Choroba serca u psa

Sannn455
Sannn455

Dwa lata temu u mojego psa w typie yorka 7kg została zdiagnozowana wada serca (niedomykalność zastawki) co wiążę się z uporczywym kaszlem u psa. Dostał tabletki Cardalis 5mg dziennie, kaszel trochę ustał. Kilka dni temu byłam z psem u innego weterynarza, który uważa, że problemy z sercem spowodowane są kamieniem nazębnym. Powiedział, że jeśli go usuniemy to pies nie będzie już miał problemów z sercem. Poprzedni wet mówił, że musi brać cardalis do końca życia. Co o tym myśleć? Czy kamień nazębny może mieć wpływ na serce? I czy kamień u psów usuwa się pod narkozą?

1 odpowiedź

Dzień dobry,

przede wszystkim bardzo proszę nie przerywać aktualnej terapii nasercowej.Diagnoza kardiologiczna musiała być poprzedzona dokładnymi dodatkowymi badaniami EKG, echo serca czy zdjęcie RTG klatki piersiowej. Niedomykalność zastawki dwudzielnej u psów jest jedną z najczęstszych nabytych wad serca i ma wiele przyczyn. Dochodzi do niej zwykle w wyniku zwyrodnienia płatków zastawki serca, która nie funkcjonuje prawidłowo i sprawia, że podczas skurczu lewej komory serca, część krwi cofa się do przedsionka właśnie przez niesprawnie funkcjonującą zastawkę. 

 

Czy kamień nazębny może wpłynąć na serce? Odpowiedź brzmi tak. Dlatego tak ważna jest higiena jamy ustnej u psa. Bakterie rozwijające sie w kamieniu nazębnym mogą również w przypadku bardzo nasilonego osadu nazębnego, przedostawać się do przewodu pokarmowego a także krwioobiegu i tą drogą znaleźć się w sercu, w którym mogą wywoływać zmiany. Najczęściej dotyczy to wsierdzia i zastawek serca. Być może drugiemu lekarzowi weterynarii chodziło właśnie o taki mechanizm rozwoju schorzenia serca i zdecydowanie ma on rację. Jednak przyczyna niedomykalności zastawki w przypadku Pani/Pana pupila może być zupełnie inna i nie można z pewnością liczyć na to, że po wyczyszczeniu zębów stan psa się unormuje, bo powstałe zmiany zwyrodnieniowe na zastawce nie są w stanie się cofnąć. Co najwyżej możemy zapobiec ich rozwojowi.

Jeśli chodzi o zabieg sanacji u psów, to tak, odbywa się on pod narkozą. Dlatego zawsze wymagane jest przed nim przynajmniej podstawowe badanie krwi, a w przypadku psów np. z problemami kardiologicznymi, również dodatkowych badań w celu dobrania odpowiedniego schematu znieczulenia.

 

 

Pozdrawiam, 

lek. wet. Magda Czapka 

Cytuj
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć tę wiadomość?