Reklama

Dom tymczasowy dla psa
© Shutterstock

I ty możesz zostać domem tymczasowym dla psa lub kota

Przez Iza Markowska

aktualizacja dnia

Jak pomóc bezdomnym psom i kotom nie mając możliwości, by przygarnąć zwierzaka do swojego domu na stałe? Odpowiedź to dom tymczasowy dla psa lub kota. O co tu chodzi i jak działa?

Bezdomność zwierząt jest jednym z głównych problemów społecznych w naszym kraju. Chociaż świadomość ludzi powoli wzrasta i coraz częściej sterylizują swoich podopiecznych, co roku na świat przychodzą setki szczeniąt i kociąt, które nie mają opiekuna.

Częścią z nich na pewno ktoś się zainteresuje, inne będą skazane na spędzenie kilku lat lub nawet całego życia w schronisku. Można im pomóc zostając domem tymczasowym dla zwierząt.

Czym jest dom tymczasowy dla psów?

Dom tymczasowy dla psa lub kota, zwany także pod nazwą adopcja tymczasowa dla zwierząt, to opcja, którą może wypróbować niemal każdy. Tego typu akcje prowadzą zwykle schroniska lub fundacje walczące o lepszy los bezpańskich czworonogów. Dom tymczasowy dla psa polega na przygarnięciu potrzebującego zwierzęcia pod swój dach na określony czas.

Zwykle tymczasowy dom dla psa jest potrzebny tym zwierzakom, które trafiły do danej instytucji z interwencji. Zdarza się, że mają problemy zdrowotne – wówczas jeszcze ważniejsze jest pilne znalezienie domu.

Zwierzę z dysfunkcjami organów wewnętrznych bądź układu ruchowego mogłoby nie poradzić sobie w schronisku, ponieważ może potrzebować wzmożonej opieki, karmienia o konkretnych porach lub wykonywania danych zabiegów. Dom tymczasowy dla zwierząt, choć zwykle na niedługi czas, jest zobowiązaniem wymagającym odpowiedzialności i cierpliwości.

©Shutterstock

Jaki cel niesie za sobą dom tymczasowy dla psa?

Brak konieczności przebywania w schronisku to dla psa naprawdę dużo, ale nie wszystko. Chodzi głównie o to, by zwiększyć szanse zwierzęcia na znalezienie domu stałego. Wymaga to określenia ewentualnych problemów, z jakimi zmaga się pies – zdarza się, że zwierzę miało do czynienia z przemocą i odczuwa strach przed ludźmi lub żyło w naprawdę złych warunkach, było głodzone.

Zadaniem osoby prowadzącej dom tymczasowy jest podjęcie próby oswojenia zwierzęcia i przywrócenia zaufania do ludzi.

Choć brzmi to dość zagadkowo, w rzeczywistości chodzi o to, by przygotować zwierzę do życia u boku nowego opiekuna – okazywać mu czułość, dawać powody do radości, po prostu przekonać go, że człowiek może być dobry. Opiekun tymczasowy obserwuje zachowanie psa i pomaga mu powrócić do normalności, a także obserwuje jego reakcje na przeróżne zjawiska – dzieci, inne zwierzęta, burzę, fajerwerki, itp.

Ważna wartość, jaką daje psu dom tymczasowy dla zwierząt to oswojenie z codziennym życiem: spacer na smyczy, jedzenie z miski, spanie we własnym posłaniu.

W warunkach domowych zwiększa się poczucie bezpieczeństwa psa, oswaja się z codziennym życiem, nabiera zaufania do ludzi i uczy się poprawnych zachowań, dzięki czemu łatwiej jest mu znaleźć dom na stałe. 

Nie dla każdego psa jest to oczywiste, a większość osób chcących dać psu dom woli przygarnąć zwierzę, które potrafi zachowywać się w domu, nie reaguje agresywnie na inne zwierzęta lub dzieci, załatwia swoje potrzeby fizjologiczne na zewnątrz i potrafi chodzić na smyczy.

Poza tym brak konieczności spędzania czasu w schronisku nie tylko pozwala psu się rozwijać i przywrócić do normy jego psychikę, ale zapobiega powstawaniu stanów depresyjnych i szokowi, jaki przeżyłby w schronisku.

