Reklama

Zęby kota
© Shutterstock

Jak dbać o zęby kota? Podstawowe zasady

Przez Iza Markowska

aktualizacja dnia

8 na 10 kotów powyżej trzeciego roku życia ma problemy z uzębieniem i dziąsłami. Jeśli zaniedbujemy czyszczenie zębów kota, zbierający się na nich osad tworzy kamień, który może prowadzić do wielu chorób. Dlatego upewnij się, że zapewniasz swojemu futrzastemu przyjacielowi odpowiednią opiekę dentystyczną. Przeczytaj, jak to zrobić!

U kotów płytka nazębna tworzy się tak samo, jak u ludzi. Jeśli nie jest usuwana, twardnieje i tworzy kamień nazębny. Podrażnia on dziąsła powodując ich zapalenie, co może ostatecznie doprowadzić do utraty zębów.

Nagromadzenie się bakterii w pyszczku może powodować dalsze komplikacje, takie jak problemy z sercem i nerkami. Na jakie oznaki musisz zwrócić uwagę i jak dbać o zęby kota, by utrzymać je w doskonałym stanie?

Chore zęby u kota - objawy

Pierwszą, łatwą do zauważenia oznaką problemów z zębami u kota, jest nieświeży oddech. Wskazuje na stan zapalny w pyszczku. Inne objawy to zaczerwienienie dziąseł, widoczny żółtawobrązowy nalot na zębach oraz ślinotok. Jeśli kotu wypada jedzenie z pyszczka, żuje tylko jedną stroną lub chudnie, może to wskazywać na chorobę dziąseł.

Jednak czasami koty mające problemy z zębami nie wykazują żadnych objawów. Dlatego tak ważne jest, by regularnie sprawdzać, co się dzieje w pyszczku zwierzaka. 

Jak dbać o zęby kota?

Problemom może zapobiec regularne czyszczenie zębów kota w domu za pomocą szczoteczki. Przyzwyczajenie zwierzaka do tego zabiegu wymaga nieco cierpliwości. Najlepiej zacząć to robić, kiedy kot jest jeszcze młody. Wprawdzie zęby mleczne nie potrzebują szczotkowania, ale kocięta warto przyzwyczaić do tego, że ktoś dotyka ich pyszczka.

czyszczenie zębów kota
©Shutterstock

Jeśli nie masz doświadczenia w czyszczeniu zębów kota, poproś weterynarza, by pokazał Ci, jak prawidłowo to robić.

Czyszczenie zębów kota krok po kroku

  • Kup specjalną pastę do zębów dla kota, o smaku kurczaka lub wątróbki. Pamiętaj, że Twój czworonóg nie może używać zwykłej pasty do zębów.
  • Zacznij od umieszczenia odrobiny produktu na swoim palcu i podaj kotu do powąchania i spróbowania. Nie wkładaj palca do pyszczka kota.
  • Zaopatrz się w miękką szczoteczkę do zębów dla kota o małej główce. Jeśli masz więcej niż jedno zwierzę, każde powinno mieć własną, by uniknąć przenoszenia bakterii. Szczoteczka nakładana na palec nie jest polecana dla początkujących, ponieważ może dojść do ugryzienia.
  • Czyszczenie zębów kota przeprowadzaj zawsze o tej samej porze, by stało się częścią codziennej rutyny. Ważne, by wybrać moment dnia, w którym zarówno Ty, jak i Twój pupil jesteście zrelaksowani i spokojni.
  • Ustaw kota tyłem do siebie, gdy zaczniesz szczotkowanie. Trudniej mu będzie uciec, jest to też pozycja mniej konfrontacyjna. Jeśli zwierzak próbuje odepchnąć cię łapami, możesz potrzebować kogoś, kto pomoże Ci go trzymać. Z czasem kot przekona się, że nie chcesz zrobić mu krzywdy.
  • Delikatnie odsuń płaty skóry na pyszczku odsłaniając zęby i dotknij ich szczoteczką. Jeśli nie będzie reakcji, rozpocznij czyszczenie zębów kota.
  • Ustaw szczoteczkę pod kątem 45 stopni i staraj się dotrzeć nie tylko do górnej powierzchni zębów, ale również pod brzeg dziąseł. Wykonuj powolne ruchy i uspokajaj zwierzę przemawiając do niego kojąco.

Szczoteczka i pasta do zębów dla kota

Dzięki cierpliwości i wytrwałości opiekuna, większość kotów uczy się tolerować szczotkowanie, ale są zwierzęta, które nie dadzą sobie dotknąć pyszczka, bez względu na to, jak bardzo się starasz. Zamiast siłować się ze swoim pupilem i powodować u niego stres, spróbuj innych preparatów do czyszczenia zębów kota, takich jak żele do higieny jamy ustnej dla zwierząt.

Zawierają one enzymy hamujące rozwój bakterii odpowiedzialnych za powstawanie płytki nazębnej. Żel możesz podać bezpośrednio do pyszczka lub wymieszać z jedzeniem. Dostępna jest również guma do żucia, a także specjalna karma czyszcząca zęby dla kota, zawierająca błonnik, która wygładza ich powierzchnię.

Czasami niezbędna jest wizyta u lekarza weterynarii. Musi on wyrwać wszystkie ruszające się lub uszkodzone zęby i usunąć kamień za pomocą ultradźwięków. To metoda nie tylko skuteczna, ale również bezpieczna, gdyż nie uszkadza szkliwa.

Ile kosztuje czyszczenie zębów u kota w klinice weterynaryjnej?

To zależy. W przypadku zabiegu czyszczenia zębów kota, cena waha się od 120 zł do nawet 300 zł, gdyż konieczna może być również ekstrakcja, a na koniec polerowanie.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?