Tiffanie

Inne nazwy: kot azjatycki długowłosy

Tiffanie
Tiffanie

Tiffanie jest dosyć rzadko spotykaną rasą pochodzącą z Wielkiej Brytanii. To długowłosa odmiana kota burmskiego w typie europejskim. Tiffanie ma półdługą szatę i elegancką sylwetkę. Łączy cechy spokojnego i statecznego persa ze zwinnością kota burmskiego.

Najważniejsze informacje o Tiffanie

Długość życia :

7

20

12

15

Charakter :

Pieszczoch

Rodzaj szaty :

Bezwłosy Krótka Długa

Resztę treści znajdziesz pod reklamą

Ładowanie reklam ...

Pochodzenie i historia

W 1981 roku, w Wielkiej Brytanii, para kotów baronowej Mirandy von Kirchberg – burmska kotka typu europejskiego i szynszylowy pers – doczekały się potomstwa. Kociaki odziedziczyły po mamie burmskie pyszczki, zaś po ojcu srebrzystą szynszylową szatę, co zainspirowało baronową do wykreowania rasy burmilla. Następnie opracowano program hodowlany, a inni angielscy hodowcy wprowadzili kocięta o nowych, niesrebrzystych umaszczeniach (czekoladowe, niebieskie, tabby itp.), oraz długowłose. Tak powstały nowe rasy – azjatycka (koty krótkowłose) oraz tiffanie (koty z długim włosem).

Wygląd

Wysokość w kłębie Tiffanie

Kotka : pomiędzy 26 i 30 cm

Kot : pomiędzy 28 i 35 cm

Ten azjatycki długowłosy kot osiąga dojrzałość w wieku od 9 do 12 miesięcy.

Waga

Kotka : pomiędzy 6 i 8 kg

Kot : pomiędzy 6 i 12 kg

Kot tiffanie jest dość ciężki w stosunku do swoich rozmiarów.

Maść

Rodzaj szaty

Kolor oczu

Zielone
Żółty/złoty

Opis

Tiffanie to kot średniej wielkości, dość ciężkiej budowy i o mocnym kośćcu. Ma stosunkowo gęsty, szeroki u nasady ogon. Jego kończyny są smukłe, tylne dłuższe niż przednie. Okrywa włosowa płasko przylega do ciała i jest dłuższa na kołnierzu, brzuchu, portkach i ogonie. Średniej wielkości głowa ma kształt krótkiego klina. Kot tiffanie ma mocno uwydatnione kości policzkowe i szeroko zakończoną, zaokrągloną kufę oraz duże i szeroko rozstawione oczy. Uszy u tej rasy są średniej wielkości, szerokie u podstawy, a na końcach zaokrąglone.

Ciekawostki

Rasy tiffanie nie należy mylić z inną rasą o nazwie kot chantilly, która wciąż znajduje się w fazie eksperymentalnej. Rasa ta w latach osiemdziesiątych nosiła nazwę tiffany, by w późniejszej dekadzie przemianować się na „chantilly-tiffany”.

Tiffanie - charakter

 • 100%

  Czuły

  Kot tiffanie jest miły, czuły i bardzo lubi pieszczoty.

 • 66%

  Lubi zabawę

  Może nie jest wielbicielem intensywnej zabawy, ale w ramach rozładowania energii z chęcią pohasa raz czy dwa razy dziennie.

 • 66%

  Spokojny

  Kot tiffanie odziedziczył po perskim przodku swój stoicki spokój.

 • 66%

  Inteligentny

  Ciekawski i przeciętnie aktywny. Od czasu do czasu poszukuje nowych bodźców, które stymulują go do działania.

 • 66%

  Strachliwy/nieufny wobec obcych

  Słynie z tego, że jest niezwykle towarzyski. Bardzo szybko akceptuje nowe osoby, o ile zapoznanie przebiegło w delikatny sposób.

 • 66%

  Niezależny

  Kot tiffanie bardzo lubi obecność swoich opiekunów, ale samotność też nie stanowi dla niego problemu – o ile po powrocie do domu opiekun poświęci mu wystarczająco dużo uwagi.

  Zachowanie

  • 66%

   Gadatliwość

   Podobnie jak jego kuzyn kot burmski, tiffanie śmiało otwiera pyszczek, żeby zwrócić na siebie uwagę opiekuna dźwięcznym miauczeniem.

