Kot somalijski

Inne nazwy: Somali

Kot somalijski
Kot somalijski
Kot somalijski
Kot somalijski kocię

Zasadniczo somalijczyk to długowłosy kot abisyński. Obie rasy mają wspólne wszystkie cechy, za wyjątkiem długości szaty. Pół-płowy, pół-lisi kot somalijski wyróżnia się dzikim umaszczeniem, ale również dość nieokrzesanym temperamentem!

dna

Podstawowe informacje o kocie somalijskim

  • Długość życia : pomiędzy 13 i 15 lat
  • Charakter : Pieszczoch, Lubiący zabawę, Inteligentny
  • Rodzaj szaty : Długa

Wygląd

Wielkość dorosłego osobnika

Kotka pomiędzy 30 i 35 cm
Kot pomiędzy 30 i 35 cm

Kot somalijski dość późno osiąga fizyczną dojrzałość, t.j. w wieku 18-24 miesiące.

Waga

Kotka pomiędzy 3 i 4 kg
Kot pomiędzy 4 i 5 kg

Maść

Zajęczy / rudy, cynamonowy (zwany również sorrel), niebieski, płowy.

Długowłosy kot somalijski ma dokładnie takie same geny umaszczenia sierści, jak kot abisyński. Oznacza to, że wygląd szaty zawdzięcza obecności genu aguti. Każdy włos jest zabarwiony naprzemiennymi jasnymi i ciemnymi pasmami (od 4 do 6), co nadaje futru ciepłą i mieniącą się barwę. Maść zajęcza będąca połączeniem pasm rudych i czarnych, bardzo przypomina letnie umaszczenie szaty zająca. Szata cynamonowa przywodzi na myśl kolor futra pumy i jest połączeniem pasm jasnomorelowych i ciemnocynamonowych. Maści niebieska i płowa są odcieniami (genetycznymi!) odpowiednio maści zajęczej i cynamonowej. Inne połączenia kolorów to czekoladowy z rudym oraz wszelkie ich odcienie, czyli liliowy i kremowy. Każda z tych maści może być dodatkowo naznaczona genem silver, przez co jaśniejsze pasma stają się srebrzyste.

Typy umaszczeń

 Tabby / tygrysi, a raczej ticked tabby, ponieważ na szacie nie występuje ani jedna czarna pręga ani cętka.

Rodzaj szaty

Szata  jest średniej długości (półdługa)

Kolor oczu

Złoty / żółty, orzechowy, miedziany, zielony.

Opis

Somalijczyk ma arystokratyczną, proporcjonalną głowę w kształcie trójkąta z zaokrąglonymi konturami, okoloną delikatną futrzaną kryzą. Największe wrażenie robią oczy somalijczyków -  duże i w kształcie migdałów. Pokaźnych rozmiarów uszy są zaokrąglone na końcach, szeroko rozstawione i zawsze czujne. Somali ma budowę typu foreign i jest kotem średniej wielkości, o umięśnionym, ale jednocześnie smukłym ciele. Na pierwszy rzut oka może się wydawać ciężki z powodu długiego futra i gęstych portek, ale tak nie jest. Ma niezwykle kocią sylwetkę i porusza się chodząc na palcach, przez co zdaje się być w gotowości do skoku. Portret tego eleganckiego i pełnego finezji kota dopełnia dumnie noszony i pełen wdzięku puchaty ogon.

Kot somalijski - charakter

Czuły

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Każdy kot jest inny, ale somalijczyk przeważnie uwielbia pieszczoty. Gdy komuś zaufa, może się pod tym względem zrobić nawet namolny.

Lubi zabawę

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Do końca życia ma niespożytą energię do zabawy. Do szczęścia będzie potrzebował wysoko położonych miejsc do wskakiwania i dużego urozmaicenia.

Spokojny

yellow-paw grey-paw grey-paw

Somalijczyk jest zaprzeczeniem spokoju. Uwielbia się bawić!

Inteligentny

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

To bardzo ciekawski kot, który interesuje się wszystkim, co się wokół niego dzieje i z chęcią w tym uczestniczy.

Strachliwy/nieufny wobec obcych

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Zanim nową osobę obdarzy zaufaniem, musi minąć trochę czasu. Wspólna zabawa jest najlepszym sposobem, aby wkraść się w jego łaski. 

Niezależny

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Choć jest samodzielny, czynnie uczestniczy w życiu rodzinnym.  

Zachowanie

Gadatliwość

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Ma dyskretny i melodyjny głos. Nawet gdy czasami nie przestaje gadać, jest przyjemny dla ucha.

Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Choć jego wygląd może na to nie wskazywać, kot somalijski jest niezwykle aktywnym zwierzęciem, które potrzebuje codziennej zabawy.

Skłonność do ucieczek

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Czasami ciekawość zwodzi go poza granice domu, niemniej jednak somalijczyk pozostaje wierny swoim opiekunom.

Łakomczuch

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Ten wytworny gracz może być również wytwornym łakomczuchem. Zakup interaktywnej miski pozwoli jednocześnie zaspokoić dwie podstawowe potrzeby somalijczyka - zabawy i jedzenia.

