Amerykański curl

Inne nazwy: amerykański curl długowłosy, amerykański curl krótkowłosy

Amerykański curl
Kot amerykański curl
Amerykański curl
Kot amerykański curl kociak

American curl to wyjątkowy kot o uszach w kształcie półksiężyca wywiniętego na zewnątrz. Niezwykłe uszy rasa zawdzięcza spontanicznej mutacji genu, która wystąpiła u pewnej kotki na południu USA na początku lat osiemdziesiątych. Koty tej rasy lubią zabawę, są żywe i aktywne.

Genetyczne bogactwo rasy przejawia się poprzez olbrzymią ilość umaszczeń. Oprócz tego, małżowina uszna może być w różnym stopniu wywinięta. Tego wyjątkowego kota o miłej aparycji trudno nie zauważyć.

dna

Podstawowe informacje o kocie amerykańskim curl

  • Długość życia : pomiędzy 13 i 15 lat
  • Charakter : Pieszczoch, Lubiący zabawę, Inteligentny
  • Rodzaj szaty : Krótka, Długa
  • Cena : pomiędzy 3200 zł i 4400 zł

Wygląd

Wielkość dorosłego osobnika

Kotka pomiędzy 30 i 35 cm
Kot pomiędzy 30 i 40 cm

Kot American curl rośnie do drugiego, a nawet trzeciego roku życia.

Waga

Kotka pomiędzy 2 i 3 kg
Kot pomiędzy 3 i 5 kg

Maść

Dopuszcza się wszystkie maści.

Typy umaszczeń

Jednolity, pręgowany, kolorpoint, bikolor, trikolor, norka.

Rodzaj szaty

Rasa istnieje w dwóch odmianach: amerykański curl krótkowłosy i amerykański curl długowłosy.

Kolor oczu

Niebieski, akwamaryna, złoty, żółty, zielony, różny.

Opis

Bez wątpienia najbardziej charakterystyczną cechą kotów tej rasy jest wywinięcie uszu. Małżowina uszna może być zakrzywiona pod różnymi kątami. Niektóre osobniki mają idealnie proste uszy, u innych krzywizna jest umiarkowana, a u pozostałych może być tak mocna, że czubek ucha niemalże dotyka głowy. Podczas wystaw kotów, najlepiej oceniane uszy mają z reguły wygięcie od 90 do 180 stopni.

Ta nowa rasa wywodzi się od nierasowych domowych kotów. Ponieważ koty American curl hodowane są od niedawna, mają bardzo bogate dziedzictwo genetyczne. Mamy zatem osobniki zarówno krótkowłose, jak i długowłose. Dopuszcza się wszystkie umaszczenia szaty oraz kolory oczu. American curl są kotami średniej wielkości i o mocnej budowie ciała. Mają gruby u nasady ogon, który zwęża się ku końcowi.

Charakter

Czuły

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Koty American curl uważa się za towarzyskie i serdeczne.

Lubi zabawę

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Koty tej rasy są aktywne - trzeba im zapewnić odpowiednią ilość ruchu i stymulacji. American curl to kot, który powinien codziennie mieć możliwość zabawy, zarówno samodzielnej, jak i z opiekunem.

Spokojny

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Podobnie jak wiele kotów, amerykański curl lubi odpoczywać w wysoko położonych miejscach (np. na kocich półkach) lub w pobliżu opiekuna.

Inteligentny

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Energia oraz imponujące możliwości poznawcze tego kota sprawiają, że łatwo aklimatyzuje się do nowych warunków.

Strachliwy/nieufny wobec obcych

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Kot American curl z natury nie jest bojaźliwy – z reguły interesuje się wszystkim, co nowe.

Niezależny

yellow-paw yellow-paw grey-paw

American curl może przyzwyczaić się do samodzielnego zostawania w domu, choć wiele kotów tej rasy jest bardzo towarzyskich.

Zachowanie

Gadatliwość

yellow-paw grey-paw grey-paw

Zazwyczaj jest raczej cichy… ale nigdy nic nie wiadomo!

Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

W przypadku kota American curl, mamy do czynienia z niezwykle aktywną i energiczną rasą, która zdecydowanie potrzebuje ruchu.

Skłonność do ucieczek

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Ten aktywny i ciekawski kot słynie ze swoich ciągot do eksploracji. Trzeba go bardzo pilnować!

Łakomczuch

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Dobrym rozwiązaniem dla kotów rasy American Curl jest interaktywna miska, która zaspokoi ich  potrzebę stymulacji oraz pozwoli kontrolować apetyt.

Współżycie z innymi

Amerykański curl i koty

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Z reguły mieszkanie pod jednym dachem z innymi kotami nie jest dla niego problemem. Niemniej jednak ich dobre relacje są uwarunkowane między innymi otoczeniem, w którym żyją, oraz metodą, jaką koty były ze sobą zaznajamiane.

