Reklama

Przygarnięty kot
© Goncharov_Artem/Shutterstock

Co zrobić ze znalezionym kotem? Podpowiadamy, jak pomóc porzuconemu kotu

Przez Anna Zielińska-Hoşaf Behawiorysta kotów

aktualizacja dnia

Natknąłeś się na porzuconego lub bezdomnego kota? To nieoczekiwane zdarzenie, ale ignorowanie problemu, nie spowoduje, że on sam zniknie. Chociaż absolutnie nie jesteś winny tej sytuacji, to musisz jej sprostać.

Zagubiony kot - dowiedz się, jak pomóc mu wrócić do domu

Skąd wiadomo, czy znaleziony zwierzak jest kotem bezdomnym, czy też zagubionym, a może porzuconym? 

Możesz to ocenić wstępnie już po wyglądzie zwierzęcia. Jeżeli kot wygląda na zadbanego i zdrowego, być może zgubił się i nie może znaleźć drogi do domu. Takie koty mogą też zachowywać się pewniej i swobodniej w obecności człowieka niż koty wolno żyjące, ale nie jest to regułą - zagubiony kot, który nie był zwierzęciem wychodzącym, bądź po prostu znalazł się w obcym miejscu, może być wystraszony, zdezorientowany i zestresowany sytuacją, w której się znalazł.

Jeśli chcesz go złapać, musisz to zrobić tak, by go nie wystraszyć i samemu nie zostać podrapanym. 

  • Spróbuj zamknąć najpierw drogi ucieczki za pomocą koca czy ubrania i zbliżać się do zwierzęcia powoli. 
  • Umieść kawałki jedzenia o silnym zapachu, na przykład smakowitej ryby, w klatce, kartonie lub torbie. 
  • Przykucnij i mów uspokajająco do kota. Nie próbuj go na siłę dotykać.

Możesz spróbować również takich metod łapania kotów jak nastawienie klatki-łapki, która zamyka się, gdy kot podejdzie do pozostawionego w środku jedzenia. 

Inna metoda to łapanie w podbierak - tutaj warto zwrócić się o pomoc do osoby posiadającej doświadczenie w łapaniu kotów w ten sposób.

Jeśli zwierzę przyjdzie po jedzenie i uda Ci się je zamknąć w pojemniku, zabierz je do lekarza weterynarii. Powinien on zbadać kota i ocenić jego stan zdrowia. Poproś go też o zeskanowanie mikroczipa. Za jego pomocą można zidentyfikować kota w bazie zwierząt oznakowanych. Lekarz w ten sposób może uzyskać dane kontaktowe opiekunów, którzy zamartwiają się, szukając zaginionego pupila.

Jak pomóc bezdomnemu kotu?

Co zrobić ze znalezionym kotem, który nie ma wszczepionego mikroczipa? 

Jeśli masz możliwość zabezpieczenia zwierzęcia u siebie, zapewnij mu tymczasową opiekę i zacznij własne poszukiwania. Możesz wywiesić w okolicy ogłoszenia ze zdjęciem kota. Pamiętaj, że zwierzę mogło przebyć spory dystans od swojego domu, więc nie ograniczaj się do najbliższego sąsiedztwa. Z pewnością z pomocą przyjdą też fora internetowe i grupy w mediach społecznościowych specjalizujące się w poszukiwaniu zagubionych zwierząt. 

Jeśli nie możesz nawet tymczasowo przygarnąć kociej przybłędy, masz kilka możliwości. 

