Reklama

No-spa dla kota – jak i kiedy ją podawać?

kot zjada tabletkę
© Shutterstock/KDdesignphoto

No-spa to jeden z nielicznych leków, które warto mieć w domowej apteczce nie tylko z myślą o własnych przypadłościach układu pokarmowego czy moczowego, ale również podobnych schorzeniach i dolegliwościach u kotów. Kiedy No-spa może pomóc kotu i jak ją dawkować?

Przez Anna Zielińska-Hoşaf

aktualizacja dnia

Dolegliwości obejmujące nerki i układ moczowy potrafią być bardzo bolesne; a i chory układ pokarmowy może naprawdę dać się we znaki – wie o tym niejedna osoba, która na takie ewentualności ma w swojej domowej apteczce opakowanie No-spy.

Okazuje się, że lek ten jest pomocny również przy podobnych dolegliwościach u kotów.

No-spa – co to za lek?

No-spa jest lekiem rozkurczowym i przeciwbólowym, dostępnym w aptekach bez recepty (tabletki 40 mg i 80 mg) oraz na receptę (tabletki forte 80 mg oraz ampułki z roztworem do wstrzykiwań 40 mg/2 ml). Substancją czynną leku jest chlorowodorek drotaweryny.

No-spa działa rozkurczowo na mięśnie gładkie (bez względu na przyczynę skurczu – neurogenną czy mięśniową). Preparat pomocny jest więc w przypadku dolegliwości bólowych wywołanych przez skurcze mięśni przewodu pokarmowego, dróg żółciowych, układu moczowo-płciowego, układu krążenia.

No-spa działa stosunkowo szybko – u kota efektów można spodziewać się nawet po 20 minutach. Chlorowodorek drotaweryny wchłania się z przewodu pokarmowego.

Wskazania do podawania No-spy u kota

Podstawowym wskazaniem do zastosowania No-spy u kota są problemy z układem moczowym, objawiające się częstym oddawaniem moczu (zwłaszcza w pozycji wskazującej na ból przy siusianiu), częstymi wizytami w kuwecie z marnym skutkiem (bardzo mała, wręcz kropelkowa ilość moczu), krwiomoczem, zatrzymaniem moczu itd. Lek przynosi ulgę przy takich schorzeniach jak:

Pamiętaj, że No-spa złagodzi dolegliwości bólowe u kota, ale nie rozwiąże przyczyny schorzenia. Problemy z układem moczowym to sygnał, aby jak najszybciej udać się z kotem do lekarza.

Kolejną grupą schorzeń, w których No-spa może być pomocna, są dolegliwości ze strony układu pokarmowego, przede wszystkim jelit. Lek może przynieść ulgę kotu przy takich problemach jak:

  • wzdęcia,
  • ostra biegunka,
  • wymioty spowodowane dolegliwościami pokarmowymi,
  • skurcze mięśni gładkich przewodu pokarmowego o różnym podłożu.

No-spa dla kota - dawkowanie i sposób podania

No-spa jest lekiem bezpiecznym dla kotów – pod warunkiem zastosowania dawki odpowiedniej do masy ciała zwierzęcia. Skonsultuj zarówno dawkę, jak i częstotliwość podawania leku z lekarzem weterynarii.

Na ogół podaje się No-spę w dawce 4 mg/kg masy ciała.

Oznacza to, że kot ważący 5 kg powinien otrzymać pół tabletki No-spy „zwykłej” (40 mg) – nie wersji „max” czy „forte”. Odpowiednio dobrane dawki No-spy można podawać do 3 razy dziennie – działanie leku utrzymuje się przez ok. 8 godzin. Jest to zwykle wystarczający czas, aby zawieźć zwierzę do lecznicy po jednym podaniu środka rozkurczowego.

Warto mieć na uwadze, że tabletki No-spy nie należą do łatwych w podawaniu – są niesmaczne (gorzkie) i mogą wywołać u kota ślinienie się lub odruch wymiotny.

Najlepiej podać tabletkę daleko za język (np. aplikatorem) lub włożyć ją w otoczkę służącą do podawania leków, przeznaczoną dla zwierząt. W przypadku niektórych kotów skuteczne jest włożenie tabletki w kulkę chlebową lub stworzoną z masła.

Ze względu na trudności w podawaniu tabletek niektórzy opiekunowie preferują formę ampułek z roztworem do iniekcji. Pamiętaj jednak, że ta forma No-spy dostępna jest na receptę.

Nie zapominaj, że No-spy nie wolno łączyć z niektórymi lekami, a także podawać jej kotom z niewydolnością wątroby bądź nerek. Przed podaniem leku skonsultuj się – chociażby telefonicznie – z lekarzem weterynarii.

Przeczytaj również: 

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz