Reklama

chory kot u weterynarza
© Shutterstock/PRESSLAB

Kot wymiotuje pianą – co to oznacza? Czy potrzebna jest pomoc weterynarza?

Przez Anna Zielińska-Hoşaf Behawiorysta kotów

Opublikowano

Koty od czasu do czasu wymiotują – chociażby „kłaczkiem” lub z powodu chwilowej niedyspozycji żołądkowej. Wymioty nie muszą oznaczać konieczności odwiedzin w lecznicy. Ważne jest jednak rozpoznawanie objawów, przy których interwencja lekarska jest niezbędna. Czy należy się martwić, gdy kot wymiotuje pianą?

Co robić, gdy kot wymiotuje pianą, w której brak jest resztek jedzenia bądź można zidentyfikować niewielką ich ilość? Przyczyny takich wymiotów mogą być różne i nie zawsze wymagają interwencji lekarskiej.

Podstawowe elementy, na które musisz zwrócić uwagę, to ilość wydalanego podczas wymiotowania płynu (kot nie powinien się odwodnić), częstotliwość wymiotów, a także ogólna kondycja kota, wiek i ewentualne dodatkowe schorzenia oraz wygląd i zapach zwróconej treści. Jeśli resztki pokarmowe mają bardzo nieprzyjemną woń, jest to już sygnał, aby udać się ze zwierzakiem do lecznicy.

Kot wymiotuje białą pianą „na głodniaka”

Jeśli kot wymiotuje pianą, najczęściej ma ona biały kolor.

Dość częstą przyczyną wymiotowania białą pianą jest pusty żołądek.

Kot to zwierzę, które powinno otrzymywać niewielkie posiłki, ale możliwie często – odzwierciedla to naturalne nawyki małego drapieżnika, który polował wielokrotnie w ciągu dnia na małe ofiary, z owadami włącznie.

Biała piana składa się w tym wypadku z mieszaniny śluzu i płynu znajdujących się w pustym żołądku. Jeśli kot czuje się dobrze, nie dostrzegasz innych objawów, a wymioty nie powtarzają się już po spożyciu posiłku, być może warto rozważyć zwiększenie liczby posiłków podawanych kotu w ciągu dnia.

Kot wymiotuje żółtą pianą, czyli żółcią

Jeśli kot wymiotuje pianą o zabarwieniu żółtym, oznacza to, że w zwymiotowanym płynie znajduje się żółć. Generalnie żółć znajduje się w woreczku żółciowym do momentu rozpoczęcia procesów trawiennych, gdy jest potrzebna – zdarza się jednak, że pewna jej ilość przenika do żołądka. Taka sytuacja również może mieć miejsce, gdy odstępy między posiłkami są zbyt długie. Nagromadzony sok żołądkowy podrażnia śluzówkę i powoduje wymioty.

Wymioty żółtą pianą mogą pojawić się też przy nagłej zmianie podawanej karmy. I znów, kluczowa jest obserwacja częstotliwości wymiotów i objawów towarzyszących.

Wymiotowanie żółcią może być bowiem również oznaką:

  • zapalenia błony śluzowej żołądka,
  • niedrożności przewodu pokarmowego,
  • zaparcia,
  • niestrawności,
  • cukrzycy
  • czy chorób wątroby, nerek, trzustki, tarczycy.

Kot wymiotuje różową pianą

Różowe zabarwienie płynów w kocich wymiocinach oznacza obecność krwi.

Czasem może to być niewielki krwotok z naczyń włosowatych przewodu pokarmowego, czasem jest sygnałem o wrzodach żołądka, a niekiedy jest to oznaka problemów, które pojawiły się w górnej części przewodu.

Stan zapalny gardła lub przełyku, a także ciało obce wbite w przełyk to możliwe przyczyny wymiotów o różowawym zabarwieniu. Jeśli zauważysz różowe wymiociny, udaj się ze zwierzęciem do lekarza jak najszybciej. Nie karm już kota tego samego dnia. Lekarz może zalecić środki osłonowe na śluzówkę.

Kot wymiotuje pianą – jakie choroby i schorzenia mogą być przyczyną?

Niestrawność

Koty z niestrawnością mogą wymiotować białą lub żółtą pianą. Tak jak w przypadku wymiotów z głodu, i tu może pomóc podawanie kotu posiłków małych, ale za to możliwie często. Unikniemy w ten sposób gromadzenia się soku żołądkowego, który podrażniałby śluzówkę między posiłkami.

Kule włosowe

Pewna ilość zlizanej w czasie toalety sierści może być wydalona ze stolcem, jednak często futro gromadzi się, zbija w przewodzie pokarmowym i nie może zostać wydalone. Jeśli kot wymiotuje białą pianą, ale nie ma w niej jeszcze sierści, może to być „zapowiedź” kuli włosowej, która zostanie zwrócona później.

