Savannah

Savannah
Savannah

Kot savannah jest rasą hybrydową, która pochodzi ze skrzyżowania kota domowego z afrykańskim serwalem. Ten wysportowany i pełen gracji kot ma w sobie charakterystyczny urok swoich dzikich przodków. 

Najważniejsze informacje o Savannah

Długość życia :

8

25

13

20

Charakter :

Lubiący zabawę Inteligentny

Rodzaj szaty :

Bezwłosy Krótka Długa

Pochodzenie i historia

Kot savannah powstał ze skrzyżowania kota domowego z serwalem (nazwa łac. leptailurus serval), który jest gatunkiem pokrewnym. Kot i serwal należą do tej samej rodziny felidae i z genetycznego punktu widzenia są na tyle podobne, że można je hybrydyzować. 

Od czasów starożytnych dziki kot towarzyszył ludziom w ich codziennym życiu jako zwierzę domowe oraz pomocnik w polowaniu. Hybrydyzacja z kotem domowym rozpoczęła się w latach osiemdziesiątych, a w 2001 roku rasę uznano oficjalnie.

Wygląd

 • Savannah
  Savannah

  Wysokość w kłębie Savannah

  Kotka : pomiędzy 30 i 43 cm

  Kot : pomiędzy 30 i 48 cm

  Osiąga dojrzałość w wieku 3 lat. 
  Warto zauważyć, że im większa część genomu pochodzi od serwala, tym kot jest większy. A więc w wyniku hybrydyzacji z dzikim kotem, osobniki w pierwszym pokoleniu (F1) mogą mierzyć w kłębie ponad 45 cm! 

  Waga

  Kotka : pomiędzy 5 i 12 kg

  Kot : pomiędzy 5 i 12 kg

  Z reguły samica jest mniejsza od samca. Niestety literatura naukowa podaje niewiele informacji na temat różnicy w masie w zależności od płci. Jak wspomniano powyżej, im genom danego osobnika jest bliższy dzikiemu serwalowi, tym zwierzę jest większe i masywniejsze.

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Zielone
  Żółty/złoty

  Opis

  Kot savannah przejawia cechy charakterystyczne dla obu gatunków, od których pochodzi. To wysoki kot o wydłużonej sylwetce. Ma proporcjonalnie małą głowę i duże uszy, a cętkowana szata nadaje mu dzikiego wyglądu. Jest wyjątkowy i przykuwa uwagę.

  Ciekawostki

  Serwal występuje głównie w Afryce subsaharyjskiej. Według danych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) naturalna populacja tego dzikiego kota jest stabilna. Co więcej, w swoim naturalnym habitacie (sawanny i inne otwarte tereny), który jest objęty ochroną, występuje licznie. Mimo to trzeba z uwagą się przyglądać i nadal dbać o jego naturalne środowisko życia, ponieważ w niektórych rejonach geograficznych występowania, rasa znika w bardzo szybkim tempie.

  Kot savannah - charakter

  • 66%

   Czuły

   Niektóre osobniki, szczególnie te wysportowane, od pieszczot zdecydowanie wolą zabawę.

  • 100%

   Lubi zabawę

   Połączenie wigoru z wesołym usposobieniem sprawia, że większość kotów savannah uwielbia zabawę. Ponadto dzięki genom dzikich przodków są to koty wyjątkowo sprawne fizycznie. To mistrzowie skoków, wspinaczki i biegów. Świetnie nadają się do prowadzenia na smyczy. Niektóre osobniki to wyborni pływacy! 

  • 33%

   Spokojny

   Kiedy akurat rozładuje nagromadzoną energię, staje się cichy i spokojny.

  • 100%

   Inteligentny

   To kot bystry, przenikliwy i ciekawski, o zdumiewających zdolnościach poznawczych i wielkiej inteligencji.

  • 33%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Wiele czynników może mieć wpływ na lęk przed obcymi, ale kot savannah przeważnie lubi nowości i nieznajomych.

  • 100%

   Niezależny

   Jest samodzielny i dobrze znosi samotność, o ile jego potrzeby ruchu i stymulacji są zaspokojone.

   Zachowanie

   • 66%

    Gadatliwość

    Wszystko zależy od konkretnego kota i sytuacji, ale ogólnie rzecz biorąc koty savannah od czasu do czasu używają głosu do komunikacji z człowiekiem – zwykle nie są natomiast bardzo rozgadane.

   • 100%

    Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

    W większości przypadków koty tej rasy mają bardzo dużą potrzebę ruchu, zabawy i stymulacji zmysłowej.

   • 100%

    Skłonność do ucieczek

    Ma ciekawską i energiczną naturę odkrywcy… Korzystanie z szelek i smyczy może znacznie ułatwić wyprawy do ogrodu i zmniejszyć niebezpieczeństwo ucieczki. Wspaniałym rozwiązaniem jest także obszerna woliera. Uwaga – koty tej rasy mogą skakać wzwyż nawet na 2,5 metra!

   • 100%

    Łakomczuch

    Olbrzymie pokłady energii to olbrzymi apetyt!

    Nie wiesz którą rasę kota wybrać? Wamiz pomoże Ci wybrać rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia

    Współżycie z innymi

    • 33%

     Savannah i koty

     To może być zgrany duet świetnych kumpli, o ile dziecko zostanie nauczone czytania języka kociego ciała i szanowania potrzeb zwierzęcia.

    • 100%

     Savannah i psy

     Wcale nie jest pewne, czy kot savannah dogada się z psem. Zależy to od wielu czynników, takich jak socjalizacja we wczesnym wieku czy sposób, w jaki zwierzęta są ze sobą zapoznawane. Niemniej jednak pies i kot savannah potrafią świetnie razem się bawić. W domu trzeba kotu zapewnić wysoko położone punkty obserwacyjne, gdzie będzie mógł odsapnąć, gdy zmęczy się towarzystwem psa.

    • 100%

     Savannah i dzieci

     Jakość takiej relacji zależy od stopnia socjalizacji za młodu, dlatego warto starannie wybierać hodowlę, w której kupujemy kota. Można zaobserwować, że koty savannah dobrze dogadują się z osobnikami swojej rasy. Nie zaleca się, aby hybrydy mieszkały pod jednym dachem z kotami domowymi, szczególnie, jeśli to hybryda pokolenia od F1 do F3. Pokolenia F4 i F5 są już mniej „dzikie”, ponieważ mają znaczną przewagę genów kota domowego nad genami serwala.

    • 33%

     Savannah i osoby starsze

     Ze względu na niespożyte pokłady energii, kot savannah nie jest dobrym wyborem dla spokojnych osób starszych.

     %}

     Kot savannah - cena

     Savannah to jedna z najdroższych ras kotów. Cena kociaka savannah z hodowli zależy od płci oraz pokolenia. Pokolenie F1 to kocię urodzone w wyniku krzyżówki kota domowego z serwalem. F2 to potomek kotki pokolenia F1 (kocury F1 i F2 są bezpłodne) oraz kota domowego itd. Kolejne pokolenia mają coraz mniej genów serwala. Im bliższe pokrewieństwo z serwalem, tym kot jest droższy. Za savannah można zapłacić więc od 4000 do nawet 40 000 zł. Linia, renoma hodowli oraz wiek kotka też mają wpływ na cenę. Jeśli chodzi o utrzymanie, miesięczny koszt kształtuje się na poziomie 200 zł i wystarczy na zaspokojenie potrzeb związanych z zakupem karmy wysokiej jakości oraz utrzymaniem kota w dobrej formie.

     Pielęgnacja

     Konieczna jest regularna, choć niezajmująca wiele czasu pielęgnacja futra, a także przemywanie oczu oraz uszu. I to wszystko.

     Linienie

     Pomimo obfitego podszerstka, savannah nie gubi dużo sierści.

     Żywienie

     Oczywiście konieczna jest wysokiej jakości karma, odpowiadająca wysokiemu zapotrzebowaniu na energię u kota savannah.

     Zdrowie

     Długość życia

     Kot savannah żyje średnio od 13 do 20 lat.

     Odporność/wytrzymałość

     Jest odpornym kotem. Gęsty podszerstek chroni go przed wysokimi lub niskimi temperaturami. Zasadniczo cieszy się dobrym zdrowiem.

     Skłonność do tycia

     Na ryzyko otyłości u kotów wpływa wiele czynników, na przykład wiek, dieta oraz aktywność zwierzęcia. Dzięki temu, że kot savannah uwielbia być w ruchu, niebezpieczeństwo nadwagi jest w jego przypadku znikome, o ile opiekun zaspokaja potrzebę regularnego ruchu i zabawy u zwierzęcia.

     Częste choroby

     Ogólnie można powiedzieć, że pod względem fizjologicznym savannah jest rasą o mocnym zdrowiu. Niemniej jednak należy co roku przeprowadzać kontrolę stanu zdrowia, aby mieć pewność, że kotu nic nie dolega. Savannah mogą doskwierać te same dolegliwości, co innym kotom domowym, które nie są hybrydami, na przykład choroby przyzębia i jamy ustnej. Oprócz tego odnotowano przypadki występowania kilku charakterystycznych chorób:
     o    niedobór kinazy pirogronianowej, w skrócie „PKDef”. Dziedziczna choroba, której objawem jest niedokrwistość hemolityczna o różnym stopniu nasilenia. Można przeprowadzić badanie przesiewowe.
     o    nieswoiste zapalenie jelit objawiające się biegunką, wymiotami, zmianami skórnymi w obrębie pyszczka, spadkiem masy ciała
     o    kardiompatia przerostowa, czyli pogrubienie ściany mięśnia sercowego prowadzące z czasem do niewydolności serca i choroby zatorowej; odpowiednio dobrane leki przedłużą życie kota i poprawią jego komfort.

     Uwaga – niektóre źródła podają, że koty rasy savannah mogą wykazywać nadwrażliwość na niektóre anestetyki (środki wykorzystywane do narkozy). Jest to przede wszystkim ketamina – kot może na nią zareagować wstrząsem. U kotów tych w przypadku konieczności podania narkozy należy więc zastosować środki o innym składzie.

     Rozmnażanie

     Dopuszcza się krzyżowanie z drugim osobnikiem rasy savannah lub z kotem domowym bez rodowodu, kotem egipskim mau, orientalnym krótkowłosym i ocicatem. Możliwe jest kojarzenie z serwalem, pod warunkiem przestrzegania przepisów dotyczących przetrzymywania i rozmnażania dzikich gatunków egzotycznych, obowiązujących na mocy konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem CITES (w szczególności załącznik 2).

     W miocie przeciętnie przychodzą na świat trzy małe.

     Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
     Dodaj komentarz