepą. Szczególnie lubi przytulić się do opiekuna, a nawet spać z nim pod kołdrą. Dlaczego? Sfinks po prostu szuka źródła ciepła i ogrzewa się ciepłam ludzkiego ciała, żeby nie zmarznąć!

    • 66%

      Lubi zabawę

      Ogólnie rzecz biorąc, doński sfinks to figlarny kot, który szczególnie lubi zabawy ze swoimi opiekunami. Potrzebuje ich codziennie, a komiczne piruety i salta w jego wykonaniu, bez wątpienia nas rozśmieszą.

    • 33%

      Spokojny

      Przy kocie tej rasy nikt nie będzie się nudził. Jak tylko posprzątacie jego zabawki, zaraz zjawi się gotów do nowej zabawy! Oczywiście od czasu do czasu musi odpocząć, ale doński sfinks bardzo szybko regeneruje siły.

    • 66%

      Inteligentny

      Ten kot jest sprytny i przebiegły. Zaskakuje umiejętnością uczenia się. Bardzo chętnie poddaje się tresurze, podczas której opiekun bawi się równie dobrze jak jego kot.

    • 33%

      Strachliwy/nieufny wobec obcych

      Jeśli jest traktowany z szacunkiem i nie jest do niczego zmuszany, kot rej rasy niechybnie stanie się gwiazdą domowych wieczorów!

    • 33%

      Niezależny

      Sfinks doński świetnie sobie radzi podczas nieobecności opiekuna. Powrót państwa do domu sprawi mu ogromną radość i szybko będzie się domagał uwagi, a nawet ciepła w ukochanych objęciach!

      Zachowanie

      • 33%

        Gadatliwość

        Doński sfinks nie słynie z nadmiernego wykorzystywania swojego repertuaru wokalnego.

      • 66%

        Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

        Jeśli nie zapewnimy sfinksowy wystarczającej ilości zajęć fizycznych, kot szybko da nam o tym znać, wynajdując sobie inne zabawy, które najprawdopodobniej nie przypadną nam do gustu…

        Szybko się okaże, że rolka papieru toaletowego jest nie na swoim miejscu, pudełko z chusteczkami higienicznymi zostało dosłownie wypatroszone, kwiatek doniczkowy wyrwany z korzeniami itp. To opiekun musi proponować sfinksowi zabawy, dzięki którym kot wyładuje nadmiar energii.

      • 33%

        Skłonność do ucieczek

        Biorąc pod uwagę, że doński sfinks jest raczej zmarzluchem, koty tej rasy chętniej wybierają bezpieczeństwo i ciepło swojego domu.

        Niemniej jednak, w lecie trzeba zachować ostrożność, ponieważ ciepło promieni słonecznych może zwieść czworonoga na zewnątrz przez jedno z otwartych okien lub niedomknięte drzwi…

      • 66%

        Łakomczuch

        Ponieważ aby utrzymać odpowiednią temperaturę ciała, kot tej rasy musi jeść więcej, niż koty z futrem, może mieć skłonność do objadania. Trzeba pilnować wielkości porcji, żeby go nie przekarmiać.

        Resztę treści znajdziesz pod reklamą

        Ładowanie reklam ...

        Czy rasa Doński sfinks jest dla Ciebie?

        Zrób test!

        Współżycie z innymi

        • 66%

          Doński sfinks i koty

          Doński sfinks może zamieszkać z innym kotem, o ile zwierzaki zostały sobie odpowiednio przedstawione. Jeśli chodzi o towarzystwo drugiego „golasa”, istnieje ryzyko, że będą się wzajemnie traktować jak żywe termofory!

        • 100%

          Doński sfinks i psy

          Taki duet jest bardzo prawdopodobny. Pies może nawet mieć wrażenie, że urosła mu jeszcze jedna noga, tak mocno będzie się do niego kleić kot szukający ciepła psiego ciała…

        • 100%

          Doński sfinks i dzieci

          Dzieci, które są nauczone, jak właściwie obchodzić się z kotem, mogą być dla dońskiego sfinksa nadzwyczajnymi towarzyszami zabaw.

        • 33%

          Doński sfinks i osoby starsze

          Wysoki poziom energii oraz potrzeba aktywności fizycznej sfinksa mogą przerosnąć możliwości raczej spokojnej osoby. Dlatego każdy przypadek trzeba rozważać indywidualnie i według stylu życia ewentualnego opiekuna.

          %}

          Cena

          Średnia cena zakupu kociaka rasy doński sfinks w hodowli wynosi od 2000 do 5000 zł i waha się w zależności od rodowodu, macierzystej hodowli, wieku, a nawet płci kotka. Miesięczne utrzymanie kota tej rasy kosztuje ok 160 zł, co w zupełności wystarcza, aby zaspokoić potrzeby zwierzęcia, takie jak dobrej jakości karma, dzięki której zachowa dobre zdrowie.

          Pielęgnacja

          Ponieważ sfinks nie ma sierści, która pochłaniałaby nadmiar sebum, skóra tego kota może być tłusta w dotyku. Powinno się go kąpać raz na pół roku. Im częstsze kąpiele, tym więcej skóra wydziela sebum. Pomiędzy kąpielami, aby usunąć nadmiar sebum ze skóry, można posłużyć się na przykład zwilżoną myjką.

          Trzeba też zwrócić szczególną uwagę na uszy sfinksa. Powinno się je czyścić raz na tydzień. Należy pamiętać o myciu przestrzeni pomiędzy palcami oraz łapek od spodu, pomiędzy poduszeczkami.

          Linienie

          Na pewno da się zauważyć, że ten kot nie gubi włosa. Dzięki temu kanapy i podłogi będą zawsze lśniły czystością, przynajmniej jeśli chodzi o sierść, ponieważ zamiast tego, na jasnych powierzchniach można natrafić na małe plamki sebum...

          Żywienie

          Kot doński sfinks musi jeść trochę więcej niż typowy kot, ponieważ szybko traci ciepło z powodu swojej nagości. Potrzebuje zatem więcej kalorii, aby podnieść temperaturę ciała, a tym samym chronić się przed zimnem.

          Zdrowie

          Długość życia

          Żyje od 12 do 15 lat.

          Odporność/wytrzymałość

          Jak można się domyślić, ten kot nie jest stworzony do konfrontacji z zimnem. Ale za to bardzo dobrze znosi upały, a szczególnie ceni sobie kąpiele słoneczne. Musimy jednak uważać, aby kot nie dostał przykrego oparzenia słonecznego.

          Skłonność do tycia

          Zaleca się wyliczenie dziennych porcji jedzenia, wraz z lekarzem weterynarii, aby mieć pewność, że kot nie będzie miał nadwagi. Sfinks może mieć pewną skłonność do obżarstwa.

          Częste choroby

          U dońskiego sfinksa nie odnotowano chorób występujących częściej, niż u innych ras. Niemniej jednak niektóre źródła wskazują na dość częste występowanie chorób płuc.
          Rasa ta jest narażona na te same choroby, co wszystkie inne koty, na przykład schorzenia jamy ustnej.

          Rozmnażanie

          W tej sprawie, zdania są podzielone. Międzynarodowa organizacja TICA dopuszcza krzyżowanie z osobnikami rasy amerykańskiej krótkowłosej, ale już francuski LOOF na nie nie zezwala.

          Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
          Dodaj komentarz