Reklama

Przygarnięty kot
zobacz informacje o obrazie
© Shutterstock

Co zrobić ze znalezionym kotem? Podpowiadamy!

Redakcja

aktualizacja dnia

Chcesz udostępnić to ogłoszenie

Jeśli pewnego dnia wyjdziesz na spacer i znajdziesz bezdomnego lub porzuconego kota, możesz go zignorować i mieć nadzieję, że zwierzę poradzi sobie samo. Ale jeśli to ciężarna kotka lub małe kocię, to bez Twojej pomocy jego los jest raczej przesądzony. Co zrobić ze znalezionym kotem?

Natknąłeś się na porzuconego lub bezdomnego kota? To nieoczekiwane zdarzenie, ale ignorowanie problemu, nie spowoduje, że on sam zniknie. Chociaż absolutnie nie jesteś winny tej sytuacji, to musisz jej sprostać. 

Co zrobić z bezdomnym kotem?

W pierwszej kolejności upewnij się, że kot w miejscu, w którym go znalazłeś, ma jedzenie, wodę i wygodne miejsce do spania, na przykład duży karton, który może służyć jako tymczasowe schronienie. 

Jeśli chcesz go złapać, musisz to zrobić tak, by go nie wystraszyć i samemu nie zostać podrapanym. Spróbuj zamknąć najpierw drogi ucieczki za pomocą smyczy, ubrania lub linki i zbliżać się do zwierzęcia powoli. Umieść kawałki jedzenia o silnym zapachu, na przykład smakowitej ryby, w klatce, kartonie lub torbie. Przykucnij i mów uspokajająco do kota. Nie próbuj go na siłę dotykać. Jeśli zwierzę przyjdzie po jedzenie i uda Ci się je zamknąć w pojemniku, zabierz je do lekarza weterynarii. Powinien on zbadać kota i ocenić jego stan zdrowia. Poproś go też o zeskanowanie mikroczipa. Za jego pomocą można zidentyfikować kota w bazie zwierząt oznakowanych.

Co zrobić ze znalezionym kotem, który nie ma wszczepionego mikroczipa? Zadzwoń do lokalnego schroniska dla zwierząt i do stowarzyszeń adopcyjnych w swojej okolicy. Mogą one zabrać znajdę i poszukać jego dotychczasowego właściciela lub znaleźć mu nowy dom. Jeśli tak się stanie, z pewnością godnym pochwały gestem będzie przekazanie na ich rzecz darowiznę. Może być jednak tak, że żadna z tych instytucji nie będzie w stanie przyjąć zwierzęcia z powodu przepełnienia. Wtedy musisz samodzielnie zatroszczyć się o jego dalszy los.

Przygarnięcie bezdomnego kota

Jeśli zastanawiając się, co zrobić ze znalezionym kotem, zdecydujesz się zabrać go do swojego domu, przygotuj dla niego wydzielone, zamknięte miejsce. Trzymaj go z początku z daleka od własnych pupili, by uniknąć konfrontacji. Nawet, jeśli zwierzęta są nastawione pokojowo, przed zapoznaniem ich ze sobą, upewnij się co do stanu zdrowia znalezionego kota.

Teraz musisz umieścić ogłoszenie o przybłąkanym kocie w jak największej liczbie miejsc. Zrób zwierzęciu zdjęcie i roześlij je na portalach społecznościowych i forach tematycznych w Internecie. Być może kot wcale nie został porzucony. Może jest czyimś ukochanym zwierzakiem, który uciekł lub zgubił się przypadkowo podążając za zdobyczą i nie umiał wrócić do domu. Porozmawiaj z sąsiadami i rozwieś w okolicy informację o przybłąkanym kocie. Szukając potencjalnego właściciela, możesz też znaleźć kogoś zainteresowanego późniejszą adopcją.

Jeśli po kilkunastu dniach Twój wysiłek, by odszukać właściciela zwierzęcia, nie przyniósł rezultatów, zdecyduj, czy znaleźć kotu nowy dom, czy też zatrzymać go dla siebie. Jednak zanim przygarniesz bezdomnego kota, zastanów się, czy możesz zaakceptować koszty opieki nad zwierzęciem. Błąkające się zwierzę może cierpieć z powodu chorób i urazów, których leczenie potrafi być bardzo kosztowne. Jednak bez względu na Twoja decyzję, bezwzględnie pamiętaj o przeprowadzeniu u zwierzęcia sterylizacji.

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

0 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz