Kot kalifornijski spangled

Inne nazwy: California Spangled Cat

Kot kalifornijski spangled
Kot kalifornijski spangled

Nazwa rasy wywodzi się od regionu, z którego pochodzi, oraz ciemnych, okrągłych plamek upierzenia charakterystycznych dla niektórych ptaków. Ten kot o dzikim wyglądzie jest niezwykle czuły i bardzo przywiązuje się do opiekunów. Jego wigor i umiejętność wykonywania niesamowitych skoków są imponujące. Uwielbia zabawę, przez co jest idealnym towarzyszem rodzinnego życia.

Podstawowe informacje o kocie kalifornijskim spangled

Długość życia :

10

25

15

20

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę Inteligentny

Rodzaj szaty :

Bezwłosy Krótka Długa

Pochodzenie i historia

W latach siedemdziesiątych, amerykański naukowiec Paul Casey powrócił z podróży do Tanzanii z pomysłem stworzenia rasy podobnej do niewielkich cętkowanych kotów, które miał okazję obserwować podczas pobytu w Afryce. Ideą, która towarzyszyła temu pomysłowi, było stworzenie kota o szacie lamparta i o miłym charakterze, co zniechęcałoby do noszenia naturalnych futer. W drzewie genealogicznym rasy California Spangled można znaleźć wiele ras, takich jak kot syjamski, abisyński, brytyjski krótkowłosy, ale też zdziczałe koty azjatyckie i egipskie. Osiągnięcie idealnego osobnika zajęło Caseyowi jedenaście pokoleń. Rasa przez jakiś czas robiła furorę w Hollywood, ale została zdetronizowana przez kota bengalskiego. Dzisiaj pozostało zaledwie kilka sztuk, a rasa kot kalifornijski spangled praktycznie zniknęła.

Wygląd

Wysokość w kłębie Kot kalifornijski spangled

Kotka : pomiędzy 30 i 35 cm

Kot : pomiędzy 30 i 35 cm

Kot kalifornijski osiąga dojrzałość w wieku około półtora roku.

Waga

Kotka : pomiędzy 3 i 5 kg

Kot : pomiędzy 5 i 7 kg

Maść

Rodzaj szaty

Kolor oczu

Niebieskie
Żółty/złoty

Opis

Tułów kota kalifornijskiego jest długi, ale dobrze umięśniony. Sam kot jest stosunkowo duży, a jego długie kończyny są zakończone mocnymi stopami o wydatnych palcach. Duże, dość krótkie i zaokrąglone na końcach uszy, kot nosi wysoko i lekko z tyłu głowy. Jego ogon jest średniej długości i regularny od czubka po nasadę. Ma głowę w kształcie klinu z delikatnie zaokrągloną czaszką. California Spangled ma wyraźnie zarysowane czoło i nos, a wydatne poduszeczki wąsów rozdziela delikatny stop. Jego oczy są skośne i w kształcie migdału, a kości policzkowe i podbródek dobrze rozwinięte. Szata kota tej rasy jest krótka i miła w dotyku.

Ciekawostki

Zamiast premiery na wystawie kotów, California Spangled zadebiutował na okładce amerykańskiego katalogu sprzedaży wysyłkowej Neiman-Marcus. Wydawnictwo odniosło taki sukces, że realizacja zamówień złożonych w pierwszym miesiącu od publikacji, zajęła dwa lata!

Kot kalifornijski spangled - charakter

 • 100%

  Czuły

  To bardzo czuły kot, który chętnie uczestniczy we wszelkich rodzinnych aktywnościach, bacznie śledząc każde zajęcie mieszkańców domu.

 • 100%

  Lubi zabawę

  Ten doskonały myśliwy jest również wielkim miłośnikiem zabaw o dużej potrzebie rozładowania energii. Szczególnie lubi wspólne gry z opiekunem.

 • 33%

  Spokojny

  Bardzo aktywny i niezwykle energiczny, potrafi wykonywać szaleńcze skoki i sprawia mu to ogromną przyjemność! Przeciwieństwo cichego i spokojnego kota!

 • 100%

  Inteligentny

  Jego bystrość robi wrażenie. Pod warunkiem regularnych ćwiczeń, potrafi nauczyć się wielu sztuczek, takich jak dawanie łapki, aportowanie zabawki itp.

 • 33%

  Strachliwy/nieufny wobec obcych

  To towarzyski kot, który sam podchodzi do ludzi.

 • 33%

  Niezależny

  Ze względu na jego serdeczną i zabawową naturę, aby dobrze się czuć, potrzebuje obecności opiekuna. Życie w samotności nie jest jego mocną stroną!

