Munchkin

Munchkin
Munchkin

Koty rasy munchkin są szybkie i zwinne. Bez problemu wcisną się w każdy kąt i szczelinę. Specyficzna budowa ciała nie przeszkadza im być zadziwiająco sprawnymi na zakrętach. Mimo niewielkich rozmiarów te małe radosne kocie kulki są niemal tak samo sprawne jak inne koty. Krótkie łapki w żaden sposób ich nie ograniczają – mimo że podczas chodzenia koty te nieraz szorują brzuchem o ziemię. Są mniej skoczne niż koty innych ras, ale jeśli nie uda im się doskoczyć do celu za jednym razem, bez problemu znajdą sposób, żeby dostać się tam inną drogą. A czy wiedzieliście, że swoją nazwę rasa ta zawdzięcza „Czarnoksiężnikowi z Krainy Oz”? W książce właśnie tak nazywał się lud bardzo małych ludzi.  

Najważniejsze informacje o munchkin

Długość życia :

8

25

13

20

Rodzaj szaty :

Bezwłosy Krótka Długa

Resztę treści znajdziesz pod reklamą

Ładowanie reklam ...

Pochodzenie i historia

Mutacja, która dała początek tej rasie, nie jest nowa. Pojawiła się samoistnie u kota dachowego, a od 1944 roku na całym świecie odnotowano wiele przypadków kotów z mutacją krótkich łapek. W latach osiemdziesiątych pewna kobieta znalazła pod samochodem ciężarną kotkę z nienaturalnie krótkimi nogami i dała jej na imię Blackberry. Od tamtej pory, kocica wielokrotnie rodziła kocięta z genem krótkich łap.

Jeden z narodzonych kotów (o imieniu Toulouse), posłużył jako reproduktor i tak Blackberry oraz Toulouse, poprzez krzyżowanie z kotami dachowymi, by jak najbardziej zróżnicować pulę genetyczną, dali początek rasie w takiej postaci, jaką znamy dzisiaj.

Wygląd

Munchkin

Wysokość w kłębie Munchkin

Kotka : pomiędzy 21 i 23 cm

Kot : pomiędzy 21 i 23 cm

Munchkin osiąga dorosłe rozmiary między 9. a 12. miesiącem życia.

Waga

Kotka : pomiędzy 2 i 3 kg

Kot : pomiędzy 3 i 4 kg

Maść

Rodzaj szaty

Kolor oczu

Niebieskie
Zielone
Żółty/złoty
Różnooki

Opis

Przez wzgląd na nietypową sylwetkę, do munchkina bardzo pasuje określenie kot-jamnik. Krótkie łapki zalicza się do budowy typu semi-foreign, a wygląd ogólny jest bardzo zbliżony do kota europejskiego. Munchkin ma proporcjonalne ciało o szerokiej klatce piersiowej, lecz nie może być zbyt ciężki ani przesadnie szczupły oraz mieć wklęsłego grzbietu. Kończyny powinny być pionowe i pozbiawione cech utrudniających chodzenie.

Ciekawostki

Munchkin - charakter

66%

Czuły

Ten kotek to mały słodziak, który uwielbia pieszczoty i intensywnie się ich domaga, pchając się prosto pod dłoń, która ma go głaskać. Lubi też zwyczajnie się do nas przytulić podczas snu albo położyć się na kolanach. 

66%

Lubi zabawę

Choć jest malutkim kotkiem, w sprawności fizycznej pod żadnym względem nie ustępuje innym kotom. Dlatego tak samo jak one potrzebuje regularnego wysiłku fizycznego.

66%

Spokojny

Wie, kiedy zwolnić i odpocząć. Tak jak wszystkie koty, robi sobie chwile przerwy w ciągu dnia.

66%

Inteligentny

Choć krótkie łapki nieco utrudniają mu wskakiwanie tak wysoko jak potrafią to robić inne koty, munchkin nie ustępuje w innych kwestiach pozostałym kotom. Jest równie sprawny umysłowo co jego pozostali koci kuzyni. Tak samo jak oni potrafi analizować sytuacje i szukać rozwiązań.

66%

Strachliwy/nieufny wobec obcych

Naturalnie wszystko zależy od tego, w jakiej rodzinie był chowany dany kot, ale jeśli munchkin za młodu miał do czynienia z różnymi typami ludzi, z reguły będzie miły i towarzyski w stosunku do gości.

66%

Niezależny

Choć ceni sobie towarzystwo podczas zabawy i uwielbia pieszczoty z opiekunem, nie przeszkadza mu, że zostaje sam w domu na pewien czas. Powrót ludzi najzwyczajniej bardzo go ucieszy!

Zachowanie

66%

Gadatliwość

   Na tle innych ras kotów nie jest ani szczególnie cichy, ani gadatliwy.  

66%

Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

To, że jest mniejszy niż inne koty, wcale nie znaczy, że nie potrzebuje ruchu! Podobnie jak w przypadku innych ras, pamiętajmy, żeby zapewnić mu odpowiednią porcję aktywności fizycznej i umysłowej, co przełoży się na dobre samopoczucie kotka.

33%

Skłonność do ucieczek

Choć ten miniaturowy kotek z łatwością daje sobie radę z wszelkimi normalnymi kocimi czynnościami, jego specyficzna budowa ciała może jednak okazać się kłopotliwa poza domem. Dlatego hodowcy kształtują go na kota stricte domowego (ale mimo wszystko potrzebującego ruchu), dzięki czemu raczej nie ciągnie go do ucieczek. Naturalnie trzeba zachować czujność, ponieważ ciekawość może go zwieść na nieznane tereny…

66%

Łakomczuch

Podobnie jak koty wielu innych ras, munchkin może mieć skłonność do nadmiernego objadania się. Dlatego należy kontrolować spożywaną przez niego ilość kalorii, żeby zachował zdrową masę ciała.

