Reklama

Kot calico trikolor samiec

Do schroniska trafia kociątko: okazuje się, że przypadek taki jak ten, zdarza się raz na 100 mln

Przez Sabina Stodolak Redaktor

Opublikowano

Ten kot jest naprawdę niezwykły.

Charlie wcale nie należy do żadnej z wymyślnych ras. To zwykły kot, który jednak przez niezwykły układ chromosomów zdarza się niezwykle rzadko. Jest kocurkiem i szylkretem. 

Szylkretowy kocur

Takie umaszczenie u samców zdarza się niezwykle rzadko, szylkretowy kolor jest bowiem domeną kocic. Przy czym i tak szylkretowe kotki rodzą się jedynie raz na 35.000 przypadków i tylko jedna z 1000 szylkretowych kocic będzie mieć dziecko tej barwy. 

Szylkret to barwa zarezerwowana dla kocic, bo za to, by kot mógł być jednocześnie czarny i rudy odpowiadają dwa chromosomy X. Jeden musi nieść informację o obecności koloru rudego, a drugi o jego braku. Samce mają chromosomy X i Y więc siłą rzeczy takie połączenie nie może się zdarzyć. 

Jak to się zatem stało, że Charlie to szylkret? 

Otóż taka sytuacja może zdarzyć się w dwóch przypadkach: 

Kocur ma trzy chromosomy XXY. Fizycznie jest wtedy samcem, ale będzie bezpłodny. Jest to wada genetyczna związana z tzw. zespołem Klinefeltera. 

W okresie zarodkowym zleją się ze sobą dwa zarodki – męski i żeński i powstanie chimera, czyli kot, który część komórek ma w układzie XX a część w XY. Jeśli za rozwój narządów płciowych odpowie część męska, to kot urodzi się kocurkiem, ale jeśli za jego sierść odpowiedzą komórki żeńskie, to może mieć szylkretowe umaszczenie. 

Męskie szylkrety rodzą się raz na 3000 urodzeń kotów szylkretowych, co w powiązaniu z rzadkością kotów szylkretowych sprawia, że trzy kolorowy kocur zdarza się raz na 100 mln kocich urodzeń! To prawdziwy jednorożec! 

Charlie adoptowany 

Organizacja NoCo Kittens, która opiekowała się Charliem, opublikowała post o nim w social mediach. Okazało się, że "kociego jednorożca" chcą mieć tysiące osób. Do fundacji przyszło mnóstwo zgłoszeń i Charlie bez problemu znalazł nowy dom. 

Jednocześnie warto przypomnieć, że na dobry dom czeka całe mnóstwo kociąt, które choć może nie mają tak niezwykłego umaszczenia jak Charlie, ale za to na pewno mają ogromne kocie serduszko.

Znajdziesz je również w naszej wyszukiwarce adopcyjnej

Więcej artykułów

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?