Sokoke
Inne nazwy: Kot leśny sokoke, Sokoke, African Shorthair

Kot sokoke, inaczej zwany afrykańskim kotem krótkowłosym, swoją nazwę zawdzięcza kenijskiemu lasowi Sokoke, z którego pochodzi. African Shorthair w środowisku naturalnym mieszka w koronach drzew i jest bardzo rzadką rasą, co stanowi kolejną egzotyczną cechę, poza dzikim wyglądem i smukłą, marmurkową sylwetką. Żwawy, szybki, mistrz wspinaczki. Do szczęścia potrzebuje drzew i dużych otwartych przestrzeni.
Podstawowe informacje o kocie sokoke
Pochodzenie i historia
Rasę sokoke pierwsza odkryła kobieta o imieniu Jenny Slater, która w 1978 roku w okolicach rezerwatu leśnego Arabuko-Sokoke na wschodnich wybrzeżach Kenii, natknęła się na miot kociąt na plantacji palm kokosowych. Dwa kociaki przygarnęła i odhodowała, aby następnie w 1984 roku pokazać je swojej znajomej, Glorii Moeldrum, która postanowiła zabrać je do Danii. W 1991 i 1992 roku Gloria sprowadziła kolejne koty tej rasy. Międzynarodowa organizacja felinologiczna FIFE uznała rasę w 1993 roku, a w roku 2003 TICA wciągnęła ją na listę „nowych ras”.
Wygląd
Wysokość w kłębie Sokoke
Kotka : pomiędzy 30 i 35 cm
Kot : pomiędzy 30 i 35 cm
Kot African Shorthair pełne dorosłe rozmiary osiąga w wieku od półtora do dwóch lat.
Waga
Kotka : pomiędzy 3 i 4 kg
Kot : pomiędzy 4 i 6 kg
Maść
Występuje wyłącznie w maści brązowej. Czarne pręgi zawdzięcza umaszczeniu typu tabby.
Rodzaj szaty
Bardzo krótka
Kolor oczu
bursztynowy, zielony
Opis
Sokoke jest kotem średniej wielkości i o wydłużonej sylwetce. Natura obdarzyła go długimi, mocnymi kończynami. Tylne łapy są dłuższe od przednich, dzięki czemu ma mocniejsze odbicie. Dobrze umięśnione ciało jest zakończone spiczastym ogonem średniej długości. Głowa sokoke jest umiarkowanie klinowata, a oczy szeroko rozstawione, duże i w kształcie migdału. Uszy duże, szerokie, niekiedy zakończone pędzelkami. Głowa wydaje się niewielka w stosunku do ciała, co nadaje mu jeszcze ciekawszą urodę.
Ciekawostki
Choć wygląda na egzotycznego dzikiego kota, testy DNA przeprowadzone w ramach naukowych badań wykazały, że sokoke dzieli pewne wspólne genetyczne cechy z kotami z wyspy Lamu (u wybrzeży Kenii) oraz kenijskiego wybrzeża, które nie należą do dzikiego gatunku.
Kot sokoke jest rzadką rasą, która rozwinęła się w sposób naturalny, bez ingerencji człowieka.
Koty rasy sokoke nie boją się wody, a nawet lubią pływać!
Charakter
Zachowanie
Nie wiesz którą rasę kota wybrać? Wamiz pomoże Ci wybrać rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia
Współżycie z innymi
Cena
Cena kocięcia sokoke w zagranicznej hodowli waha się od 1500 do 1800 euro i zależy od pochodzenia, hodowli, wieku w chwili zakupu, a nawet płci mruczka. Miesięczny kosz utrzymania to około 120 zł, co wystarczy do zaspokojenia potrzeb kota, takich jak dobrej jakości karma, dzięki której będzie zdrowy.
Pielęgnacja
Ponieważ ma króciutkie futro bez podszerstka, wymaga niewielkiej pielęgnacji. W zupełności wystarczy raz w tygodniu czesać i polerować sierść rękawicą do czesania.
Linienie
Gubi sierść w minimalnym stopniu, szczególnie jeśli regularnie raz w tygodniu jest czesany.
Żywienie
Kot sokoke powinien dostawać karmę dobrej jakości i dostosowaną do jego energetycznych potrzeb.
Zdrowie
Długość życia
Średnia długość życia kota sokoke wynosi od 12 do 14 lat, ale zdarzają się osobniki osiągające 20. rok życia.
Odporność/wytrzymałość
To dość odporny kot i choć ma gęste futro, z powodu braku podszerstka niezbyt dobrze znosi niskie temperatury.
Skłonność do tycia
Ma olbrzymi apetyt, więc trzeba pilnować, żeby się dużo ruszał, bowiem w przeciwnym wypadku grozi mu nadwaga.
Częste choroby
Ponieważ rasa jest stosunkowo nowa i rzadka, na razie nie wiadomo, które choroby są dla niego typowe. Tak czy inaczej, mogą mu doskwierać te same problemy, co innym kotom domowym, na przykład schorzenia jamy ustnej i przyzębia.
Rozmnażanie
Dopuszcza się kojarzenie wyłącznie w ramach tej samej rasy.