Kot amerykański szorstkowłosy

Inna nazwa: American Wirehair

Kot amerykański szorstkowłosy
Kot amerykański szorstkowłosy

Niektóre spontaniczne mutacje genetyczne dają na tyle ciekawe efekty, że hodowcy podejmują decyzję o stworzeniu całkiem nowej rasy. To właśnie miało miejsce w przypadku kota amerykańskiego szorstkowłosego. Ta stosunkowo młoda rasa to po prostu kot amerykański krótkowłosy o zmutowanym genie dominującym, który sprawia, że futro jest sztywne i poskręcane, podobnie jak u psa foksteriera. Ten wciąż mało znany w Europie kot powoli zyskuje na popularności nie tylko ze względu na swój wyjątkowy wygląd, ale również dlatego, że jest bardzo rodzinny i z łatwością się adaptuje, co po angielsku można określić jako „easy-going”.

Podstawowe informacje o kocie amerykańskim szorstkowłosym

Długość życia :

9

23

14

18

Charakter :

Pieszczoch Inteligentny

Rodzaj szaty :

Bezwłosy Krótka Długa

Resztę treści znajdziesz pod reklamą

Ładowanie reklam ...

Pochodzenie i historia

Pierwszy przypadek kota amerykańskiego szorstkowłosego odnotowano w 1966 roku w amerykańskim stanie Nowy Jork. Rodzicami malca była para kotów amerykańskich krótkowłosych, ale rudy kociak z niemalże kłującą karbowaną sierścią wyraźnie odstawał od reszty miotu. Jego właścicielka zwróciła się do hodowczyni Joan O’Shea, która przygarnęła małego rudzielca o imieniu Adam i postanowiła zbadać tę dziwną mutację. Po otrzymaniu wyników badań wskazujących, że gen dominujący całkowicie różni się od genetyki kotów grupy reks, rozpoczęła skrupulatną pracę nad opracowaniem programu hodowlanego. Ze względu na to, że kot amerykański szorstkowłosy właściwie jest kotem amerykańskim krótkowłosym, tyle że o innej sierści, kota krótkowłosego szeroko wykorzystywano w hodowli szorstkowłosego kuzyna, aby uniknąć problemu zbyt bliskiego pokrewieństwa. Po dziś dzień rasy różnią się wyłącznie fakturą okrywy włosowej.

Wygląd

Wysokość w kłębie Kot amerykański szorstkowłosy

Kotka : pomiędzy 30 i 35 cm

Kot : pomiędzy 30 i 35 cm

Kot amerykański szorstkowłosy może rosnąć nawet do trzeciego lub czwartego roku życia.

Waga

Kotka : pomiędzy 3 i 5 kg

Kot : pomiędzy 4 i 7 kg

Maść

Rodzaj szaty

Kolor oczu

Niebieskie
Zielone
Żółty/złoty
Brązowe
Różnooki

Opis

Kot amerykański szorstkowłosy jest bardzo podobny do swojego krótkowłosego kuzyna. Jest średniej budowy ciała typu semi-cobby, a więc raczej masywniejszy niż smukły, z dobrze rozwiniętą klatką piersiową, średnim kośćcem oraz ogólnie proporcjonalną sylwetką, począwszy od czubka nosa aż po koniec ogona. Podobnie jak American Shorthair, ma kanciastą kufę, szeroko rozstawione uszy i to samo delikatne, bystre spojrzenie, które dodatkowo podkreślają okrągłe, szerokorozstawione oczy.

Jego główną charakterystyczną cechą, która dała początek nazwie rasy, jest oczywiście okrywa włosowa. Gęsty płaszcz składa się z trzech warstw - dwóch warstw włosa okrywowego i podszerstka. Wszystkie włosy są karbowane, kędzierzawe, twarde i zakończone haczykiem. Sierść szorstkowłosego kota mogłaby się wydawać szorstka i kłująca, ale w rzeczywistości okazuje się być stosunkowo delikatna w dotyku.

Ciekawostki

Kot amerykański szorstkowłosy - charakter

100%

Czuły

American Wirehair jest wyjątkowo czułym, ale jednocześnie zrównoważonym kotem.

66%

Lubi zabawę

Ganianie za zabawkami pozwala mu zachować dobrą formę. Jest jeszcze jedna „zabawa”, którą bardzo lubi - uwielbia chować się w domu lub ogrodzie.

66%

Spokojny

Szorstkowłosy amerykański jest bardzo cierpliwy. Ta cecha łowcy czyni go spokojnym kotem, który jednocześnie interesuje się swoim otoczeniem.

100%

Inteligentny

Na wzór swych przodków, kot amerykański szorstkowłosy jest zaradny, czujny, ciekawski i inteligentny.

33%

Strachliwy/nieufny wobec obcych

Chociaż cecha ta jest raczej sprawą indywidualną, ogólnie rzecz biorąc rasa jest uważana za bardzo towarzyską i ciekawską, a nie nieufną.

