Highland Straight i Highland Fold
Inne nazwy:

Rasy Scottish i Highland obie wywodzą się ze Szkocji. Highland jest krzyżówką kota brytyjskiego z perskim i występuje w odmianach zwisłouchej („fold”) oraz prostouchej („straight”). Podczas wystaw występują w odrębnych kategoriach. Highland jest kotem średniej wielkości i o krępej budowie ciała. Łatwo dogaduje się zarówno z ludźmi, jak i zwierzętami. Cieszy się dobrym zdrowiem.
Podstawowe informacje o Highland Straight i Highland Fold
Pochodzenie i historia
Historia rasy sięga pewnej szkockiej farmy, gdzie w 1961 roku przyszła na świat koteczka Susie o klapniętych do przodu uszkach. Gdy Susie powiła małe, Państwo William i Mary Ross odkupili jedną kotkę z miotu. Nazwali ją Snook i zdecydowali, że będą ją reprodukować w celu utrwalenia cechy klapniętych uszu, za którą odpowiedzialny jest gen dominujący. W związku z tym, że gen „fold” odpowiada również za liczne dziedziczne choroby, rozmnażanie jest ściśle kontrolowane, aby zwierzęta przeznaczone do dalszej hodowli były zdrowe, a jednocześnie zachowały „złamane” uszy.
Wygląd
Wysokość w kłębie Highland Straight i Highland Fold
Kotka : pomiędzy 30 i 35 cm
Kot : pomiędzy 30 i 35 cm
Pełne rozmiary osiąga w wieku około roku.
Waga
Kotka : pomiędzy 3 i 5 kg
Kot : pomiędzy 4 i 6 kg
Maść
Dopuszcza się wszystkie umaszczenia: czarny / seal, niebieski / łupkowy, czekoladowy, liliowy, cynamonowy, płowy, rudy, biały
Rodzaj szaty
Półdługa, gęsta i jedwabista
Kolor oczu
Dopuszcza się wszelkie kolory, o ile współgrają z maścią szaty: niebieski / akwamaryna, złoty / żółty, zielony
Opis
Kot highland ma sylwetkę typu semi-cobby czyli jest grubokościsty z dobrze rozwiniętą muskulaturą. Jego szata jest gęsta, jedwabista i tworzy kryzę wokół szyi. Ma okrągłą głowę i wyraźnie zaznaczoną szczękę, co dodatkowo podkreśla krągły kształt czaszki. O ile wzorzec dopuszcza wszelkie maści szaty, kolor oczu musi współgrać z barwą futra.
W przeciwieństwie do odmiany „fold”, która wskutek genetycznej mutacji, ma uszy zgięte ku przodowi, małżowina odmiany „straight” jest całkiem prosta.
Highland jest sympatyczny i z łatwością adaptuje się do różnych stylów życia, pod warunkiem, że opiekun codziennie poświęci mu chwilę na wspólną zabawę.
Ciekawostki
Przez długi czas sądzono, że białe „foldy” mają skłonność do głuchoty, lecz ta przypadłość okazała się być związana z maścią szaty, a nie kształtem uszu. Teoria, jakoby klapnięte uszy były bardziej narażone na pasożyty, również była błędna.
Charakter
Zachowanie
Nie wiesz którą rasę kota wybrać? Wamiz pomoże Ci wybrać rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia
Współżycie z innymi
Cena
Średnia cena kociaka rasy highland z hodowli zagranicznej oscyluje pomiędzy 600 a 1500 euro i zależy od pochodzenia, hodowli, wieku, a nawet płci malca. Miesięczny koszt utrzymania wynosi około 120 zł, co pozwala zapewnić dobrej jakości karmę, dzięki której kot będzie w dobrej formie.
Pielęgnacja
Wystarczy szczotkowanie raz w tygodniu, poza okresem linienia, kiedy warto to robić codziennie.
Linienie
Highland raczej nie gubi sierści, za wyjątkiem okresu wiosennego, gdy zrzuca część podszerstka.
