Ragamuffin

Ragamuffin
Ragamuffin

Kot ragamuffin nie ma absolutnie żadnego związku z nazwą swojej rasy, która po angielsku oznacza młodą osobę, z reguły dziecko, zaniedbane i biednie ubrane. Tymczasem kot nie ma z tym nic wspólnego! To wspaniała i elegancka rasa, która zaskakuje imponującymi rozmiarami i wyrafinowanym wyglądem. Ragamuffin jest potomkiem ragdolla, po którym odziedziczył łagodność, spokój i przede wszystkim czułość…

Najważniejsze informacje o Ragamuffin

Długość życia :

7

21

12

16

Charakter :

Pieszczoch Spokojny

Rodzaj szaty :

Bezwłosy Krótka Długa

Pochodzenie i historia

Historia powstania tej pochodzącej z południa USA rasy jest ściśle związana z historią rasy ragdoll. W latach sześćdziesiątych, amerykańska hodowczyni Ann Baker, opracowała nową rasę, którą ze względu na pewne cechy nazwała „ragdoll” (ang. „szmaciana lalka”). Będąc kobietą o silnej osobowości, A. Baker bardzo ściśle kontrolowała hodowle, które pragnęły podjąć się hodowli ragdolla.

W 1994 roku, w odpowiedzi na restrykcje narzucone przez Ann Baker, hodowcy postanowili zakończyć współpracę z kobietą i stworzyć własną rasę. Skrzyżowali więc ragdolla z persami, kotami himalajskimi, tureckimi angorami i kotami bez rodowodu. Zamiast skupiać się na bardzo sprecyzowanym wyglądzie, ich celem było stworzenie łagodnego i spokojnego czworonoga. Pomimo uporczywych pytań o pochodzenie rasy, które trudno jednoznacznie zdefiniować, ragamuffin został zarejestrowany w CFA w 2003 roku.

I na koniec nazwa „ragamuffin” -  być może jest żartem (lub kpiną) z „ragdolla” Anny Baker!

Wygląd

Wysokość w kłębie Ragamuffin

Kotka : pomiędzy 22 i 30 cm

Kot : pomiędzy 22 i 30 cm

Z reguły kotka jest mniejsza niż kocur, niemniej jednak źródła nie wskazują średniej wielkości samców i samic.
Dojrzałość osiąga w wieku około 4 lat.

Waga

Kotka : pomiędzy 4 i 7 kg

Kot : pomiędzy 5 i 9 kg

Maść

Rodzaj szaty

Kolor oczu

Niebieskie
Zielone
Żółty/złoty
Różnooki

Opis

Ragamuffin, podobnie jak jego przodek ragdoll, jest duży, umięśniony i mocny. Miłego wyglądu dodają mu spora głowa, krótki pyszczek i zaokrąglone uczy. Ma wpisane w prostokąt ciało i długi puszysty ogon. Może mieć puchaty kołnierz, co tylko dodaje mu jeszcze więcej elegancji.

Ciekawostki

Wiele osób uważa, że sierść ragamuffina w dotyku przypomina futerko królika!

Ragamuffin - charakter

  • 100%

    Czuły

    Ragamuffin słynie z czułości, towarzyskości i serdeczności.

  • 33%

    Lubi zabawę

    To, czy kot lubi się bawić, zależy od osobnika, wieku i okoliczności. Niemniej jednak koty tej rasy są raczej spokojne. Jeśli będziemy ragamuffina zachęcać do codziennych zabaw, może się trochę rozruszać.

  • 100%

    Spokojny

    To wyjątkowo spokojny kot!

  • 66%

    Inteligentny

    Ze względu ciekawską naturę i łatwość adaptacji, ragamuffin chętnie angażuje się w codzienne życie rodzinne, regularnie wywołując uśmiech na twarzach opiekunów.

  • 100%

    Strachliwy/nieufny wobec obcych

    W zależności od tego, jak za młodu był socjalizowany, ragamuffin może być niezwykle zainteresowany wszystkim, co nowe, łącznie z gośćmi w domu.

  • 66%

    Niezależny

    O ile ma zapewnione wszystko, co mu potrzeba, może się przyzwyczaić do zostawania na jakiś czas sam w domu.

    Zachowanie

    • 33%

      Gadatliwość

      Każdy kot jest inny, ale ragamuffin z reguły jest mało gadatliwy.

    • 33%

      Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

      Ze względu na niesłychanie spokojną naturę, ragamuffin nie ma potrzeby fizycznej aktywności. Niemniej jednak poświęcenie czasu na codzienną zabawę z kotem pomaga utrzymać go w dobrej formie fizycznej.

    • 33%

      Skłonność do ucieczek

      Wprawdzie każdy kot jest inny, ale nic nie wskazuje na to, żeby ragamuffin lubił wymykać się z domu.

