Munchkin

Koty rasy munchkin są szybkie i zwinne. Bez problemu wcisną się w każdy kąt i szczelinę. Specyficzna budowa ciała nie przeszkadza im być zadziwiająco sprawnymi na zakrętach. Mimo niewielkich rozmiarów te małe radosne kocie kulki są niemal tak samo sprawne jak inne koty. Krótkie łapki w żaden sposób ich nie ograniczają – mimo że podczas chodzenia koty te nieraz szorują brzuchem o ziemię. Są mniej skoczne niż koty innych ras, ale jeśli nie uda im się doskoczyć do celu za jednym razem, bez problemu znajdą sposób, żeby dostać się tam inną drogą. A czy wiedzieliście, że swoją nazwę rasa ta zawdzięcza „Czarnoksiężnikowi z Krainy Oz”? W książce właśnie tak nazywał się lud bardzo małych ludzi.
Najważniejsze informacje o munchkin
Długość życia :
Rodzaj szaty :
Bezwłosy Krótka DługaPochodzenie i historia
Mutacja, która dała początek tej rasie, nie jest nowa. Pojawiła się samoistnie u kota dachowego, a od 1944 roku na całym świecie odnotowano wiele przypadków kotów z mutacją krótkich łapek. W latach osiemdziesiątych pewna kobieta znalazła pod samochodem ciężarną kotkę z nienaturalnie krótkimi nogami i dała jej na imię Blackberry. Od tamtej pory, kocica wielokrotnie rodziła kocięta z genem krótkich łap.
Jeden z narodzonych kotów (o imieniu Toulouse), posłużył jako reproduktor i tak Blackberry oraz Toulouse, poprzez krzyżowanie z kotami dachowymi, by jak najbardziej zróżnicować pulę genetyczną, dali początek rasie w takiej postaci, jaką znamy dzisiaj.
Wygląd
Wysokość w kłębie Munchkin
Kotka : pomiędzy 21 i 23 cm
Kot : pomiędzy 21 i 23 cm
Munchkin osiąga dorosłe rozmiary między 9. a 12. miesiącem życia.
Waga
Kotka : pomiędzy 2 i 3 kg
Kot : pomiędzy 3 i 4 kg
Maść
Umaszczenie : czarny / seal, niebieski / szary-łupkowy, czekoladowy, liliowy, cynamonowy, płowy, rudy, kremowy, biały.
Dopuszczalne są wszystkie kolory umaszczenia.
Rodzaj szaty
Występują dwa rodzaje sierści: krótki, lśniący włos o umiarkowanie gęstym podszerstku, oraz drugi typ – długi włos, tworzący delikatny kołnierz
Kolor oczu
Dopuszczalne są wszystkie kolory oczu. Niektóre kolory idą w parze z konkretnym umaszczeniem, np. koty colorpoint mają niebieskie oczy.
Opis
Przez wzgląd na nietypową sylwetkę, do munchkina bardzo pasuje określenie kot-jamnik. Krótkie łapki zalicza się do budowy typu semi-foreign, a wygląd ogólny jest bardzo zbliżony do kota europejskiego. Munchkin ma proporcjonalne ciało o szerokiej klatce piersiowej, lecz nie może być zbyt ciężki ani przesadnie szczupły oraz mieć wklęsłego grzbietu. Kończyny powinny być pionowe i pozbiawione cech utrudniających chodzenie.
Ciekawostki
Co ciekawe, wbrew temu co mogłoby się wydawać, munchkiny nie cierpią z powodu problemów z plecami jak jamniki czy bassety. Kręgosłup tych kotów jest taki sam, jak u innych ras, i w równym stopniu giętki, nie mają więc skłonności do wypadania dysku.
Warto zauważyć, że w ramach rasy munchkin istnieją trzy możliwe długości łap:
- standardowe – w pozycji stojącej kotek jest o ok. 10 cm niższy niż kot dachowy,
- super short – kończyny mają od 5 do 7,5 cm długości (nie ma jeszcze określonej normy),
- rug hugger – najkrótsze łapki, mają poniżej 5 cm długości!