  • Jedną z nich jest telefon do lokalnej fundacji czy organizacji wolontariackiej zajmującej się szukaniem domów stałych i tymczasowych dla zwierząt. Pamiętaj jednak, że zazwyczaj opiekują się one już dużą liczbą bezdomnych zwierząt i mogą nie mieć możliwości zorganizowania takiego miejsca natychmiast. Pomogą natomiast w profesjonalnym poszukiwaniu domu czy stworzeniu zbiórki na wyżywienie, ewentualne leczenie i kastrację zwierzęcia.
  • Możesz także skontaktować się z lokalnym schroniskiem dla bezdomnych zwierząt. Jeśli kot jest bezdomny, instytucja taka powinna go przyjąć. Również kocięta można przekazać do schroniska, pamiętajmy jednak o jednym - duże skupisko zwierząt sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych, takich jak koci katar, a maluchy są szczególnie wrażliwe i delikatne. Wiele z nich zaczyna w schroniskach chorować - nie jest to wina personelu czy wolontariuszy, lecz po prostu specyfiki miejsca, w którym jest dużo kotów. 
  • Jeśli zwierzę zostało znalezione na terenie miasta, możesz także zgłosić interwencję do Straży Miejskiej pod całodobowym numerem telefonu 986. Straż przewiezie zwierzę do schroniska. Obowiązkowo zawiadamiany także Straż w przypadku znalezienia rannego zwierzęcia (np. po wypadku) - funkcjonariusze zawiozą je do lecznicy.
  • Jeśli Straż Miejska nie działa w miejscu Twojego zamieszkania, zadzwoń do urzędu gminy, aby wskazał Ci instytucję, która powinna zająć się zwierzęciem. Gmina jest ustawowo zobowiązana do rozwiązywania problemu bezdomności zwierząt i nie może odmówić Ci pomocy. Pamiętaj o tym, gdyby urzędnicy próbowali Cię zbywać. 

Przygarnięcie bezdomnego kota

Jeśli zastanawiając się, co zrobić ze znalezionym kotem, zdecydujesz się zabrać go do swojego domu, przygotuj dla niego wydzielone, zamknięte miejsce. Trzymaj go z początku z daleka od własnych pupili, by uniknąć konfrontacji. Nawet jeśli zwierzęta są nastawione pokojowo, przed zapoznaniem ich ze sobą, upewnij się co do stanu zdrowia znalezionego kota.

Teraz musisz umieścić ogłoszenie o przybłąkanym kocie w jak największej liczbie miejsc. 

  • Zrób zwierzęciu zdjęcie i roześlij je na portalach społecznościowych i forach tematycznych w Internecie. Być może kot wcale nie został porzucony. Może jest czyimś ukochanym zwierzakiem, który uciekł lub zgubił się przypadkowo podążając za zdobyczą i nie umiał wrócić do domu.
  • Porozmawiaj z sąsiadami i rozwieś w okolicy informację o przybłąkanym kocie. Szukając potencjalnego właściciela, możesz też znaleźć kogoś zainteresowanego późniejszą adopcją.

Jeśli po kilkunastu dniach Twój wysiłek, by odszukać właściciela zwierzęcia, nie przyniósł rezultatów, zdecyduj, czy znaleźć kotu nowy dom, czy też zatrzymać go dla siebie. Jednak zanim przygarniesz bezdomnego kota, zastanów się, czy możesz zaakceptować koszty opieki nad zwierzęciem. Błąkające się zwierzę może cierpieć z powodu chorób i urazów, których leczenie potrafi być bardzo kosztowne. Jednak bez względu na Twoja decyzję, bezwzględnie pamiętaj o przeprowadzeniu u zwierzęcia sterylizacji.

Znalazłem małego kotka - co robić?

zgubiony kotek
Victoria Kisel/Shutterstock

Porzucone kocięta to zwierzątka potrzebujące szczególnie szybkiej pomocy. Im młodszy kotek, tym jego szanse na przeżycie bez matki są niższe. 

Wiek kocich osesków najłatwiej oszacować po uzębieniu (a tych najmłodszych - po tym, czy otworzyły już oczy). Kocięta otwierają oczy do około 10 dnia po narodzinach, pierwsze zęby mleczne rosną u 3-tygodniowych maluchów i są to najpierw siekacze. Następnie rosną kły, najpóźniej przedtrzonowce. Pełny garnitur mleczaków (26 ząbków) ma kocię w wieku 6 tygodni.

Maluch porzucony przez matkę potrzebuje pomocy, ale jeśli jego życiu nie zagraża bezpośrednie niebezpieczeństwo, nie zabieraj go od razu. Jego matka może być w okolicy - być może poszła poszukać pożywienia lub nowej kryjówki. Kotka przenosi miot w różne miejsca, jeśli uznaje, że bieżąca kryjówka nie jest wystarczająco bezpieczna. W takim wypadku na pewno wróci po swoje dziecko. W miarę możliwości obserwuj kocię z pewnego dystansu.

