Pixie-bob

Pixie-bob
Pixie-bob

Istnieje legenda na temat pochodzenia kotów rasy pixie-bob. Wieść niesie, że samce rysiów rudych spółkowały z żyjącymi na farmach domowymi kotkami... Miało to dać początek nowej rasie. Pomimo bezsprzecznego podobieństwa do rysia rudego, genetyczne badania nie wykazały żadnego markera wskazującego na pokrewieństwo tych dwóch kotów. Bez wątpienia natomiast pixie-bob jest uroczy i ma niespotykaną prezencję. Masywne ciało, uszy zwieńczone pędzelkami, krótki ogon (przeciętnie długości około 5 cm), a niekiedy również dodatkowe palce (to jedyna rasa, u której dopuszczalna jest polidaktylia) sprawiają, że jest on wyjątkowym i wyróżniającym się kotem.

Najważniejsze informacje o Pixie-bob

Długość życia :

7

25

12

20

Rodzaj szaty :

Bezwłosy Krótka Długa

Resztę treści znajdziesz pod reklamą

Ładowanie reklam ...

Pochodzenie i historia

W 1986 roku, Carol Ann Brewer ocaliła pewnego kota. Był to kocur o bardzo krótkim ogonie, sięgającym mu zaledwie do kolan. Nazwała go Keba. Znajda skrzyżował się z niewysterylizowaną domową kotką o imieniu Maggie, która urodziła miot kociąt. Pani Brewer postanowiła zachować dla siebie jednego z maluchów – cętkowaną, rudo-płową kotkę o imieniu Pixie. Stąd właśnie pochodzi nazwa rasy. Tak pani Brewer rozpoczęła próby wyodrębnienia kotów o cechach typowych dla pixie-bobów. W rezultacie tych wysiłków, w 1993 roku postanowiła złożyć w międzynarodowej organizacji felinologicznej TICA wniosek o rejestrację nowej rasy. Niemniej jednak pixie-bob zaczął oficjalnie funkcjonować jako rasa dopiero w 1998 roku, gdy kot tej rasy po raz pierwszy otrzymał rangę championa.

Wygląd

 • Pixie-bob
  Pixie-bob

  Wysokość w kłębie Pixie-bob

  Kotka : pomiędzy 25 i 30 cm

  Kot : pomiędzy 33 i 38 cm

  Pełną dojrzałość fizyczną osiąga dopiero w wieku od 2 do 3 lat.

  Waga

  Kotka : pomiędzy 3 i 5 kg

  Kot : pomiędzy 5 i 7 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Zielone
  Żółty/złoty
  Brązowe

  Opis

  Pixie-bob to mocny i masywny kot o dzikim wyglądzie. Choć z wyglądu przypomina rysia, ma bardzo łagodny charakter typowego domowego kota.

  Ciekawostki

  Wraz ze zmianami pór roku u pixie-boba łatwo zauważyć zmiany futra, które dotyczą zarówno tekstury, jak  i długości oraz maści okrywy włosowej. W okresie letnim sierść jest krótsza, a cętki stają się bardziej wyraźne. Natomiast w zimie szata gęstnieje, przez co wzmaga się efekt tickingu, a futerko zdaje się być pokryte cienką warstwą szronu. 
  Pixie-bob jest jedyną rasą, u której dopuszcza się polidaktylię. Największa dozwolona ilość palców na jednej łapce wynosi siedem.

  Pixie-bob - charakter

  • 66%

   Czuły

   Kot tej rasy na pewno będzie miał swoje fazy czułości i jasno zakomunikuje, kiedy ma ochotę na pieszczoty. Dotyk jego wełnistej sierści pod palcami z całą pewnością będzie niezwykle przyjemny.

  • 66%

   Lubi zabawę

   Trzeba pamiętać, że pixie-bob potrzebuje codziennej porcji wspólnych zabaw, a także samodzielnej aktywności fizycznej – np. na zamontowanych na ścianie półkach czy kocim drzewie.

  • 66%

   Spokojny

   Koty tej rasy słyną z zamiłowania do życia rodzinnego. Niemniej jednak – jak to zazwyczaj bywa – mogą pojawić się wyjątki od tej reguły. Samemu trzeba się przekonać, czy nasz pixie-bob jest spokojnym domatorem.

  • 66%

   Inteligentny

   Bez wątpienia potrafi wprawić w ruch swoje szare komórki, jeśli tylko wymaga tego sytuacja. Nie wolno go nie doceniać, bo potrafi nieźle zaskoczyć!

  • 33%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Powszechnie uważany za stosunkowo towarzyskiego kota. Niewykluczone, że gości w domu będzie witać wraz z opiekunem!

  • 66%

   Niezależny

   Bez problemu zostaje sam w domu. O ile ma zapewnione jakieś zajęcie, na przykład miskę interaktywną, koci plac zabaw, matę węchową, punkt obserwacyjny na parapecie itd., zajmie się swoimi sprawami aż do powrotu opiekuna.

   Zachowanie

   • 66%

    Gadatliwość

    Nie jest szczególnie gadatliwy, ale od czasu do czasu potrafi wdać się w dyskusję z opiekunem, a niekiedy ćwierkać i gruchać.

