Kot amerykański szorstkowłosy

Inne nazwy: American Wirehair

Kot amerykański szorstkowłosy
Kot amerykański szorstkowłosy
Kot amerykański szorstkowłosy

Niektóre spontaniczne mutacje genetyczne dają na tyle ciekawe efekty, że hodowcy podejmują decyzję o stworzeniu całkiem nowej rasy. To właśnie miało miejsce w przypadku kota amerykańskiego szorstkowłosego. Ta stosunkowo młoda rasa to po prostu kot amerykański krótkowłosy o zmutowanym genie dominującym, który sprawia, że futro jest sztywne i poskręcane, podobnie jak u psa foksteriera. Ten wciąż mało znany w Europie kot powoli zyskuje na popularności nie tylko ze względu na swój wyjątkowy wygląd, ale również dlatego, że jest bardzo rodzinny i z łatwością się adaptuje, co po angielsku można określić jako „easy-going”.

dna

Podstawowe informacje o kocie amerykańskim szorstkowłosym

  • Długość życia : pomiędzy 14 i 18 lat
  • Charakter : Pieszczoch, Inteligentny
  • Rodzaj szaty : Krótka

Wygląd

Wielkość dorosłego osobnika

Kotka pomiędzy 30 i 35 cm
Kot pomiędzy 30 i 35 cm

Kot amerykański szorstkowłosy może rosnąć nawet do trzeciego lub czwartego roku życia.

Waga

Kotka pomiędzy 3 i 5 kg
Kot pomiędzy 4 i 7 kg

Maść

Czarny, niebieski, rudy, kremowy, biały, srebrzysty, złocisty
Nie dopuszcza się wyłącznie kolorów nawiązujących do motywu typu kolorpoint.

Typy umaszczeń

 Jednolity, tabby/pręgowany, bikolor, trikolor

Rodzaj szaty

Krótka

Kolor oczu

Dowolny, o ile współgra z maścią szaty

Opis

Kot amerykański szorstkowłosy jest bardzo podobny do swojego krótkowłosego kuzyna. Jest średniej budowy ciała typu semi-cobby, a więc raczej masywniejszy niż smukły, z dobrze rozwiniętą klatką piersiową, średnim kośćcem oraz ogólnie proporcjonalną sylwetką, począwszy od czubka nosa aż po koniec ogona. Podobnie jak American Shorthair, ma kanciastą kufę, szeroko rozstawione uszy i to samo delikatne, bystre spojrzenie, które dodatkowo podkreślają okrągłe, szerokorozstawione oczy.

Jego główną charakterystyczną cechą, która dała początek nazwie rasy, jest oczywiście okrywa włosowa. Gęsty płaszcz składa się z trzech warstw - dwóch warstw włosa okrywowego i podszerstka. Wszystkie włosy są karbowane, kędzierzawe, twarde i zakończone haczykiem. Sierść szorstkowłosego kota mogłaby się wydawać szorstka i kłująca, ale w rzeczywistości okazuje się być stosunkowo delikatna w dotyku.

Kot amerykański szorstkowłosy - charakter

Czuły

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

American Wirehair jest wyjątkowo czułym, ale jednocześnie zrównoważonym kotem.

Lubi zabawę

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Ganianie za zabawkami pozwala mu zachować dobrą formę. Jest jeszcze jedna „zabawa”, którą bardzo lubi - uwielbia chować się w domu lub ogrodzie.

Spokojny

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Szorstkowłosy amerykański jest bardzo cierpliwy. Ta cecha łowcy czyni go spokojnym kotem, który jednocześnie interesuje się swoim otoczeniem.

Inteligentny

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Na wzór swych przodków, kot amerykański szorstkowłosy jest zaradny, czujny, ciekawski i inteligentny.

Strachliwy/nieufny wobec obcych

yellow-paw grey-paw grey-paw

Chociaż cecha ta jest raczej sprawą indywidualną, ogólnie rzecz biorąc rasa jest uważana za bardzo towarzyską i ciekawską, a nie nieufną.

Niezależny

yellow-paw yellow-paw grey-paw

American Wirehair lubi, gdy opiekun poświęca mu czas, ale też potrafi sam się sobą zająć.

Zachowanie

Gadatliwość

yellow-paw grey-paw grey-paw

Ogólnie rzecz biorąc, rasa ta nie jest szczególnie gadatliwa, choć zdarzają się osobniki bardziej rozmowne niż inne.

Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Kot amerykański szorstkowłosy musi zaspokoić potrzebę polowania, ale też zwyczajnego ruchu, aby zapobiec nadwadze.

Skłonność do ucieczek

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Ponieważ to przede wszystkim koty lubiące życie na powietrzu, ciekawość może je skłonić do szwendania po okolicy. Niemniej jednak niejeden mruczek wybierze zacisze swojego domu.

Łakomczuch

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Zaleca się karmienie z interaktywnej miski, ponieważ nasz szorstkowłosy mruczek może wykazywać skłonność do obżarstwa.

Współżycie z innymi

Kot amerykański szorstkowłosy i koty

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Ponieważ jest towarzyski, mieszkanie pod jednym dachem z innym kotem nie stanowi dla niego problemu.

