York chocolate

York chocolate
York chocolate
York chocolate
York chocolate

Nazwa rasy wywodzi się od stanu USA, z którego pochodzi, czyli Nowego Yorku. Ponieważ kot york jest ciemnobrunatny, jego maść została zakwalifikowana jako czekoladowa. Pierwszego kociaka odkryto przypadkiem w miocie kociąt pochodzących od pary półdługowłosych dachowców o umaszczeniach dalece odbiegających od maści brunatnej czy czekoladowej. 

dna

Najważniejsze informacje o York chocolate

  • Długość życia : pomiędzy 15 i 20 lat
  • Charakter : Pieszczoch
  • Rodzaj szaty : Długa

Wygląd

Wielkość dorosłego osobnika

Kotka Około 30 cm
Kot pomiędzy 30 i 35 cm

Rozmiary dorosłego kota osiąga w wieku około roku.

Waga

Kotka pomiędzy 4 i 5 kg
Kot pomiędzy 6 i 8 kg

Maść

Dopuszcza się wyłącznie maść liliową i czekoladową, z białym lub bez. 

Typy umaszczeń

Biały nie powinien być maścią podstawową.

Rodzaj szaty

Długość szaty yorka jest różna, ponieważ na wysokości łopatek włos jest krótki, ale im bliżej boków, tym futro staje się coraz dłuższe.

Kolor oczu

Dopuszcza się wszystkie kolory oczu.

Opis

York chocolate jest sporym kotem o pięknej okrągłej głowie, przez co przypomina swych dachowych przodków. Ma mocno umięśnione ciało, a czekoladowa maść i niejednolita długość włosa nadają mu elegancji. 

Charakter

Czuły

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

To niezwykle przyjemne zwierzątko, zarówno w dotyku, jak i z charakteru.

Lubi zabawę

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Gdy zaproponujemy mu pasjonującą zabawę, potrafi być żwawy i energiczny - wystarczy poruszać piórkiem po podłodze i mamy gwarancję co najmniej kwadransa szaleństwa. 

Spokojny

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Gdy się nie bawi, czas spędza na odpoczynku, toalecie i obserwacji, co dzieje się w domu, lub ucina sobie drzemkę.

Inteligentny

yellow-paw yellow-paw grey-paw

To dość inteligentny kot, który potrafi się wykazać pomysłowością, gdy mu na czymś zależy… albo najzwyczajniej na świecie nauczy się, jak złamać swojego opiekuna, aby dał mu to, czego chce.

Strachliwy/nieufny wobec obcych

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Z reguły jest ciekawy nowej osoby, która pojawia się w domu. Potrzebuje czasu, żeby się przyzwyczaić. Najlepiej zapewnić mu wysoko położone miejsca do wskakiwania, gdzie może się schronić, gdy ma taką potrzebę. Smakołyk lub wspólna zabawa na pewno nie zaszkodzą!

Niezależny

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Lubi być z opiekunem, ale też samodzielnie zajmować się swoimi sprawami. Potrafi zrównoważyć czas, który spędza sam oraz ten z rodziną, co pozwala mu utrzymywać korzystne dla niego relacje!

Zachowanie

Gadatliwość

yellow-paw grey-paw grey-paw

Nie ma donośnego głosu, pomimo genów swoich syjamskich przodków.

Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Kot tej rasy ma naturalną potrzebę biegania i rozładowania energii typowej dla łowcy. Aby york dobrze czuł się w czterech ścianach i był w dobrej formie, opiekun musi poświęcać czas na wspólną zabawę.

Skłonność do ucieczek

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Bez problemu dostosuje się do życia w czterech ścianach, ale jeśli będzie miał okazję wymknąć się do ogrodu, na pewno jej nie przepuści!

Łakomczuch

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Jeśli je więcej, niż powinien, może to oznaczać, że jest znudzony i szuka sobie ciekawego zajęcia. Przyczyna nie ma znaczenia, ale trzeba zwracać uwagę, czy nie je zbyt dużo.

Współżycie z innymi

York chocolate i koty

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Raczej nie będzie zadowolony z obecności drugiego kota na swoim terenie, ale tylko przez chwilę. Yorki stosunkowo dobrze przyjmują nowości i prędko przechodzą do roztaczania czaru przed nowym współlotkatorem.

