Kot kalifornijski reks

Inne nazwy: Californian Rex

Kot kalifornijski reks

Smukłe koty o długiej, falowanej sierści naprawdę istnieją! Oto półdługowłosa odmiana reksa kornwalijskiego. Reks kalifornijski to przykuwający uwagę i wyjątkowy kot, który intryguje swą niepowtarzalnością i rzadkością. Ma niezwykle miękkie futerko o bardzo wielu maściach, ale najbardziej ujmuje delikatnymi loczkami, które przywodzą na myśl fryzury z okresu szalonych lat dwudziestych.

Podstawowe informacje o kalifornijskim reksie

Długość życia :

7

20

12

15

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę Inteligentny

Rodzaj szaty :

Bezwłosy Krótka Długa

Pochodzenie i historia

Rasa reks kalifornijski pojawiła się w latach sześćdziesiątych w USA jako długowłosy odpowiednik reksa kornwalijskiego. Wiele stowarzyszeń felinologicznych nie uznaje go za oddzielną rasę, a jedynie za odmianę. Po dziś dzień kot reks kalifornijski pozostaje rasą niezwykle rzadką i mało znaną.

Wygląd

Wysokość w kłębie Kot kalifornijski reks

Kotka : Około 30 cm

Kot : Około 30 cm

Californian Rex osiąga dorosłe rozmiary w wieku około roku.

Waga

Kotka : pomiędzy 3 i 5 kg

Kot : pomiędzy 3 i 5 kg

Maść

Rodzaj szaty

Kolor oczu

Niebieskie
Zielone
Żółty/złoty
Różnooki

Opis

Podobnie jak jego kornwalijski kuzyn, reks kalifornijski jest szczupły i wydłużony, choć półdługi włos sprawia, że kot wygląda na masywniejszego i okrąglejszego. Ze względu na brak włosów ościstych, jego szata jest wyjątkowo jedwabista i przyjemna w dotyku. Urzekające i niepowtarzalne futro występuje w dowolności kolorów i typów umaszczeń. Kalifornijczyk o wygiętym grzbiecie jest pod każdym względem wydłużony - ma długi ogon, łapy, uszy i nos. Nawet wąsy ma długie, co akurat różni go od kornwalijczyka, którego natura zazwyczaj obdarza wibrysami w wersji skróconej. 

Ciekawostki

Podobnie jak u reksa kornwalijskiego, futro Californian Reksa zaczyna się karbować, gdy kot ma około pół roku. 

Kalifornijski reks - charakter

 • 100%

  Czuły

  Uwielbia pieszczoty i często szuka kontaktu z człowiekiem, aby się do niego przytulić i ogrzać. Rzeczywiście, pomimo półdługiej sierści, bardzo ceni ciepło kontaktu z człowiekiem. 

 • 100%

  Lubi zabawę

  Smukła budowa ciała sprawia, że jest wyśmienitym biegaczem. Codzienne chwile wspólnej zabawy pozwalają mu utrzymać dobrą formę.

 • 66%

  Spokojny

  Gdy już zaspokoi potrzebę ruchu, wie jak się wyciszyć. Warto mu urządzić wysoko położony punkt obserwacyjny, skąd będzie się przyglądać otoczeniu. 

 • 100%

  Inteligentny

  Ten ciekawski i pomysłowy kot zachwyca inteligencją. Nauka sztuczek takich jak podawanie łapki lub aportowanie zabawki, to świetny sposób na stymulowanie go intelektualnie oraz budowanie dobrej relacji.

 • 66%

  Strachliwy/nieufny wobec obcych

  Nawet w ramach jednej rasy mogą występować osobnicze różnice wynikające z przyczyn genetycznych lub przeszłych doświadczeń zwierzaka. Niemniej jednak pozwolenie kotu na poznawanie nowości we własnym tempie i bez narzucania nieporządanych kontaktów, to najlepszy sposób na minimalizację stresu.

 • 33%

  Niezależny

  Wiele kotów tej rasy ma mocno rozwinięte cechy społeczne i szuka towarzystwa ludzi lub innych zwierząt domowych. Jednak każdy kot jest inny i w dużej mierze wszystko zależy od przeszłych doświadczeń zwierzęcia.

  Zachowanie

  • 66%

   Gadatliwość

   Reks kalifornijski może się okazać bardzo gadatliwy, szczególnie jeśli zaczniemy odpowiadać, kiedy do nas miauczy.

  • 66%

   Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

   Ma umiarkowaną potrzebę ruchu i wystarcza mu regularna zabawa, samodzielna lub z opiekunem. Trzeba pamiętać o częstej wymianie zabawek, ponieważ kalifornijski reks szybko się nudzi. 