Amerykański curl i psy

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

American curl to kot, który może mieszkać z psem, ale ważne jest, aby zwierzęta zapoznawać ze sobą stopniowo. Otoczenie, które zapewnia miejsca do wskakiwania, jeśli mruczek odczuje taką potrzebę, bardzo ułatwi wspólne mieszkanie.

Sposób, w jaki kot został zsocjalizowany, ma wielki wpływ na jego umiejętność przebywania z psami.

Amerykański curl i dzieci

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Ze względu na swój żywy i zabawowy temperament, kot American curl pasuje do aktywnych rodzin z dziećmi. Ważne jest, aby kontakt z maluchami odbywał się pod nadzorem dorosłych, którzy nauczą je szacunku do zwierzęcia i będą czuwać nad przebiegiem zabawy.

Amerykański curl i osoby starsze

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Ponieważ kot American curl jest z natury aktywny, będzie odpowiednim wyborem wyłącznie dla osoby, która jest gotowa poświęcić czas na zabawy i stymulowanie swojego pupila.

Kot amerykański curl - cena

Z reguły cena kociaka rasy American curl w hodowli wynosi od 3200 PLN do 4400 PLN. Koszt ten waha się w zależności od pochodzenia, hodowli, wieku, a nawet płci kotka. Miesięczny koszt utrzymania kota to około 120 PLN. Kwota ta pozwala zaspokoić jego potrzeby żywieniowe i medyczne, dzięki czemu przez wiele lat będzie w dobrej formie!

Pielęgnacja

Szczotkowanie sierści i czyszczenie uszu raz w tygodniu, w zupełności wystarczą.

Linienie

Ponieważ kot ten ma raczej niewiele podszerstka, gubi niewiele sierści. Dotyczy to zarówno odmiany krótko-, jak i długowłosej.

Żywienie

Biorąc pod uwagę jego żywotność, ważne jest, aby serwować mu porcje dostosowane do jego poziomu aktywności oraz rytmu życia.

Zdrowie

Długość życia

Kot American curl żyje średnio od 13 do 15 lat, ale wiele osobników dożywa jeszcze późniejszego wieku.

Odporność/wytrzymałość

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Ponieważ nie ma ochronnego podszerstka, jest uważany za kota umiarkowanie odpornego na zmiany ciepła i skrajne temperatury. Pomimo to, generalnie jest dość odpornym kotem.

Skłonność do tycia

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Wiele czynników zwiększa ryzyko otyłości u kotów, są to między innymi wiek, środowisko, dieta i aktywność zwierzęcia. Kotu American curl nie grozi nadwaga, o ile jego potrzeby w zakresie aktywności fizycznej są spełnione i jest na odpowiedniej diecie.

Częste choroby

U rasy American curl nie stwierdzono żadnych charakterystycznych chorób, prawdopodobnie ze względu na jej wielką różnorodność genetyczną. Gen odpowiedzialny za skrzywienie uszu wydaje się nie mieć wpływu na inne anatomiczne lub fizjologiczne cechy przedstawicieli tej rasy. Nie oddziaływuje również na słuch kota.

Zatem mutacja określająca kształt uszu nie jest mutacją szkodliwą. Niemniej jednak zaleca się coroczne badanie stanu zdrowia kota, ponieważ niektóre osobniki mogą cierpieć na te same choroby, co inne koty domowe.

Rozmnażanie

Dopuszcza się krzyżowanie w ramach tej samej rasy.

W miocie przeciętnie przychodzi na świat pięć kociąt.

Ciekawostki

Kocięta przychodzą na świat z prostymi uszami. Małżowina zaczyna się zakrzywiać między czwartym a siódmym dniem życia, a łuk osiąga ostateczne wygięcie około szesnastego tygodnia życia lub nawet później.

Pochodzenie i historia

Jak wskazuje nazwa rasy, kot amerykański curl pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Wszystko zaczęło się na początku lat osiemdziesiątych, kiedy to za sprawą spontanicznej mutacji, pewną dachową kotkę z Kalifornii natura obdarzyła uroczo wygiętymi uszkami. Kicia była przybłędą, którą przygarnęła pewna para. Gdy kotka powiła kocięta, okazało się, że co najmniej dwa kociaki mają uszy takie jak mama! Kotki zaprezentowano na wystawie w Palm Springs w 1985 roku. Okazały się takim przebojem, że rasa została oficjalnie zarejestrowana. Dziś kota American curl docenia się na całym świecie za jego jakże niezwykłą urodę!

Imiona dla American curl

Kotka: Malwa, Heksa, Loca

Kot: Johnny, Urwis, Leo

Sprawdź nasz katalog imion dla kotów