Cymric

Inne nazwy: kot manks długowłosy, Manx Longhair

Cymric
Cymric

Cymric to ni mniej ni więcej jak długowłosa odmiana kota manksa. Pod względem fizycznym i genetycznym obie rasy są identyczne. Wyjątek stanowi długość okrywy włosowej. Pomimo że co do naturalnego powstania rasy na wyspie Man nie ma wątpliwości, prawa do cymirka roszczą sobie kanadyjscy hodowcy, którzy ponoć pracowali nad utrwaleniem jego charakterystycznych cech. Spór pozostaje otwarty, dlatego po dziś dzień nie wszystkie organizacje felinologiczne uznają cymrika za odrębną rasę.

Najważniejsze informacje o Cymric

Długość życia :

10

20

15

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę Inteligentny

Rodzaj szaty :

Bezwłosy Krótka Długa

Pochodzenie i historia

Słowo „cymric” oznacza „państwo Galów”. Niemniej jednak rasa tego kota nie ma z Galią nic wspólnego. Pochodzi on z Wyspy Man, małej wysepki między Irlandią a Wielką Bretanią. Pierwsze koty przybyły tam na statkach, we wczesnych etapach rozwoju wyspy. Niektóre z nich były krótkowłose, ale inne bez wątpienia miały długą sierść. Jest duże prawdopodobieństwo, że kiedy gen manksa rozprzestrzenił się, kilka pierwszych osobników rasy, nawet tych krótkowłosych, było nosicielami recesywnego genu długiego futra.

Pomimo to cymric został uznany za odrębną rasę bardzo późno. Pewni kanadyjscy hodowcy wręcz roszczą sobie prawo do miana twórców tej rasy. Być może jest w tym trochę prawdy, ale nie jest ona powszechnie akceptowana. Niektóre organizacje felinologiczne wciąż nie traktują cymrika jako odrębnej rasy. Manx długowłosy występuje jeszcze rzadziej, niż jego „brat” o krótkiej sierści.

Wygląd

Wielkość dorosłego osobnika

Kotka : pomiędzy 30 i 35 cm

Kot : pomiędzy 30 i 35 cm

Osiągnięcie pełnej dojrzałości fizycznej zajmuje mu od 3 do 5 lat.

Waga

Kotka : pomiędzy 3 i 5 kg

Kot : pomiędzy 4 i 5 kg

Maść

Rodzaj szaty

Kolor oczu

Niebieskie
Zielone
Żółty/złoty
Brązowe

Opis

Cymric przypomina okrąglutkiego pluszaka. Zaokrąglone jest w nim właściwie wszystko, począwszy na oczach, poprzez kształt grzbietu i głowę, a skończywszy na ogólnym wrażeniu krągłości całej sylwetki, co dodatkowo podkreśla brak ogona. Tylne łapy są stosunkowo dłuższe od przednich, dzięki czemu cymric świetnie skacze. Jego futro ma dwie warstwy - gęsty i gruby podszerstek oraz półdługi włos okrywowy, który jest delikatny i leciutki.

Cechą charakterystyczną rasy jest brak ogona, ale tylko niektóre osobniki są w pełnie bezogonowe. Pod tym względem koty tej rasy można podzielić na cztery grupy:

 • rumpy: kot pozbawiony wszystkich kręgów ogonowych, nawet kości krzyżowej. Kot całkowicie bezogonowy. W miejscu, gdzie normalnie powinien być ogon, czuć wgłębienie.
 • riser (lub rumpy-riser): 1 do 3 kręgów krzyżowych, przez co w miejscu ogona wyczuwalny jest niewielki wzgórek.
 • stumpy: 1 do 3 kręgów ogonowych, które tworzą krótki ogonek.
 • longy: ogon od półdługiego do normalnego.

Ciekawostki

Mimo, że cymric nie ma ogona, pod skórą znajdują się jego zakończenia nerwowe. Dlatego nacisk w miejscu, gdzie normalnie wyrasta koci ogon, może być bolesny. Podczas podnoszenia kota trzeba też podtrzymywać jego tylne łapy, aby nie powodować niepotrzebnego napięcia w kręgosłupie.
Mimo braku ogona, ten świetny skoczek ma optymalne wyczucie równowagi.

Charakter

 • 100%

  Czuły

  To czuły kot, który jest z reguły bardzo przyjemnym towarzyszem człowieka.

 • 100%

  Lubi zabawę

  Kocha zabawę, a przede wszystkim codzienne szaleństwa, podczas których może ćwiczyć swoje umiejętności łowieckie.

 • 66%

  Spokojny

  Ponieważ umie się adaptować, potrafi też być spokojny i miły.

 • 100%

  Inteligentny

  Jest bardzo inteligentny i szybko uczy się wszystkiego, co mu pokażemy lub samodzielnie odkryje!

 • 66%

  Strachliwy/nieufny wobec obcych

  Zaufanie nowo poznanej osobie może trochę potrwać, ale gdy damy kotu czas i przestrzeń, powinno się uda.

 • 33%

  Niezależny

  To towarzyski kot. Od samotności woli obecność opiekunów.

  Zachowanie

  • 33%

   Gadatliwość

   Cymric do komunikacji z reguły używa dźwięków innych niż miauczenie.

  • 66%

   Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

   Choć jest wybornym biegaczem i skoczkiem, ma umiarkowany poziom energii.

  • 33%

   Skłonność do ucieczek

   Teoretycznie jest tak mocno związany z opiekunami, że nie powinien uciekać, ale mogą być wyjątki!

  • 66%

   Łakomczuch

   To stosunkowo żarłoczny kot, który woli siedzieć z nosem w misce, niż biegać.

   Nie wiesz którą rasę kota wybrać? Wamiz pomoże Ci wybrać rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia

   Współżycie z innymi

   • 66%

    Cymric i koty

    Mieszkanie pod jednym dachem z innymi kotami nie jest wykluczone. Zwierzętom trzeba dać czas i narzędzia, aby mogły się polubić. A przynajmniej tolerować!

   • 100%

    Cymric i psy

    Długowłosy manx może spokojnie dogadać się z psem, o ile zwierzęta zostały sobie odpowiednio przedstawione.

   • 66%

    Cymric i dzieci

    Ten piękny kot bez ogona może się wykazać ale wielką cierpliwością wobec dzieci … ale mimo wszystko zawsze pod nadzorem dorosłych!

   • 100%

    Cymric i osoby starsze

    Choć jest ruchliwy i lubi skakać, cymric będzie się cieszył z towarzystwa seniora zwłaszcza jeśli ten spędza dużo czasu w domu i poświęca mu wiele uwagi.

    Cena

    W zależności od płci, rodowodu, typu oraz wieku, kot tej rasy może kosztować od 1800 do 4200 zł. Na wydatki związane z utrzymaniem cymrika trzeba liczyć dodatkowe 120 zł miesięcznie.

    Pielęgnacja

    Oprócz codziennego szczotkowania, pielęgnacja cymrika jest dość nieuciążliwa. Niemniej jednak w okresie linienia trzeba go czesać dwa razy częściej niż normalnie.

    Linienie

    Cymric umiarkowanie gubi sierść.

    Żywienie

    Idealnie, gdy kot jest karmiony dobrej jakości suchą lub mokrą karmą, podawaną w odpowiednich ilościach w interaktywnej misce. Pod żadnym pozorem nie można go przekarmiać, ponieważ podobnie jak swój krótkowłosy „brat”, cymric ma predyspozycje do nadwagi.

    Zdrowie

    Długość życia

    Być może ze względu na powolne osiąganie fizycznej dojrzałości, cymric bije rekordy długości życia, ze średnią około piętnastu lat.

    Odporność/wytrzymałość

    Zaskakująco odporne zwierzę. Poza syndromem manksa, rasa jest stosunkowo zdrowa.

    Skłonność do tycia

    Wydaje się, że cymric może mieć genetyczną skłonność do nadwagi.

    Częste choroby

    • Syndrom manksa - kiedy mutacja genu powoduje za dalekie skrócenie ogona, mogą pojawić się poważne wady kręgosłupa i rdzenia kręgowego, takie jak rozszczep kręgosłupa, ale również problemy z pęcherzem, jelitami czy tylnymi kończynami. Długość życia chorych zwierząt bardzo się skraca. Najdłużej żyjący odnotowany przypadek miał pięć lat.
    • Zespół okrężnicy olbrzymiej - często występuje na tle nerwowym; okrężnica nie kurczy się, aby wydalić stolec. Choroba może mieć związek z syndromem manksa, ale niekoniecznie.
    • Wyprzenie: infekcja fałd skórnych.
    • Dystrofia rogówki: wada rozwojowa oka.
    • Cymric może również chorować na wszystkie pozostałe typowo kocie schorzenia.
    • Może być szczególnie podatny na choroby przyzębia (zapalenie dziąseł i kamień nazębny). Zaleca się stosowanie środków zapobiegawczych i opiekę stomatologiczną.

    Rozmnażanie

    Za brak ogona odpowiada gen manx (M). Jest to gen dominujący, więc w każdym przypadku automatycznie się ujawnia. Niemniej jednak, u wszystkich bezogonowych osobników, które go noszą, tylko jeden gen jest zmutowany. Drugi allel odpowiada za ogon pełnej długości (m). Wtedy o kocie mówimy że jest [Mm]. W rezultacie, kociak o kombinacji [MM] będzie miał tak dużo wad kręgosłupa i rdzenia kręgowego, że nie ma szans na przeżycie. Taki gen nazywamy genem śmiertelnym i dlatego rozmnażanie kota bez ogona wymaga dużej ostrożności.

    Manksa długowłosego można krzyżować z cymrikiem, manksem, kotem brytyjskim krótkowłosym i długowłosym. Ze względu na niebezpieczeństwo wystąpienia syndromu manksa u potomstwa, za wszelką ceną należy unikać kojarzenia dwóch cymrików typu rumpy.

    Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
    0 komentarzy
    Potwierdź usunięcie

    Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

    Dodaj komentarz