  • 33%

   Skłonność do ucieczek

   Californian Rex jest mniej odporny na zmiany temperatury, niż inne rasy, dlatego próba ucieczki od ciepła domowego ogniska byłaby w jego przypadku conajmniej dziwna.

  • 33%

   Łakomczuch

   Podawanie jedzenia w interaktywnej misce pozwala zaspokoić kocią potrzebę stymulacji i zapanować nad apetytem.

   Nie wiesz którą rasę kota wybrać? Wamiz pomoże Ci wybrać rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia

   Współżycie z innymi

   • 100%

    Kot kalifornijski reks i koty

    Z reguły reksy kalifornijskie dobrze dogadują się z kocimi współlokatorami. Aby mruczki żyły w zgodzie, wzajemne poznanie powinno przebiegać stopniowo, a dom musi być odpowiednio przygotowany i zapewniać kotom wiele kryjówek.  

   • 100%

    Kot kalifornijski reks i psy

    Pies z kotem mogą się nauczyć wspólnej zabawy, pod warunkiem, że zapoznanie zwierząt przebiega stopniowo, a opiekun jest cierpliwy i wyrozumiały. Zaaranżowanie wysoko położonych miejsc do wskakiwania zapewni kotu schronienie przed niepożądanym kontaktem z psem.

   • 100%

    Kot kalifornijski reks i dzieci

    Czuwanie nad zabawą dzieci z kotem to świetny sposób zarówno na nauczenie malców, jak z szacunkiem traktować zwierzę, jak i dopilnowanie dobrych relacji wszystkich uczestników zabawy. Dziecko, które potrafi czytać kocią mowę ciała, bez wątpienia znajdzie w reksie kalifornijskim wspaniałego towarzysza igraszek. 

   • 100%

    Kot kalifornijski reks i osoby starsze

    Naturalnie każdy, kto adoptuje kota, musi być w stanie zaspokoić różne potrzeby zwierzęcia, za które bierze odpowiedzialność. Jeśli ten warunek jest spełniony, Californian Rex może bardzo dobrze pasować do osoby prowadzącej raczej spokojny tryb życia. 

    %}

    Kalifornijski reks - cena

    Ze względu na bardzo małą popularność rasy, nie mamy informacji o cenie kocięcia. Miesięczny koszt utrzymania reksa kalifornijskiego to około 150 zł, co wystarczy, aby zaspokoić wszystkie potrzeby kota, takie jak dobrej jakości karma oraz podstawowa opieka zdrowotna. 

    Pielęgnacja

    Pielęgnacja reksa kalifornijskiego jest prosta i zasadniczo sprowadza się do szczotkowania raz w tygodniu. Dodatkowo zaleca się regularne czyszczenie uszu i oczu, aby zapobiec gromadzeniu się wydzielin.

    Linienie

    Pomimo półdługiego włosa, reks kalifornijski, podobnie jak jego kornwalijski kuzyn, gubi niewiele sierści. Poza tym, brak włosów ościstych i faktura włosa okrywowego nadają szacie charakterystyczny wygląd i miękkość.

    Żywienie

    Konieczne jest podawanie karmy dobrej jakości i dostosowanej do poziomu aktywności fizycznej, wieku oraz stanu zdrowia kota. Lekarz weterynarii może pomóc określić jego potrzeby żywieniowe tak, aby zwierzątko było zdrowe. 

    Zdrowie

    Długość życia

    Kot kalifornijski reks żyje średnio od 12 do 15 lat.

    Odporność/wytrzymałość

    Choć ma półdługą szatę, jej ogólne właściwości nie spełniają kryterium ochrony przed zimnem. Dlatego należy pamiętać, aby kot miał zawsze ciepło. 

    Skłonność do tycia

    Podobnie jak inne koty z grupy reksów, Californian Rex nie ma szczególnych skłonności do nadwagi. Niemniej jednak aby nie przytył, musi mieć na co dzień zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu.

    Częste choroby

    Californian Rex może cierpieć na takie same dolegliwości, jak wszystkie inne domowe koty, na przykład choroby jamy ustnej i przyzębia. Oprócz tego trzeba zwrócić uwagę na występowanie następujących schorzeń:

    • Stopniowy zanik siatkówki to choroba, która stopniowo może doprowadzić do ślepoty. Istnieje przesiewowe badanie genetyczne.
    • Kardiomiopatia przerostowa to choroba występująca u wielu ras, ale też u kotów bez rodowodu. Może doprowadzić do niewydolności serca. Raz w roku trzeba przeprowadzać przesiewowe badanie echokardiografem. Leczenie farmakologiczne pomoże złagodzić objawy.

    Rozmnażanie

    Rexa kalifornijskiego można krzyżować w ramach rasy oraz z reksem kornwalijskim. 
    Przeciętny miot liczy troje kociąt.

    Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
    Dodaj komentarz