Podczas, gdy pies jest socjalizowany pod okiem opiekuna tymczasowego, fundacja aktywnie poszukuje mu nowego właściciela stałego. Sam opiekun tymczasowy również może wziąć udział w poszukiwaniach – być może to jego znajomi zdecydują się na podarowanie domu zwierzęciu, a może to on rozreklamuje go jako cudownego pupila w mediach społecznościowych? Im więcej prób dotarcia do potencjalnych nowych opiekunów, tym lepiej.

Dom tymczasowy dla psa - jakie korzyści może przynieść opiekunowi?

©Shutterstock

Prowadzenie domu tymczasowego dla zwierząt to doskonałe wyjście dla osób, które ze względu na częste wyjazdy lub inne powody nie mogą mieć psa lub kota na stałe, a także dla tych, które chcą sprawdzić swoje możliwości przed adopcją zwierzęcia ze schroniska:

  • Przyjęcie tymczasowicza pod swoje skrzydła pozwala zrozumieć, jak to jest mieć psa, zajmować się nim, być za niego odpowiedzialnym. Przyjmując psa pod swój dach, możesz sprawdzić swoje możliwości jako opiekun.
  • Jako opiekun tymczasowy korzystasz ze wsparcia wolontariuszy fundacji - w razie problemów behawioralnych lub zdrowotnych u psa - możesz zwrócić się o pomoc. 
  • Podobnie jak opieka nad każdym innym zwierzęciem, rozwija emocjonalnie oraz pomaga zwalczać stres i samotność, a szczęśliwa psia mordka wynagradza największe trudy.
  • Robisz coś dobrego - to co prawda wyzwanie, ale przynosi ogromną korzyść psu zwiększając znacznie jego szanse na znalezienie stałego domu.

Kto może prowadzić dom tymczasowy dla psa?


Praktycznie każdy – liczą się dobre chęci i serce otwarte na zwierzęta. Nie mniej ważnych jest kilka elementów.

Warunki mieszkaniowe

Warunki mieszkaniowe powinny być co najmniej dobre. Właściciel tymczasowy powinien posiadać kilka cech, które umożliwią mu opiekę nad zwierzętami – ważna jest cierpliwość i wrażliwość, ponieważ zwierzę może na początku zachowywać się niepokojąco.

Przygotowanie psychiczne

Ani rusz także bez odporności psychicznej – pojawianie się w domu nowych zwierząt, czasem ze smutnymi historiami, oraz rozstania mogą obciążać głowę, ale i dawać satysfakcję. Fundacje znajdujące psiakom i kociakom domy tymczasowe zwykle pokrywają koszta leczenia i zabiegów weterynaryjnych, a niekiedy i pokarmu.

Gotowość do wzięcia odpowiedzialności za zwierzę

Prowadzenie domu tymczasowego dla psa lub kota wiąże się z podpisaniem umowy adopcyjnej, w której opiekun zobowiązuje się do zapewnienia zwierzęciu najlepszych warunków i opieki, a także sygnalizowania wszelkich problemów fundacji lub schronisku.

Wielu ludzi obawia się przyjmowania podopiecznych na dom tymczasowy dla psa, tłumacząc to strachem o zwierzę – co będzie, jeśli zwierzę znajdzie nowego opiekuna? Czy nie będzie zbyt przyzwyczajone do swojego domu tymczasowego, jak to zniesie? Te pytania pojawiają się najczęściej.

Specjaliści przekonują nas jednak, że to opiekun przeżywa tę sytuację silniej – psy i koty mają zdolność łatwego przystosowywania się do nowych warunków, dlatego bez obaw: nowy odpowiedzialny właściciel będzie kontynuować dzieło i sprawi, że pies czy kot stanie się najszczęśliwszy na świecie. Znane są także historie, w których dom tymczasowy dla psa lub kota przerodził się w dom stały – może warto zaryzykować, by znaleźć przyjaciela?

Dodatkowo prowadzenie domu tymczasowego dla psa może pomóc otworzyć oczy na problem osobom z najbliższego otoczenia, dzięki czemu jeszcze więcej psów zyskuje szanse na nowy, ciepły dom i lepsze jutro!

Jeśli chcesz zostać domem tymczasowym dla psa lub kota, możesz zgłosić się do jednej z poniższych organizacji:

  • Viva! - realizuje program Adopciaki.pl
  • Fundacja Przystanek Schronisko
  • Ekostraż
Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?