Reklama

oczy małego kotka
© Shutterstock

Po ilu dniach koty otwierają oczy i dlaczego zawsze są niebieskie?

Przez Iza Markowska

aktualizacja dnia

Po ilu dniach koty otwierają oczy i dlaczego u niektórych następuje to wcześniej, a u innych później? Warto dowiedzieć się więcej o prawidłowym rozwoju kota w pierwszych tygodniach jego życia, aby w porę móc zauważyć ewentualne nieprawidłowości. Zanim jednak zaczniemy się niepokoić, pamiętajmy, że każde ze zwierząt rozwija się w swoim indywidualnym tempie, a co za tym idzie – zmiany rozwojowe mogą nastąpić u nich w różnym czasie.

Wzrok jest jednym z najważniejszych kocich zmysłów. Choć nie odgrywa tak kluczowej roli jak węch oraz słuch, to jest on niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania zwierzęcia. Nie wszyscy miłośnicy kotów wiedzą, że małe kocięta rodzą się ślepe i zaczynają widzieć dopiero po upływie określonego czasu.

Co ciekawe, początkowo ich oczy są niebieskie – bez względu na rasę.

Po ilu dniach koty otwierają oczy?

Choć można by sądzić, że dla małych kociąt najważniejszy jest wzrok, to jednak węch odgrywa w pierwszych dniach życia kluczową rolę. Wzrok w tym okresie nie jest kociakom niezbędny, ponieważ ich głównym zajęciem jest spanie oraz przyjmowanie pokarmu.

Węch z kolei pozwala rozpoznać matkę oraz pozostałe rodzeństwo z miotu. Wzrok oraz słuch – najistotniejszy dla kota zmysł – wykształcają się dopiero w kolejnych tygodniach. Jest to okres niezwykle intensywny w życiu małego kota, ponieważ wszystkie zmysły zaczynają rozwijać się i kształtować w bardzo szybkim tempie.

Nie sposób jednoznacznie stwierdzić, po ilu dniach koty otwierają oczy. Jest to kwestia indywidualna i u różnych kociąt może przebiegać inaczej. Nawet koty z tego samego miotu mogą się od siebie w tym aspekcie różnić.

małe kotki
©Shutterstock

Zwykle jednak koty otwierają oczy po około 10 dniach – u jednych może to nastąpić szybciej, a u innych później. Różnice te mogą być podyktowane różnymi czynnikami, wśród których bez wątpienia najważniejsze są:

  • Długość ciąży kotki – im dłużej trwała, tym prawdopodobnie szybciej kocięta otworzą oczy. Jeśli ciąża trwała dłużej niż zwykle (około 68-70 dni), to wówczas małe kocięta mogą urodzić się już widząc. Otwarte oczy tuż po urodzeniu mogą jednak nie być zbyt dobre dla przyszłego widzenia kota, ponieważ w tym okresie nie działają jeszcze przewody łzowe, co zwiększa ryzyko rozwoju chorób oczu lub ślepoty. Konieczne jest upewnienie się, że skorupa oka nie wysycha i w razie potrzeby - samodzielne jej zwilżanie.
  • Rasa kota – kocięta długowłosych ras otwierają oczy później, niż kocięta ras krótkowłosych. Koty ras perskich i syberyjskich otwierają oczy zazwyczaj około 12-18 dnia życia, a ras abisyńskich, orientalnych czy syjamskich – około 2-3 dnia życia. U kociąt brytyjskich proces ten rozpoczyna się z kolei w 7-12 dniu życia, a u kotów rasy Cornish Rex – w 4-7 dniu.
  • Wiek matki – im starsza kotka, tym szybciej kocięta otworzą oczy.
  • Zdrowie i kondycja matki.
  • Warunki, w jakich przebywała i przebywa kotka.
  • Jasność pomieszczenia, w jakim przebywają kocięta – im ciemniejsze, tym szybciej otworzą oczy.
  • Uwarunkowanie genetyczne.

Otwarciu oczu u kociąt towarzyszy zwykle znaczny wzrost ich aktywności. Zwierzęta zaczynają się poruszać, próbują chodzić i powoli stają się niezależne. Stopniowo uczą się także rozróżniać światło.

Pamiętajmy, że to, po ilu dniach koty otwierają oczy, może zależeć od wielu czynników i u każdego zwierzęcia proces ten przebiega indywidualnie. Jeśli nasz kot nie skończył jeszcze 3 tygodni życia i nie otworzył oczu, to nie ma powodu do obaw. Dopiero po upływie tego czasu powinniśmy skonsultować stan zdrowia naszego czworonoga ze specjalistą.

Jak dbać o oczy małego kotka?

W pierwszych dniach życia kota kluczowa jest odpowiednia pielęgnacja oczu. Jeśli zajdzie taka potrzeba, możemy przemywać kociętom oczy – zwykle są one bardzo podatne na infekcje.

Dzieje się tak za sprawą tego, że otwarte oczy kociąt są nieustannie mokre, przez co stanowią doskonałe środowisko do rozwoju szkodliwych bakterii. Aby uniknąć ewentualnych podrażnień i zapaleń, warto skonsultować się ze specjalistą.

Lekarz weterynarii z pewnością zapisze nam odpowiednie preparaty lub krople do oczu nowonarodzonego kotka, które będą odpowiednie dla jego delikatnej skóry. Możemy także wykorzystać do tego celu mocny wywar z herbaty lub bardzo słaby roztwór kwasu borowego. Wystarczy nanieść nieco płynu na wacik, a następnie delikatnie przetrzeć zwierzęciu oczy.

Częstym problemem małych kotów jest bowiem zapalenie spojówek lub oftalmia noworodków. Może do nich dojść w przypadku zainfekowania bakteriami, które przeniknęły przez małe rysy w pobliże oka lub jego krwiobiegu.

Przeczytaj: Choroby oczu u kota

Wówczas obserwujemy czerwone i opuchnięte powieki, a także wydzielinę. W przypadku zauważenia niepokojących strupków lub wypływu z oczu, koniecznie należy skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Dlaczego kocięta zawsze mają niebieskie oczy?

Koty otwierają oczy stopniowo – początkowo w wewnętrznym kąciku oka pojawia się jedynie wąska szczelina, a w miarę upływu czasu mętna niebieska tęczówka staje się coraz bardziej widoczna. Proces ten trwa zwykle od 1 do 3 dni. Początkowo wzrok małych kotów nie jest jednak doskonały - obraz widziany przez kota jest bardzo zamazany i kocię odróżnia jedynie światło i jego brak.

Do około 3 tygodnia życia zwierzęta te nie rozróżniają konturów obiektów i reagują jedynie na oświetlenie. W tym czasie szczególnie ważne jest oszczędzanie zwierzętom intensywnych wrażeń wzrokowych i ograniczenie bodźców zewnętrznych. Z tego też powodu zaleca się, aby trzymać je w ciemnym pomieszczeniu lub pudełku, co uniemożliwi uszkodzenie czułej źrenicy.
 
Wszystkie kocięta na początku mają niebieskie lub niebiesko-szare oczy. Zasada ta dotyczy wszelkich ras i nie ma od niej wyjątków. Ma ona związek z nieaktywnymi jeszcze komórkami barwnikowymi (melanocytami), które właściwy barwnik zaczynają produkować dopiero w późniejszym czasie - wówczas to wykształca się docelowy kolor oczu zwierzęcia.

Zwykle około 4-5 tygodnia życia kolor oczu małych kotów zaczyna się stopniowo zmieniać. W późniejszym okresie także może dochodzić do ewolucji koloru – ostateczna barwa oczu rozwija się bardzo długo.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?