Żywienie
Highland słynie ze spokojnego temperamentu, dlatego warto zwrócić uwagę na wartości odżywcze i ilość podawanej karmy, aby nie miał nadwagi.
Zdrowie
Długość życia
Średnia długość życia highlanda nie odbiega od innych ras i wynosi od 13 do 15 lat, choć zdarzają się duże odstępstwa od reguły, głównie wynikające z trybu życia.
Odporność/wytrzymałość
Dość gęsty podszerstek chroni go przed zimnem i wilgocią lepiej, niż przed ciepłem.
Skłonność do tycia
Aby highland nie utył, najlepiej codziennie zapewnić mu czas zabawy.
Częste choroby
Choć zasadniczo highland cieszy się dobrym zdrowiem, mogą mu doskwierać te same dolegliwości, co wszystkim innym kotom. Jeśli wychodzi na dwór, warto go zaszczepić przeciw kociemu katarowi, leukozie, wściekliźnie i tyfusowi, zgodnie z opinią weterynarza.
Odmianie „straight” nie grożą żadne choroby dziedziczne.
Odmiana zwisłoucha może cierpieć na choroby dziedziczne, ponieważ jest nosicielem genu „fold”. W związku z tym, przede wszystkim trzeba znać rodziców naszego kotka i upewnić się, że pochodzi ze skrzyżowania osobnika „fold” (zwisłouchy) z osobnikiem „straight” (prostouchy). Skrzyżowanie dwóch kotów typu „fold” prowadzi do anomalii genetycznych (a zatem dziedzicznych) innych niż złamanie małżowiny usznej:
- osteochondrodysplazja
- PKD czyli wielotorbielowatość nerek
- HCM czyli kardiomiopatia przerostowa
Osteochondrodysplazja jest typowa dla kotów fold i przejawia się zapaleniami kości i stawów, które prowadzą do usztywnienia dolnej części kręgosłupa i ogona, oraz ciężkiej kulawizny. W związku z tym kojarzenie dwóch foldów jest zabronione.
PKD, czyli wielotorbielowatość nerek, prowadzi do niewydolności tych organów, która może się przejawiać w bardzo różny sposób. Choroba dotyczy różnych ras kotów, takich jak kot brytyjski, czy perski, które uczestniczą w procesie hodowlanym rasy highland. Na tę chorobę nie ma lekarstwa. Dlatego zdecydowanie zaleca się poddanie osobników hodowlanych badaniom genetycznym, aby upewnić się, że nie są nosicielami PKD.
HCM, czyli kardiomiopatia przerostowa, to choroba która dotyka też innych ras kotów, np. brytyjczyka i persa. Polega na stopniowym zgrubieniu tkanki mięśnia sercowego, co prowadzi do problemów z oddychaniem. Koty cierpiące na HCM również nie powinny uczestniczyć w procesie hodowlanym.
Rozmnażanie
Mioty liczą średnio 3 kociąta.
Ze względu na to, że gen „fold” może prowadzić do wyżej wspomnianych, niepożądanych zdrowotnych następstw, krzyżowanie dwóch osobników „fold” jest zabronione, a ponieważ jest to gen dominujący, jedno z rodziców koniecznie musi mieć proste uszy.
Udoskonalanie grupy przeznaczonej do hodowli, poprzez rygorystyczną kontrolę osobników, aby w jak największym stopniu wyeliminować choroby związane z genem „fold”, stanowi główny przedmiot działań hodowców.
W latach 2002 do 2008, francuski związek felinologiczny LOOF zezwalał na krzyżowanie „foldów” wyłącznie z osobnikami rasy British Shorthair. W 2008 roku, za sprawą krzyżówek z osobnikami amerykańskimi, kanadyjskimi i rosyjskimi, powstały nowe linie. Od 2015 roku koty zwisłouche można kojarzyć również z rasą kot amerykański krótkowłosy.
Jedyne dozwolone krzyżówki to: Scottish/Highland Fold ze Scottish/Highland Straight, Scottish/Highland z British (Shorthair/Longhair) oraz Scottish/Highland z American Shorthair (od 2015 roku).