Opakowanie karm dla kotów i psów ma nie tylko chronić ich zawartość i przyciągać wzrok kupującego, ale przede wszystkim dostarcza cennych informacji o produkcie.
Etykiety karm są uregulowanie prawnie i mają za zadanie ułatwienie kupującemu wyboru poprzez dostarczeniu mu przejrzystej, zwięzłej i rzetelnej informacji dotyczącej składu, cech i zastosowania karmy. Co trzeba wiedzieć, aby wybrać karmę dla kota o najlepszym składzie?
Skład karmy dla kota - co można z niej wyczytać?
Informacje te powinny być umieszczone w sposób czytelny i trwały w języku urzędowym kraju sprzedaży na opakowaniu karmy. Informacje na etykiecie nie mogą również wprowadzać w błąd np. poprzez próbę zasugerowania, że dany produkt posiada wyjątkowe cechy, których w rzeczywistości nie ma.
Kodeks dobrej praktyki znakowania karmy dla kotów i ogólnie dla zwierząt domowych stworzony przez FEDIAF dokładnie określa sposób i formę umieszczenia informacji na opakowaniach.
-
Rodzaj karmy dla kota:
- Pełnoporcjowa czyli podstawowy i zbilansowany, gotowy do podania produkt
- Uzupełniająca (smakołyki itp.)
- Preparat mlekozastępczy dla kociąt (podawany kociętom osieroconym lub odrzuconym przez matkę)
2. Kategoria zwierząt:
- Pies/kot
- Specjalne przeznaczenie (związane z wiekiem – kocięta, dorosły, senior, a także „dla kotów sterylizowanych”, „light”, „o jasnej sierści”, itd.)
3. Prawidłowe stosowanie:
- dawkowanie w zależności od wagi/aktywności, wieku kota, najczęściej przedstawiane w postaci tabeli
- informacja o konieczności zapewnienia kotu dostępu do wody w przypadku karm suchych
- określenie optymalnych warunków i czasu przechowywania
4. Wskazania materiałów paszowych w karmie dla kota
Są to składniki, które muszą zostać uszeregowane w porządku malejącym wg ilości danego produktu zużytego do produkcji karmy. Oznacza to, że składnik wymieniony jako pierwszy stanowi największą część składu karmy, a jako ostatni - najmniejszą.
Istotne jest, iż skład może zostać podany dla całej kategorii produktów (np. zboża) lub wg nazw szczegółowych (np. ziarna pszenicy oraz gluten pszeniczny). Co to oznacza?
Jako przykład: wołowina umieszczona na pierwszym miejscu nie oznacza „mięsa wołowego” ale krowę „w całości”, a więc także wymiona, skórę i inne odpady produkcyjne niewykorzystane w produkcji mięsa dla ludzi. Również „mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego” zgodnie z przepisami to „wszystkie mięsne części poddanych ubojowi stałocieplnych zwierząt lądowych (...) wszelkie produkty i pochodne rozbioru tuszy”.
Producenci aby „ukryć” dużą ilość niepożądanego składnika, np. zbóż, rozbijają go na poszczególne elementy, np.: wpisując procentowy udział poszczególnych gatunków lub oddzielnie wpisując postać naturalną i przetworzoną (np. ziarna pszenicy oraz gluten pszeniczny).
Opakowanie karmy dla kota - czy ma znaczenie?
Na pewno znacie powiedzenie „kupować oczami”, które dobrze określa rolę opakowania w marketingu i sprzedaży produktu. Nie tylko informacje słowne i liczbowe podlegają odgórnym rozporządzeniom. Składnik podkreślony na opakowaniu, także w postaci zdjęcia lub grafiki musi zostać wyszczególniony w składzie, podając jego nazwę i udział procentowy.
