Choroba odkleszczowa u psa?

Fraisy
Fraisy

Witam, mam pytanie, czy pies zarażony chorobą odkleszczową może przejawiać zaburzenia ruchowe, przewracanie się i ogólnie zaburzenia ruchu? Miał kleszcza wyciągniętego kilka dni temu i martwię sie czy to nie są powikłania. Czy może oznaka jakiejśc innej choroby? Dziękuję! 

3 odpowiedzi
KlaudiaD
KlaudiaD

Głównymi objawami choroby odkleszowej, np. Babeszjozy jest osłabienie orgaznimu, wysoka gorączka, krwiomocz, zaburzenia ruchu, w późnym stadnium żółtaczka. Wszelkie niepokojące objawy należy zgłaszać weterynarzowi. Więc jedyna słuszna rada ode mnie to wybierz się do weterynarza z psem. 

Cytuj
Fraisy
Fraisy

Dziękuję bardzo! dziś popołudniu idziemy do weta

Cytuj

Dzień dobry,

niektóre z chorób odkleszczowych u psów faktycznie mogą wywołaywać zaburzenia neurologiczne. Jednak nie martwiłabym się na zapas, fakt wyciągnięcia kleszcza kilka dni przed pojawieniem się objawów może, ale nie musi mieć z nimi związek. Bardzo proszę udać się do lekarza weterynarii i opowiedzieć o niepokojących objawach, które wystąpiły. 

Niestety choroby odkleszczowe w Polsce to nie tylko borelioza czy babeszjoza. Kleszcze (najczęściej łąkowy i pospolity) przenoszą bardzo dużo bakterii, wirusów i pierwotniaków. Dlatego tak ważna jest ochrona przeciwko kleszczom. Jednak nawet wbicie się kleszcza w skórę psa, nie musi od razu oznaczać rozwoju choroby. Zawsze po usunięciu kleszcza należy obserwować swoje zwierzę czy nie występują u niego żadne niepokojące obajwy, a jeśli jest się niepewnym, czy to wystarczy, można udać się do lecznicy weterynaryjnej i poprosić o wykonanie szybkich testów na najpopularniejsze choroby odkleszczowe.

 

Pozdrawiam, 

lek. wet. Magda Czapka

Cytuj
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć tę wiadomość?