Kot tonkijski

Kot tonkijski
Kot tonkijski
Kot tonkijski
Kot tonkijski kociak

Kot tonkijski powstał w wyniku skrzyżowania rasy syjamskiej z burmańską. W rezultacie kot ten ma cechy pośrednie między cechami obu tych ras. Jest elegancki, muskularny, a także energiczny, co czyni go wspaniałym towarzyszem zabaw. Gęsta i lśniąca sierść występuje w wielu różnych typach umaszczenia.

dna

Podstawowe informacje o kocie tonkijskim

  • Długość życia : pomiędzy 13 i 15 lat
  • Charakter : Pieszczoch, Lubiący zabawę, Inteligentny
  • Rodzaj szaty : Krótka, Długa
  • Cena : pomiędzy 2000 zł i 2500 zł

Wygląd

Wielkość dorosłego osobnika

Kotka pomiędzy 25 i 30 cm
Kot pomiędzy 30 i 35 cm

Tonka osiąga dorosłe rozmiary w wieku około roku, ale powolny wzrost można zaobserwować także w kolejnych miesiącach.

Waga

Kotka pomiędzy 2 i 4 kg
Kot pomiędzy 5 i 6 kg

Maść

naturalny (ciemnobrązowy), czekoladowy (szampański), niebieski, rudy (miodowy), kremowy, liliowy (platynowy), pręgowany, szylkretowy, szylkretowy pręgowany

Typy umaszczeń

Powszechnie akceptuje się trzy podstawowe typy umaszczenia kota tonkińskiego: point (umaszczenie najbardziej kontrastowe, typ syjamski), norka (klasyczna tonka – kontrast o średnim natężeniu) i sepia (solid, sobolowe – najmniejszy kontrast).

Rodzaj szaty

Włos jest krótki.

Kolor oczu

Oczy moga mieć kolor niebieski, akwamaryna, złoty, żółty, zielony.

Opis

Kot tonkijski ma smukłe, muskularne, wręcz wysportowane ciało. Głowa jest trójkątna z lekko wydłużonym pyszczkiem i szerokimi, zaokrąglonymi uszami. Nogi i ogon smukłe, ale mocne.
Sierść tonki słynie z gładkości i połysku. Tonka jest kotem krótkowłosym, choć wyhodowano też odmianę długowłosą. We Francji kot ten nosi nazwę rasy tybetańskiej.

Kot tonkijski - charakter

Czuły

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Kot tonkijski zabiega o towarzystwo i uwagę ludzi. Ogólnie jest uważany za kota czułego.

Lubi zabawę

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Energiczny, wręcz wysportowany kot – tonka ma dużą potrzebę ruchu i rozrywek. Dla dobrego samopoczucia potrzebuje codziennych chwil wspólnej lub samodzielnej zabawy.

Spokojny

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Gdy zaspokoi potrzebę ruchu i zabawy, odpoczywa przy człowieku, z innymi kotami lub niekiedy sam.

Inteligentny

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Ponieważ jest ruchliwy, bardzo interesuje się otoczeniem. Tonka to bystry kot, który bardzo lubi zabawy stymulujące umysł.

Strachliwy/nieufny wobec obcych

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Generalnie jest to kot ciekawy nowości. Znaczenie ma też to, jak za młodu został przystosowany do życia w grupie.

Niezależny

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Dostosowuje się do wielu sytuacji i różnych warunków życia, ale lubi obecność ludzi lub innych kotów. 

Zachowanie

Gadatliwość

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Przeważnie mniej gadatliwy niż koty syjamskie, niemniej jednak dość głośny.

Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Ma wielką potrzebę ruchu, którą regularnie musi zaspokajać podczas zabawy.

Skłonność do ucieczek

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Ze względu na ciekawską i żywą naturę, niektóre tonki ciągnie do drobiazgowego badania zakamarków swojego otoczenia.

Łakomczuch

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Wysoki poziom energii idzie w parze z apetytem. Zakup interaktywnej miski pomoże połączyć przyjemne z pożytecznym – zaspokojenie potrzeb żywieniowych z ćwiczeniami intelektualnymi i spowolnieniem tempa jedzenia.

Współżycie z innymi

Kot tonkijski i koty

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Tonka to dobry kandydat do życia pod jednym dachem z innymi kotami. Oswojenie z nowym towarzyszem będzie łatwiejsze, jeśli kotek jest od maleńkości, stopniowo przyzwyczajany do życia w grupie, a z nowym kotem oswajamy go powoli, krok po kroku, metodą socjalizacji z izolacją.

