Mycie zębów u psów.

Sannn455
Sannn455

Mój pies ma spory kamień nazębny, który niedługo będzie ściągany. Jak zapobiegać utworzeniu się nowego kamienia nazębnego? Czy wystarczy myć psu zęby raz na dwa dni?

3 odpowiedzi
Marcin
Marcin

No ja mysle, ze jak myjesz mu zeby raz na dwa dni to w ogole super! Ja nie myje ale daje gryzaki które mają zapobiegać tworzeniu się kamienia i poki co działa. Ale może też powinienen zacząc myć? A Ty od zawsze myjesz? Troche sie dziwie, ze w ogole ten kamien powstał w takim razie....

Cytuj
Sannn455
Sannn455

Myję od jakiegoś roku dopiero, a psiak ma 14 lat ;//

Cytuj

Dzień dobry,

jako właściciele możemy jedynie zapobiegać powstawaniu tzw. osadu nazębnego. Dopiero on w długotrwałym kontakcie ze śliną i wapnem w niej zawartym zmienia się w kamień nazębny - twardy osad o nieprzyjemnym zapachu, który wymaga już interwencji stomatologicznej i którego jako właściciele nie jesteśmy w stanie usunąć. Zdecydowanie polecam zapobiegać osadzaniu się płtyki nazębnej, która z czasem nieusuwana może przerodzić się w kamień nazębny powodujący choroby przyzębia i nie tylko. 

Szczotkowanie jest dobrym sposobem na usuwanie na bieżąco osadu, jednak czasem nie wystarczającym. Najlepiej przyzwyczajać psa do szczotkowania już od małego, jednak nigdy nie jest za późno żeby rozpocząć dbać o higienię jamy ustnej swojego psa ;)
Proszę pamiętać, że do szczotkowania należy używać specjalnych past weterynaryjnych. Jest ich na prawdę sporo na rynku i dla każdego psa znajdzie się ta "ulubiona". Bardzo ważne jest też to, by po każdym szczotkowaniu nagrodzić psa, żeby zbudować pozytywne skojarzenie związane z myciem zębów. Jeśli chodzi o częstotliwość szczotkowania zębów, najlepiej robić to codziennie.

Dodatki żywieniowe w postaci gryzaków jak najbardziej pomogą również utrzymać higienę jamy ustnej. Jednak należy pamiętać, by nie podawać ich każdego dnia. Mają one stanowić tylko dodatek do diety, a nie jej podstawę.

Dobrym pomysłem jest również stosowanie zabawek do gryzienia, które posiadają nierówną powierzchnię i np. gumowe wypustki. Najlepiej umieścić w nich kawałek ulubionej przekąski, tak żeby pies gryząc zabawkę, próbował dostać się do umieszczonej w niej nagródki. 

Dodatkowo polecam zapytać stomatologa podczas wizyty o specjalne karmy stomatologiczne i preparaty do ochrony dziąseł.  Z pewnością pomoże on dobrać najlepszy preparat dla psa.

 

Pozdrawiam,

lek. wet. Magda Czapka

 

Cytuj
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć tę wiadomość?