Kot tonkijski

Kot tonkijski
Kot tonkijski

Kot tonkijski powstał w wyniku skrzyżowania rasy syjamskiej z burmańską. W rezultacie kot ten ma cechy pośrednie między cechami obu tych ras. Jest elegancki, muskularny, a także energiczny, co czyni go wspaniałym towarzyszem zabaw. Gęsta i lśniąca sierść występuje w wielu różnych typach umaszczenia.

Podstawowe informacje o kocie tonkijskim

Długość życia :

8

20

13

15

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę Inteligentny

Rodzaj szaty :

Bezwłosy Krótka Długa

Pochodzenie i historia

Kot tonkijski to efekt skrzyżowania rasy syjamskiej z burmską (burmańską). Najprawdopodobniej pojawił się w Ameryce Północnej w latach 30-tych XX w. pod nazwą kot syjamski złoty. Niemniej jednak niektórzy uważają, że tonki nieoficjalnie pojawiły się już w XIX wieku i przybyły z Tajlandii. Rasa jednak nie zyskała w pierwszej połowie XX wieku popularności i dopiero lata sześćdziesiąte przyniosły jej uznanie i obecną nazwę! Warto zauważyć, że Tonkin to region Wietnamu, który nie jest bezpośrednio związany z historią rasy.

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Kotka : pomiędzy 25 i 30 cm

  Kot : pomiędzy 30 i 35 cm

  Tonka osiąga dorosłe rozmiary w wieku około roku, ale powolny wzrost można zaobserwować także w kolejnych miesiącach.

  Waga

  Kotka : pomiędzy 2 i 4 kg

  Kot : pomiędzy 5 i 6 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Niebieskie
  Zielone
  Żółty/złoty

  Opis

  Kot tonkijski ma smukłe, muskularne, wręcz wysportowane ciało. Głowa jest trójkątna z lekko wydłużonym pyszczkiem i szerokimi, zaokrąglonymi uszami. Nogi i ogon smukłe, ale mocne.
  Sierść tonki słynie z gładkości i połysku. Tonka jest kotem krótkowłosym, choć wyhodowano też odmianę długowłosą. We Francji kot ten nosi nazwę rasy tybetańskiej.

  Ciekawostki

  Kocięta rodzą się z sierścią stosunkowo jasną w porównaniu do sierści dorosłych osobników. Szata ciemnieje przez około dwa lata.

  Kot tonkijski - charakter

  • 100%

   Czuły

   Kot tonkijski zabiega o towarzystwo i uwagę ludzi. Ogólnie jest uważany za kota czułego.

  • 100%

   Lubi zabawę

   Energiczny, wręcz wysportowany kot – tonka ma dużą potrzebę ruchu i rozrywek. Dla dobrego samopoczucia potrzebuje codziennych chwil wspólnej lub samodzielnej zabawy.

  • 66%

   Spokojny

   Gdy zaspokoi potrzebę ruchu i zabawy, odpoczywa przy człowieku, z innymi kotami lub niekiedy sam.

  • 100%

   Inteligentny

   Ponieważ jest ruchliwy, bardzo interesuje się otoczeniem. Tonka to bystry kot, który bardzo lubi zabawy stymulujące umysł.

  • 100%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Generalnie jest to kot ciekawy nowości. Znaczenie ma też to, jak za młodu został przystosowany do życia w grupie.

  • 66%

   Niezależny

   Dostosowuje się do wielu sytuacji i różnych warunków życia, ale lubi obecność ludzi lub innych kotów. 

   Zachowanie

   • 66%

    Gadatliwość

    Przeważnie mniej gadatliwy niż koty syjamskie, niemniej jednak dość głośny.

   • 100%

    Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

    Ma wielką potrzebę ruchu, którą regularnie musi zaspokajać podczas zabawy.

   • 66%

    Skłonność do ucieczek

    Ze względu na ciekawską i żywą naturę, niektóre tonki ciągnie do drobiazgowego badania zakamarków swojego otoczenia.

   • 100%

    Łakomczuch

    Wysoki poziom energii idzie w parze z apetytem. Zakup interaktywnej miski pomoże połączyć przyjemne z pożytecznym – zaspokojenie potrzeb żywieniowych z ćwiczeniami intelektualnymi i spowolnieniem tempa jedzenia.

