Ocicat

Inne nazwy: Oci

Ocicat
Ocicat

Nazwa rasy pochodzi od ocelota, dużego i dzikiego kota, choć ocicat nie jest z nim w żaden sposób spokrewniony. Wymyśliła ją hodowczyni, która uznała, że jej kot umaszczeniem przypomina właśnie ocelota. Elegancki oci jest niezwykle przyjemnym we współżyciu mruczkiem, który z łatwością dostosowuje się do życia pod dachem, w przestrzeni urządzonej zgodnie z jego potrzebami.

Najważniejsze informacje o Ocicat

Długość życia :

7

20

12

15

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę Inteligentny

Rodzaj szaty :

Bezwłosy Krótka Długa

Resztę treści znajdziesz pod reklamą

Ładowanie reklam ...

Pochodzenie i historia

Rasa pochodzi z USA, gdzie pewna hodowczyni zapragnęła otrzymać kota syjamskiego w cętki. Skrzyżowała syjamsko-abisyńską kotkę z syjamskim kocurem o czekoladowych znaczeniach. W miocie znalazł się jeden kotek o nietypowej szacie, która barwą przypominała kość słoniową w złociste plamki. Chociaż kociak został wykastrowany, hodowla nowej rasy rozwijała się. Inni hodowcy również podjęli się krzyżowania kotów abisyńskich z syjamskimi, ale też z innymi rasami, np. kotem amerykańskim krótkowłosym. W ten sposób powstawały nowe maści o obecnie obowiązujących znaczeniach. W 1986 roku ocicat został uznany przez międzynarodową organizację TICA. Rasa dotarła do Europy trzy lata później, choć po dziś dzień pozostaje tu znacznie mniej popularna, niż na terenie Stanów Zjednoczonych.

Wygląd

 • Ocicat
  Ocicat

  Wysokość w kłębie Ocicat

  Kotka : Około 30 cm

  Kot : Około 30 cm

  Wygląd dorosłego kota osiąga w wieku około roku.

  Waga

  Kotka : pomiędzy 3 i 5 kg

  Kot : pomiędzy 4 i 6 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Zielone
  Żółty/złoty
  Brązowe

  Opis

  Powiedzieć o ocicacie, że jest elegancki, to za mało. Ma wydłużone, atletyczne ciało, które zawdzięcza mocnemu kośćcowi i dobrze rozwiniętej muskulaturze. Cętki, z angielskiego nazywane również „spot”, nadają mu wygląd dzikiego kota. Ma ładne oczy w kształcie migdału, które, dzięki kolorowym pasmom znajdującym się na głowie, wyglądają, jakby kot miał makijaż. Podobne pasma ocicat nosi na łapach. 

  Ciekawostki

  Występowanie białych plam i plamek na futrze jest cechą dyskwalifikującą.

  Ocicat - charakter

  • 100%

   Czuły

   Z reguły ocicat jest bardzo czułym kotem, który lubi towarzyszyć opiekunowi, choć nigdy w pełni mu nie zaufa.

  • 100%

   Lubi zabawę

   Budowa ciała sprawia, że jest zwinnym atletą, który z łatwością skacze, startuje z miejsca i biega. Zaleca się wyposażyć dom w duże i stabilne drzewka do kociej wspinaczki. W przeciwnym razie ocicat niechybnie skieruje zainteresowanie na nasze zasłony i kuchenne blaty.

  • 33%

   Spokojny

   Spokojny i cichy staje się dopiero wtedy, gdy zakończy swe długie, codzienne eksploracyjne wyprawy.

  • 100%

   Inteligentny

   Nie tylko elegancja ocicata jest godna podziwu. Jego ciekawość sprawia, że to bystry kot, który szybko uczy się poleceń opiekuna. 

  • 66%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Ciekaw swojego otoczenia, ocicat szybko dostrzega nowości. O ile przygotujemy mu kryjówkę lub wysoko umieszczony punkt obserwacyjny, są duże szanse, że wybierze odpowiedni moment i pozwoli się bliżej poznać gościom.

  • 66%

   Niezależny

   W zależności od nastroju, lubi spędzać czas sam lub w towarzystwie opiekuna.     

   Zachowanie

   • 33%

    Gadatliwość

    Czy wśród przodków ocicata nie ma przypadkiem syjamów lub abisyńczyków, co mogłoby tłumaczyć jego skłonność do pogawędek z opiekunem? Jak najbardziej! Ocicat jest krzyżówką kota syjamskiego, abisyńskiego i amerykańskiego krótkowłosego.

    Mimo wszystko głos ocicata nie dorównuje siłą głosowi syjamów.

