Kot somalijski

Inne nazwy: Somali

Kot somalijski
Kot somalijski

Zasadniczo somalijczyk to długowłosy kot abisyński. Obie rasy mają wspólne wszystkie cechy, za wyjątkiem długości szaty. Pół-płowy, pół-lisi kot somalijski wyróżnia się dzikim umaszczeniem, ale również dość nieokrzesanym temperamentem!

Podstawowe informacje o kocie somalijskim

Długość życia :

8

20

13

15

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę Inteligentny

Rodzaj szaty :

Bezwłosy Krótka Długa

Resztę treści znajdziesz pod reklamą

Ładowanie reklam ...

Pochodzenie i historia

Istnieją dwie teorie dotyczące pochodzenia tej rasy. Według pierwszej z nich, somali jest wynikiem genetycznej mutacji, a długowłose kocięta przyszły na świat spontanicznie w standardowych miotach kota abisyńskiego. Inna teoria głosi, że po drugiej wojnie światowej, gdy w Wielkiej Brytanii pozostał zaledwie tuzin abisyńczyków, hodowcy zezwolili na nielegalne krzyżówki. Stąd za pojawienie się genu długiego włosa u długowłosych abisyńczyków może być odpowiedzialna któraś z długowłosych ras, jak na przykład kot perski (który w tym czasie nie miał płaskiego nosa). Długowłose potomstwo było początkowo eliminowane z hodowli, ale ponieważ gen jest recesywny, mógł ujawnić się dopiero znacznie później. Jednak w latach 50. XX wieku w Stanach Zjednoczonych hodowcy zwrócili uwagę na te „wadliwe abisyńczyki”, docenili je i stworzyli nową rasę. Nazwano je kotami somalijskimi na cześć kraju o tej samej nazwie, który sąsiaduje z Etiopią, dawniej znaną jako Abisynia. Dziś kot somalijski jest bardzo popularny na całym świecie.

Wygląd

 • Kot somalijski
  Kot somalijski

  Wysokość w kłębie Kot somalijski

  Kotka : pomiędzy 30 i 35 cm

  Kot : pomiędzy 30 i 35 cm

  Kot somalijski dość późno osiąga fizyczną dojrzałość, t.j. w wieku 18-24 miesiące.

  Waga

  Kotka : pomiędzy 3 i 4 kg

  Kot : pomiędzy 4 i 5 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Zielone
  Żółty/złoty
  Brązowe

  Opis

  Somalijczyk ma arystokratyczną, proporcjonalną głowę w kształcie trójkąta z zaokrąglonymi konturami, okoloną delikatną futrzaną kryzą. Największe wrażenie robią oczy somalijczyków -  duże i w kształcie migdałów. Pokaźnych rozmiarów uszy są zaokrąglone na końcach, szeroko rozstawione i zawsze czujne. Somali ma budowę typu foreign i jest kotem średniej wielkości, o umięśnionym, ale jednocześnie smukłym ciele. Na pierwszy rzut oka może się wydawać ciężki z powodu długiego futra i gęstych portek, ale tak nie jest. Ma niezwykle kocią sylwetkę i porusza się chodząc na palcach, przez co zdaje się być w gotowości do skoku. Portret tego eleganckiego i pełnego finezji kota dopełnia dumnie noszony i pełen wdzięku puchaty ogon.

  Ciekawostki

  Różne rozmieszczenie pigmentów na włosie nadaje każdej maści szaty inny stopień miękkości.

  Kot somalijski - charakter

  • 100%

   Czuły

   Każdy kot jest inny, ale somalijczyk przeważnie uwielbia pieszczoty. Gdy komuś zaufa, może się pod tym względem zrobić nawet namolny.

  • 100%

   Lubi zabawę

   Do końca życia ma niespożytą energię do zabawy. Do szczęścia będzie potrzebował wysoko położonych miejsc do wskakiwania i dużego urozmaicenia.

  • 33%

   Spokojny

   Somalijczyk jest zaprzeczeniem spokoju. Uwielbia się bawić!

  • 100%

   Inteligentny

   To bardzo ciekawski kot, który interesuje się wszystkim, co się wokół niego dzieje i z chęcią w tym uczestniczy.

  • 66%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Zanim nową osobę obdarzy zaufaniem, musi minąć trochę czasu. Wspólna zabawa jest najlepszym sposobem, aby wkraść się w jego łaski. 

  • 66%

   Niezależny

   Choć jest samodzielny, czynnie uczestniczy w życiu rodzinnym.  

   Zachowanie

   • 66%

    Gadatliwość

    Ma dyskretny i melodyjny głos. Nawet gdy czasami nie przestaje gadać, jest przyjemny dla ucha.