    Nie wiesz którą rasę kota wybrać? Wamiz pomoże Ci wybrać rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia

    Współżycie z innymi

    • 66%

     Kot tonkijski i koty

     Tonka to dobry kandydat do życia pod jednym dachem z innymi kotami. Oswojenie z nowym towarzyszem będzie łatwiejsze, jeśli kotek jest od maleńkości, stopniowo przyzwyczajany do życia w grupie, a z nowym kotem oswajamy go powoli, krok po kroku, metodą socjalizacji z izolacją.

    • 100%

     Kot tonkijski i psy

     Kot tonkijski może przywyknąć do życia z psem, ponieważ z reguły jest spragniony towarzystwa. Niemniej jednak zapoznanie powinno odbywać się stopniowo, a tonka musi mieć możliwość wskoczenia na wyżej położony punkt, poza zasięgiem psa. Pamiętajmy, że sposób, w jaki mały kotek był uczony życia w grupie, będzie miał wielki wpływ na jego towarzyskość w stosunku do psów – kluczowy jest okres socjalizacji pierwotnej kociaka.

    • 100%

     Kot tonkijski i dzieci

     Niezwykła energia kota idzie w parze z dziecięcą kreatywnością w zabawie – to zapowiedź wielu niespodzianek! Jednak trzeba od małego uczyć dzieci znaczenia kociej mowy ciała, aby pomóc im w budowaniu relacji bezpiecznej i zdrowej dla wszystkich jej uczestników.

    • 33%

     Kot tonkijski i osoby starsze

     Podobnie jak ludzie, koty miewają oczywiście różne charaktery, upodobania i zwyczaje. Jednakże trzeba pamiętać, że osobniki tej rasy zazwyczaj bardzo potrzebują stymulacji, co może być trudne do spełnienia przez spokojną osobę starszą.

     Kot tonkijski - cena

     Średnia cena zakupu kotka w hodowli wynosi 2500 zł. Koszt ten może się różnić w zależności od linii rodowodowej, renomy hodowli, wieku, a nawet płci kotka, jak również statusu hodowlanego (kotek do hodowli czy „na kolanka”). Jeśli chodzi o koszty utrzymania, na zaspokojenie potrzeb tonki, takich jak wysokiej jakości karma, żwirek, zabawki, rutynowe kontrole weterynaryjne, potrzebujemy około 120-150 zł miesięcznie.

     Pielęgnacja

     Bez względu na to, czy jest to odmiana krótko- czy długowłosa, tonka nie ma gęstego podszerstka. Cotygodniowe, delikatne szczotkowanie jest zazwyczaj wystarczające.

     Linienie

     Gubienie sierści jest prawie niezauważalne.

     Żywienie

     Zważywszy na ogromne pokłady energii tego kota, należy stosować dobrą karmę odpowiednią do jego wieku i wymagań.

     Zdrowie

     Długość życia

     Średnia długość życia to 13-15 lat, lecz tonki nierzadko dożywają ponad 20 lat.

     Odporność/wytrzymałość

     Ze względu na niewielką ilość podszerstka, koty tej rasy mają zapewnioną niewielką ochronę przed zimnem i dlatego nie są szczególnie odporne na wahania temperatury.

     Skłonność do tycia

     Istnieje wiele czynników zwiększających ryzyko wystąpienia otyłości u kotów: m.in. wiek, środowisko, dieta i aktywność fizyczna. Ponieważ kot tonkijski jest raczej energiczny, ryzyko rozwoju nadwagi znacznie się zmniejsza, pod warunkiem spełniania potrzeby aktywności fizycznej.

     Częste choroby

     Choć koty tej rasy słyną z dobrego zdrowia, zaleca się regularne wizyty kontrolne u weterynarza. Niektóre osobniki mogą zarazić się chorobami występującymi u innych kotów w domu, mogą być też podatne na schorzenia zębów i dziąseł.

     U kotów tonkijskich najczęściej diagnozuje się postępujący zanik siatkówki, który prowadzi do ślepoty. Można przeprowadzić przesiewowe badanie genetyczne wykluczające wystąpienie choroby u danego osobnika.

     Rozmnażanie

     Koty tonkijskie można krzyżować z rasą burmańską w typie angielskim. Warunkowo (do 2020 roku) uznaje się krzyżówki z kotem azjatyckim półdługowłosym.

     W miocie średnio rodzą się 4 kociaki.

     Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
     0 komentarzy
     Potwierdź usunięcie

     Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

     Dodaj komentarz