Współżycie z innymi

Kot somalijski i koty

yellow-paw yellow-paw grey-paw

O ile mruczki zostaną sobie odpowiednio przedstawione, kot somalijski może się dogadać, a przynajmniej nauczyć tolerować obecność drugiego kota, nawet jeśli nie czuje takiej potrzeby.

Kot somalijski i psy

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Kot somalijski może się bardzo zaprzyjaźnić z psem, ale pod warunkiem, że zostaną sobie odpowiednio przedstawieni. Jeśli kot czuje się niepewnie, trzeba to uszanować i udostępnić mu liczne miejsca do wskakiwania, nawet w tym samym pomieszczeniu, ale poza zasięgiem psa. 

Kot somalijski i dzieci

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Somalijczyk może idealnie pasować do aktywnej rodziny z dziećmi, o ile będzie czuł się swobodnie w obecności malców.

Kot somalijski i osoby starsze

yellow-paw grey-paw grey-paw

Ponieważ podobnie do swojego krótkowłosego abisyńskiego kuzyna kot somalijski tryska energią, dla osoby spokojnej może się okazać zbyt uciążliwy.

Kot somalijski -cena

Kociak tej rasy kosztuje ok. 2500 zł, a cena zależy od pochodzenia, wieku, hodowli, a nawet płci malca. Miesięczny koszt utrzymania somalijczyka to około 120 zł, co wystarcza na karmę dobrej jakości i wszystko co niezbędne, aby był zdrowy.

Kot somalijski - pielęgnacja

Trzeba go czesać niemalże codziennie, a szczególnie ogon i kryzę wokół szyi. Ale ponieważ jego futro nie jest wełniste, pielęgnacja nie jest uciążliwa.

Linienie

Gubi stosunkowo niedużo sierści, szczególnie gdy jest na dobrej jakości diecie.

Żywienie

Ponieważ somalijczyk jest nieprzeciętnie aktywny, potrzebuje więcej kalorii niż zwykły kot. Nie można go jednak przekarmić, bo grozi mu nadwaga. 

Zdrowie

Długość życia

Kot somalijski średnio żyje od 13 do 15 lat.  

Odporność/wytrzymałość

yellow-paw yellow-paw grey-paw

To dość odporna rasa kotów.

Skłonność do tycia

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Aby kot nie utył, trzeba pilnować by miał zapewnioną wystarczającą ilość ruchu.

Częste choroby

Ogólnie rzecz biorąc koty somalijskie cieszą się dobrym zdrowiem, choć mogą im doskwierać typowo kocie choroby. Są dość podatne na schorzenia jamy ustnej i przyzębia (zapalenie dziąseł i kamień nazębny), dlatego zaleca się opiekę stomatologiczną. Somalijczyki mogą też cierpieć na te same dziedziczne choroby, co ich abisyński kuzyn:

  • Niedobór kinazy pirogronianowej, który prowadzi do anemii (można wykonać badanie przesiewowe).
  • Postępujący zanik siatkówki, który prowadzi do ślepoty (można wykonać badanie genetyczne).
  • Amyloidoza (skrobiawica), która prowadzi do nieodwracalnej niewydolności nerek spowodowanej odkładaniem się amyloidu w różnych miejscach organizmu (do tej pory nie opracowano badania genetycznego, lecz dzięki ostrożności i czujności hodowców, w dużej mierze udało się ograniczyć jej występowanie). 

Rozmnażanie

Kota somalijskiego można krzyżować z abisyńskim, ponieważ jest jego stuprocentowym potomkiem. Gdy z takiej krzyżówki przyjdą na świat kocięta długowłose, zostaną zaklasyfikowane jako somalijczyki. Potomstwo krótkowłose zostanie zaś uznane za koty abisyńskie noszące gen długiego włosa.

Ciekawostki

Różne rozmieszczenie pigmentów na włosie nadaje każdej maści szaty inny stopień miękkości.

Pochodzenie i historia

Istnieją dwie teorie dotyczące pochodzenia tej rasy. Według pierwszej z nich, somali jest wynikiem genetycznej mutacji, a długowłose kocięta przyszły na świat spontanicznie w standardowych miotach kota abisyńskiego. Inna teoria głosi, że po drugiej wojnie światowej, gdy w Wielkiej Brytanii pozostał zaledwie tuzin abisyńczyków, hodowcy zezwolili na nielegalne krzyżówki. Stąd za pojawienie się genu długiego włosa u długowłosych abisyńczyków może być odpowiedzialna któraś z długowłosych ras, jak na przykład kot perski (który w tym czasie nie miał płaskiego nosa). Długowłose potomstwo było początkowo eliminowane z hodowli, ale ponieważ gen jest recesywny, mógł ujawnić się dopiero znacznie później. Jednak w latach 50. XX wieku w Stanach Zjednoczonych hodowcy zwrócili uwagę na te „wadliwe abisyńczyki”, docenili je i stworzyli nową rasę. Nazwano je kotami somalijskimi na cześć kraju o tej samej nazwie, który sąsiaduje z Etiopią, dawniej znaną jako Abisynia. Dziś kot somalijski jest bardzo popularny na całym świecie.

Imiona

Kot: Paz, Fox, Coffee

Kotka: Karmelka, Vanessa, Ochra

Sprawdź nasz katalog imion dla kotów