Reklama

kot sika na łóżko

Dlaczego kot sika na łóżko? Poznaj możliwe przyczyny

Przez Anna Zielińska-Hoşaf Behawiorysta kotów

aktualizacja dnia

Załatwianie się kota poza kuwetą może stanowić nie lada problem. Szczególnie, gdy pupil upodobał sobie kanapę, fotel lub… łóżko, na którym śpimy. Dlaczego kot sika na łóżko?

W żadnym razie nie należy sądzić, że kot robi to złośliwie, wręcz przeciwnie – niekiedy powodem takiego stanu rzeczy może być samotność i tęsknota za opiekunem!

Przyczyn załatwiania się poza kuwetą może być jednak więcej i nie powinniśmy ich ignorować. W razie wątpliwości skorzystajmy z pomocy lekarza weterynarii lub kociego behawiorysty, którzy pomogą nam rozwiązać uporczywy problem.

Dlaczego kot sika na łóżko? Możliwe przyczyny

Mały kotek sika na łóżko - co zrobić?

Przede wszystkim trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czy problem powstał już wówczas, gdy kotek był mały, czy też kot nagle zaczął załatwiać się poza kuwetą. W przypadku, gdy sytuacja dotyczy młodego zwierzęcia, które niedawno przygarnęliśmy pod swój dach, musimy po prostu nauczyć je korzystania z kuwety.

Problem wynika czasem z tego, że kocia mama nie zdążyła „wyedukować” kotka w tym kierunku. Możliwą przyczyną jest tu zbyt wczesne odłączenie kociaka od matki. Zdarza się również, że kocięta nie kojarzą kuwety z miejscem, w które mogłyby się załatwić, ponieważ „ustęp” pokazany przez matkę był zupełnie inny (np. ziemia i liście).

Możliwe także, że małemu kotkowi nasze łóżko kojarzy się z gniazdem, do którego zwykły załatwiać się kocięta zanim pojawił się u nich odruch poszukiwania podłoża odpowiedniego do tych celów. W takiej sytuacji przydatne może być wyłożenie kuwety szmatkami i zanoszenie tam kotka, gdy tylko będzie przejawiał potrzebę skorzystania z toalety.

Dorosły kot sika na łóżko - w czym może leżeć problem?

W przypadku jednak, gdy problem dotyczy dorosłego zwierzęcia, które zaczęło sikać na łóżko nagle, powinniśmy ustalić przyczynę problemu. W pierwszej kolejności musimy upewnić się, że kocia kuweta:

  • jest regularnie czyszczona;
  • znajduje się w miejscu, do którego kot ma łatwy dostęp;
  • nie znajduje się zbyt blisko jedzenia;
  • nie jest czyszczona zbyt intensywnie pachnącym preparatem lub środkiem, którego zapachu nie lubi kot (np. octem);
  • nie jest za mała albo zbyt wysoka (w przypadku np. kocich seniorów);
  • nie została ostatnio zmieniona, a kot nie zaakceptował nowej;
  • wypełniona jest żwirkiem, który nie wbija się w kocie łapki – koty preferują raczej drobne i delikatne w dotyku wypełnienie kuwety.

W sytuacji, gdy posiadamy więcej niż jednego kota, konieczny może okazać się zakup dwóch lub większej liczby kuwet, dzięki czemu każde ze zwierząt będzie mogło spokojnie się załatwić. Więcej niż jedna kuweta powinna także pojawić się w domu o dużej powierzchni, aby kot nie musiał pokonywać znacznych odległości, gdy potrzeba okaże się nagląca.

Upewnijmy się także, że każdy z kotów czuje się w kuwecie bezpiecznie i nie jest atakowany przez drugiego osobnika – tego rodzaju ataki mogą bowiem sprzyjać załatwianiu się poza kuwetą, gdyż kojarzy się ona zwierzęciu z niebezpieczeństwem.

Kot sika na łóżko w wyniku choroby lub stresu

Jeśli zarówno z kuwetą, podłożem, jak i swobodnym dostępem do kuwety jest wszystko w porządku, musimy wziąć pod uwagę podłoże zdrowotne lub behawioralne problemu. Kot może załatwiać się na łóżko dlatego, że oddawanie moczu sprawia mu ból, który skojarzył z kuwetą.

©Shutterstock

Schorzenia układu moczowego

Schorzenia układu moczowego przytrafiają się kotom dosyć często. Należą do nich np. zapalenie pęcherza, piasek w przewodach moczowych, kamica nerkowa. Warto tu zwrócić uwagę na postawę, jaką przyjmuje kot podczas oddawania moczu. Kot zdrowy ma podczas oddawania moczu wyprostowany kręgosłup, wyprostowane przednie łapy i uniesioną głowę.

Tylne łapy są ugięte, ale swobodne. Zwierzę, które podczas oddawania moczu odczuwa ból, jest natomiast napięte. Ma naprężone mięśnie, wygięty w łuk grzbiet, mocno podkurczone tylne kończyny, natomiast przednie – maksymalnie wyprostowane. Głowa jest pochylona, przyciągnięta do ciała. Kot może wokalizować. Niekiedy zwierzę może oddawać mocz często, ale w małej ilości, nawet kropelkowej. Sytuacja ta wymaga niezwłocznego kontaktu z lekarzem weterynarii.

