Kot załatwia się na łóżko

Marzena
Marzena

Witam, mój kotka nagle zaczeła sikać na łozko, ma 10 lat, ale jest w dobrej formie. Nigdy tego nie robiła i nie rozumiem co mogło się stać. Czy możliwe, że to ze starości? 10 lat dla kota to jeszcze nie tak dużo. Co kilka dni piore kołdrym narzuty... Co to może byc? Dziekuję za pomoc.

3 odpowiedzi

Jeśli kot nagle zaczął sikać na łóżko skonsultuj się z weterynarzem. Być może kotek zachorował. Jeśli kotek jest zdrowy może kuweta jest za mała albo żwirek zły. W ostateczności spróbuj skonsultować się z behawiorystą od kotów.

Cytuj
Redakcja
Redakcja

Pani Marzeno, 

Przyczyn może być wiele, zarówno o podłożu behawioralnym (np. stresem wywołanym zmianą w otoczeniu kota), jak i zdrowotnym. Polecamy lekturę tego artykułu, ale jeśli problem nie minie, to zalecamy kontakt z lekarzem: https://wamiz.pl/kot/porady/10503/dlaczego-kot-sika-na-lozko-czy-robi-to-zlosliwie-poznaj-mozliwe-przyczyny

Pozdrawiamy, 

Redakcja

Cytuj

Pani Marzeno,

mimo tego, że kot wydaje się być w dobrej kondycji i wcześniej nie miał problemów z oddawaniem moczu, zalecałabym Pani wizytę u lekarza weterynarii, który zbierze dokładny wywiad i przeprowadzi potrzebne badania. Bardzo ważne jest ustalenie czy mamy do czynienia z zaburzeniem oddawania moczu (częstomocz, bolesne oddawanie moczu, wielomocz) czy jest to mimowolne oddawanie moczu. Wywiad oraz zlecone badania powinny pomóc znaleźć przyczynę.

Brak wcześniejszych epizodów brudzenia w domu i dobry stan ogólny kota mogą wskazywać na problem natury behawioralnej, który pojawił się ze względu na stresor w otoczeniu kota (mogą być to zmiany oczywiste jak np. przeprowadzka, remont, nowy członek rodziny, jednak bardzo często przyczyna zmiany zachowania kota jest dla nas nieoczywista i niekiedy trudna do ustalenia, dlatego najczęściej jest to ostatnia z przyczyn choroby, którą bierzemy pod uwagę).

Nie wykluczałabym jednak przyczyn związanych z chorobą układu moczowego, ponieważ są one bardzo częste u kotów, szczególnie starszych. Należy pamiętać, że proces chorobowy mógł rozwijać się przez dłuższy czas i dopiero teraz zamanifestował swoje objawy, dlatego nie zwlekałabym z wizytą u specjalisty, który z pewnością rozwieje Pani wątpliwości. 

Pozdrawiam, lek wet. Magda Czapka

Cytuj
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć tę wiadomość?