Kot jawajski

Inne nazwy: orientalny długowłosy, Javanais

Smukła sylwetka oraz lśniące, jedwabiste futro nadają temu pięknemu kotu wyrafinowany wygląd. Bardzo łatwo znaleźć się pod urokiem jego delikatnego, czystego i intensywnego spojrzenia. Wygląda na wątłe zwierzę, ale jego mięśnie są jędrne i elastyczne. Pod względem aparycji nie ma sobie równych, może za wyjątkiem swojego „brata”, kota orientalnego. W przeciwieństwie do urody, miauczenie jawajczyka jest zaskakująco nieprzyjemne. Mówiąc ogólnie, jest po prostu bardzo głośne i niemelodyjne.

Kot jawajski
Kot jawajski

Najważniejsze informacje o kocie jawajskim

Długość życia :

5

25

10

20

Charakter :

Lubiący zabawę Inteligentny

Rodzaj szaty :

Bezwłosy Krótka Długa

icon breed/origins
Pochodzenie i historia

Ta cudowna rasa pojawiła się w latach pięćdziesiątych w Anglii. Po II wojnie światowej, niezwykle pomysłowi hodowcy postanowili skrzyżować koty syjamskie z innymi istniejącymi już rasami, takimi jak kot brytyjski krótkowłosy, a nawet ze zwyczajnym kotem domowym. Ich potomstwo kojarzono następnie z kolejnymi syjamami. Po kilku latach, syjamy dało się odróżnić od kotów orientalnych jedynie po umaszczeniu; kot orientalny nie miał typowych dla syjamów kolorowych „krańców ciała”.

Bogactwo otrzymanych umaszczeń skłoniło hodowców do nadania nowych nazw ras, takich jak na przykład Havana Brown w przypadku odmiany o brązowej sierści. Niemniej jednak, otrzymanych maści było tak wiele, że nie dało się każdej z nich zakwalifikować jako oddzielnej rasy. Dlatego osobniki krótkowłose nazwano po prostu kotami orientalnymi krótkowłosymi, a te z półdługą sierścią, kotami orientalnymi długowłosymi, jawajskimi lub mandaryńskimi. Obie rasy zawitały do USA w 1970 roku.

icon breed/physic
Wygląd

Wysokość w kłębie Kot jawajski

Kotka : Około 30 cm

Kot : Około 30 cm

Kot jawajski osiąga fizyczną dojrzałość w wieku od 9 do 12 miesięcy.

Waga

Kotka : pomiędzy 2 i 5 kg

Kot : pomiędzy 3 i 6 kg

Maść

Rodzaj szaty

Kolor oczu

icon breed/blue-eye
Niebieskie
icon breed/green-eye
Zielone
icon breed/wall_eyes-eye
Różnooki

Opis

Podobnie jak pozostałe rasy z rodziny kotów orientalnych, kot jawajski jest smukły i wydłużony. Wydaje się delikatny, ale w rzeczywistości jest zwierzęciem silnym i zwinnym.

icon idea
Ciekawostki

Kot jawajski to ni mniej ni więcej półdługowłosa wersja kota orientalnego. W Europie bywa nazywany kotem mandaryńskim.

icon breed/personality
Kot jawajski - charakter

 • 66%

  icon breed/temperament/cat-affectionate

  Czuły

  Kot jawajski niezaprzeczalnie czerpie zadowolenie z pieszczot i uwagi ze strony opiekuna.

 • 100%

  icon breed/temperament/cat-playful

  Lubi zabawę

  Podobnie jak jego krótkowłosy brat, jawajczyk kocha szaloną zabawę i na pewno będzie się jej regularnie domagać od opiekuna!

 • 33%

  icon breed/temperament/cat-calmness

  Spokojny

  Chwile wytchnienia u kota jawajskiego są doprawdy ulotne! Spokój nie jest jego mocną stroną. Pomiędzy fazami aktywności szybko regeneruje siły i błyskawicznie znajduje kolejne ciekawe zajęcie.

 • 100%

  icon breed/temperament/cat-cleverness

  Inteligentny

  Bezsprzecznie jest to niezwykle inteligentny kot. Z pewnością niejednokrotnie zaskoczy nas sprytem i pomysłowością.

 • 66%

  icon breed/temperament/cat-wariness

  Strachliwy/nieufny wobec obcych

  Kota jawajskiego już od małego trzeba przyzwyczajać do obecności różnych ludzi. Dzięki temu nie będzie miał problemu z akceptowaniem obecności nowych osób i nie będzie się ich lękał.

 • 33%

  icon breed/temperament/cat-independence

  Niezależny

  Jeśli chodzi o jawajczyka, słowo „samodzielność” można całkowicie wykreślić ze słownika. Rasa słynie z potrzeby nieprzerwanej uwagi ze strony opiekuna. Jeśli chcemy mieć zwierzę-przylepę, ten kot jest dla nas stworzony! 

  icon breed/personality
  Zachowanie

  • 100%

   icon breed/behaviors/cat-talkative

   Gadatliwość

   Jeśli miauczenie działa nam na nerwy, to w towarzystwie gadatliwego jawajczyka szybko odczujemy potrzebę zatkania uszu! To kot, który stanowczo ma dużo do powiedzenia i zagaduje opiekuna w chwili, gdy ten przekracza próg domu.