  • 66%

   Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

   Jeśli chodzi o potrzebę fizycznego rozładowania energii, tiffanie nie odbiega od przeciętnej. Dwie interaktywne sesje zabaw dziennie utrzymają go w dobrej kondycji.

  • 66%

   Skłonność do ucieczek

   Kot tej rasy bardzo szybko adaptuje się do życia w mieszkaniu lub domu, ale może ulec pokusie sprawdzenia, co dzieje się poza domem.

  • 66%

   Łakomczuch

   Ten półdługowłosy kot zajada smutki. Brak uwagi i bodźców kompensuje niepohamowanym apetytem.

   Resztę treści znajdziesz pod reklamą

   Ładowanie reklam ...

   Czy rasa Tiffanie jest dla Ciebie?

   Zrób test!

   Współżycie z innymi

   • 66%

    Tiffanie i koty

    Jeśli zapoznanie zostało przeprowadzone tak jak należy (socjalizacja z izolacją), kot tiffany bez problemu może zamieszkać z innymi kotami.

   • 100%

    Tiffanie i psy

    O ile od małego był socjalizowany z psami, kot tiffanie może się z psem bardzo zaprzyjaźnić, a nawet dzielić z nim chwile beztroskiej zabawy… kiedy ma na to ochotę. Trzeba mu jednak zapewnić wysoko położone miejsca, które będą pełniły funkcję schronienia, gdy kot zechce odpocząć od psiego towarzystwa.

   • 66%

    Tiffanie i dzieci

    Chętnie wejdzie w interakcje z dziećmi, jeśli będą szanować jego potrzeby chwil samotności i spokoju.

   • 66%

    Tiffanie i osoby starsze

    Cichy, a zarazem lubiący zabawę kot rasy tiffanie może polubić towarzystwo spokojnej osoby starszej, o ile w przerwie między pieszczotami będzie mu w stanie zapewnić stymulujące zajęcia.

    %}

    Tiffanie - cena

    Cena kociaka rasy tiffanie waha się od 3200 do 4800 zł i często zależy od renomy hodowli, tytułów zdobytych przez rodziców, wieku a nawet płci kotka. Niestety w Polsce nie ma jeszcze hodowli kotów tej rasy. Miesięczny koszt utrzymania kota tej rasy to około 120-150 zł zł, co wystarczy na zapewnienie mu dobrej jakości karmy oraz wszystkiego, co niezbędne, aby zwierzak był zdrowy.

    Pielęgnacja

    Mimo, że tiffanie jest kotem o półdługiej sierści, wystarczy szczotkować go raz na tydzień, ponieważ ma bardzo mało wełnistego podszerstka.

    Linienie

    Generalnie tiffanie gubi niewiele sierści, z wyjątkiem okresu linienia, kiedy wypadanie włosa staje się nieco bardziej intensywne.

    Żywienie

    Należy zapewnić wysokiej jakości dietę, która zaspokoi zapotrzebowanie energetyczne kota w danym wieku.

    Zdrowie

    Długość życia

    Średnia długość życia kota tiffanie wynosi od 12 do 15 lat. Nierzadko spotyka się osobniki dożywające wieku 17 lat.

    Odporność/wytrzymałość

    Ze względu na niewielką ilość podszerstka, kot tej rasy znosi umiarkowane temperatury lepiej niż zimno.

    Skłonność do tycia

    Pod półdługą sierścią tiffanie często kryje się… nadwaga. Dlatego ważne jest, aby kontrolować spożycie kalorii i poziom aktywności kota.

    Częste choroby

    Rasa tiffanie jest stosunkowo odporna, choć może mieć predyspozycje do wielotorbielowatości nerek, odziedziczone po perskich przodkach. Jest to choroba nerek, która powoduje powstawanie cyst wypełnionych cieczą, co prowadzi do nieodwracalnej niewydolności tych organów. Koty tej rasy mogą również niedomagać z powodu innych typowych kocich schorzeń, na przykład chorób jamy ustnej.

    Rozmnażanie

    Oprócz kojarzenia w ramach tej samej rasy, dopuszcza się krzyżowanie z osobnikami ras azjatyckiej, burmilla oraz burmskiej typu europejskiego.

    Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
    Dodaj komentarz