York chocolate i psy

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Początkowo obecność innego zwierzęcia na pewno będzie mu przeszkadzać, ale jest to zupełnie naturalne. Niemniej jednak, gdy zwierzęta zostaną sobie przedstawione zgodnie ze sztuką, a kot będzie miał w domu swoje kryjówki, znajdą wspólny język i, kto wie, może kiedyś zostaną najlepszymi kumplami!

York chocolate i dzieci

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Znakomite połączenie wewnętrznego spokoju z energicznością sprawia, że york chocolate jest świetnym towarzyszem dzieci. Będzie na tyle cierpliwy, żeby się z nimi bawić, a dzieci będą zachwycone nowym towarzyszem harców.  

York chocolate i osoby starsze

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Młody kot może być zbyt żwawy i energiczny dla spokojnej osoby. Niemniej jednak z wiekiem mruczek będzie coraz dojrzalszy i stateczniejszy, przez co może się dobrze spisać w roli towarzysza, o ile opiekun będzie w stanie sprostać kociej potrzebie ruchu.

Cena

Cena kociaka w zagranicznej hodowli waha się od 700 do 1200 euro i zależy od pochodzenia, hodowli, wieku w chwili zakupu, a nawet płci malca. Miesięczny koszt utrzymania to około 120 zł, co wystarczy do zaspokojenia potrzeb kota takich jak żwirek i dobrej jakości karma.

Pielęgnacja

Pomimo gęstego futerka i pewnej ilości podszerstka, pielęgnacja yorka nie jest kłopotliwa. Wystarczy szczotkować go raz w tygodniu.

Linienie

Za wyjątkiem okresu wiosennego linienia, gubi niewiele sierści. 

Żywienie

Kot rasy york chocolate potrzebuje zrównoważonej diety i wysokiej jakości karmy wybranej przez weterynarza, dzięki czemu będzie zdrowy. Dodatkowo codzienna porcja ruchu, i możemy być pewni, że nasz czworonożny przyjaciel zachowa świetną formę!

Zdrowie

Długość życia

Kot tej rasy żyje od 15 do 20 lat.

Odporność/wytrzymałość

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Gęste futro zapewnia mu pewną ochronę przed zimnem i ciepłem, ale nie przed skrajnymi temperaturami.

Skłonność do tycia

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Gdy nie ma wystarczająco dużo ruchu i nie pilnujemy jego diety, może zacząć tyć. Podawanie karmy w interaktywnej misce to dwie pieczenie na jednym ogniu - rozrywka dla kota i mniejsze porcje jedzenia!

Częste choroby

Kot rasy york chocolate może mieć takie same problemy zdrowotne jak inne koty domowe, na przykład schorzenia jamy ustnej i przyzębia. Mogą się też pojawić inne choroby, np. kardiomiopatia przerostowa, która objawia się zgrubieniem mięśnia sercowego. W miarę postępu choroby, pojawia się niewydolność serca prowadząca do arytmii, obrzęku płuc, a nawet zakrzepicy tętniczej. Profilaktyczne badanie echokardiografem powinno się przeprowadzać raz w roku. W celu poprawy komfortu życia zwierzęcia, można zastosować leczenie.

Rozmnażanie

W jednym miocie na świat z reguły przychodzą trzy kocięta.
Dozwolone jest wyłącznie krzyżowanie w ramach rasy. 

Ciekawostki

U kociąt mogą występować znaczenia tabby, które zanikają w wieku około półtora roku.

Pochodzenie i historia

Rasa powstała w latach osiemdziesiątych XX w., gdy pewna Amerykanka, Janet Chiefari, w miocie dachowych kociąt odkryła koteczkę wyróżniającą się czekoladowym umaszczeniem. Gdy kotka podrosła i wydała na świat swoje pierwsze maleństwa, okazało się, że niektóre z nich mają takie samo futerko jak ich mama. Dzięki kolejnym krzyżowaniom, udało się stworzyć rasę o tej szczególnej maści.

Janet Chiefari zaprezentowała ją na wystawach i zainicjowała krzyżówki z syjamami o stosunkowo okrągłej głowie, aby w jak największym stopniu zachować pierwotną budowę ciała yorków. Właśnie wtedy w rasie pojawiła się maść liliowa. Yorka zarejestrowano w 1992 roku i do dziś pozostaje niezwykle rzadką rasą, ponieważ na świecie żyje jedynie około setki osobników. 
 

Imiona

Kot: Emilio, Kosmic, Western

Kotka: Czekolada, Brownie, Lola

Sprawdź nasz katalog imion dla kotów