   • 100%

    Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

    Ten atletyczny kot o niesamowitych umiejętnościach potrzebuje codziennej porcji zabawy i ruchu. Piórko lub zabawka typu wędka pozwolą mu zaprezentować opiekunowi swoją sprawność.

   • 66%

    Skłonność do ucieczek

    Ponieważ jest świetnym skoczkiem, z łatwością zdobywa mury i ogrodzenia. Jeśli nie chcecie, żeby ocicat uciekał, jego otoczenie musi być odpowiednio zabezpieczone.

   • 100%

    Łakomczuch

    Biorąc pod uwagą energię, którą zużywa podczas ruchu, naturalnym jest, że regularnie doładowuje baterie jedzeniem. Jeśli kot jest łapczywy, zaleca się zakup interaktywnej miski, dzięki czemu będzie wolniej jadł.

    Resztę treści znajdziesz pod reklamą

    Ładowanie reklam ...

    Czy rasa Ocicat jest dla Ciebie?

    Zrób test!

    Współżycie z innymi

    • 66%

     Ocicat i koty

     Ocicat nie potrzebuje obecności drugiego kota, aby wypełnić pustkę podczas nieobecności opiekuna. Niemniej jednak, jeśli bardzo chcecie przygarnąć kolejnego mruczka, oci z łatwością zaakceptuje jego obecność, o ile zwierzaki zostaną sobie przedstawione zgodnie ze sztuką.

    • 100%

     Ocicat i psy

     Przygotowanie kotu kryjówek i wysoko umieszczonych punktów obserwacyjnych oraz odpowiednio przeprowadzone zapoznanie zwierząt, zwiększają szansę na ich przyjazną koegzystencję.

    • 66%

     Ocicat i dzieci

     Oci jest świetnym towarzyszem wszystkich członków rodziny. Wystarczy, że pociechy będą go traktować uprzejmie i z szacunkiem.

    • 33%

     Ocicat i osoby starsze

     Z wiekiem i doświadczeniem, ocicat może się trochę uspokoić i ustatkować, ale w młodym wieku jest bardzo energiczny i chętny do zabawy. Trzeba go pilnować i zapewniać mu rozrywki, co dla osoby starszej może być kłopotliwe.

     %}

     Ocicat - cena

     W hodowli kociak ocicat kosztuje 2000 - 2500 zł. Cena waha się w zależności od pochodzenia, hodowli, wieku w chwili zakupu, a nawet płci. Miesięczne utrzymanie to koszt około 120 zł, który pokrywa wydatki związane z zakupem żwirku i karmy dobrej jakości.

     Ocicat - pielęgnacja

     Pielęgnacja jest stosunkowo niekłopotliwa i sprowadza się do regularnego szczotkowania.

     Linienie

     W okresie linienia zaleca się szczotkowanie raz w tygodniu.

     Żywienie

     Jest aktywnym kotem, który dla utrzymania dobrej formy i zdrowia, potrzebuje dobrej jakości pożywienia.

     Zdrowie

     Długość życia

     Ocicat żyje od 12 do 15 lat.
      

     Odporność/wytrzymałość

     Ponieważ ma krótkie futerko, stosunkowo słabo znosi niskie temperatury. Z upałami radzi sobie znacznie lepiej.

     Skłonność do tycia

     Kiedy brakuje mu rozrywek i nie dostaje wciąż nowych zabawek, swoje zainteresowanie może skierować ku misce i podjadaniu. Ocicata trzeba regularnie ważyć, aby zbyt nie przytył, co mogłoby się odbić na jego zdrowiu.

     Częste choroby

     Kotom tej rasy mogą doskwierać te same choroby, co wszystkim innym mruczkom, na przykład schorzenia jamy ustnej i przyzębia. Niemniej jednak niektóre dolegliwości są dla nich typowe:  

     • Stopniowy zanik siatkówki - może prowadzić do ślepoty. Istnieje badanie przesiewowe. 
     • Kardiomiopatia przerostowa - zgrubienie mięśnia sercowego, którego rozwój może prowadzić do arytmii, a nawet obrzęku płuc. Chorobę można wykryć poprzez badanie echokardiografem, które powinno się przeprowadzać raz do roku. Leczenie farmakologiczne może zwiększyć komfort życia zwierzęcia.

     Rozmnażanie

     Ilość kociąt w miocie nie odbiega od przeciętnej i wynosi około czterech.
     Krzyżowanie ocicata z abisyńczykiem zostało zabronione około dziesięć lat temu. Jedyna możliwość to rozmnażanie w ramach rasy. 

     Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
     Dodaj komentarz