Kot tonkijski i psy

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Kot tonkijski może przywyknąć do życia z psem, ponieważ z reguły jest spragniony towarzystwa. Niemniej jednak zapoznanie powinno odbywać się stopniowo, a tonka musi mieć możliwość wskoczenia na wyżej położony punkt, poza zasięgiem psa. Pamiętajmy, że sposób, w jaki mały kotek był uczony życia w grupie, będzie miał wielki wpływ na jego towarzyskość w stosunku do psów – kluczowy jest okres socjalizacji pierwotnej kociaka.

Kot tonkijski i dzieci

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Niezwykła energia kota idzie w parze z dziecięcą kreatywnością w zabawie – to zapowiedź wielu niespodzianek! Jednak trzeba od małego uczyć dzieci znaczenia kociej mowy ciała, aby pomóc im w budowaniu relacji bezpiecznej i zdrowej dla wszystkich jej uczestników.

Kot tonkijski i osoby starsze

yellow-paw grey-paw grey-paw

Podobnie jak ludzie, koty miewają oczywiście różne charaktery, upodobania i zwyczaje. Jednakże trzeba pamiętać, że osobniki tej rasy zazwyczaj bardzo potrzebują stymulacji, co może być trudne do spełnienia przez spokojną osobę starszą.

Kot tonkijski - cena

Średnia cena zakupu kotka w hodowli wynosi 2500 zł. Koszt ten może się różnić w zależności od linii rodowodowej, renomy hodowli, wieku, a nawet płci kotka, jak również statusu hodowlanego (kotek do hodowli czy „na kolanka”). Jeśli chodzi o koszty utrzymania, na zaspokojenie potrzeb tonki, takich jak wysokiej jakości karma, żwirek, zabawki, rutynowe kontrole weterynaryjne, potrzebujemy około 120-150 zł miesięcznie.

Pielęgnacja

Bez względu na to, czy jest to odmiana krótko- czy długowłosa, tonka nie ma gęstego podszerstka. Cotygodniowe, delikatne szczotkowanie jest zazwyczaj wystarczające.

Linienie

Gubienie sierści jest prawie niezauważalne.

Żywienie

Zważywszy na ogromne pokłady energii tego kota, należy stosować dobrą karmę odpowiednią do jego wieku i wymagań.

Zdrowie

Długość życia

Średnia długość życia to 13-15 lat, lecz tonki nierzadko dożywają ponad 20 lat.

Odporność/wytrzymałość

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Ze względu na niewielką ilość podszerstka, koty tej rasy mają zapewnioną niewielką ochronę przed zimnem i dlatego nie są szczególnie odporne na wahania temperatury.

Skłonność do tycia

yellow-paw grey-paw grey-paw

Istnieje wiele czynników zwiększających ryzyko wystąpienia otyłości u kotów: m.in. wiek, środowisko, dieta i aktywność fizyczna. Ponieważ kot tonkijski jest raczej energiczny, ryzyko rozwoju nadwagi znacznie się zmniejsza, pod warunkiem spełniania potrzeby aktywności fizycznej.

Częste choroby

Choć koty tej rasy słyną z dobrego zdrowia, zaleca się regularne wizyty kontrolne u weterynarza. Niektóre osobniki mogą zarazić się chorobami występującymi u innych kotów w domu, mogą być też podatne na schorzenia zębów i dziąseł.

U kotów tonkijskich najczęściej diagnozuje się postępujący zanik siatkówki, który prowadzi do ślepoty. Można przeprowadzić przesiewowe badanie genetyczne wykluczające wystąpienie choroby u danego osobnika.

Rozmnażanie

Koty tonkijskie można krzyżować z rasą burmańską w typie angielskim. Warunkowo (do 2020 roku) uznaje się krzyżówki z kotem azjatyckim półdługowłosym.

W miocie średnio rodzą się 4 kociaki.

Ciekawostki

Kocięta rodzą się z sierścią stosunkowo jasną w porównaniu do sierści dorosłych osobników. Szata ciemnieje przez około dwa lata.

Pochodzenie i historia

Kot tonkijski to efekt skrzyżowania rasy syjamskiej z burmską (burmańską). Najprawdopodobniej pojawił się w Ameryce Północnej w latach 30-tych XX w. pod nazwą kot syjamski złoty. Niemniej jednak niektórzy uważają, że tonki nieoficjalnie pojawiły się już w XIX wieku i przybyły z Tajlandii. Rasa jednak nie zyskała w pierwszej połowie XX wieku popularności i dopiero lata sześćdziesiąte przyniosły jej uznanie i obecną nazwę! Warto zauważyć, że Tonkin to region Wietnamu, który nie jest bezpośrednio związany z historią rasy.

Kot tonkijski - imiona

Kotka: Fiszka, Gracja, Hermiona

Kot: Ignacy, Marvel, Jojo

Sprawdź nasz katalog imion dla kotów