  Zachowanie

  • 33%

   Gadatliwość

   Rzadko się odzywa. Miauczy delikatnie i dyskretnie.

  • 100%

   Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

   To prawdziwy sportowiec. Dla dobrego samopoczucia potrzebuje codziennego rozładowania nadmiaru energii.

  • 33%

   Skłonność do ucieczek

   Chociaż lubi spacery na świeżym powietrzu, podczas których chętnie ćwiczy swoje umiejętności łowieckie, jest bardzo przywiązany do domu i nie będzie się od niego oddalał.

  • 66%

   Łakomczuch

   Koty tej rasy nie są specjalnie żarłoczne, ale ponieważ są duże, mają odpowiednio wysokie zapotrzebowanie kaloryczne. Dlatego powinny być na wysokiej jakości diecie i najlepiej korzystać z interaktywnych misek.

   Nie wiesz którą rasę kota wybrać? Wamiz pomoże Ci wybrać rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia

   Współżycie z innymi

   • 66%

    Kot kalifornijski spangled i koty

    Jak wszystkie koty, lubi być domowym „jedynakiem”. Aczkolwiek może się przyzwyczaić do wspólnego życia, jeśli otoczenie jest dostosowane do liczby kotów, oraz po prawidłowo przeprowadzonym zapoznaniu zwierząt.

   • 100%

    Kot kalifornijski spangled i psy

    Ponieważ ma łagodny charakter, potrafi dogadać się z psami, ale pod warunkiem, że zapoznanie między tymi dwoma gatunkami przeprowadzono prawidłowo. Otoczenie kota musi mu też zapewniać wystarczająco dużo miejsc do wskakiwania.

   • 100%

    Kot kalifornijski spangled i dzieci

    Upodobanie do zabawy i energia sprawiają, że kot tej rasy jest świetnym towarzyszem zabaw dla dzieci, pod warunkiem, że są nauczone szanować zwierzę i jego potrzeby.

   • 66%

    Kot kalifornijski spangled i osoby starsze

    Ponieważ chętnie odwzajemnia uczucia, może mieszkać z raczej spokojną osobą, która obsypie go pieszczotami. Jednak jego żywiołowość wymaga odpowiednio stymulującego otoczenia i codziennych wspólnych zabaw.

    %}

    Kot kalifornijski spangled - cena

    W zagranicznych hodowlach średnia cena kociaka California Spangled waha się od 600 do 2000 euro i jej wysokość zależy od pochodzenia, hodowli, wieku, a nawet płci kotka. Kocięta są dość drogie, ponieważ rasa jest rzadko spotykana. Miesięczny koszt utrzymania kota tej rasy to około 100 zł, co w zupełności wystarcza, by zaspokoić potrzeby zwierzęcia, takie jak dobrej jakości karma, dzięki której zachowa dobre zdrowie.

    Pielęgnacja

    Krótkie futerko kota kalifornijskiego nie wymaga żadnej specjalnej pielęgnacji oprócz cotygodniowego szczotkowania, dzięki któremu jego sierść będzie lśnić. Czystość uszu i oczu kota należy regularnie kontrolować.

    Linienie

    Poza okresem linienia, koty tej rasy nie gubią specjalnie dużo włosów. Regularne szczotkowanie załatwia sprawę i zapobiega tworzeniu się kłaczków w żołądku.

    Żywienie

    Pożywienie tego kota powinno być dostosowane do jego stylu życia i wieku. Zrównoważona dieta jest niezbędna, aby zaspokoić energetyczne potrzeby tego ruchliwego futrzaka.

    Zdrowie

    Kot kalifornijski spangled - długość życia

    Koty California Spangled mogą żyć ponad piętnaście lat.

    Odporność/wytrzymałość

    Ta rasa jest dość odporna, zarówno na zimno jak i upał.

    Skłonność do tycia

    Koty tej rasy nie mają skłonności do tycia. Mimo wszystko, niewystarczająco stymulujące otoczenie prowadzi do znudzenia, a w konsekwencji do nadwagi. Dlatego należy dopilnować, żeby kot miał codzienną dawkę ruchu.

    Częste choroby

    Wygląda na to, że rasa nie jest narażona na jakieś szczególne choroby, niemniej jednak ponieważ powstała dość niedawno, minęło zbyt mało czasu, aby móc to stanowczo potwierdzić.

    Oprócz tego, rasa kot kalifornijski spangled może doświadczać tych samych schorzeń, co wszystkie inne rasy kotów, na przykład chorób jamy ustnej.

    Rozmnażanie

    Dopuszcza się kojarzenie wyłącznie w obrębie własnej rasy.

    Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
    Dodaj komentarz