York chocolate

Nazwa rasy wywodzi się od stanu USA, z którego pochodzi, czyli Nowego Yorku. Ponieważ kot york jest ciemnobrunatny, jego maść została zakwalifikowana jako czekoladowa. Pierwszego kociaka odkryto przypadkiem w miocie kociąt pochodzących od pary półdługowłosych dachowców o umaszczeniach dalece odbiegających od maści brunatnej czy czekoladowej. 

York chocolate
York chocolate

Najważniejsze informacje o York chocolate

Długość życia :

10

25

15

20

Charakter :

Pieszczoch

Rodzaj szaty :

Bezwłosy Krótka Długa

icon breed/origins
Pochodzenie i historia

Rasa powstała w latach osiemdziesiątych XX w., gdy pewna Amerykanka, Janet Chiefari, w miocie dachowych kociąt odkryła koteczkę wyróżniającą się czekoladowym umaszczeniem. Gdy kotka podrosła i wydała na świat swoje pierwsze maleństwa, okazało się, że niektóre z nich mają takie samo futerko jak ich mama. Dzięki kolejnym krzyżowaniom, udało się stworzyć rasę o tej szczególnej maści.

Janet Chiefari zaprezentowała ją na wystawach i zainicjowała krzyżówki z syjamami o stosunkowo okrągłej głowie, aby w jak największym stopniu zachować pierwotną budowę ciała yorków. Właśnie wtedy w rasie pojawiła się maść liliowa. Yorka zarejestrowano w 1992 roku i do dziś pozostaje niezwykle rzadką rasą, ponieważ na świecie żyje jedynie około setki osobników. 
 

icon breed/physic
Wygląd

  Wysokość w kłębie York chocolate

  Kotka : Około 30 cm

  Kot : pomiędzy 30 i 35 cm

  Rozmiary dorosłego kota osiąga w wieku około roku.

  Waga

  Kotka : pomiędzy 4 i 5 kg

  Kot : pomiędzy 6 i 8 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  icon breed/blue-eye
  Niebieskie
  icon breed/green-eye
  Zielone
  icon breed/yellow-eye
  Żółty/złoty
  icon breed/wall_eyes-eye
  Różnooki

  Opis

  York chocolate jest sporym kotem o pięknej okrągłej głowie, przez co przypomina swych dachowych przodków. Ma mocno umięśnione ciało, a czekoladowa maść i niejednolita długość włosa nadają mu elegancji. 

  icon idea
  Ciekawostki

  U kociąt mogą występować znaczenia tabby, które zanikają w wieku około półtora roku.

  icon breed/personality
  Charakter

  • 100%

   icon breed/temperament/cat-affectionate

   Czuły

   To niezwykle przyjemne zwierzątko, zarówno w dotyku, jak i z charakteru.

  • 66%

   icon breed/temperament/cat-playful

   Lubi zabawę

   Gdy zaproponujemy mu pasjonującą zabawę, potrafi być żwawy i energiczny - wystarczy poruszać piórkiem po podłodze i mamy gwarancję co najmniej kwadransa szaleństwa. 

  • 66%

   icon breed/temperament/cat-calmness

   Spokojny

   Gdy się nie bawi, czas spędza na odpoczynku, toalecie i obserwacji, co dzieje się w domu, lub ucina sobie drzemkę.

  • 66%

   icon breed/temperament/cat-cleverness

   Inteligentny

   To dość inteligentny kot, który potrafi się wykazać pomysłowością, gdy mu na czymś zależy… albo najzwyczajniej na świecie nauczy się, jak złamać swojego opiekuna, aby dał mu to, czego chce.

  • 66%

   icon breed/temperament/cat-wariness

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Z reguły jest ciekawy nowej osoby, która pojawia się w domu. Potrzebuje czasu, żeby się przyzwyczaić. Najlepiej zapewnić mu wysoko położone miejsca do wskakiwania, gdzie może się schronić, gdy ma taką potrzebę. Smakołyk lub wspólna zabawa na pewno nie zaszkodzą!

  • 66%

   icon breed/temperament/cat-independence

   Niezależny

   Lubi być z opiekunem, ale też samodzielnie zajmować się swoimi sprawami. Potrafi zrównoważyć czas, który spędza sam oraz ten z rodziną, co pozwala mu utrzymywać korzystne dla niego relacje!

   icon breed/personality
   Zachowanie

   • 33%

    icon breed/behaviors/cat-talkative

    Gadatliwość

    Nie ma donośnego głosu, pomimo genów swoich syjamskich przodków.

   • 66%

    icon breed/behaviors/cat-sporty

    Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

    Kot tej rasy ma naturalną potrzebę biegania i rozładowania energii typowej dla łowcy. Aby york dobrze czuł się w czterech ścianach i był w dobrej formie, opiekun musi poświęcać czas na wspólną zabawę.

