Burmilla

Burmilla
Burmilla

Kot burmilla wywodzi się z Anglii, a nazwa rasy jest związana z jej pochodzeniem i stanowi połączenie nazw „Burmese” (kot burmski) oraz Persan Chinchilla (kot perski szynszylowy). W istocie, pierwszy kot burmilla przyszedł na świat w 1981 roku z przypadkowego krycia burmskiej liliowej kotki przez srebrzystego szynszylowego persa. Rasę utrwalono, aby zachować połączenie burmskiego fenotypu i perskiego charakteru. Burmilla należy do grupy ras azjatyckich. Jest znany z łatwości w pielęgnacji i spokojnego charakteru.

Podstawowe informacje o kocie burmilla

Długość życia :

7

20

12

15

Charakter :

Pieszczoch

Rodzaj szaty :

Bezwłosy Krótka Długa

Pochodzenie i historia

W 1981 roku, z niepożądanego krycia kotów należących do baronowej Mirandy von Kirchberg -  burmskiej liliowej kotki o imieniu Fabergé ze srebrnym perskim kocurem Sanquistem - na świat przyszły cztery pierwsze śliczne kociaki rasy burmilla. Baronowa postanowiła więc skojarzyć z Sanquistem inną ze swoich burmskich kotek. Kocięta z tego miotu stały się bezpośrednimi przodkami wielu linii nowej rasy. Aby utrwalić cechy takie jak krótka sierść oraz tipping na końcach włosa okrywowego, przeprowadzono szereg kolejnych celowych krzyżowań.

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Kotka : pomiędzy 20 i 30 cm

  Kot : pomiędzy 23 i 35 cm

  Pełne rozmiary osiąga w wieku około roku.

  Waga

  Kotka : pomiędzy 4 i 5 kg

  Kot : pomiędzy 4 i 6 kg

  Maść

  Czarne
  Czekoladowe/ brązowe
  Rude
  Kremowy
  Niebieskie/szare

  Rodzaj szaty

  Krótka

  Kolor oczu

  Zielone
  Żółty/złoty

  Opis

  Zasadniczo kot burmilla jest nieco cięższy, niż by się mogło zdawać, ponieważ ma mocny kościec i silną muskulaturę. Jego klatka piersiowa jest szeroka i mocna. Głowa średniej wielkości, w kształcie krótkiego trójkąta. Wydatne kości policzkowe. Profil pokazuje wyraźny stop. Nos tworzy pionową linię prostą z dolną szczęką, która jest dość rozwinięta. Uszy średniej wielkości, skierowane ku przodowi i delikatnie zaokrąglone na końcach. Oczy duże, jasne i o wyrazistej barwie. Ogon lekko zwęża się ku zaokrąglonemu czubkowi.

  Ciekawostki

  Istnieje półdługowłosa odmiana tej rasy. W USA organizacje TICA i CFA rejestrują ją pod nazwą „Burmilla Longhair”, zaś w Europie nadano jej miano „Tiffany Tipped”.

  Burmilla - charakter

  • 100%

   Czuły

   Burmilla to kot, który okazuje człowiekowi dużo czułości, bez względu na to, czy opiekun jest stały czy tymczasowy. Ten kot wie, jak się domagać pieszczot!

  • 66%

   Lubi zabawę

   Bardzo lubi towarzystwo dzieci i z chęcią się z nimi bawi.

  • 66%

   Spokojny

   Jest mniej ruchliwy niż kot burmski, ale też potrzebuje rozładowywać energię.

  • 66%

   Inteligentny

   Ponieważ lubi być w centrum uwagi, jest dociekliwy i reaguje na to, co się wokół niego dzieje.

  • 33%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Z łatwością nawiązuje nowe relacje.

  • 33%

   Niezależny

   Lubi być w centrum uwagi.

   Zachowanie

   • 100%

    Gadatliwość

    To bardzo gadatliwy kot, który głosem zwraca na siebie uwagę!

   • 100%

    Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

    To z natury aktywny kot, tak więc otoczenie w domu jak i poza nim musi mu zapewniać możliwość zabawy, biegania i wspinania.

   • 33%

    Skłonność do ucieczek

    Jest mocno przywiązany do swoich opiekunów.

   • 100%

    Łakomczuch

    Burmilla ma skłonność do nadwagi, dlatego trzeba uważać na jego wrodzone łakomstwo!

    Nie wiesz którą rasę kota wybrać? Wamiz pomoże Ci wybrać rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia

    Zrób test!

    Współżycie z innymi

    • 100%

     Burmilla i koty

     Woli towarzystwo kotów ras innych, niż swoją, ale mimo to spokojnie dogada się z drugim burmillą, o ile koty zostaną sobie odpowiednio przedstawione.

    • 100%

     Burmilla i psy

     To bardzo zrównoważony kot, przez co jest świetnym kompanem dla innych zwierząt.

    • 100%

     Burmilla i dzieci

     Ponieważ ma potrzebę rozładowania energii, zabawa z dziećmi, które wiedzą, jak postępować z kotem, może mu sprawiać dużą przyjemność.

    • 33%

     Burmilla i osoby starsze

     Ze względu na swą żywiołowość, burmilla jest odpowiedniejszy dla rodziny prowadzącej aktywny tryb życia, niż dla osoby starszej.

     Burmilla - cena

     Cena kota tej rasy wynosi między 3000 a 4800 zł. Kwota zależy od płci, pochodzenia (rodowód rodziców) oraz stopnia, w jakim kociak wypełnia wzorzec rasy. 
     Jeśli chodzi o koszt utrzymania burmilli, trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 100 zł miesięcznie.

     Pielęgnacja

     Pielęgnacja burmilli jest prosta, ponieważ krótkie futro nie wymaga codziennego szczotkowania. Niemniej jednak trzeba regularnie sprawdzać stan oczu i uszu kota. 

     Linienie

     Poza okresami linienia związanymi ze zmianami pór roku, burmilla nie gubi sierści, przez co jest kotem niewymagającym szczególnych pielęgnacyjnych zabiegów.

     Żywienie

     Kot burmilla jest znany z predyspozycji do otyłości. Dlatego trzeba mu zapewnić zrównoważoną dietę i pamiętać o jego codziennej minimalnej dawce ruchu.

     Zdrowie

     Długość życia

     Średnio żyje tyle samo, co przeciętny kot, czyli od 12 do 15 lat.

     Odporność/wytrzymałość

     Ponieważ ma bardzo mało podszerstka, lepiej znosi ciepło, niż niskie temperatury.

     Skłonność do tycia

     Aby uniknąć otyłości, burmilla musi mieć zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu.

     Częste choroby

     Burmilla generalnie jest odpornym kotem, choć mogą mu doskwierać różne typowo kocie schorzenia. Jest też stosunkowo podatny na choroby przyzębia (zapalenie dziąseł i kamień nazębny), dlatego powinno się stosować odpowiednie środki zapobiegawcze oraz zapewnić opiekę stomatologiczną. Burmille wykazują również pewną skłonność do wielotorbielowatości nerek, która jest chorobą dziedziczną typową dla kotów perskich, dlatego zaleca się genetyczne badanie osobników przeznaczonych do reprodukcji.

     Rozmnażanie

     W Europie rasa została zarejestrowana w 1990 roku przez organizacje felinologiczne FIFE oraz GCCF.  W USA burmilli przyznano rejestrację tymczasową na początku XXI wieku. Dopuszcza się krzyżowanie z kotem burmskim angielskim, azjatyckim oraz perskim.