  • 100%

   icon breed/behaviors/cat-sporty

   Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

   Ruch powinien być nieodzowną częścią codziennego życia kota jawajskiego. Mruczek będzie tym bardziej zachwycony, gdy dołączymy do niego w zabawie!

  • 66%

   icon breed/behaviors/cat-runaway

   Skłonność do ucieczek

   Należy zachować ostrożność. Podobnie jak w przypadku wszystkich ruchliwych ras kotów, istnieje niebezpieczeństwo ucieczki, szczególnie że jawajczyk w głębi serca jest poszukiwaczem przygód, co może go wpakować w niezłe tarapaty.

  • 66%

   icon breed/behaviors/cat-gluttony

   Łakomczuch

   Ponieważ jest bardzo żywym kotem, szybko spala energię. Trzeba pamiętać o podawaniu mu karmy dobrej jakości oraz w ilościach odpowiednich do jego wagi, bo w przeciwnym wypadku może zacząć się objadać.

   Nie wiesz którą rasę kota wybrać? Wamiz pomoże Ci wybrać rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia

   Współżycie z innymi

   • 66%

    icon breed/compatibility/cat-cats-sociability

    Kot jawajski i koty

    Jawajczyk może bez problemu mieszkać pod jednym dachem z kolegą tej samej lub innej rasy, o ile zwierzęta zostały ze sobą zapoznane zgodnie ze sztuką oraz mają zapewnione własne przestrzenie oraz miejsca do wskakiwania.

   • 100%

    icon breed/compatibility/cats-sociability

    Kot jawajski i psy

    Pies i jawajczyk niewątpliwie mogą stanowić zgrany duet nadający na tych samych falach, o ile zapoznanie zwierząt odbyło się dla kota delikatnie i stopniowo, przez co miał czas przywyknąć do obecności psa.

   • 100%

    icon breed/compatibility/cat-children-sociability

    Kot jawajski i dzieci

    Kot jawajski i dziecko nieraz są zgraną parą, ponieważ każde z nich może czerpać z takiej relacji. Jawajczyk znajdzie porozumienie z dzieckiem, które go szanuje i chce być z nim blisko.

   • 33%

    icon breed/compatibility/cat-elderly-persons-sociability

    Kot jawajski i osoby starsze

    Taki duet rzadko się udaje. Spokojne życie starszej osoby jest najczęściej przeciwieństwem potrzeb jawajczyka. Dość nieprzyjemne miauczenie kota może też być irytujące.

    %}

    Pielęgnacja

    Pielęgnacja kota jawajskiego jest stosunkowo łatwa, ponieważ nie ma on podszerstka. Wystarczy go raz w tygodniu czesać gęstym grzebieniem, co pozwoli zapobiec powstawaniu kołtunów.

    Linienie

    icon breed/grooming
    icon breed/grooming
    icon breed/grooming

    Pomimo że jest kotem półdługowłosym, gubi bardzo mało sierści, oczywiście za wyjątkiem okresu linienia, kiedy zostawia znacznie więcej włosów i wymaga częstszego czesania.

    Żywienie

    Lekarz weterynarii jest najbardziej kompetentny, aby doradzić dla naszego pupila najlepszą karmę, dzięki której kot będzie żył długo i w zdrowiu.

    icon breed/care
    Zdrowie

    Długość życia

    Długość życia kota jawajskiego wynosi od 10 do 20 lat, ze średnią wynoszącą 15 lat.

    Odporność/wytrzymałość

    Ze względu na fakt, że jawajczyk nie ma podszerstka, słabo znosi niskie temperatury.

    Skłonność do tycia

    Kot jawajski nie ma predyspozycji do otyłości, ponieważ z reguły bardzo lubi się bawić, dzięki czemu z łatwością spala kalorie. 

    Częste choroby

    • Stopniowy zanik siatkówki: choroba dziedziczna. Prędzej czy później prowadzi do ślepoty dotkniętego nią zwierzęcia. Zanik może się pojawić na bardzo wczesnym etapie życia kociaka lub później. W przypadku wystąpienia symptomów w późnym wieku, choroba rozwija się stopniowo, dzięki czemu kot ma czas, aby powoli przyzwyczajać się do ślepoty. Gdy zaczyna chorować młody kociak, ślepota postępuje znacznie szybciej, a zwierzątko przestaje widzieć już w pierwszych miesiącach życia, nie ma więc czasu na naukę radzenia sobie w ciemności.
    • Amyloidoza nerek: również choroba dziedziczna, na szczęście rzadko występująca. Niestety nie ma na nią lekarstwa i jest chorobą śmiertelną. Jej rozwój następuje bardzo szybko, a objawy pojawiają się najczęściej pomiędzy pierwszym a piątym rokiem życia. Amyloidozę bardzo łatwo pomylić z typową niewydolnością nerek, ponieważ objawy są niezwykle podobne, ale niestety znacznie bardziej wyniszczające. Do tej pory nie udało się opracować badania przesiewowego, ale ze względu na postęp nauki, należy się spodziewać, że taki test będzie wkrótce dostępny.

    Rozmnażanie

    Dopuszcza się krzyżowanie z kotami syjamskimi, balijskimi i orientalnymi.

    Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
    0 komentarzy
    Potwierdź usunięcie

    Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

    Dodaj komentarz