   • 66%

    Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

    Tak jak wszystkie koty, pixie-bob potrzebuje regularnych sesji rozładowujących jego pokłady energii. Zadowoli się codzienną zabawą z opiekunem oraz zabawą w pojedynkę. Jest to kot silny i dość zwinny, lubi wspinać się, jest też ciekawy świata. Warto dostosować otoczenie do jego potrzeb – jest to możliwe nawet w niewielkim mieszkaniu. Najlepiej sprawdzą się wysoko zamontowane akcesoria, takie jak przywiercone do ściany półki.

   • 33%

    Skłonność do ucieczek

    Choć koty tej rasy najbardziej lubią domowe zacisze, zawsze trzeba jednak zwracać szczególną uwagę na okna i drzwi. Okna – jak w przypadku każdego kota – trzeba zabezpieczyć.

   • 66%

    Łakomczuch

    Pixie-bob jest dość dużym i silnym kotem. Trzeba więc mu zapewnić odpowiednią ilość pożywienia. Choć nie jest z natury żarłoczny, mimo wszystko należy uważać, żeby nie jadł więcej niż potrzebuje, bo może to doprowadzić do rozrostu tkanki tłuszczowej kosztem mięśni i związanej z tym nadwagi.

    Resztę treści znajdziesz pod reklamą

    Ładowanie reklam ...

    Czy rasa Pixie-bob jest dla Ciebie?

    Zrób test!

    Współżycie z innymi

    • 100%

     Pixie-bob i koty

     Pod warunkiem, że zwierzęta zostaną sobie przedstawione we właściwy sposób (socjalizacja z izolacją), nie powinno być problemu z zamieszkaniem kota pixie-bob razem z innym kotem.

    • 100%

     Pixie-bob i psy

     O ile otoczenie kota jest odpowiednio przystosowane do jego potrzeb, pixie-bob może bez problemu mieszkać razem z psem, a nawet bardzo się z nim polubić.

    • 100%

     Pixie-bob i dzieci

     Koty tej rasy są dobrymi towarzyszami dla dzieci. Bardzo lubią się z nimi bawić, ale też wspólnie odpoczywać!

    • 66%

     Pixie-bob i osoby starsze

     Ze względu na stosunkowo spokojny charakter, kot tej rasy może być odpowiedni dla starszej osoby, o ile opiekun jest w stanie zapewnić kotu odpowiednią dawkę aktywności.

     %}

     Pixie-bob - cena

     Cena kociaka rasy pixie-bob z hodowli waha się od 2700 do 4500 zł. Niestety w Polsce nie ma hodowli tego kota – kociaka można kupić jedynie za granicą. Najwięcej hodowli istnieje w USA (tutaj też cena kociaka jest nieco niższa), choć można je znaleźć również w niektórych krajach europejskich, głównie w Wielkiej Brytanii. Cena kociaka zależy od konkretnej hodowli, kraju, płci i wieku kotka, jego rodziców, a także statusu (do dalszej hodowli czy „na kolanka). Miesięczny koszt utrzymania pixie-boba wynosi około 120-150 zł, co w zupełności wystarcza, aby zaspokoić potrzeby zwierzęcia, takie jak wysokiej jakości karma mięsna, dzięki której zachowa dobre zdrowie.

     Pielęgnacja

     Bez względu na to, czy kot jest odmiany krótko-, czy długowłosej, wystarczy wyszczotkować go raz w tygodniu.

     Linienie

     Koty rasy pixie-bob gubią bardzo mało sierści.

     Żywienie

     Wybór najlepszej diety dla naszego kota można skonsultować z lekarzem weterynarii, najlepiej specjalizującym się w dietetyce zwierząt – lub po prostu z kocim dietetykiem. Samodzielnie również można ułożyć dobre kocie menu, opierające się na karmie wysokomięsnej lub mięsie surowym z odpowiednią suplementacją. Dzięki temu zwierzę zachowa odpowiednią masę mięśniową i atletyczne ciało.

     Zdrowie

     Długość życia

     Długość życia kotów rasy pixie-bob waha się od 12 do 20 lat, a średnia wynosi 14 lat.

     Odporność/wytrzymałość

     Dzięki bardzo gęstemu futerku, pixie-bob świetnie znosi niskie temperatury. Natomiast gorzej radzi sobie z upałami.

     Skłonność do tycia

     W porównaniu z innymi rasami kotów, pixie-bob nie ma skłonności do nadwagi.

     Częste choroby

     Nie ma żadnej choroby charakterystycznej dla tej rasy.
     Niemniej jednak pixie-bob narażony jest na inne typowo kocie choroby, jak choćby schorzenia jamy ustnej. Niektóre koty mogą mieć problemy z kręgosłupem, jednak są to schorzenia rzadkie, ponieważ hodowcy nie promują jak największego skracania ogona (preferowany jest krótki ogonek w rysim stylu).

     Rozmnażanie

     Pixie-bobów nie krzyżuje się z innymi rasami.. 

     Niektóre źródła twierdzą, że nie należy rozmnażać dwóch pixie-bobów posiadających dodatkowe palce (czyli obarczonych polidaktylią), gdyż może to prowadzić do zniekształceń stóp. Żadne badania naukowe nie potwierdzają jednak tej teorii.

     Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
     Dodaj komentarz