Snowshoe

Snowshoe
Snowshoe
Snowshoe
Snowshoe kociak

Snowshoe to inspirowana epoką wiktoriańską, amerykańska rasa kotów o białych łapkach, które przywodzą na myśl rakiety śnieżne. Stąd też nazwa („snow” ang. „śnieg” i „shoe” „but”). Jest rasą dość rzadko spotykaną, ale z roku na rok zyskuje na popularności, ponieważ jej przedstawiciele są niezwykle miłymi kocimi kompanami. Gadatliwe i ujmujące mruczki, świetnie odnajdują się w życiu rodzinnym.

A gdy mają jakiś cel, potrafią go osiągnąć w białych rękawiczkach!

dna

Najważniejsze informacje o Snowshoe

  • Długość życia : pomiędzy 12 i 15 lat
  • Charakter : Pieszczoch, Lubiący zabawę, Spokojny, Inteligentny
  • Rodzaj szaty : Krótka
  • Cena : pomiędzy 800 zł i 1500 zł

Wygląd

Wielkość dorosłego osobnika

Kotka pomiędzy 30 i 35 cm
Kot pomiędzy 30 i 35 cm

Nie są dostępne dane na temat wieku, w którym kot snowshoe osiąga pełną fizyczną dojrzałość.

Waga

Kotka pomiędzy 3 i 5 kg
Kot pomiędzy 3 i 6 kg

Maść

Dopuszcza się wszystkie maści, choć seal i czekoladowy są najpopularniejsze.

Typy umaszczeń

Istnieje odmiana „mitted”, która ma zawsze białe łapki!

Rodzaj szaty

Krótka

Kolor oczu

niebieski / akwamaryna

Opis

Snowshoe jest kotem średniej wielkości, raczej wydłużonym, ale jednocześnie mocno umięśnionym. Jego głowa ma kształt zaokrąglonego klina. Kufa i uszy są średniej wielkości.

Ma krótkie i miękkie w dotyku futro o umaszczeniu typu kolorpoint, ale o dwóch bardzo określonych elementach - odwróconej literze V na pyszczku oraz czterech białych skarpetkach.

Długie nogi nadają mu elegancji na podobieństwo przodka - kota syjamskiego.

Snowshoe - charakter

Czuły

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Z reguły jest towarzyski, miły i lubi pieszczoty.

Lubi zabawę

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Codzienna zabawa z opiekunem jest najlepszym sposobem na zapewnienie kotu ruchu i zaspokojenie jego potrzeby fizycznej aktywności.

Spokojny

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Jest jednocześnie spokojny i energiczny. Czas zabawy potrafi świetnie równoważyć z chwilami odpoczynku.

Inteligentny

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Snoeshoe jest wnikliwym badaczem otoczenia, który znajduje zmyślne rozwiązania wszelkich napotkanych przeszkód i potrafi osiągnąć założony cel. Świetnie nadaje się do tresury i chętnie się uczy siadania na rozkaz czy dawania łapy.

Strachliwy/nieufny wobec obcych

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Z reguły wykazuje bardzo duże zainteresowanie wszystkim, co nowe. Oczywiście jest wiele czynników, które mogą wpłynąć na nieufność kota w stosunku do obcych, łącznie z osobistymi doświadczeniami kota.

Niezależny

yellow-paw yellow-paw grey-paw

O ile kot jest zaspokojony pod względem niezbędnej stymulacji oraz ruchu, może przywyknąć do niemalże samotnego życia. Niemniej jednak warto pamiętać, że większość kotów tej rasy to niezwykle towarzyskie stworzenia.

Zachowanie

Gadatliwość

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Wiele kotów snowshoe uwielbia posługiwać się głosem. To gaduły, które kochają prowadzić niekończące się rozmowy z członkami rodziny.

Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Ma dużą potrzebę aktywności fizycznej, którą może zaspokoić podczas zabawy samodzielnej lub z rodziną.

Skłonność do ucieczek

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Ten kot potrzebę odkrywania ma we krwi i jest słynnym kotem-poszukiwaczem. Trzeba zachować ostrożność.

Łakomczuch

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Ten raczej aktywny kot może stać się łakomczuchem. Dlatego zaleca się podawać karmę w interaktywnej misce, co pozwala zaspokoić kocią potrzebę stymulacji oraz kontrolować apetyt.

Współżycie z innymi

Snowshoe i koty

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Aby dwa koty mogły razem mieszkać, niezbędne są trzy elementy - odpowiednia socjalizacja za młodu, stopniowe zapoznawanie zwierząt oraz otoczenie wyposażone w wysoko położone miejsca do wskakiwania.

