Reklama

Kot wymiotuje żółcią – co to oznacza?

Kot wymiotuje żółcią – co to oznacza?

W przypadku kotów sporadyczne wymioty, którym nie towarzyszą inne objawy, nie są powodem do niepokoju. Jednak gdy stają się one regularne, może to oznaczać, że w organizmie zwierzęcia dzieje się coś nieprawidłowego. Czego objawem może być wymiotowanie żółtawym płynem?

Przez Anna Zielińska-Hoşaf

Opublikowano 19.07.2021, 10:50

Wymioty u kota mogą być objawem przeróżnych chorób i dolegliwości, bądź też po prostu zwykłej niedyspozycji czy niegroźnego „kłaczka” (nie mylić ze sporych rozmiarów pilobezoarem powodującym zakłaczenie, co jest już dla kota niebezpieczne).

Aby zdiagnozować, co dolega kotu, należy wziąć pod uwagę wszystkie objawy towarzyszące wymiotom oraz sam wygląd wymiocin. W wymiotach może występować niestrawiony pokarm bądź jedzenie na wpół strawione; mogą mieć one kolor przezroczysty, brązowy, różowawy albo żółty.

Żółte wymiociny u kota – przyczyna żywieniowa

Płynne wymiociny w kolorze żółtym, niezawierające treści pokarmowej, składają się zwykle z soku żołądkowego i żółci. Sok żołądkowy ma odczyn kwaśny (to kwas solny odpowiadający za etap trawienia pokarmu w żołądku).

Żółć wytwarzana jest w wątrobie, a magazynowana w pęcherzyku żółciowym, a przyjęcie pokarmu pobudza jej wydzielanie oraz przepływ do dwunastnicy. Zdarza się jednak, że żółć cofa się aż do żołądka.

Jedną z częstszych przyczyn, dla których kot może wymiotować żółcią, jest głód. Na taki powód wskazuje brak treści pokarmowej w wymiocinach oraz Twój harmonogram karmienia kota. Jeśli kot karmiony jest zbyt rzadko (choćby to były i słuszne porcje), może wymiotować z pustego żołądka. Odpowiadający naturze kota kulinarny rytm dnia jest bowiem zupełnie inny.

Kot to drapieżnik polujący na drobne zwierzęta. W naturze podejmuje liczne próby schwytania zdobyczy, a licząc maleńkie ofiary, jak np. owady, kot je nawet kilkanaście razy dziennie. Dlatego jego naturalnym sposobem odżywiania się jest spożywanie licznych, ale niewielkich posiłków.

Lepiej jest więc podzielić dzienną ilość pokarmu dla kota na możliwie wiele małych porcji.

W ten sposób kot nie będzie odczuwał na tyle silnego głodu, że zacznie wymiotować żółcią, ani też nie będzie najadał się obficie (co też może skutkować wymiotami, czy raczej cofaniem się niestrawionego pokarmu).

Kot może zwymiotować sokami trawiennymi z żółcią również wówczas, gdy na pusty żołądek zje prowokującą wymioty roślinę, choćby kocią trawę. Tego rodzaju wymioty mogą się pojawić jednak i po konsumpcji roślin trujących, których lepiej nie mieć w domu, a przynajmniej nie w zasięgu kota.

kot wymiotuje żółcią
©Shutterstock

Przy jakich chorobach kot wymiotuje żółcią?

Nie zawsze wymioty zawierające żółć mają przyczynę związaną z żywieniem i można im zaradzić bez konsultacji z lekarzem. Obecność żółci w wymiocinach wskazywać może na różnorodne schorzenia, które m.in. wywołują na tyle silne skurcze żołądka, że żółć cofa się aż z dwunastnicy.

Regularnie występujące u kota wymioty zawierające żółć mogą być symptomem następujących chorób i dolegliwości:

Kot wymiotuje żółcią - diagnostyka

Nie zwlekaj z wizytą u lekarza weterynarii, jeśli wymioty z żółcią nie są jedynie sporadyczne, nie ustają pomimo skorygowania sposobu karmienia kota bądź u zwierzęcia pojawiają się inne niepokojące objawy.

Brak apetytu jest zawsze objawem niepokojącym! Może być wynikiem zarówno zakłaczenia, jak i choroby wewnętrznej.

Diagnostyka obejmuje najpierw wywiad lekarski i badanie palpacyjne. Często już na tym etapie udaje się ustalić możliwe przyczyny wymiotów – przygotuj się dobrze do rozmowy z lekarzem, opisując dokładnie zachowanie kota w ostatnich dniach oraz wszystkie niepokojące sygnały.

Do dodatkowych badań, które może wykonać lub zlecić lekarz, należą:

  • morfologia i biochemia krwi
  • badanie krwi pod kątem poziomu hormonów tarczycy,
  • badanie moczu,
  • USG jamy brzusznej,
  • RTG.

Na co warto zwrócić uwagę przed wizytą?

Oprócz apetytu i nastroju kota zwróć uwagę na inne ewentualne nieprawidłowości. Czy kot prawidłowo się załatwia?

Długotrwałe zaparcie może powodować cofanie się zawartości żołądka i dwunastnicy, czego efektem będą wymioty podbarwione żółcią. Jeśli natomiast kot ma biegunkę i wymiotuje, świadczy to najczęściej o stanie zapalnym obejmującym nie tylko śluzówkę żołądka, ale również jelita.

Wymioty oraz znacznie zwiększone pragnienie mogą wskazywać na chorobę nerek, cukrzycę, niekiedy to także symptomy rozwijającego się nowotworu. Jeśli zauważysz, że woda z kociej miski znika znacznie szybciej niż zwykle, a kot jest w stanie wypić bardzo dużo przy jednym „posiedzeniu”, nie zapomnij powiedzieć o tym lekarzowi.

Nie próbuj zaczynać leczenia kota na własną rękę. Jedynymi przypadkami, w których możesz podać preparaty przeznaczone dla ludzi, są ostra biegunka (możesz zaaplikować węgiel leczniczy lub Smectę – upewnij się co do właściwej dawki) oraz pierwsza pomoc przy zatruciu np. toksyczną rośliną (węgiel leczniczy).

W pierwszym przypadku unikniesz odwodnienia zwierzęcia, w drugim – węgiel będzie mógł pochłonąć część toksyn zanim kotem zajmie się lekarz.

Pamiętaj, że każdemu kotu zdarza się zwymiotować i incydentalne wymioty nie są powodem do niepokoju (mogą być natomiast znakiem, że czas zmienić nawyki żywieniowe czy generalnie kocią dietę). Powtarzające się notorycznie wymioty i/lub obecność innych niepokojących sygnałów powinny natomiast skłonić cię do wizyty u lekarza weterynarii.