Niezwykle istotne są także użyte określenia źródła, głównie mięsa, w karmie, np.: „o smaku wołowiny”, „z wołowiny”, „bogaty w wołowinę”,”obiad/danie z wołowiny”. Wszystkie te określenia nie są przypadkowe i odnoszą się do określonego procentowego udziału „wołowiny” w produkcie.
Jak wybrać karmę dla kota o największej zawartości mięsa?
- Najmniej wymienionego składnika znajdziemy w produkcie „o smaku….” - 0%-4%,
- Karma „bogata w... (przykładową wołowinę)” musi zawierać jej min 14%;
- najwięcej bo min. 26% wołowiny czy innego wymienionego składnika znajdzemy w „obiedzie/daniu z ….”
Wiemy już, że mięso jest podstawą diety kota i to ono powinno się znaleźć na pierwszym miejscu listy składników, jednak nie mniej istotne są także składniki odżywcze, które powinny znaleźć się w dobrej karmie dla kota:
- Białko – minimalne zapotrzebowanie u kotów dorosłych wynosi 16% (w suchej masie, czyli po odjęciu udziału wody w karmie), zaleca się optymalną zawartość na poziomie 26% . Dla kotów starszych, od ok 8-10 roku życia nawet 30%.
- Tłuszcze – są one najefektywniejszym źródłem energii i kwasów tłuszczowych oraz są nośnikiem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Minimalna zawartość tłuszczu wystarczająca by dostarczyć odpowiednią ilość witamin rozpuszczalnych w tłuszczach wynosi 5% (suchej masy).
- Witaminy
Skład karmy dla kota ma znaczenie!
Nie tylko skład karmy dla kota, ale również kolejność składników ma znaczenie. Aby łatwiej zrozumieć znaczenie składu i kolejności składników, poniżej porównanie dwóch suchych karm dla kotów dorosłych.
Pierwszy to skład jednej z karm dla kotów dostępnych m.in. w marketach, z segmentu ekonomicznego:
- zboża,
- mięso i produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego (min. 4% wołowina , w czerwonych kawałeczkach),
- oleje i tłuszcze,
- roślinne ekstrakty białkowe,
- produkty uboczne pochodzenia roślinnego,
- minerały,
- warzywa (4% marchew w pomarańczowych kawałeczkach, 4% groch, w zielonych kawałeczkach).
Na pierwszym miejscu są umieszczono zboża (węglowodany), których jest najwięcej w karmie. Mięso i jego pochodne są dopiero na drugim miejscu, a dalej znajdują się kolejne składniki pochodzenia roślinnego. Widać wyraźnie jak niski jest udział mięsa w tej karmie.
Drugi skład to karma dla kota z segmentu premium, dostępna stacjonarnie głównie na zamówienie lub w internetowych sklepach zoologicznych:
- świeże mięso jagnięce bez kości 28%,
- suszone mięso jagnięce 26%,
- ziemniaki 18%, t
- łuszcz zwierzęcy 5%,
- jajko w proszku 2%,
- świeży śledź bez ości 1,5%,
- suszony śledź 1,5%,
- olej ze śledzia,
- hydrolizowane białka zwierzęce,
- włókna grochowe,
- suszona marchew,
- inulina,
- fruktooligosacharydy,
- mannanooligosacharydy,
- suszony owoc granatu,
- suszone jabłko,
- suszony szpinak,
- psyllium 0,3%, s
- uszone czarne porzeczki,
- suszona pomarańcz,
- suszone borówki,
- chlorek sodu,
- suszone drożdże piwne,
- korzeń kurkumy 0,2%,
- glukozamina 0,12%,
- siarczan chondroityny 0,09%,
- ekstrakt z nagietka.
Widzicie różnicę. Dwa pierwsze miejsca to mięso, bez produktów pochodnych, potem ziemniaki, tłuszcz zwierzęcy i białko, także pochodzenia zwierzęcego.
Właśnie dlatego czytanie składów etykiet produktów spożywczywch, w tym karm dla naszych podopiecznych, jest tak ważne!