Kociego oseska powinna pielęgnować i karmić matka, dlatego nie należy rozdzielać miotu i matki, jeżeli nie ma takiej konieczności, np. kocię jest chore. Wówczas warto spróbować odłowić całą kocią rodzinę. Jeżeli natomiast po godzinnej obserwacji matka nie wraca – zabierz kotka ze sobą. Pozostawiony sam, umrze.

Czas obserwacji skróć wówczas, gdy należy działać szybko, np. jeśli kociak znajduje się w ruchliwym miejscu lub temperatura na zewnątrz jest bardzo niska. 

Natychmiastowej pomocy potrzebują też kocięta wyraźnie chore, słabe, niedożywione. Takie kociaki zabieramy od razu do weterynarza!

Jak się opiekować znalezionym kociakiem?

Kocię nie potrafi jeszcze samodzielnie regulować temperatury ciała - ogrzewa go matka. Dlatego postaraj się od razu ogrzać kotka - możesz go włożyć chociażby za koszulę. 

W domu włóż do kociego legowiska termofor, butelkę z gorącą wodą owiniętą miękkim materiałem lub specjalną poduszkę elektryczną. Optymalna temperatura, w jakiej powinien przebywać kotek, wynosi około 30-40 stopni Celsjusza. Należy jednocześnie zostawić kociakowi możliwość odczołgania się od termoforu, jeśli będzie mu za gorąco. Legowisko kartonowe trzeba wyłożyć chłonnymi podkładami higienicznymi oraz wyścielić miękkim materiałem, w który kotek może się wtulić. Dobre będą materiały typu frotte lub polar. 

Zdrowy i ogrzany kociak powinien zostać nakarmiony. Najlepszą opcją jest podawanie od początku mleka dla małych kociąt - specjalnej mieszanki o składzie takim, jak mleko kotki. Można ją kupić w sklepach zoologicznych, a również lecznice często mają w sprzedaży takie preparaty. Jeśli nie masz możliwości zakupu mieszanki od razu – kup mleko w proszku początkowe dla niemowląt. Kotek może po nim dostać biegunki, ale nie takiej, jak po mleku krowim, które nie powinno być podawane w ogóle. Postaraj się jak najszybciej zdobyć mleko w proszku dla kociąt, np. Royal Canin Baby Cat, Dolfos, Beaphar itp.

 Warto zakupić również buteleczkę do karmienia kociąt - jest bezpieczniejsza niż strzykawka.

Kotka karmimy w pozycji takiej, w jakiej pobiera mleko od matki - leżącego na brzuszku. Zapobiega to zachłyśnięciu. Przed podaniem mleka dla osesków sprawdź temperaturę płynu - powinna wynosić ok. 37,5-38 stopni. 

Po posiłku musisz pomóc kociakowi załatwić się - oseski nie potrafią robić tego samodzielnie, a funkcje układów moczowego i pokarmowego stymuluje matka, wylizując malucha. Naśladuj jej czynności, masując brzuszek i okolice odbytu kociaka wilgotną ściereczką typu frotte lub mikrofibra. Na koniec po jedzeniu umyj pyszczek, a następnie pupę kociaka wacikiem z ciepłą wodą. 

Osesek powinien być karmiony co 2-3 godziny, również w nocy. Przy najmniejszych kotkach obowiązuje zasada karmienia na żądanie. Z czasem wydłużamy przerwy pomiędzy posiłkami. Warto kotka codziennie ważyć. Oczywiście nawet zdrowy kotek powinien być obejrzany przez lekarza weterynarii. Miej pod ręką kontakt do lecznicy - w przypadku biegunki maluch będzie potrzebował pomocy natychmiast, ponieważ bardzo szybko może się odwodnić. Nie lekceważ biegunek - są niebezpieczne dla życia tak małego kotka.

Mały kotek będzie gotowy do adopcji między 12. a 14. tygodniem życia. A może do tego czasu zawładnie Twoim sercem?

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

2 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?