Reklama

Psy i konie służb mundurowych w końcu doczekały się zmiany przepisów!

policjant i pies dog-serious

Sejm przegłosował projekt, który zmieni los psów i koni kończących pracę w służbach mundurowych. Policjanci i inni funkcjonariusze od dawna walczyli o to, aby zwierzęta po odejściu ze służby otrzymywały emeryturę, na którą zasługują. 

Przez Dorota Pietrzyk

Opublikowano , aktualizacja dnia

W Polsce w służbach (policja, straż miejska, straż pożarna, straż graniczna itd.) pracuje ponad 1200 psów i kilkadziesiąt koni.

Żadna ustawa nie regulowała losu zwierząt po tym, jak zakończą służbę. Jeśli miały szczęście, trafiały do domu opiekuna. Jeśli jednak opiekun nie miał możliwości adopcji, zwierzęta lądowały w schronisku. To powinno sie w końcu zmienić dzięki nowej ustawie. 

Zasłużona emerytura

Przegłosowana kilka dni temu przez sejm ustawa zmieni los psów i koni pracujących w policji i innych służbach mundurowych. Psy po 9 latach służby, a konie po 15 latach, otrzymają zasłużoną emeryturę.

Psy pracujące - co to za rasy

Opiekę nad zwierzakiem przejmie dotychczasowy opiekun otrzymując pieniędze na utrzymanie i leczenie zwierzaka. Jeśli on nie będzie mógł zająć się zwierzęciem, zaadoptować je będzie mógł inny funkcjonariusz lub pracownik cywilny. 

Ewentualnie zwierzę na emeryturze będzie mogło być przekazane pod opiekę organizacji zajmującej się ochroną zwierząt - wtedy to ta organizacja będzie otrzymywać wynagrodzenie za utrzymania zwierzęcia.

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz