Cymric
Inne nazwy: kot manks długowłosy, Manx Longhair

Cymric to ni mniej ni więcej jak długowłosa odmiana kota manksa. Pod względem fizycznym i genetycznym obie rasy są identyczne. Wyjątek stanowi długość okrywy włosowej. Pomimo że co do naturalnego powstania rasy na wyspie Man nie ma wątpliwości, prawa do cymirka roszczą sobie kanadyjscy hodowcy, którzy ponoć pracowali nad utrwaleniem jego charakterystycznych cech. Spór pozostaje otwarty, dlatego po dziś dzień nie wszystkie organizacje felinologiczne uznają cymrika za odrębną rasę.
Najważniejsze informacje o Cymric
Długość życia :
Charakter :
Pieszczoch Lubiący zabawę InteligentnyRodzaj szaty :
Bezwłosy Krótka DługaPochodzenie i historia
Słowo „cymric” oznacza „państwo Galów”. Niemniej jednak rasa tego kota nie ma z Galią nic wspólnego. Pochodzi on z Wyspy Man, małej wysepki między Irlandią a Wielką Bretanią. Pierwsze koty przybyły tam na statkach, we wczesnych etapach rozwoju wyspy. Niektóre z nich były krótkowłose, ale inne bez wątpienia miały długą sierść. Jest duże prawdopodobieństwo, że kiedy gen manksa rozprzestrzenił się, kilka pierwszych osobników rasy, nawet tych krótkowłosych, było nosicielami recesywnego genu długiego futra.
Pomimo to cymric został uznany za odrębną rasę bardzo późno. Pewni kanadyjscy hodowcy wręcz roszczą sobie prawo do miana twórców tej rasy. Być może jest w tym trochę prawdy, ale nie jest ona powszechnie akceptowana. Niektóre organizacje felinologiczne wciąż nie traktują cymrika jako odrębnej rasy. Manx długowłosy występuje jeszcze rzadziej, niż jego „brat” o krótkiej sierści.
Wygląd
Wielkość dorosłego osobnika
Kotka : pomiędzy 30 i 35 cm
Kot : pomiędzy 30 i 35 cm
Osiągnięcie pełnej dojrzałości fizycznej zajmuje mu od 3 do 5 lat.
Waga
Kotka : pomiędzy 3 i 5 kg
Kot : pomiędzy 4 i 5 kg
Maść
Kolorpoint jest dla kota tej rasy umaszczeniem nietypowym.
Rodzaj szaty
Półdługi.
Kolor oczu
Dowolny.
Opis
Cymric przypomina okrąglutkiego pluszaka. Zaokrąglone jest w nim właściwie wszystko, począwszy na oczach, poprzez kształt grzbietu i głowę, a skończywszy na ogólnym wrażeniu krągłości całej sylwetki, co dodatkowo podkreśla brak ogona. Tylne łapy są stosunkowo dłuższe od przednich, dzięki czemu cymric świetnie skacze. Jego futro ma dwie warstwy - gęsty i gruby podszerstek oraz półdługi włos okrywowy, który jest delikatny i leciutki.
Cechą charakterystyczną rasy jest brak ogona, ale tylko niektóre osobniki są w pełnie bezogonowe. Pod tym względem koty tej rasy można podzielić na cztery grupy:
- rumpy: kot pozbawiony wszystkich kręgów ogonowych, nawet kości krzyżowej. Kot całkowicie bezogonowy. W miejscu, gdzie normalnie powinien być ogon, czuć wgłębienie.
- riser (lub rumpy-riser): 1 do 3 kręgów krzyżowych, przez co w miejscu ogona wyczuwalny jest niewielki wzgórek.
- stumpy: 1 do 3 kręgów ogonowych, które tworzą krótki ogonek.
- longy: ogon od półdługiego do normalnego.