Zapalenie gardła

Na skutek procesów zapalnych zachodzących w gardle błona śluzowa jest stale podrażniana, co prowokuje wymioty. Ponieważ odruch ten nie musi powodować cofania się treści pokarmowej z żołądka, kot wymiotuje wówczas najczęściej pianą z niewielką ilością śliny.

Zatrucie

Najczęściej przyczyną zatrucia jest zjedzenie toksycznej rośliny; wymiotom towarzyszą często także inne objawy, w zależności od konkretnej rośliny zjedzonej przez zwierzę. Zatrucie wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej.

Zapalenie błony śluzowej żołądka

Zapalenie żołądka może rozwinąć się na skutek podrażnienia czymś, co kot zjadł, a nie powinien. W takiej sytuacji może wymiotować białą pianą, a mogą się także pojawić wymioty z krwią i/lub żółcią. Dodatkowe objawy to brak apetytu, apatia, senność, a przy częstych wymiotach wystąpić może odwodnienie.

Zespół jelita drażliwego (IBS)

IBS jest chorobą czynnościową jelit występującą nie tylko u ludzi, ale i u kotów. Koty z zespołem jelita drażliwego mogą ponadto mieć częste biegunki bądź zaparcia. Choroba nie jest łatwa do zdiagnozowania, a jej przyczyny są nie do końca znane, choć podejrzewa się, że często główną przyczyną może być stres.

Leczenie obejmuje odpowiednią dietę, zadbanie o dużą ilość wypijanych płynów, suplementację (m.in. błonnika) i wyeliminowanie/złagodzenie czynników stresogennych. 

Alergia pokarmowa

Wymioty wywołane przez alergię pokarmową często mają postać piany o mlecznym kolorze. Mogą zawierać także resztki pokarmowe. Do innych objawów uczulenia na któryś składnik pokarmowy może należeć biegunka. Należy tu wspomnieć, że alergia pokarmowa daje czasem wyłącznie objawy skórne – świąd, zaczerwienienie, krosty, utratę sierści wywołaną częstym drapaniem.

Zapalenie trzustki

Zapalenie trzustki może mieć charakter ostry lub przewlekły. Może też współwystępować z innymi schorzeniami, jak choroby przewodu pokarmowego, choroby wątroby czy cukrzyca.

Oprócz wymiotów (o zabarwieniu białym lub żółtym, ze śluzem i często z niestrawionym pokarmem), do objawów zapalenia trzustki u kotów należeć mogą brak apetytu, apatia, odwodnienie, spadek masy ciała, niska temperatura ciała, żółtaczka, gorączka, ból brzucha.

Niewydolność wątroby

Koty cierpiące na chorobę wątroby mogą wykazywać różne niespecyficzne objawy, takie jak wymioty, brak apetytu czy spadek masy ciała, niekiedy żółtaczka (zażółcenie skóry i białek oczu).

Cukrzyca

Głównymi objawami cukrzycy u kotów są zwiększone pragnienie i oddawanie moczu przy jednoczesnym spadku masy ciała. Wymioty mogą być objawem towarzyszącym.

Niewydolność nerek

Przewlekła niewydolność nerek to choroba dość częsta u kocich seniorów. Do objawów, poza wymiotami, należą zwiększone zapotrzebowanie na płyny, zmiana ilości oddawanego moczu, brak apetytu, odwodnienie, apatia, zły stan sierści, ogólne osłabienie.

Nadczynność tarczycy

Nadczynność tarczycy to kolejna częsta choroba kocich seniorów. Objawy, oprócz wymiotów, mogą obejmować spadek masy ciała pomimo zwiększonego apetytu, biegunkę, zwiększone oddawanie moczu oraz nadmierną wokalizację.

Pasożyty

Wymioty (czasem wraz z biegunką) bywają oznaką infekcji pasożytniczej. Niekiedy w wymiocinach można zobaczyć także pasożyta, choć nie zawsze. W takim wypadku należy oddać próbkę kału do badania laboratoryjnego, aby zidentyfikować „sprawcę”. Lekarz zaleci wówczas odpowiedni preparat odrobaczający.

Uwaga – przy silnym zarobaczeniu kota należy podawać niewielkie dawki preparatu, gdyż śmierć zbyt dużej ilości pasożytów na raz doprowadzić może do zakażenia całego organizmu.

Do pasożytów najczęściej wywołujących wymioty należą glisty kocie, choć zdarza się, że przyczyną są pasożyty atakujące inne układy, np. nicienie sercowe.
Nie bagatelizuj nigdy wymiotów u kota! Nie zawsze jest to powód do obaw, ale nie należy dawać słuchu powszechnemu przekonaniu, że „dla kota wymioty są normalne”. Ostre lub często powtarzające się wymioty bądź niepokojąca ich zawartość powinny skłonić Cię do wizyty u lekarza weterynarii.

Przeczytaj również:

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

5 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?