Reklama

Największy kot świata - poznaj rekordzistów

mały pies i duży kot
© Shutterstock

Koty nie są dużymi stworzeniami. Przeciętny mruczek waży około 3-5 kg, przy czym kocury zazwyczaj się większe i bardziej masywne. Wskutek zabiegów hodowlanych i naturalnych mutacji genetycznych, na świecie pojawiły się jednak futrzaki, które swoimi rozmiarami znacznie odbiegają od statystycznego przedstawiciela gatunku Felis catus. Niestety, ponadprzeciętna waga i rozmiary często wpływają negatywnie na zdrowie tych zwierząt. Największe koty na świecie ważą kilkanaście kg i mierzą ponad metr. Poznajcie rekordzistów pod tym względem - przed Wami największe koty świata!

Przez Jacek P. Narożniak

aktualizacja dnia 24.03.2021, 16:58

Koty – rekordziści wagi ciężkiej

Osoby cierpiące na ailurofobię (inaczej felinofobia, czyli irracjonalny lęk przed kotami) z pewnością omijają te futrzaki szerokim łukiem. Podejrzewam, że nie tylko oni – zwierzęta o takich gabarytach mogą wzbudzać respekt w wielu ludziach. Oto ósemka największych (najcięższych) znanych kotów na świecie. Oto ósemka największych (najcięższych) znanych kotów na świecie. Niektóre z nich osiągały wagę kilkunastu kg i mierzyły ponad metr!

1. Kocur Himmi (Himmy)

Rekordzistą pod względem wielkości (masy ciała) jest jak do tej pory kocur Himmi, należący do mieszkańca Queensland w Australii - Thomasa Vyse'a. Według doniesień zwierzak ważył aż 21,3 kg, miał prawie 1 metr długości, a jego wysokość w kłębie wynosiła 38 cm! Ten, jak do tej pory, najcięższy kot domowy zmarł w 1986 roku.

2. Kotka Meow

Na drugim miejscu plasuje się, również nieżyjąca już, domowa kota o imieniu Meow. Ważyła aż 17,73 kg! Jak podają źródła, żyła tylko około 2 lat, a ostatnie dni swojego życia spędziła w schronisku w miejscowości Alburquerque w Stanach Zjednoczonych. Bezpośrednią przyczyną jej śmierci była niewydolności płuc, spowodowana zapewne sporą nadwagą.

3. Kocur Elvis

Wspomnianej powyżej Meow, pod względem wagi niewiele ustępuje domowy kocur imieniem Elvis. Waży on 17 kg, a wielkością dorównuje 3,5-letniemu dziecku. Niestety, jak większość futrzaki z nadwagą, Elvis cierpi z powodu takich problemów zdrowotnych, jak cukrzyca.

4. Kocur Stewie

Stewiemu przypadł w udziale tytuł najdłuższego kota domowego według księgi rekordów Guinessa. Futrzak był przedstawicielem rasy maine coon i od czubka nosa do końca ogona mierzy 123,9 cm. Stewie (oficjalnie Mymains Stewart Gilligan) zmarł na raka w 2013 roku, przeżywszy 8 lat życia. Właścicielem kocura była mieszkanka miasta Reno w Nevadzie w Stanach Zjednoczonych.

 

5. Kocur Omar

Maine coonem jest również kolejny koci olbrzym, rudo-biały kocur imieniem Omar, który razem ze swoją opiekunką, Stephanie Hirst, mieszka w australijskim mieście Melbourne. Zgłoszony do księgi rekordów Guinessa Futrzak mierzy sobie obecnie 120 cm długości i waży około 14 kg! Inteligentny i skory do zabaw zwierzak posiada własne konto na instagramie i stał się jedną z kocich gwiazd internetu.

 

6. Kocur Sponge Bob

Ważący około 13,5 kg Sponge Bob był postawnym futrzakiem, przypominającym maine coona. Do czasu śmierci w 2103 r był uznany za największego kota na świecie wg. Księgi rekordów Guinnessa. Przez pewien czas mieszkał w schronisku w Nowym Yorku, zanim został adoptowany. Cierpiał z powodu pokaźne nadwagi, do której najprawdopodobniej przyczynił się jego wcześniejszy opiekun, po prostu go przekarmiając. Kocura nie zabiła jednak nadmierna waga, a guz, który uciskał serce i płuca.

7. Kocur Samson

Samson to kot rasy Maine Coon. Waży prawie 13 kg i ma około 120 cm długości. Jego właścicielem jest mieszkający w Nowym Jorku Jonathan Zurbel. Futrzak, jak każdy maine coon, jest ogromnym pieszczochem, wyjątkowo łagodnym z natury.

 

8. Kocur Maximus

Właścicielami maximusa są Leon and Eugenia Korowinowie z Pietrozawodska w Rosji. Futrzak ten, który waży około 10 kg, jest mieszańcem dwóch ras: maine coona i kota syberyjskiego. Mając takich rodziców, kocur musiał być „słusznych rozmiarów”. Mimo swojej masy, jak zapewniają opiekunowie, zwierzak jest bardzo sprawny fizycznie i złowił już niejedną mysz.

Największy kot świata, maine coon

Wiele z kocich olbrzymów – rekordzistów pod względem wielkości i masy ciała – zaliczamy do rasy maine coon lub mają w sobie domieszkę krwi przedstawicieli tej rasy. I nie ma w tym niczego dziwnego. Maine coony są naprawdę wielkimi kotami.

Rasa ta uchodzi za największą na świecie. Niezupełnie jest to zgodnie z prawdą. Istnieją również wielkie, a nawet większe – na przykład niektórzy przedstawiciele rasy savannah mogą przewyższać maine coony masą ciała.

Wzrost czy waga

Na zakończenie tego krótkiego tekstu proponuję wyjaśnić sobie pewną kwestię. Jak może zauważyliście, głównym kryterium, według którego opracowałem powyższy ranking jest waga – masa ciała – kota. Dlaczego? Dlatego, że tak się przyjęło. Nawet w oficjalnych standardach (opisach) kocich ras raczej nie spotkamy innych parametrów niż waga.