    • 33%

      Łakomczuch

      Ponieważ większość kotów tej rasy nie lubi fizycznej aktywności, zaleca się podawanie jedzenia w interaktywnej misce. Dzięki temu łatwiej racjonować jedzenie, a mruczek musi wykonać samodzielną czynność, aby zaspokoić głód.

      Nie wiesz którą rasę kota wybrać? Wamiz pomoże Ci wybrać rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia

      Współżycie z innymi

      • 100%

        Ragamuffin i koty

        Ragamuffin bez najmniejszego problemu może mieszkać pod jednym dachem z kotem tej samej lub innej rasy. Oczywiście zwierzęta należy zapoznawać stopniowo i w ich własnym tempie. Trzeba im też zapewnić odpowiednie ilości żwirku, wysoko położonych miejsc do wskakiwania, kryjówek, jedzenia itp.

      • 66%

        Ragamuffin i psy

        Taki układ ma rację bytu, o ile dom jest wyposażony w różne wysoko położone miejsca, gdzie kot może wskoczyć, gdy chce odpocząć od psa. Ważne jest również, aby zwierzęta zapoznawać stopniowo, zwracając uwagę na potrzeby obu stron. Co więcej, sposób, w jaki kociak był socjalizowany w młodym wieku, wpływa na jego kontakt z psami w dorosłym życiu.

      • 100%

        Ragamuffin i dzieci

        Delikatny i przeważnie spokojny ragamuffin w czasie wspólnego odpoczynku jest niczym ciepły termofor. Niektóre energiczne osobniki lubią się też bawić. W każdym razie trzeba się upewnić, że dziecko potrafi czytać język kociego ciała i traktuje zwierzę z szacunkiem. W ten sposób mogą zbudować wspaniałą przyjaźń.

      • 100%

        Ragamuffin i osoby starsze

        Wszystko zależy od kota i człowieka! Ponieważ ragamuffin jest jedwabisty i delikatny, może to być bardzo dobry układ dla obu stron, o ile opiekun jest w stanie sprostać potrzebom czworonoga.

        %}

        Ragamuffin - cena

        Kociak ragamuffin w hodowlach zagranicznych kosztuje od 700 do 1000 euro . Cena waha się w zależności od pochodzenia, hodowli, wieku i płci malca. Utrzymanie to wydatek rzędu 150 zł miesięcznie, co pokrywa koszt dobrej jakości karmy oraz opieki zdrowotnej.

        Pielęgnacja

        Pomimo gęstego futra o długim włosie, wystarczy zwyczajne regularne szczotkowanie. Według właścicieli, szata ragamuffinów nie kołtuni się.

        Linienie

        Za wyjątkiem okresów linienia, ragamuffin nie zostawia dużo sierści.

        Żywienie

        Ragamuffin jest kotem imponujących rozmiarów i powinien mieć dietę odpowiednią do swoich gabarytów. Oznacza to, że przede wszystkim nie wolno go przekarmić, bo szybko utyje, co jest typowe dla mało aktywnych kotów. Bilanse medyczne pozwolą dostosować dietę do wieku, wagi, poziomu aktywności i potrzeb organizmu kota.

        Zdrowie

        Długość życia

        Ragamuffin żyje od 12 do 16 lat.

        Odporność/wytrzymałość

        Długie, gęste i jedwabiste futro zapewnia mu stosunkową ochronę przed zmianami pogody i skrajnymi temperaturami.

        Skłonność do tycia

        Ze względu na posturę, ryzyko otyłości u ragamuffinów jest większe niż u innych kotów. Niebezpieczeństwo może zmaleć, jeśli lista codziennych zajęć kota uwzględnia czas interaktywnej zabawy. Podawanie karmy w interaktywnej misce ułatwia również racjonowanie pożywienia.

        Częste choroby

        Ze względu na to, że ragamuffin jest dość rzadko spotykaną rasą, nie ma oficjalnych danych na temat jej zdrowia. W każdym razie zaleca się rokroczne wizyty kontrolne u weterynarza, aby mieć pewność, że kot jest w dobrej formie i nie choruje. Poza tym ragamuffinom mogą doskwierać te same choroby, co wszystkim innym nierasowym kotom, na przykład schorzenia jamy ustnej i przyzębia.

        Rozmnażanie

        Ponieważ większość organizacji felinologicznych nie uznaje rasy ragamuffin, jest duża dowolność w krzyżowaniu.
        Stowarzyszenie CFA dopuszcza kojarzenie z rasą Selkirk Rex Longhair z prostym włosem, o ile kocięta przyjdą na świat przed 31 lipca 2030 r.

        Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
        Dodaj komentarz