Reklama

Kot wymiotuje krwią – jakie mogą być tego przyczyny?

Kot wymiotuje krwią – jakie mogą być tego przyczyny?

Przez Anna Zielińska-Hoşaf Behawiorysta kotów

aktualizacja dnia

Koty od czasu do czasu wymiotują – zwracają dopiero co zjedzony pokarm czy usuwają połkniętą sierść z przewodu pokarmowego. Jeśli jednak wymioty stają się niepokojąco częste lub towarzyszą im inne objawy – na przykład obecność krwi w wymiocinach – nie bagatelizuj tego! Co może być przyczyną krwawych wymiotów u kota?

Wymioty są jedną z podstawowych reakcji obronnych organizmu. Kot wymiotuje, aby pozbyć się czegoś, co mu szkodzi. Wymioty mogą być jednak również objawem towarzyszącym wielu chorób. Krew w wymiocinach zawsze jest sygnałem alarmowym!

Kot wymiotuje krwią - możliwe przyczyny

Zatrucie

Do najczęstszych przyczyn wymiotów z krwią u kota należy zatrucie toksycznymi substancjami. Do ich źródeł w domu trzeba zaliczyć przede wszystkim niektóre kwiaty cięte i doniczkowe, a ponadto środki ochrony roślin, środki czystościowe, trutki, niektóre leki czy produkty spożywcze. Do roślin, którymi zatrucie skutkuje m.in. wymiotami z krwią, należą chociażby dracena, kliwia, oleander, konwalia majowa.

Pamiętaj, że dom bezpieczny to taki, w którym kot nie ma dostępu do roślin dla niego toksycznych. Jeśli jednak stwierdzisz zatrucie rośliną, jak najszybciej szukaj pomocy u lekarza weterynarii. Koniecznie poinformuj go, jaką roślinę zjadł kot.

Jeśli masz w domu węgiel aktywowany, podaj go od razu po stwierdzeniu zjedzenia trującej rośliny (nawet jeśli nie wystąpiły jeszcze objawy zatrucia). Węgiel łączy się z toksynami i pomaga usunąć je z organizmu. Pamiętaj, że generalnie wymioty w przypadku zatrucia są wskazane – kot powinien pozbyć się niebezpiecznej substancji jak najprędzej.

Tutaj przeczytasz więcej o zatruciu u kota

Wrzody żołądka

Jeśli źródłem krwawienia jest żołądek, krew obecna w wymiocinach kota będzie ciemna, strawiona. Z wyglądu przypomina ona fusy z kawy. Jedną z możliwych przyczyn takich wymiotów jest choroba wrzodowa żołądka. Otwarty wrzód błony śluzowej żołądka jest bardzo bolesny; kot wymaga natychmiastowej pomocy.

Poza wrzodami obecność krwi z żołądka w wymiocinach może wskazywać też np. na nieżyt żołądka (tu przebieg nie jest tak ostry jak w wypadku wrzodu). Zmiany zapalne w żołądku mogą być efektem zatrucia, ale także innych czynników, jak stres, infekcja, zła karma.

Pasożyty w żołądku

Krwawienia pochodzące z żołądka mogą być także wynikiem zarażenia się kota pasożytami bytującymi w tym organie, np. nicieniami Physaloptera. Pasożyty te przywierają do śluzówki żołądka i żywią się jej tkanką oraz krwią. Wywołują stany zapalne żołądka i podobne do wrzodów rany śluzówki.

Zakażenia tymi nicieniami są na szczęście rzadkie; mogą wystąpić po zjedzeniu zarażonych owadów (żuków, prusaków).

Niekiedy wymioty z krwią u kota mogą pojawić się również w efekcie inwazji pasożytów jelitowych, np. glisty kociej. Dzieje się tak na skutek intensywnych wymiotów, które w konsekwencji podrażniają śluzówkę dwunastnicy, żołądka i przełyku. Ta sytuacja dotyczy oczywiście także różnych przypadków przewlekłych, częstych wymiotów z innych przyczyn.

Dirofilarioza

Ta choroba, znana jako robaczyca serca, również wywoływana jest przez pasożyty. Zakażenie nicieniami z rodzaju Dirofilaria jest dla kota śmiertelnie niebezpieczne. Zwierzę może wymiotować jedzeniem i krwią, a objawy obejmują ponadto kaszel i ataki duszności, często także osłabiony apetyt, utratę masy ciała.

Zmiany zapalne powyżej żołądka

Jeśli krwawienie pochodzi z przełyku lub jamy ustnej, w wymiocinach obecna będzie żywa, niestrawiona krew. Przyczyną mogą tu być zmiany zapalne przełyku lub jamy ustnej, które powodują obrzęk błony śluzowej oraz jej uwrażliwienie.

Ciało obce w przełyku

Krew w wymiotach może pojawić się, jeśli kot połknie ostry przedmiot, taki jak haczyk czy kość (szczególnie niebezpieczne są kości z kurczaka poddanego obróbce termicznej – nigdy nie należy podawać kotu mięsa z kością w stanie innym niż surowe). Taki obiekt może zranić ścianki przełyku lub żołądka. Inne połknięte ciała obce, na tyle duże aby spowodować niedrożność przewodu pokarmowego, także bywają sporadycznie przyczyną wymiotów z krwią.

Inne możliwe przyczyny wymiotów krwią u kota

Wymioty z krwią mogą być jednym z symptomów innych schorzeń, do których należą:

 • nieswoiste zapalenie jelit,
 • nietolerancja pokarmowa – w przypadku częstych wymiotów wywołujących stałe drażnienie śluzówki,
 • choroby wirusowe o ostrym przebiegu, np. panleukopenia,
 • problemy z krzepnięciem krwi,
 • niewydolność nerek,
 • schorzenia wątroby,
 • choroby nowotworowe.

W przypadku tych schorzeń weź pod uwagę całokształt objawów występujących przy danej chorobie. Szczególnie niepokojące są towarzyszące wymiotom:

 • ogólne osłabienie i apatia,
 • biegunka,
 • spadek masy ciała,
 • ciała obce obecne w wymiotach lub odchodach,
 • niepokojące zmiany w zachowaniu.

Jeśli zobaczysz u kota krew w wymiocinach, nie próbuj leczyć go na własną rękę (z wyjątkiem pierwszej pomocy przy zatruciu – podania węgla). Skontaktuj się jak najszybciej z lekarzem weterynarii.

Przeczytaj również:

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?