Kot cejloński

Inne nazwy: Ceylan, Ceylon

Kot cejloński
Kot cejloński

Jak wskazuje nazwa rasy, kot cejloński pochodzi z wyspy Cejlon, czyli dzisiejszej Sri-Lanki. Do Europy, a dokładnie Mediolanu, trafił dopiero w 1984 roku. Jest niezwykle rzadką rasą. We Włoszech i Francji występuje jedynie kilka osobników. Międzynarodowa organizacja felinologiczna FIFe zarejestrowała rasę dopiero w 1993 r. To bardzo żywy kot, którego największym dziwactwem jest upodobanie do miąższu kokosa, co chyba najlepiej dowodzi pochodzenia z krajów tropikalnych!

Podstawowe informacje o kocie cejlońskim

Długość życia :

9

21

14

16

Charakter :

Lubiący zabawę

Rodzaj szaty :

Bezwłosy Krótka Długa

Pochodzenie i historia

W 1984 roku dyrektor ogrodu zoologicznego w Kolombo wyraził zgodę, aby lekarz weterynarii Paolo Pellegatta zabrał ze sobą do Mediolanu sześć kociąt cejlońskich. W ten sposób został zapoczątkowany program hodowlany tej rasy. Kot cejloński wciąż pozostaje praktycznie nieznany i niezwykle rzadko spotykany.

Wygląd

Wysokość w kłębie Kot cejloński

Kotka : pomiędzy 25 i 30 cm

Kot : pomiędzy 30 i 35 cm

Dojrzałość fizyczną osiąga około pierwszego roku życia.

Waga

Kotka : pomiędzy 3 i 5 kg

Kot : pomiędzy 4 i 6 kg

Maść

Rodzaj szaty

Kolor oczu

Zielone
Żółty/złoty

Opis

Kot cejloński jest średniej wielkości i ma budowę typu semi-cobby. Przednie kończyny ma nieznacznie krótsze od tylnich, te natomiast są ustawione pod dość rozwartym kątem, co jest jedną z charakterystycznych cech rasy. Cejlończyk to kot o delikatnym kośćcu i mocnej muskulaturze. Jego głowa wydaje się niewielka w stosunku do ciała; jest okrągła i o krótkim pyszczku bez wyraźnego stopu. Uszy kota cejlońskiego mogą być średnie do dużych i na końcach zaokrąglone. Ma duże oczy. 

To jednocześnie aktywny i spokojny kot. Jest zwinny i pełen energii, co w naturalnym środowisku czyni go dobrym myśliwym. Potrafi być czuły w stosunku do opiekunów i domaga się ich obecności. Jest towarzyskim kotem, który łatwo dostosowuje się do życia w czterech ścianach. Mogą jednak występować indywidualne różnice w temperamencie.
 

Ciekawostki

Jeśli chcemy mieć w kocie cejlońskim przyjaciela na całe życie, wystarczy od czasu do czasu dać mu do jedzenia miąższ kokosa; ma do niego słabość!

Charakter

 • 66%

  Czuły

  Kot cejloński jest towarzyski i koleżeński w stosunku do ludzi, więc można określić go jako względnego pieszczocha. Ale to jemu najlepiej zostawić inicjatywę.

 • 100%

  Lubi zabawę

  Zabawowy charakter cejlończyka jest jedną z charakterystycznych cech rasy. Dlatego opiekun powinien codziennie znaleźć chwilę na wspólne zabawy.

 • 66%

  Spokojny

  Choć bywa bardzo aktywny, ten pochodzący ze Sri-Lanki kot potrzebuje też czasu na regenerację sił. Wtedy szuka spokoju i należy uszanować jego chwilami niezależny charakter. 

 • 66%

  Inteligentny

  Cejlończyk potrafi zaspokajać swoje potrzeby, ale obecność i dostępność opiekuna są dla niego równie ważne jak chodzenie własnymi drogami.

 • 33%

  Strachliwy/nieufny wobec obcych

  Jest niezwykle towarzyski. Oczywiście mogą występować indywidualne różnice charakteru.

 • 66%

  Niezależny

  W sensie chodzenia własnymi ścieżkami i wykształcenia swoich nawyków, cejlończyk jest kotem samodzielnym. Niemniej jednak uwielbia być w centrum zainteresowania i ceni obecność człowieka. Nie lubi długo zostawać sam, dlatego pasuje do opiekuna, który pracuje w domu lub nie ma stałego zatrudnienia.