Koci seniorzy i schorzenia układu ruchu

Sikanie poza kuwetą może przytrafiać się też kocim seniorom. Zwróćmy uwagę, czy kuweta jest łatwo dostępna dla staruszka. Jeśli zauważyliśmy, że kot przestał wskakiwać na parapet czy wyżej położone półki i ogólnie stał się mniej ruchliwy, być może cierpi na zwyrodnienie stawów.

Wówczas potrzebuje on kuwety szerokiej i płytkiej, z niskim wejściem. Podobnie zresztą koty młodsze, ale cierpiące na schorzenia układu ruchu.

Problemy behawioralne

Po wykluczeniu przyczyn zdrowotnych analizujemy możliwe behawioralne podłoża problemu. Przyczyną oddawania moczu poza kuwetą może być stres. Pamiętajmy, że każda znacząca zmiana w środowisku kota może odbić się na jego zachowaniu.

Pomyślmy – czy ostatnio przybył nowy domownik, albo może ktoś się wyprowadził? Czy przybyło nowe zwierzę, a może zmarł zwierzak, który był długoletnim towarzyszem naszego mruczka? Czy w domu był remont, przemeblowanie? A może jeszcze inny czynnik stresujący?

Czasem może być to coś, czego nie weźmiemy początkowo pod uwagę, ale co dla kota będzie dużą zmianą. Może ktoś z domowników pracuje ze zwierzętami i przynosi do domu ich zapachy? A może pomiędzy mieszkającymi u nas kotami rozwija się jakiś konflikt? Zwróć uwagę, czy kot, który zaczął załatwiać się na łóżko, nie jest przeganiany z kuwety przez inne zwierzę.

Czasem przyczyną stresu u kota może być też zbyt długa nieobecność opiekuna w domu. Koty pozostawione same w domu, a silnie przywiązane do właściciela i źle znoszące jego nieobecność mogą sikać na jego łóżko, manifestując tym swą tęsknotę, i pozostawiając jednocześnie swój zapach w miejscu przesiąkniętym zapachem człowieka.

Zwróćmy też uwagę na to, po której stronie łóżka kot oddaje mocz. Być może sygnalizuje on w ten sposób swego rodzaju zazdrość? Jeśli w naszym życiu pojawiła się nowa osoba – partner, a może dziecko – to powinniśmy dać kotu szansę zapoznania się z nią i jej zapachem. Powinno to zapewnić zwierzęciu poczucie stabilizacji i sprawić, że zaniecha ono załatwiania się do łóżka.

Co zrobić, gdy kot sika na łóżko?

Dalsze postępowanie w przypadku, gdy kot sika na łóżko, będzie zależało od źródła problemu. Jeśli ma on podłoże zdrowotne – jak najszybciej rozpocznijmy leczenie pod okiem weterynarza.

Jeżeli przyczyną jest stres – postarajmy się usunąć albo przynajmniej zminimalizować czynnik stresogenny. Zapewnijmy także kotu poczucie bezpieczeństwa oraz dbajmy o to, aby czuł się maksymalnie komfortowo. Otoczmy go znajomymi zapachami, poświęcajmy mu czas, możemy wspomóc się także feromonoterapią lub ziołowymi środkami uspokajającymi.

Jeśli problem tkwi w samotności i długim przebywaniu w pustym mieszkaniu – najlepiej będzie oczywiście nie pozostawiać zwierzęcia na długo samego. Jeśli jednak nie jest to możliwe (np. z powodu pracy), to dobrym pomysłem może okazać się adopcja drugiego zwierzaka.

Takie rozwiązanie polecane jest jednak osobom, które mogą poświęcić odpowiednią ilość czasu na wprowadzenie do domu drugiego kota i są pewne, że ich dotychczasowy pupil zaakceptuje takie rozwiązanie (a także, że przyczyną sikania na łóżko nie jest zupełnie inny problem).

W innym przypadku powinniśmy maksymalnie wykorzystywać czas spędzany wspólnie z kotem (np. wieczorem) – na zabawy, pieszczoty, natomiast w ciągu dnia pozostawić mu różnorodne zabawki zapobiegające nudzie – nie tylko myszy i piłeczki, ale także matę węchową, kryjówki i tory przeszkód, półki przymocowane do ścian itd. 

Pamiętajmy, że nawet po usunięciu przyczyny problemu, kot może nadal załatwiać się na łóżko – czy to dlatego, że przywykł do nowego miejsca, czy też nadal kojarzy kuwetę z bólem lub sytuacją stresującą. Tutaj rozwiązaniem może być zmiana kuwety, miejsca, w którym stoi kuweta lub podłoża – tak, aby dla kota toaleta była elementem nowym i niekojarzącym się z nieprzyjemnymi bodźcami.

Dodatkowo warto zamykać drzwi do sypialni, co uniemożliwi zwierzęciu oddawania moczu w niedozwolonym miejscu. Konieczne jest jednak pozostawienie w korytarzu ręcznika, koca lub ubrania, na którym pozostał nasz zapach – to powinno uspokoić kota i przypominać mu o naszej obecności.

Zadbajmy także o to, aby łóżko nie kojarzyło się naszemu pupilowi z oddawaniem moczu. Można tego dokonać, podając mu na łóżku… jedzenie. Koty nie załatwiają się blisko miejsca, w którym spożywają posiłek. Można zastosować także metodę awersyjną i jednocześnie chroniącą pościel – przykryć łóżko szeleszczącą folią, która odstraszy kota, a przynajmniej będzie „zaporą” chroniącą tkaniny przed moczem.

Pamiętajmy - kot nie jest złośliwy, a karanie go za to zachowanie może tylko pogłębić problem!

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

2 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?