Resztę treści znajdziesz pod reklamą

Ładowanie reklam ...

Niestety...
W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Munchkin ...

Zwierzęta do adopcji

Niestety... W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Munchkin ...

Czy rasa Munchkin jest dla Ciebie?

Zrób test!

Współżycie z innymi

66%

Munchkin i koty

Jeśli wszystkie osobniki w grupie zostaną ze sobą odpowiednio zapoznane (socjalizacja z izolacją), munchkin chętnie zakoleguje się z kotami – zarówno z drugim munchkinem, jak i z kotami innych ras.

66%

Munchkin i psy

O ile zwierzęta zostaną sobie odpowiednio przedstawione, ten malutki kotek chętnie zaprzyjaźni się z psem. Ze względu na krótsze łapki, nie potrafi skakać tak wysoko, jak pozostałe koty. Dlatego trzeba mu zapewnić miejsca odpoczynku na właściwej dla niego wysokości, aby mógł spokojnie odsapnąć od psiego towarzystwa.

66%

Munchkin i dzieci

Zawsze trzeba uczyć dzieci szacunku dla kota i wszystkich innych zwierząt. Nie zapomnijmy zwrócić ich uwagę na fakt, że ten kotek jest mniejszy niż inne, więc trzeba go traktować z jeszcze większą ostrożnością i delikatnością.

66%

Munchkin i osoby starsze

Nawet w ramach tej samej rasy zdarzają się wyjątki od reguły, lecz co do zasady, ten mały kotek może być bardzo dobrym towarzyszem dla spokojnej osoby starszej. Niemniej jednak trzeba dopilnować, żeby opiekun był w stanie zapewnić kotu regularne zabawy.

%}

Munchkin - cena

Hodowle kotów rasy munchkin są jak na razie w Polsce bardzo nieliczne. Cena kociaka wynosi ok. 3500 zł, ale może wahać się w zależności od konkretnej hodowli, renomy rodziców, wieku kota czy statusu (kot do dalszej hodowli jest droższy niż kot „na kolanka”, wykastrowany lub z zastrzeżeniem obowiązkowej kastracji). Miesięczny koszt utrzymania kota to około 120-150 zł, które pozwolą zapewnić dobrej jakości karmę oraz wszystko co niezbędne, aby kot był zdrowy i szczęśliwy.

Munchkin - pielęgnacja

Kotka krótkowłosego wystarczy czesać raz w tygodniu. Odmiana długowłosa wymaga użycia szczotki dwa razy na tydzień.

Linienie

Nie można powiedzieć, że munchkin gubi więcej sierści niż inne koty. Wystarczy dobrze dbać o jego futro, szczotkując je raz w tygodniu, jeśli jest krótkowłosy, lub dwa razy, gdy sierść jest długa.

Żywienie

Nie ma szczególnych wymagań czy zaleceń odnośnie karmienia tego kota. Jeśli nie jesteś pewien jak karmić swojego pupila, zwróć się o poradę do dietetyka zwierząt. Podobnie jak w przypadku innych kotów, munchkin powinien otrzymywać wysokomięsną karmę dobrej jakości.

Zdrowie

Długość życia

Munchkin osiągnąć może wiek od 13 do 20 lat. Średnia długość życia to około 15 lat.

Odporność/wytrzymałość

Munchkin to wytrzymały kot, a jego szczególna budowa fizyczna w najmniejszym stopniu nie stanowi utrudnienia.

Skłonność do tycia

Metabolizm munchkina nie odbiega od przemiany materii kotów innych ras, więc jego wydatek energetyczny jest normalny. W związku z tym, wraz z weterynarzem lub dietetykiem należy wyliczyć odpowiednią dzienną rację żywieniową uzależnioną od wagi kota.

Częste choroby

Munchkiny są raczej odporne; trudno wyliczyć wiele chorób charakterystycznych dla tej rasy – z wyjątkiem jednego schorzenia – na szczęście rzadkiego – dotykającego szczególnie właśnie koty krótkonogie. Jest to lordoza, choroba kręgosłupa polegająca na tym, że mięśnie podtrzymujące kręgosłup są za krótkie, wskutek czego opada on do środka klatki piersiowej, uciskając płuca, tchawicę i serce. Schorzenie to klasyfikuje się jako łagodne lub umiarkowane. Najcięższe przypadki rozpoznaje się u kociąt, które na ogół nie dożywają dwunastu tygodni. Kotki cierpiące na łagodną postać choroby mogą żyć normalnie, choć mogą doświadczać duszności podczas wysiłku fizycznego.

Rozmnażanie

Istotny jest staranny wybór osobników do reprodukcji, aby jak najbardziej poszerzać pulę genetyczną, ponieważ u munchkinów występują szczególne cechy dziedziczne. Allel odpowiedzialny za krótkie łapki (M) jest dominujący, a allelem recesywnym jest ten odpowiedzialny za normalną długość kończyn (m). Nie wolno dopuścić, aby na świat przychodziły kocięta homozygotyczne, czyli MM, ponieważ umierają one bardzo szybko (czasem nawet w okresie życia płodowego).

Możliwe są następujące kombinacje:
Mm = krótkie łapki
mm = łapki normalnej długości
MM = kot niezdolny do życia

Z powyższego wynika, że kot krótkołapy powinien być kojarzony z osobnikiem o łapkach normalnej długości.

Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
Dodaj komentarz