Munchkin - charakter
Zachowanie
Nie wiesz którą rasę kota wybrać? Wamiz pomoże Ci wybrać rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia
Współżycie z innymi
Munchkin - cena
Hodowle kotów rasy munchkin są jak na razie w Polsce bardzo nieliczne. Cena kociaka wynosi ok. 3500 zł, ale może wahać się w zależności od konkretnej hodowli, renomy rodziców, wieku kota czy statusu (kot do dalszej hodowli jest droższy niż kot „na kolanka”, wykastrowany lub z zastrzeżeniem obowiązkowej kastracji). Miesięczny koszt utrzymania kota to około 120-150 zł, które pozwolą zapewnić dobrej jakości karmę oraz wszystko co niezbędne, aby kot był zdrowy i szczęśliwy.
Munchkin - pielęgnacja
Kotka krótkowłosego wystarczy czesać raz w tygodniu. Odmiana długowłosa wymaga użycia szczotki dwa razy na tydzień.
Linienie
Nie można powiedzieć, że munchkin gubi więcej sierści niż inne koty. Wystarczy dobrze dbać o jego futro, szczotkując je raz w tygodniu, jeśli jest krótkowłosy, lub dwa razy, gdy sierść jest długa.
Żywienie
Nie ma szczególnych wymagań czy zaleceń odnośnie karmienia tego kota. Jeśli nie jesteś pewien jak karmić swojego pupila, zwróć się o poradę do dietetyka zwierząt. Podobnie jak w przypadku innych kotów, munchkin powinien otrzymywać wysokomięsną karmę dobrej jakości.
Zdrowie
Długość życia
Munchkin osiągnąć może wiek od 13 do 20 lat. Średnia długość życia to około 15 lat.
Odporność/wytrzymałość
Munchkin to wytrzymały kot, a jego szczególna budowa fizyczna w najmniejszym stopniu nie stanowi utrudnienia.
Skłonność do tycia
Metabolizm munchkina nie odbiega od przemiany materii kotów innych ras, więc jego wydatek energetyczny jest normalny. W związku z tym, wraz z weterynarzem lub dietetykiem należy wyliczyć odpowiednią dzienną rację żywieniową uzależnioną od wagi kota.
Częste choroby
Munchkiny są raczej odporne; trudno wyliczyć wiele chorób charakterystycznych dla tej rasy – z wyjątkiem jednego schorzenia – na szczęście rzadkiego – dotykającego szczególnie właśnie koty krótkonogie. Jest to lordoza, choroba kręgosłupa polegająca na tym, że mięśnie podtrzymujące kręgosłup są za krótkie, wskutek czego opada on do środka klatki piersiowej, uciskając płuca, tchawicę i serce. Schorzenie to klasyfikuje się jako łagodne lub umiarkowane. Najcięższe przypadki rozpoznaje się u kociąt, które na ogół nie dożywają dwunastu tygodni. Kotki cierpiące na łagodną postać choroby mogą żyć normalnie, choć mogą doświadczać duszności podczas wysiłku fizycznego.
Rozmnażanie
Istotny jest staranny wybór osobników do reprodukcji, aby jak najbardziej poszerzać pulę genetyczną, ponieważ u munchkinów występują szczególne cechy dziedziczne. Allel odpowiedzialny za krótkie łapki (M) jest dominujący, a allelem recesywnym jest ten odpowiedzialny za normalną długość kończyn (m). Nie wolno dopuścić, aby na świat przychodziły kocięta homozygotyczne, czyli MM, ponieważ umierają one bardzo szybko (czasem nawet w okresie życia płodowego).
Możliwe są następujące kombinacje:
Mm = krótkie łapki
mm = łapki normalnej długości
MM = kot niezdolny do życia
Z powyższego wynika, że kot krótkołapy powinien być kojarzony z osobnikiem o łapkach normalnej długości.