Khao manee

Inne nazwy: khaomanee, khao plort, biały diament, Diamond Eye

Khao manee
Khao manee
Khao manee

Kot khao manee jest rzadko spotykany i owiany aurą tajemnicy, a jego nazwa po tajsku dosłownie oznacza „biały klejnot”. Istotnie, to niezwykle stara rasa, a wzmianki o niej pojawiają się w tajskich doniesieniach z początku XIV wieku. Według tajskich wierzeń, khao manee przynosi szczęście jak talizman i posiadanie go niegdyś zarezerwowane było wyłącznie dla członków królewskiego rodu. Rasa swoją nazwę zawdzięcza oczywiście nieskazitelnie białej szacie, ale też oczom, które lśnią niczym dwa cenne kamienie, najlepiej o dwóch różnych kolorach.

dna

Najważniejsze informacje o Khao manee

  • Długość życia : pomiędzy 10 i 15 lat
  • Charakter : Pieszczoch, Lubiący zabawę, Inteligentny
  • Rodzaj szaty : Krótka

Wygląd

Wielkość dorosłego osobnika

Kotka pomiędzy 25 i 30 cm
Kot pomiędzy 30 i 35 cm

Kocur jest nieznacznie większy od kocicy. Dorosłe rozmiary osiągają w wieku około roku.

Waga

Kotka pomiędzy 2 i 5 kg
Kot pomiędzy 3 i 5 kg

Maść

Szata khao manee jest biała. Jedynym wyjątkiem jest szara plamka pomiędzy uszami u niektórych kociąt. Wraz z wiekiem, kępka siwych włosów całkowicie zanika.

Typy umaszczeń

Umaszczenie jest jednolite.

Rodzaj szaty

Krótka

Kolor oczu

Różnooki, jasnoniebieski, żółty, zielony

Opis

Khao manee ma szczupłą, wysportowaną, dobrze wyważoną i proporcjonalną sylwetkę. Jest kotem o budowie typu semi-foreign, co oznacza, że jego ciało jest bardzo smukłe i wydłużone, a kot jest zwinny i gibki, choć nie aż tak, żeby przypominać spokrewnionego z nim kota syjamskiego. Krótka, jedwabista i śnieżnobiała sierść, która jest znakiem rozpoznawczym rasy, prawie nie ma podszerstka. Na głowie w kształcie serca, wydatne kości policzkowe tworzą przepiękne podparcie dla dwóch klejnotów oczu, których charakterystyczną cechą jest dwubarwność. Khao manee ma jedno oko niebieskie, zaś drugie żółte lub żółto-zielone i ten właśnie kolor ponoć przynosi najwięcej szczęścia!  Gdy oczy są w jednakowym kolorze (niebieskim, żółtym lub rzadziej zielonym), wcale nie ujmuje mu to uroku, a wręcz przeciwnie!

Khao manee - charakter

Czuły

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Szczególnie po dniu pełnym zajęć, można się po nim spodziewać dużej dawki kocich czułości.

Lubi zabawę

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

To bardzo aktywny i żywy kot, który uwielbia zabawę. Może nawet aportować piłkę, zupełnie jak pies!

Spokojny

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Khao manee jest zrównoważonym kotem, który potrafi zachować równowagę między chwilami szaleństwa i spokoju.

Inteligentny

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Podobnie jak inne tajskie rasy, khao manee jest bardzo bystry i inteligentny.

Strachliwy/nieufny wobec obcych

yellow-paw grey-paw grey-paw

To z reguły bardzo towarzyskie koty, które witają gości przy drzwiach.

Niezależny

yellow-paw grey-paw grey-paw

Lubi uczestniczyć we wszelkich domowych sprawach, nawet tych w toalecie.

Zachowanie

Gadatliwość

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Choć pokrewieństwo z kotem syjamskim jest dość odległe, khao manee dzieli z nim wspólną cechę - gadulstwo.

Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Khao manee potrzebuje codziennej dawki ruchu, aby zachować zwinność i stymulować inne liczne umiejętności.

Skłonność do ucieczek

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Jest raczej zbyt przywiązany do opiekunów, żeby uciekać z domu, niemniej jednak nie zapominajmy, że to bardzo ciekawski kot.

Łakomczuch

yellow-paw grey-paw grey-paw

Elegancki "biały diament" nie jest obżartuchem.

Współżycie z innymi

Khao manee i koty

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Khao manee, choć bez problemu dogaduje się z innymi kotami, woli towarzystwo ludzi.

Khao manee i psy

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Ponieważ jest towarzyski, świetnie dogaduje się z psami, o ile zwierzęta zostały ze sobą zapoznane jak należy.

Khao manee i dzieci

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

O ile dzieci wiedzą, jak ładnie traktować zwierzę, khao manee chętnie się z nimi bawi.

Khao manee i osoby starsze

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Ponieważ z natury jest bardzo ruchliwy, może nie być odpowiednim towarzyszem dla bardzo spokojnej osoby.