   • 66%

    icon breed/behaviors/cat-runaway

    Skłonność do ucieczek

    Bez problemu dostosuje się do życia w czterech ścianach, ale jeśli będzie miał okazję wymknąć się do ogrodu, na pewno jej nie przepuści!

   • 66%

    icon breed/behaviors/cat-gluttony

    Łakomczuch

    Jeśli je więcej, niż powinien, może to oznaczać, że jest znudzony i szuka sobie ciekawego zajęcia. Przyczyna nie ma znaczenia, ale trzeba zwracać uwagę, czy nie je zbyt dużo.

    Nie wiesz którą rasę kota wybrać? Wamiz pomoże Ci wybrać rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia

    Współżycie z innymi

    • 66%

     icon breed/compatibility/cat-cats-sociability

     York chocolate i koty

     Raczej nie będzie zadowolony z obecności drugiego kota na swoim terenie, ale tylko przez chwilę. Yorki stosunkowo dobrze przyjmują nowości i prędko przechodzą do roztaczania czaru przed nowym współlotkatorem.

    • 66%

     icon breed/compatibility/cats-sociability

     York chocolate i psy

     Początkowo obecność innego zwierzęcia na pewno będzie mu przeszkadzać, ale jest to zupełnie naturalne. Niemniej jednak, gdy zwierzęta zostaną sobie przedstawione zgodnie ze sztuką, a kot będzie miał w domu swoje kryjówki, znajdą wspólny język i, kto wie, może kiedyś zostaną najlepszymi kumplami!

    • 100%

     icon breed/compatibility/cat-children-sociability

     York chocolate i dzieci

     Znakomite połączenie wewnętrznego spokoju z energicznością sprawia, że york chocolate jest świetnym towarzyszem dzieci. Będzie na tyle cierpliwy, żeby się z nimi bawić, a dzieci będą zachwycone nowym towarzyszem harców.  

    • 66%

     icon breed/compatibility/cat-elderly-persons-sociability

     York chocolate i osoby starsze

     Młody kot może być zbyt żwawy i energiczny dla spokojnej osoby. Niemniej jednak z wiekiem mruczek będzie coraz dojrzalszy i stateczniejszy, przez co może się dobrze spisać w roli towarzysza, o ile opiekun będzie w stanie sprostać kociej potrzebie ruchu.

     %}

     icon breed/price
     Cena

     Cena kociaka w zagranicznej hodowli waha się od 700 do 1200 euro i zależy od pochodzenia, hodowli, wieku w chwili zakupu, a nawet płci malca. Miesięczny koszt utrzymania to około 120 zł, co wystarczy do zaspokojenia potrzeb kota takich jak żwirek i dobrej jakości karma.

     Pielęgnacja

     Pomimo gęstego futerka i pewnej ilości podszerstka, pielęgnacja yorka nie jest kłopotliwa. Wystarczy szczotkować go raz w tygodniu.

     Linienie

     icon breed/grooming
     icon breed/grooming
     icon breed/grooming

     Za wyjątkiem okresu wiosennego linienia, gubi niewiele sierści. 

     Żywienie

     Kot rasy york chocolate potrzebuje zrównoważonej diety i wysokiej jakości karmy wybranej przez weterynarza, dzięki czemu będzie zdrowy. Dodatkowo codzienna porcja ruchu, i możemy być pewni, że nasz czworonożny przyjaciel zachowa świetną formę!

     icon breed/care
     Zdrowie

     Długość życia

     Kot tej rasy żyje od 15 do 20 lat.

     Odporność/wytrzymałość

     Gęste futro zapewnia mu pewną ochronę przed zimnem i ciepłem, ale nie przed skrajnymi temperaturami.

     Skłonność do tycia

     Gdy nie ma wystarczająco dużo ruchu i nie pilnujemy jego diety, może zacząć tyć. Podawanie karmy w interaktywnej misce to dwie pieczenie na jednym ogniu - rozrywka dla kota i mniejsze porcje jedzenia!

     Częste choroby

     Kot rasy york chocolate może mieć takie same problemy zdrowotne jak inne koty domowe, na przykład schorzenia jamy ustnej i przyzębia. Mogą się też pojawić inne choroby, np. kardiomiopatia przerostowa, która objawia się zgrubieniem mięśnia sercowego. W miarę postępu choroby, pojawia się niewydolność serca prowadząca do arytmii, obrzęku płuc, a nawet zakrzepicy tętniczej. Profilaktyczne badanie echokardiografem powinno się przeprowadzać raz w roku. W celu poprawy komfortu życia zwierzęcia, można zastosować leczenie.

     Rozmnażanie

     W jednym miocie na świat z reguły przychodzą trzy kocięta.
     Dozwolone jest wyłącznie krzyżowanie w ramach rasy. 

     Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
     0 komentarzy
     Potwierdź usunięcie

     Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

     Dodaj komentarz