  Zachowanie

  • 66%

   Gadatliwość

   Aby dostać to, czego chce, cejlończyk potrafi być bardzo gadatliwy!

  • 100%

   Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

   Ponieważ ma swawolną naturę, jest bardzo aktywnym kotem. Gdy nie wychodzi z domu, należy mu zapewnić drzewo-drapak oraz organizować codzienne zabawy.

   Ze względu na wyspiarskie pochodzenie, kot cejloński jest również wybornym myśliwym. Jako że nie zawsze był kotem udomowionym, musiał wyżywić się sam polując na niewielkie gryzonie
    

  • 66%

   Skłonność do ucieczek

   Kot cejloński ma wrodzone upodobanie do tropienia zwierzyny, dlatego może oddalać się od domu. Jeśli jest możliwość udostępnienia mu swobodnego wyjścia na dwór, najlepiej wydzielić zabezpieczoną przestrzeń w ogrodzie, szczególnie gdy mieszkamy w pobliżu ruchliwych dróg.

  • 33%

   Łakomczuch

   Nie jest bardzo żarłoczny, ale to nie znaczy, że nie może być na zbilansowanej diecie.

   Nie wiesz którą rasę kota wybrać? Wamiz pomoże Ci wybrać rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia

   Współżycie z innymi

   • 100%

    Kot cejloński i koty

    Ten towarzyski z natury mruczek z łatwością akceptuje obecność innych kotów, o ile każde ze zwierząt ma zapewnioną własną przestrzeń.

   • 100%

    Kot cejloński i psy

    Ponieważ z natury jest bardzo towarzyski, z łatwością dostosowuje się do otoczenia, w tym do ewentualnej obecności psów. Niemniej jednak mogą się zdarzyć wyjątki od reguły.

   • 66%

    Kot cejloński i dzieci

    Wrodzona towarzyskość cejlończyka sprawia, że kot tej rasy potrafi bawić się razem z dziećmi o ile te traktują go z szacunkiem. Oczywiście zdarzają się wyjątki od reguły.

   • 100%

    Kot cejloński i osoby starsze

    Kot cejloński przede wszystkim bardzo doceni dostępność opiekuna w pewnym wieku, pod warunkiem że ten będzie się z nim bawił!

    %}

    Cena

    Średnia cena zakupu kociaka w zagranicznej hodowli to 1400 euro. Niemniej jednak rozpiętość cen jest znaczna, od 1000 do 2500 euro (ze względu na rzadkość rasy) w zależności od wieku i płci. 

    Miesięczny koszt utrzymania cejlończyka to około 150 zł, co pozwoli zapewnić mu dobrej jakości karmę i wszystko co niezbędne, aby był zdrowy.

    Pielęgnacja

    Pielęgnacja kota cejlońskiego jest bardzo łatwa, ponieważ jego krótka sierść nie wymaga codziennego szczotkowania. 

    Linienie

    Ponieważ ma krótkie futerko i minimalną ilość podszerstka, prawie zupełnie nie gubi sierści!

    Żywienie

    Najlepiej będzie mu służyć zrównoważona dieta, którą przy okazji może wzbogacać o schwytaną zdobycz. Na Sri-Lance, z której pochodzi, cejlończyk jest udomowiony w niewielkim stopniu, co oznacza, że pod względem pożywienia jest całkiem niezależny i je wyłącznie to, co uda mu się upolować. Dlatego domowa dieta powinna być bardzo bogata w białko.

    Zdrowie

    Długość życia

    Kot cejloński żyje średnio od 14 do 16 lat.

    Odporność/wytrzymałość

    Ze względu na pochodzenie, cejlończyk jest lepiej przystosowany do upałów niż do zimna.

    Skłonność do tycia

    Bardzo aktywna natura kota cejlońskiego sprawia, że spala on niezwykle dużo energii. Dlatego nie ma skłonności do nadwagi.

    Częste choroby

    Kot cejloński jest z natury odporny, nie odnotowano więc żadnych chorób charakterystycznych dla rasy. Jednakże mogą mu doskwierać dolegliwości typowe dla kotów domowych. Jeśli wychodzi na dwór, warto go zaszczepić przeciw chorobom zakaźnym takim jak koci katar, leukoza, wścieklizna (w krajach, gdzie choroba występuje) i tyfus. Jest też dość delikatny pod względem chorób jamy ustnej i przyzębia (zapalenie dziąseł i kamień nazębny). Zaleca się opiekę stomatologiczną.

    Rozmnażanie

    Nie dopuszcza się krzyżowania z żadną inną rasą.

    Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
    Dodaj komentarz