Khao manee - cena

Ze względu na rzadkość występowania, cena khao manee może być bardzo wysoka - to jedna z najdroższych ras kotów. Dorosłe, wysterylizowane osobniki o cechach niewystarczających do kwalifikacji na wystawy, kosztują co najmniej 1000 euro, zaś za kota sprowadzonego z Tajlandii trzeba zapłacić nawet 3000 euro. Miesięczny koszt utrzymania kota to około 120 zł.

Pielęgnacja

Pielęgnacja khao manee nie jest wymagająca, wystarczy szczotkowanie raz w tygodniu i przecieranie oczu, w razie potrzeby.

Linienie

Ponieważ rasa ta nie ma podszerstka, gubi sierść w minimalnej ilości.

Żywienie

Khao manee nie wymaga szczególnej diety. Wystarczy dopilnować, aby pożywienie było dobrej jakości, dobrze zbilansowane i podawane w odpowiedniej ilości, a kot będzie zdrowy. Warto kupić interaktywną miskę.

Zdrowie

Długość życia

„Kot-talizman” żyje od 10 do 15 lat.

Odporność/wytrzymałość

yellow-paw grey-paw grey-paw

Pochodzi z gorących krajów i dość słabo znosi zimno.

Skłonność do tycia

yellow-paw grey-paw grey-paw

Raczej nie ma skłonności do nadwagi, ale jeśli zbyt mało się rusza i jest nieodpowiednio karmiony, nawet jemu może grozić otyłość. 

Częste choroby

Choroby jamy ustnej i przyzębia, oraz inne typowo kocie dolegliwości, dotyczą również khao manee. Białe futro w połączeniu z niebieskimi oczami wskazują, że rasa może mieć problemy ze słuchem. Rzeczywiście, choć jest to możliwe, w tym przypadku głuchota jest znacznie mniej rozpowszechniona niż u innych niebieskookich ras o białej szacie. Jest to zasługa starannej selekcji pierwszych i kolejnych hodowców.

Rozmnażanie

Choć w rozmnażaniu rasy khao manee nie ma nic wyjątkowego, hodowla nie należy do najłatwiejszych. Ponieważ niegdyś pieczołowicie strzeżono jej w kraju pochodzenia, na zachodzie wciąż pozostaje rzadkością. Rasę uznają wyłącznie organizacje TICA i GCCF, nie uznaje jej francuska organizacja LOOF. Choć krzyżowanie z innymi rasami jest zabronione, istnieją hodowcy, którzy starają się sprzedawać zwykłe białe koty pod rasą khao manee. Dlatego przyszły nabywca powinien zachować dużą czujność, szczególnie w przypadku wprowadzania nowej krwi do już istniejących linii genetycznych.

Ciekawostki

Choć khao manee jest zawsze biały, może wydać na świat kolorowe potomstwo. Takie kotki nie będą miały rasowego rodowodu, ale mogą uczestniczyć w dalszej hodowli. Kolorowe kocięta od czasu do czasu przychodzą na świat z powodu dominującego genu odpowiedzialnego za białą maść szaty (W), który ma za zadanie maskować prawdziwy kolor włosa. Dlatego według kociej genetyki, w tym przypadku biel nie jest kolorem, a raczej jego brakiem. Prawdziwe koty diamond eye są homozygotami (WW) lub heterozygotami (Ww). Kojarzenie dwóch heterozygotycznych rodziców daje niewielkie prawdopodobieństwo, że potomstwo w ogóle nie odziedziczy genu (W), więc ujawni się prawdziwa maść włosa. Takie koty następnie kojarzy się z białymi osobnikami, aby odzyskać „kolor” rasy.

Pochodzenie i historia

W XIV w. w Tajlandii opublikowano zbiór poezji o kotach zatytułowany „Tamra Maew”. Znajduje się tam wzmianka na temat całkiem białych kociąt o oczach w kolorze rtęci. To pierwszy dowód na istnienie khao manee, ówcześnie zwanego khao plort. Rasa jest zatem bardzo stara, pomimo naszej obecnej niewielkiej wiedzy na jej temat.

Jak głosi legenda, król Syjamu Chulalongkorn (inaczej Rama V), skrzętnie ukrywał przed angielskimi i francuskimi podróżnikami, istnienie tego nieskalanego królewskiego talizmanu. Jako królewską rasę przedstawiał im kota syjamskiego. Bez względu na to, jaka jest prawda, khao manee nie wydostał się poza granice królestwa Tajlandii aż do 1999 roku. W tamtym czasie rasa była na granicy wyginięcia. Coleen Freymouth, specjalistka od ginących gatunków, wywiozła kilka osobników do USA, gdzie stworzyła program hodowli i ochrony rasy. Nawet dziś istnieje niewiele hodowli khao manee, choć wszyscy hodowcy są zgodni, że ta piękna rasa zasługuje na szeroką promocję.  

Imiona

Kotka: Śnieżka, Elza, Fiolka

Kot: Diament, White, Kaj

Sprawdź nasz katalog imion dla kotów