Kot amerykański szorstkowłosy i psy

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Z łatwością zaprzyjaźni się z psem mieszkającym w domu, pod warunkiem, że zwierzęta zostaną sobie odpowiednio przedstawione oraz dostaną tyle czasu, ile potrzebują, aby się oswoić.

Kot amerykański szorstkowłosy i dzieci

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Kot amerykański szorstkowłosy uwielbia dzieci, choć warto mieć nadzór nad zabawą.

Kot amerykański szorstkowłosy i osoby starsze

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

O ile kot zostanie wybrany pod kątem charakteru przyszłego opiekuna, American Wirehair może z łatwością pasować do roli towarzysza spokojnej osoby. 

Kot amerykański szorstkowłosy - cena

W zależności od różnych kryteriów, kot American Wirehair w hodowli zagranicznej może kosztować od 800 do 1200 euro. Jednakże mamy do czynienia z rasą wciąż niezwykle rzadką w Europie, co może windować cenę. Miesięczny koszt utrzymania kota wynosi około 150 zł.

Pielęgnacja

Specyficzna sierść oznacza specjalną pielęgnację. Kot amerykański szorstkowłosy powinien być szczotkowany raz w tygodniu, ale trzeba uważać, żeby nie uszkodzić okrywy włosowej. Zaleca się również kąpiel raz w miesiącu, a najlepiej wizytę u doświadczonego kociego fryzjera, co pozwala usunąć martwy włos, który ze względu na haczykowate zakończenie, może drażnić skórę kota. W kąpieli zmywa się nadmiar tłustych wydzielin skóry, które czasami gromadzą się w sierści. Koty tej rasy wytwarzają dużo woskowiny, warto więc raz w tygodniu wyczyścić im uszy suchą szmatką, a raz na miesiąc płynem do czyszczenia uszu lub tak, jak zaleci lekarz weterynarii.

Linienie

Kot amerykański szorstkowłosy gubi niewiele sierści, za wyjątkiem okresu linienia podczas zmian pór roku.

Żywienie

Jak każdy kot, amerykański szorstkowłosy również potrzebuje zrównoważonej diety dobrej jakości, która zapewni mu zdrowie i odpowiednią wagę. W przypadku tej rasy należy również pamiętać o codziennej porcji ruchu.

Zdrowie

Długość życia

Kot tej rasy średnio żyje od 14 do 18 lat.

Odporność/wytrzymałość

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Kot amerykański szorstkowłosy stosunkowo dobrze radzi sobie zarówno w zimnym, jak i ciepłym klimacie, choć nie tak dobrze, jak jego amerykański krótkowłosy kuzyn.

Skłonność do tycia

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Może mieć skłonność do nadwagi, szczególnie po zabiegu streylizacji, dlatego trzeba uważnie pilnować diety i codziennej porcji ruchu.

Częste choroby

Podobnie jak inne domowe koty, może chorować na wszystkie typowe kocie choroby. Warto go szczepić i odrobaczać, oraz obserwować pod kątem zewnętrzych pasożytów, szczególnie jeśli lubi włóczęgi poza domem.

Kardiomiopatia przerostowa, czyli przerost mięśnia sercowego, to choroba, która może dotknąć każdego kota bez względu na rodowód, lecz kota amerykańskiego szorstkowłosego dotyka trochę częściej niż inne rasy.

Rozmnażanie

Kota amerykańskiego szorstkowłosego można krzyżować z osobnikami tej samej rasy lub z kotem amerykańskim krótkowłosym.

 

Ciekawostki

Ponieważ American Wirehair po przodkach odziedziczył gen łowcy, mieszkanie pod jednym dachem z małymi zwierzętami wpisującymi się w definicję kociej zdobyczy, takimi jak ptaki, myszy itp., może być dla tych zwierzątek dość trudne… a dla kociego podniebienia niezwykle atrakcyjne!

Pochodzenie i historia

Pierwszy przypadek kota amerykańskiego szorstkowłosego odnotowano w 1966 roku w amerykańskim stanie Nowy Jork. Rodzicami malca była para kotów amerykańskich krótkowłosych, ale rudy kociak z niemalże kłującą karbowaną sierścią wyraźnie odstawał od reszty miotu. Jego właścicielka zwróciła się do hodowczyni Joan O’Shea, która przygarnęła małego rudzielca o imieniu Adam i postanowiła zbadać tę dziwną mutację. Po otrzymaniu wyników badań wskazujących, że gen dominujący całkowicie różni się od genetyki kotów grupy reks, rozpoczęła skrupulatną pracę nad opracowaniem programu hodowlanego. Ze względu na to, że kot amerykański szorstkowłosy właściwie jest kotem amerykańskim krótkowłosym, tyle że o innej sierści, kota krótkowłosego szeroko wykorzystywano w hodowli szorstkowłosego kuzyna, aby uniknąć problemu zbyt bliskiego pokrewieństwa. Po dziś dzień rasy różnią się wyłącznie fakturą okrywy włosowej.

Imiona

Kot: Cherry, Remix, Marley

Kotka: Marylin, Tosia, Karla

Sprawdź nasz katalog imion dla kotów