Kot somalijski
Inne nazwy: Somali

Zasadniczo somalijczyk to długowłosy kot abisyński. Obie rasy mają wspólne wszystkie cechy, za wyjątkiem długości szaty. Pół-płowy, pół-lisi kot somalijski wyróżnia się dzikim umaszczeniem, ale również dość nieokrzesanym temperamentem!
Podstawowe informacje o kocie somalijskim
Długość życia :
Charakter :
Pieszczoch Lubiący zabawę InteligentnyRodzaj szaty :
Bezwłosy Krótka DługaResztę treści znajdziesz pod reklamą

Ładowanie reklam ...
Pochodzenie i historia
Istnieją dwie teorie dotyczące pochodzenia tej rasy. Według pierwszej z nich, somali jest wynikiem genetycznej mutacji, a długowłose kocięta przyszły na świat spontanicznie w standardowych miotach kota abisyńskiego. Inna teoria głosi, że po drugiej wojnie światowej, gdy w Wielkiej Brytanii pozostał zaledwie tuzin abisyńczyków, hodowcy zezwolili na nielegalne krzyżówki. Stąd za pojawienie się genu długiego włosa u długowłosych abisyńczyków może być odpowiedzialna któraś z długowłosych ras, jak na przykład kot perski (który w tym czasie nie miał płaskiego nosa). Długowłose potomstwo było początkowo eliminowane z hodowli, ale ponieważ gen jest recesywny, mógł ujawnić się dopiero znacznie później. Jednak w latach 50. XX wieku w Stanach Zjednoczonych hodowcy zwrócili uwagę na te „wadliwe abisyńczyki”, docenili je i stworzyli nową rasę. Nazwano je kotami somalijskimi na cześć kraju o tej samej nazwie, który sąsiaduje z Etiopią, dawniej znaną jako Abisynia. Dziś kot somalijski jest bardzo popularny na całym świecie.
Wygląd
Wysokość w kłębie Kot somalijski
Kotka : pomiędzy 30 i 35 cm
Kot : pomiędzy 30 i 35 cm
Kot somalijski dość późno osiąga fizyczną dojrzałość, t.j. w wieku 18-24 miesiące.
Waga
Kotka : pomiędzy 3 i 4 kg
Kot : pomiędzy 4 i 5 kg
Maść
Zajęczy / rudy, cynamonowy (zwany również sorrel), niebieski, płowy.
Długowłosy kot somalijski ma dokładnie takie same geny umaszczenia sierści, jak kot abisyński. Oznacza to, że wygląd szaty zawdzięcza obecności genu aguti. Każdy włos jest zabarwiony naprzemiennymi jasnymi i ciemnymi pasmami (od 4 do 6), co nadaje futru ciepłą i mieniącą się barwę. Maść zajęcza będąca połączeniem pasm rudych i czarnych, bardzo przypomina letnie umaszczenie szaty zająca. Szata cynamonowa przywodzi na myśl kolor futra pumy i jest połączeniem pasm jasnomorelowych i ciemnocynamonowych. Maści niebieska i płowa są odcieniami (genetycznymi!) odpowiednio maści zajęczej i cynamonowej. Inne połączenia kolorów to czekoladowy z rudym oraz wszelkie ich odcienie, czyli liliowy i kremowy. Każda z tych maści może być dodatkowo naznaczona genem silver, przez co jaśniejsze pasma stają się srebrzyste.
Rodzaj szaty
Szata jest średniej długości (półdługa)
Kolor oczu
Złoty / żółty, orzechowy, miedziany, zielony.
Opis
Somalijczyk ma arystokratyczną, proporcjonalną głowę w kształcie trójkąta z zaokrąglonymi konturami, okoloną delikatną futrzaną kryzą. Największe wrażenie robią oczy somalijczyków - duże i w kształcie migdałów. Pokaźnych rozmiarów uszy są zaokrąglone na końcach, szeroko rozstawione i zawsze czujne. Somali ma budowę typu foreign i jest kotem średniej wielkości, o umięśnionym, ale jednocześnie smukłym ciele. Na pierwszy rzut oka może się wydawać ciężki z powodu długiego futra i gęstych portek, ale tak nie jest. Ma niezwykle kocią sylwetkę i porusza się chodząc na palcach, przez co zdaje się być w gotowości do skoku. Portret tego eleganckiego i pełnego finezji kota dopełnia dumnie noszony i pełen wdzięku puchaty ogon.
Ciekawostki
Różne rozmieszczenie pigmentów na włosie nadaje każdej maści szaty inny stopień miękkości.
Kot somalijski - charakter
Zachowanie
Resztę treści znajdziesz pod reklamą

Ładowanie reklam ...

Czy rasa Kot somalijski jest dla Ciebie?
Zrób test!Współżycie z innymi
Kot somalijski -cena
Kociak tej rasy kosztuje ok. 2500 zł, a cena zależy od pochodzenia, wieku, hodowli, a nawet płci malca. Miesięczny koszt utrzymania somalijczyka to około 120 zł, co wystarcza na karmę dobrej jakości i wszystko co niezbędne, aby był zdrowy.
Kot somalijski - pielęgnacja
Trzeba go czesać niemalże codziennie, a szczególnie ogon i kryzę wokół szyi. Ale ponieważ jego futro nie jest wełniste, pielęgnacja nie jest uciążliwa.
Linienie
Gubi stosunkowo niedużo sierści, szczególnie gdy jest na dobrej jakości diecie.
Żywienie
Ponieważ somalijczyk jest nieprzeciętnie aktywny, potrzebuje więcej kalorii niż zwykły kot. Nie można go jednak przekarmić, bo grozi mu nadwaga.
Zdrowie
Długość życia
Kot somalijski średnio żyje od 13 do 15 lat.
Odporność/wytrzymałość
To dość odporna rasa kotów.
Skłonność do tycia
Aby kot nie utył, trzeba pilnować by miał zapewnioną wystarczającą ilość ruchu.
Częste choroby
Ogólnie rzecz biorąc koty somalijskie cieszą się dobrym zdrowiem, choć mogą im doskwierać typowo kocie choroby. Są dość podatne na schorzenia jamy ustnej i przyzębia (zapalenie dziąseł i kamień nazębny), dlatego zaleca się opiekę stomatologiczną. Somalijczyki mogą też cierpieć na te same dziedziczne choroby, co ich abisyński kuzyn:
- Niedobór kinazy pirogronianowej, który prowadzi do anemii (można wykonać badanie przesiewowe).
- Postępujący zanik siatkówki, który prowadzi do ślepoty (można wykonać badanie genetyczne).
- Amyloidoza (skrobiawica), która prowadzi do nieodwracalnej niewydolności nerek spowodowanej odkładaniem się amyloidu w różnych miejscach organizmu (do tej pory nie opracowano badania genetycznego, lecz dzięki ostrożności i czujności hodowców, w dużej mierze udało się ograniczyć jej występowanie).
Rozmnażanie
Kota somalijskiego można krzyżować z abisyńskim, ponieważ jest jego stuprocentowym potomkiem. Gdy z takiej krzyżówki przyjdą na świat kocięta długowłose, zostaną zaklasyfikowane jako somalijczyki. Potomstwo krótkowłose zostanie zaś uznane za koty abisyńskie noszące gen długiego włosa.