66%

Niezależny

American Wirehair lubi, gdy opiekun poświęca mu czas, ale też potrafi sam się sobą zająć.

Zachowanie

33%

Gadatliwość

Ogólnie rzecz biorąc, rasa ta nie jest szczególnie gadatliwa, choć zdarzają się osobniki bardziej rozmowne niż inne.

66%

Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

Kot amerykański szorstkowłosy musi zaspokoić potrzebę polowania, ale też zwyczajnego ruchu, aby zapobiec nadwadze.

66%

Skłonność do ucieczek

Ponieważ to przede wszystkim koty lubiące życie na powietrzu, ciekawość może je skłonić do szwendania po okolicy. Niemniej jednak niejeden mruczek wybierze zacisze swojego domu.

66%

Łakomczuch

Zaleca się karmienie z interaktywnej miski, ponieważ nasz szorstkowłosy mruczek może wykazywać skłonność do obżarstwa.

Resztę treści znajdziesz pod reklamą

Ładowanie reklam ...

Niestety...
W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Kot amerykański szorstkowłosy ...

Zwierzęta do adopcji

Niestety... W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Kot amerykański szorstkowłosy ...

Czy rasa Kot amerykański szorstkowłosy jest dla Ciebie?

Zrób test!

Współżycie z innymi

100%

Kot amerykański szorstkowłosy i koty

Ponieważ jest towarzyski, mieszkanie pod jednym dachem z innym kotem nie stanowi dla niego problemu.

100%

Kot amerykański szorstkowłosy i psy

Z łatwością zaprzyjaźni się z psem mieszkającym w domu, pod warunkiem, że zwierzęta zostaną sobie odpowiednio przedstawione oraz dostaną tyle czasu, ile potrzebują, aby się oswoić.

100%

Kot amerykański szorstkowłosy i dzieci

Kot amerykański szorstkowłosy uwielbia dzieci, choć warto mieć nadzór nad zabawą.

100%

Kot amerykański szorstkowłosy i osoby starsze

O ile kot zostanie wybrany pod kątem charakteru przyszłego opiekuna, American Wirehair może z łatwością pasować do roli towarzysza spokojnej osoby. 

%}

Kot amerykański szorstkowłosy - cena

W zależności od różnych kryteriów, kot American Wirehair w hodowli zagranicznej może kosztować od 800 do 1200 euro. Jednakże mamy do czynienia z rasą wciąż niezwykle rzadką w Europie, co może windować cenę. Miesięczny koszt utrzymania kota wynosi około 150 zł.

Pielęgnacja

Specyficzna sierść oznacza specjalną pielęgnację. Kot amerykański szorstkowłosy powinien być szczotkowany raz w tygodniu, ale trzeba uważać, żeby nie uszkodzić okrywy włosowej. Zaleca się również kąpiel raz w miesiącu, a najlepiej wizytę u doświadczonego kociego fryzjera, co pozwala usunąć martwy włos, który ze względu na haczykowate zakończenie, może drażnić skórę kota. W kąpieli zmywa się nadmiar tłustych wydzielin skóry, które czasami gromadzą się w sierści. Koty tej rasy wytwarzają dużo woskowiny, warto więc raz w tygodniu wyczyścić im uszy suchą szmatką, a raz na miesiąc płynem do czyszczenia uszu lub tak, jak zaleci lekarz weterynarii.

Linienie

Kot amerykański szorstkowłosy gubi niewiele sierści, za wyjątkiem okresu linienia podczas zmian pór roku.

Żywienie

Jak każdy kot, amerykański szorstkowłosy również potrzebuje zrównoważonej diety dobrej jakości, która zapewni mu zdrowie i odpowiednią wagę. W przypadku tej rasy należy również pamiętać o codziennej porcji ruchu.

Zdrowie

Długość życia

Kot tej rasy średnio żyje od 14 do 18 lat.

Odporność/wytrzymałość

Kot amerykański szorstkowłosy stosunkowo dobrze radzi sobie zarówno w zimnym, jak i ciepłym klimacie, choć nie tak dobrze, jak jego amerykański krótkowłosy kuzyn.

Skłonność do tycia

Może mieć skłonność do nadwagi, szczególnie po zabiegu streylizacji, dlatego trzeba uważnie pilnować diety i codziennej porcji ruchu.

Częste choroby

Podobnie jak inne domowe koty, może chorować na wszystkie typowe kocie choroby. Warto go szczepić i odrobaczać, oraz obserwować pod kątem zewnętrzych pasożytów, szczególnie jeśli lubi włóczęgi poza domem.

Kardiomiopatia przerostowa, czyli przerost mięśnia sercowego, to choroba, która może dotknąć każdego kota bez względu na rodowód, lecz kota amerykańskiego szorstkowłosego dotyka trochę częściej niż inne rasy.

Rozmnażanie

Kota amerykańskiego szorstkowłosego można krzyżować z osobnikami tej samej rasy lub z kotem amerykańskim krótkowłosym.

 

Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
Dodaj komentarz