Snowshoe i psy

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Snowshoe może się przyzwyczaić do życia z psem przede wszystkim dlatego, że silnie łaknie towarzystwa. Niemniej jednak zwierzęta trzeba ze sobą zapoznawać stopniowo, a kotu zapewnić otoczenie wyposażone w wysoko położone miejsca do wskakiwania, gdzie będzie mógł się schronić przed niechcianymi kontaktami z psem.

Snowshoe i dzieci

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Bardzo ważne jest, aby dzieciom dobrze i dokładnie wytłumaczyć język kociego ciała. Jeśli zależy nam, aby nasza pociecha zbudowała z mruczkiem miłą relację, malec musi szanować granice kota. Wtedy zabawom i pieszczotom nie będzie końca.

Snowshoe i osoby starsze

yellow-paw yellow-paw grey-paw

To oczywiste, że każdy kot ma inny charakter, co widać nawet wśród osobników tej samej rasy. Ponieważ snowshoe jest jednocześnie spokojny i aktywny, może być dobrym towarzyszem dla spokojnej osoby, oczywiście pod warunkiem, że opiekun będzie w stanie wywiązywać się ze swoich obowiązków przez całe życie kota.

Snowshoe - cena

Za kociaka rasy snowshoe z hodowli przeciętnie trzeba zapłacić od 800 do nawet 1500 zł. Przeważnie cena zależy od wyjątkowości osobnika, jego pochodzenia, wieku oraz płci. Utrzymanie kota to około 120 zł miesięcznie, co zaspokoi koszt karmy i opieki medycznej.

Snowshoe - pielęgnacja

Pielęgnacja kota snowshoe jest niezwykle prosta i ogólnie sprowadza się do czesania raz na jakiś czas.

Linienie

Snowshoe gubi bardzo mało sierści.

Żywienie

Konieczna jest dobrej jakości karma dostosowana do wieku i wymagań zdrowotnych kota. Trzeba mu zapewnić pożywienie odpowiednie do zapotrzebowania energetycznego, uwzględniając potrzeby ruchu i zabawy.

Zdrowie

Długość życia

Średnia długość życia snowshoe wynosi od 12 do 15 lat, ale niektóre osobniki żyją znacznie dłużej.

Odporność/wytrzymałość

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Krótkie i gęste futerko daje mu ochronę przez zimnem, ale umiarkowaną. Dlatego snowshoe nie zalicza się do kotów szczególnie odpornych na ekstremalne temperatury.

Skłonność do tycia

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Istnieje kilka czynników ryzyka otyłości kotów, takich jak wiek, środowisko, dieta i aktywność. Rasa snowshoe nie ma szczególnej predyspozycji do nadwagi, ponieważ jest raczej energiczna. Ryzyko nadwagi znacząco się zmniejsza, gdy kot ma tyle ruchu ile potrzebuje.

Częste choroby

Ponieważ rasa snowshoe jest rzadko spotykana, istnieje niewiele danych na temat zdrowia. Choć uważa się, że jej przedstawiciele są kotami stosunkowo odpornymi i zdrowymi, zaleca się doroczne kontrole u weterynarza. Mogą im dolegać te same schorzenia, co wszystkim innym kotom domowym, na przykład choroby jamy ustnej i przyzębia.

Rozmnażanie

Choć rasa jest dość rzadka, dopuszcza się wyłącznie krzyżowanie w jej ramach.

Ciekawostki

Gwiazda internetu ostatnich lat, słynny Grumpy Cat, najprawdopodobniej ma przodków rasy snowshoe. Kotek ten przypuszczalnie cierpi na kocią karłowatość.

Pochodzenie i historia

Pod koniec lat siedemdziesiątych, pewna amerykańska hodowczyni postanowiła stworzyć odmianę kota syjamskiego o białych łapkach, jakie oglądała na ilustracjach z epoki wiktoriańskiej. Skrzyżowała więc syjamy z kotami amerykańskimi krótkowłosymi bikolor oraz najprawdopodobniej z birmańskimi.

W 1983 roku pierwsze towarzystwo felinologiczne (CFA) uznało rasę snowshoe. To rasa wciąż bardzo rzadka, choć powoli zyskuje na popularności. 

Snowshoe - imiona

Kot: James, Gregor, Maurycy

Kotka: Molly, Luna, Śnieżka

Sprawdź nasz katalog imion dla kotów