Ciekawostki
Mimo, że cymric nie ma ogona, pod skórą znajdują się jego zakończenia nerwowe. Dlatego nacisk w miejscu, gdzie normalnie wyrasta koci ogon, może być bolesny. Podczas podnoszenia kota trzeba też podtrzymywać jego tylne łapy, aby nie powodować niepotrzebnego napięcia w kręgosłupie.
Mimo braku ogona, ten świetny skoczek ma optymalne wyczucie równowagi.
Charakter
Zachowanie
Nie wiesz którą rasę kota wybrać? Wamiz pomoże Ci wybrać rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia
Współżycie z innymi
Cena
W zależności od płci, rodowodu, typu oraz wieku, kot tej rasy może kosztować od 1800 do 4200 zł. Na wydatki związane z utrzymaniem cymrika trzeba liczyć dodatkowe 120 zł miesięcznie.
Pielęgnacja
Oprócz codziennego szczotkowania, pielęgnacja cymrika jest dość nieuciążliwa. Niemniej jednak w okresie linienia trzeba go czesać dwa razy częściej niż normalnie.
Linienie
Cymric umiarkowanie gubi sierść.
Żywienie
Idealnie, gdy kot jest karmiony dobrej jakości suchą lub mokrą karmą, podawaną w odpowiednich ilościach w interaktywnej misce. Pod żadnym pozorem nie można go przekarmiać, ponieważ podobnie jak swój krótkowłosy „brat”, cymric ma predyspozycje do nadwagi.
Zdrowie
Długość życia
Być może ze względu na powolne osiąganie fizycznej dojrzałości, cymric bije rekordy długości życia, ze średnią około piętnastu lat.
Odporność/wytrzymałość
Zaskakująco odporne zwierzę. Poza syndromem manksa, rasa jest stosunkowo zdrowa.
Skłonność do tycia
Wydaje się, że cymric może mieć genetyczną skłonność do nadwagi.
Częste choroby
- Syndrom manksa - kiedy mutacja genu powoduje za dalekie skrócenie ogona, mogą pojawić się poważne wady kręgosłupa i rdzenia kręgowego, takie jak rozszczep kręgosłupa, ale również problemy z pęcherzem, jelitami czy tylnymi kończynami. Długość życia chorych zwierząt bardzo się skraca. Najdłużej żyjący odnotowany przypadek miał pięć lat.
- Zespół okrężnicy olbrzymiej - często występuje na tle nerwowym; okrężnica nie kurczy się, aby wydalić stolec. Choroba może mieć związek z syndromem manksa, ale niekoniecznie.
- Wyprzenie: infekcja fałd skórnych.
- Dystrofia rogówki: wada rozwojowa oka.
- Cymric może również chorować na wszystkie pozostałe typowo kocie schorzenia.
- Może być szczególnie podatny na choroby przyzębia (zapalenie dziąseł i kamień nazębny). Zaleca się stosowanie środków zapobiegawczych i opiekę stomatologiczną.
Rozmnażanie
Za brak ogona odpowiada gen manx (M). Jest to gen dominujący, więc w każdym przypadku automatycznie się ujawnia. Niemniej jednak, u wszystkich bezogonowych osobników, które go noszą, tylko jeden gen jest zmutowany. Drugi allel odpowiada za ogon pełnej długości (m). Wtedy o kocie mówimy że jest [Mm]. W rezultacie, kociak o kombinacji [MM] będzie miał tak dużo wad kręgosłupa i rdzenia kręgowego, że nie ma szans na przeżycie. Taki gen nazywamy genem śmiertelnym i dlatego rozmnażanie kota bez ogona wymaga dużej ostrożności.
Manksa długowłosego można krzyżować z cymrikiem, manksem, kotem brytyjskim krótkowłosym i długowłosym. Ze względu na niebezpieczeństwo wystąpienia syndromu manksa u potomstwa, za wszelką ceną należy unikać kojarzenia dwóch cymrików typu rumpy.
Imiona
Kot: Miś, Karol, Elvis
Kotka: Puszka, Furry, Kleo
Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?