   • 100%

    Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

    Choć jego wygląd może na to nie wskazywać, kot somalijski jest niezwykle aktywnym zwierzęciem, które potrzebuje codziennej zabawy.

   • 66%

    Skłonność do ucieczek

    Czasami ciekawość zwodzi go poza granice domu, niemniej jednak somalijczyk pozostaje wierny swoim opiekunom.

   • 100%

    Łakomczuch

    Ten wytworny gracz może być również wytwornym łakomczuchem. Zakup interaktywnej miski pozwoli jednocześnie zaspokoić dwie podstawowe potrzeby somalijczyka - zabawy i jedzenia.

    Resztę treści znajdziesz pod reklamą

    Ładowanie reklam ...

    Czy rasa Kot somalijski jest dla Ciebie?

    Zrób test!

    Współżycie z innymi

    • 66%

     Kot somalijski i koty

     O ile mruczki zostaną sobie odpowiednio przedstawione, kot somalijski może się dogadać, a przynajmniej nauczyć tolerować obecność drugiego kota, nawet jeśli nie czuje takiej potrzeby.

    • 100%

     Kot somalijski i psy

     Kot somalijski może się bardzo zaprzyjaźnić z psem, ale pod warunkiem, że zostaną sobie odpowiednio przedstawieni. Jeśli kot czuje się niepewnie, trzeba to uszanować i udostępnić mu liczne miejsca do wskakiwania, nawet w tym samym pomieszczeniu, ale poza zasięgiem psa. 

    • 66%

     Kot somalijski i dzieci

     Somalijczyk może idealnie pasować do aktywnej rodziny z dziećmi, o ile będzie czuł się swobodnie w obecności malców.

    • 33%

     Kot somalijski i osoby starsze

     Ponieważ podobnie do swojego krótkowłosego abisyńskiego kuzyna kot somalijski tryska energią, dla osoby spokojnej może się okazać zbyt uciążliwy.

     %}

     Kot somalijski -cena

     Kociak tej rasy kosztuje ok. 2500 zł, a cena zależy od pochodzenia, wieku, hodowli, a nawet płci malca. Miesięczny koszt utrzymania somalijczyka to około 120 zł, co wystarcza na karmę dobrej jakości i wszystko co niezbędne, aby był zdrowy.

     Kot somalijski - pielęgnacja

     Trzeba go czesać niemalże codziennie, a szczególnie ogon i kryzę wokół szyi. Ale ponieważ jego futro nie jest wełniste, pielęgnacja nie jest uciążliwa.

     Linienie

     Gubi stosunkowo niedużo sierści, szczególnie gdy jest na dobrej jakości diecie.

     Żywienie

     Ponieważ somalijczyk jest nieprzeciętnie aktywny, potrzebuje więcej kalorii niż zwykły kot. Nie można go jednak przekarmić, bo grozi mu nadwaga. 

     Zdrowie

     Długość życia

     Kot somalijski średnio żyje od 13 do 15 lat.  

     Odporność/wytrzymałość

     To dość odporna rasa kotów.

     Skłonność do tycia

     Aby kot nie utył, trzeba pilnować by miał zapewnioną wystarczającą ilość ruchu.

     Częste choroby

     Ogólnie rzecz biorąc koty somalijskie cieszą się dobrym zdrowiem, choć mogą im doskwierać typowo kocie choroby. Są dość podatne na schorzenia jamy ustnej i przyzębia (zapalenie dziąseł i kamień nazębny), dlatego zaleca się opiekę stomatologiczną. Somalijczyki mogą też cierpieć na te same dziedziczne choroby, co ich abisyński kuzyn:

     • Niedobór kinazy pirogronianowej, który prowadzi do anemii (można wykonać badanie przesiewowe).
     • Postępujący zanik siatkówki, który prowadzi do ślepoty (można wykonać badanie genetyczne).
     • Amyloidoza (skrobiawica), która prowadzi do nieodwracalnej niewydolności nerek spowodowanej odkładaniem się amyloidu w różnych miejscach organizmu (do tej pory nie opracowano badania genetycznego, lecz dzięki ostrożności i czujności hodowców, w dużej mierze udało się ograniczyć jej występowanie). 

     Rozmnażanie

     Kota somalijskiego można krzyżować z abisyńskim, ponieważ jest jego stuprocentowym potomkiem. Gdy z takiej krzyżówki przyjdą na świat kocięta długowłose, zostaną zaklasyfikowane jako somalijczyki. Potomstwo krótkowłose zostanie zaś uznane za koty abisyńskie noszące gen długiego włosa.

     Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
     Dodaj komentarz